Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja. Podróż z miłości do świąt dla małych i dużych

Od lat nie wierzysz już w Świętego Mikołaja i co roku głowisz się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych? Odwiedzając Laponię, możesz poczuć się, jakbyś powracał do marzeń z dzieciństwa i na nowo odkrywał magię świąt w towarzystwie pracowitych elfów, reniferów i przede wszystkim samego Świętego Mikołaja. Podróż do fińskiego miasteczka Rovaniemi to nie tylko kolejna turystyczna destynacja, ale przygoda, która oczaruje zarówno małe, jak i te dorosłe dzieci.

Gdzie i dlaczego właśnie tam znajduje się wioska Świętego Mikołaja?

Wioska Świętego Mikołaja to najważniejsza atrakcja miasta Rovaniemi. Położone jest ono w Laponii i stało się obowiązkowym punktem na trasie wszystkich podróżników docierających na północ Finlandii. Wioska znajduje się około ośmiu kilometrów od centrum Rovaniemi, jednak dotarcie do niej nie stanowi problemu, ponieważ przez cały dzień kursuje tutaj specjalny autobus miejski. Odległość od lotniska jest jeszcze mniejsza i wynosi zaledwie 2,5 kilometra. Największym zainteresowaniem turystów wioska Świętego Mikołaja cieszy się oczywiście w grudniu, ale może zadziałać również jak wehikuł czasu i przenieść odwiedzających wprost z ogarniętej wakacyjną gorączką Polski do krainy, gdzie przez cały rok panuje świąteczna atmosfera.

Jak narodził się pomysł, by to właśnie w Rovaniemi powstała Wioska Mikołaja? Należy rozpocząć od faktu, że w kulturze skandynawskiej, szczególnie w Finlandii, Święty Mikołaj (Joulupukki) ma długą tradycję. Fińska Laponia od lat była kojarzona z postacią Mikołaja, co pozwoliło na rozwój tej tradycji w turystyczną atrakcję. Lapończycy przypisują Mikołajowi miejsce zamieszkania wśród zaśnieżonych lasów i gór, które są charakterystyczne dla tego regionu.

Duży wpływ na rozpoczęcie budowy Wioski Mikołaja miała wizyta w Rovaniemi Eleanor Roosevelt – wdowy po prezydencie Stanów Zjednoczonych Franklinie D. Roosevelcie. W czasie II wojny światowej Rovaniemi zostało zniszczone przez wojska niemieckie, a Eleanor Roosevelt odwiedziła Rovaniemi w 1950 roku, by zobaczyć jego odbudowę. W związku z jej wizytą zbudowano domek, który stał się początkiem świątecznej wioski.

Na korzyść lapońskiego miasta działa też jego lokalizacja blisko koła podbiegunowego. Dzięki temu rodzinny wyjazd zachwyca nie tylko dzieci, które mogą odwiedzić Świętego Mikołaja, ale także dorosłych, dla których niemałym przeżyciem jest fakt, że mogą symbolicznie przekroczyć granicę koła podbiegunowego. Przez lata Rovaniemi nauczyło się budować swoją markę najważniejszego miejsca turystyki świątecznej. Wyjątkowa atmosfera oraz mnóstwo atrakcji związanych z Bożym Narodzeniem przyciągają turystów z całego świata. Zorganizowane wycieczki do Rovaniemi cieszą się zainteresowaniem także w Polsce.

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi – atrakcje, które musisz zobaczyć

Spotkanie ze Świętym Mikołajem to nie jedyne, co czeka na odwiedzających Rovaniemi! Tak naprawdę jest to wstęp do zanurzenia się w magiczną krainę, gdzie przez cały rok trwa praca, by w jedną świąteczną noc wszystkie dzieci dostały swoje prezenty. Mikołajowi towarzyszą nie tylko fantastyczne elfy, ale także całkiem realne renifery i psy husky, które skradły nie mniej dziecięcych serc.

Rovaniemi - wioska św. Mikołaja

Biuro Świętego Mikołaja

Biuro jest centralnym miejscem całej wioski. To właśnie tu można spotkać Świętego Mikołaja, który zaskakuje swoich gości przynajmniej kilkoma zwrotami w ich ojczystym języku (także po polsku!). Podczas wizyty elfy zrobią pamiątkowe zdjęcia, które później można kupić. Po wniesieniu opłaty otrzymamy od Mikołaja także drobny prezent.

Ponieważ spotkanie ze Świętym Mikołajem to główna atrakcja wioski, należy wziąć pod uwagę dłuższy czas oczekiwania – zwłaszcza jeśli nasza wizyta przypada na okres przedświąteczny. Wybierając mniej oblegane terminy, mamy szansę na dłuższą rozmowę z najważniejszą postacią Rovaniemi.

św. Mikołaj

Poczta Świętego Mikołaja

Trudno wyobrazić sobie, by w wiosce Świętego Mikołaja zabrakło miejsca nawiązującego do tradycji pisania listów, w których dzieci z całego świata opisują swoje wymarzone prezenty. Przykłady takiej epistolografii stały się elementem wystroju Poczty Świętego Mikołaja. Przesyłki znajdują się w specjalnych przegródkach zarezerwowanych dla poszczególnych krajów.

Poczta to nie tylko miejsce symboliczne, ale można tam zakupić świąteczne kartki i specjalny podbiegunowy znaczek, które po wrzuceniu do skrzynki dotrą do adresata w innym zakątku świata.

Dom Pani Mikołajowej

Odwiedzając Świętego Mikołaja, nie można zapomnieć o poznaniu jego żony, która przyjmuje gości w swojej chatce. To okazja, by śledzić gospodynię podczas wypieku tradycyjnych świątecznych pierniczków oraz wdać się w miłą pogawędkę.

Renifery i zaprzęgi

Renifery to zwierzęta charakterystyczne zarówno dla północnych krain, jak i zaprzęgu Świętego Mikołaja. Podczas wizyty w świątecznej wiosce można skorzystać z przejażdżki saniami zaprzężonymi w renifery na dystansie 400 lub 1000 metrów.

Zaprzęg z reniferem

Farma Elfów

Z elfami spotkamy się wielokrotnie podczas pobytu w Wiosce Świętego Mikołaja, ale na jej skraju położona jest prowadzona przez nie farma. Można tu zobaczyć renifery, alpaki, lamy, owce, kozy i konie oraz poznać ich zwyczaje i warunki ich życia. Wstęp na farmę oraz wybrane atrakcje, takie jak spacer z reniferem bądź alpaką lub oprowadzanie po terenie i znajdujących się na nim zabudowaniach, są dodatkowo płatne. Odwiedzającym zapewniono także miejsce do grillowania, możliwość odwiedzenia tradycyjnych lapońskich szałasów i poczęstunek glöggiem, czyli rozgrzewającym skandynawskim napojem.

Husky Park

Husky syberyjskie to wyjątkowej urody psy, kojarzące się nieodłącznie z zaprzęgami. Odwiedzając Husky Park na terenie Wioski Świętego Mikołaja, możemy skorzystać z tej atrakcji i wyruszyć na przejażdżkę w towarzystwie najbardziej znanych psów północy. Jest to opcja dostępna zarówno dla odwiedzających Rovaniemi zimą, jak i latem. W parku zostało też przygotowane specjalne miejsce, w którym można spędzić więcej czasu w towarzystwie zwierzaków, głaskając je i robiąc pamiątkowe zdjęcia.

Psi zaprzęg

Linia bieguna północnego

Na terenie wioski wytyczona została linia wyznaczająca biegun północny. To chętnie odwiedzany punkt z charakterystycznym termometrem i miejscem, w którym można wybić pamiątkową pieczątkę i uzyskać certyfikat przekroczenia bieguna północnego. Warto jednak wiedzieć, że koło podbiegunowe w rzeczywistości przebiegało w tym miejscu w 1987 roku. Obecnie, na skutek zmiany kąta nachylenia ziemi, należałoby go szukać około dwa kilometry dalej, przechodzi bowiem przez teren lotniska w Rovaniemi.

Linia bieguna północnego

Święty Mikołaj i jego domy, czyli konkurencje Rovaniemi

Podobnie jak podzielone są zdania na temat istnienia Świętego Mikołaja, tak samo żywe są spory o to, gdzie mieszka. Rovaniemi należy do najbardziej rozpoznawalnych miejsc związanych z tradycją świąteczną, ale ma konkurencję. W samym mieście oprócz Wioski Świętego Mikołaja można znaleźć także Santa Park, który przypomina park rozrywki z kolejką dla dzieci i magicznym pociągiem. Również tam można spotkać Mikołaja i jego pomocników, czy odwiedzić świąteczną pocztę.

Najwięcej miejsc pretendujących do miana domu Świętego Mikołaja można znaleźć w Skandynawii, ale zaskoczeniem okazuje się fakt, że najważniejsza postać świąt mieszka również... w Polsce. Oto kilka najbardziej znanych lokalizacji:

  1. Drøbak, Norwegia: niewielkie miasteczko Drøbak, znajduje się 35 km na południe od Oslo. Jego największą atrakcją jest Julehuset (Dom Świętego Mikołaja), gdzie przez cały rok sprzedawane są świąteczne ozdoby. Jest to również miejsce, gdzie dzieci mogą wysyłać listy do norweskiego Świętego Mikołaja i zobaczyć korespondencję od najmłodszych z całego świata.
  2. Tomteland, Szwecja: to miejsce znajdujące się kilkanaście kilometrów od miejscowości Mora; powstała tam cała wioska, w której można śledzić przygotowania do Świąt. Warsztaty, stajnie dla reniferów i pracownie cukiernicze to obowiązkowe punkty dla turystów. Przez cały pobyt towarzyszą im nie tylko pracowite elfy, ale także inne baśniowe postacie.
  3. North Pole, Alaska, USA: W Stanach Zjednoczonych istnieje miasteczko o nazwie North Pole w stanie Alaska, które stało się amerykańskim odpowiednikiem skandynawskich wiosek Świętego Mikołaja. Miasteczko słynie z Santa Claus House, czyli ogromnego sklepu pełnego świątecznych produktów. Po ulicach miasteczka przechadza się sam Święty Mikołaj i chętnie pozuje do zdjęć z turystami.
  4. Srebrna Góra, Polska: niewielka wioska Mikołajów koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku to jedno z najsłynniejszych świątecznych miejsc w naszym kraju. To właśnie tam trafiają listy, które dzieci wysyłają do Mikołaja tradycyjną pocztą i nie muszą w tym celu znać nawet dokładnego adresu! W specjalnie przygotowanym Domu Świętego Mikołaja co roku odbywają się także okolicznościowe spotkania.

Ujęła Cię magia wioski Świętego Mikołaja? Leć do Rovaniemi z Rainbow!

Wycieczki, podczas których można zobaczyć Fiordy lub zorzę polarną najczęściej przyciągają turystów, wybierających jako cel swojej podróży kraje północy. Oprócz surowego krajobrazu w okolicach koła podbiegunowego kryje się jednak również prawdziwe ciepło świątecznych przygotowań. Znajdziesz je podczas odwiedzin w Rovaniemi, w wiosce Mikołaja!

Chcesz na nowo poczuć magię Świąt i przeżyć spotkanie z Mikołajem i jego pomocnikami? Aby podróż była jedynie przyjemnością, skorzystaj z oferty biura podróży Rainbow. Nie będziesz musiał martwić się o rezerwację lotu, przejazd do wioski i inne sprawy organizacyjne, które weźmie na siebie nasz pilot. Twoim zadaniem będzie jedynie świetnie się bawić, zwiedzając wioskę i pozując do zdjęć ze Świętym Mikołajem. Czy nie brzmi to, jak idealny świąteczny prezent dla Ciebie i Twojej rodziny?

Data Publikacji: 03.10.2024
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Dagmara Pawlik

Copywriterka, dziennikarka i bibliotekarka. Absolwentka kierunku filologia polska Uniwersytetu Jagiellońskiego. W życiu zawodowym związanym z pisaniem tekstów sięgała już po różne tematy – od architektury przez medycynę po kulturę i turystykę. Lubi dowiadywać się nowych rzeczy i przekazywać tę wiedzę innym. Po pracy najchętniej czyta powieści różnego typu i gatunku – od Jane Austen po Andrzeja Sapkowskiego. Pasjonuje się też rękodziełem, głównie tworzeniem biżuterii artystycznej. Do jej ulubionych regionów świata należą Wyspy Brytyjskie (wciąż marzy o chatce na Highlandach) oraz Skandynawia. W Polsce wybiera najmniej popularny urlopowy kierunek, czyli Bałtyk zimą.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.