Savoir-vivre w podróży. O czym warto pamiętać będąc w innych krajach?

Podróżowanie, zwłaszcza poza granice swego kraju, jest jednym z najbardziej wzbogacających i ekscytujących doświadczeń, na jakie możemy sobie pozwolić. Niezależnie od tego, czy podróżujesz dla czystej przyjemności czy w związku z obowiązkami zawodowymi, musisz pamiętać, że każdy kraj ma swoje własne, często całkiem odmienne, zwyczaje i tradycje, czasami także przepisy prawa. Każda zagraniczna podróż może być świetną lekcją na temat kultury, historii i mieszkańców danego kraju. Podróżowanie często daje Ci także szansę na wyjście ze swojej strefy komfortu, na spotkanie ludzi o innych niż Twoje przekonaniach czy wierzeniach. I ważne jest, by podczas takiej podróży zachować otwarty umysł i szacunek dla tego, co inne.
Kluczem do dobrej zabawy i satysfakcjonujących podróży jest Twoja pozytywna postawa i szczera chęć do nauki. Obcowanie z inną kulturą, tradycjami, a nawet kuchnią jest niezwykle przyjemne i pozwala zrozumieć, że inne nie oznacza gorsze. Pamiętaj, że pozytywne nastawienie do ludzi i nieocenianie ich modelu życia, jest gwarancją udanej podróży, z której przywieziesz same tylko najlepsze wspomnienia. Natomiast bycie nieznośnym i roszczeniowym turystą, który wciąż ma o coś żal i pretensje, nigdy nie popłaca. Przede wszystkim zawsze okazuj szacunek lokalnej kulturze i religii, a miejscowi odwdzięczą się tym samym. Podczas zagranicznych podróży wszyscy jesteśmy ambasadorami naszego kraju, więc zadbajmy o to, by Polska kojarzyła się na świecie miło i dobrze.



Pierwszą rzeczą, jaką zawsze warto zrobić przed planowaną podróżą zagraniczną, jest poszperanie na własną rękę i zgromadzenie podstawowej wiedzy na temat kraju lub krajów, które odwiedzisz. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie innej kultury jest czytanie, w tej chwili książki i artykuły w Internecie są tak łatwo dostępne, że nie ma wymówki dla niewiedzy. A oto kilka przydatnych wskazówek, podróżny savoir-vivre w pigułce:

• Poznaj podstawowe zwroty w języku gospodarzy

Nikt oczywiście nie wymaga, by przed każdą podróżą opanować dany język do perfekcji. Nie jest to ani możliwe, ani konieczne. Możesz być jednak pewien, że opanowanie kilku podstawowych zwrotów, zwłaszcza grzecznościowych, znacznie ułatwi Ci życie i zjedna przychylność mieszkańców. Znajomość tych kilku słów może być przydatna, gdy zgubisz drogę, gdy będziesz chciał kupić lokalne smakołyki lub podziękować za posiłek w restauracji. Ten drobny gest pokazuje, że jesteś zainteresowany kulturą odwiedzanego kraju, a gospodarze zazwyczaj doceniają taki wysiłek.



• Ubieraj się odpowiednio

Jeśli wybierasz się do jednego z krajów europejskich lub zamierzasz spędzić urlop w eleganckim kurorcie przy plaży, to możesz spokojnie zabrać ze sobą te ubrania, które lubisz i zazwyczaj nosisz. Pewne problemy pojawiają się, gdy planujesz wyprawę do kraju bardziej egzotycznego, gdzie na przykład obowiązują określone rygory dotyczące ubioru. Dotyczy to głównie krajów arabskich, ale także niektórych państw w Afryce i Azji. Sprawdź przed egzotycznym wyjazdem, czy w danym kraju są jakieś ogólnie obowiązujące reguły i spakuj się odpowiednio. W ten sposób okażesz szacunek należny każdej kulturze i wyznaniu. W miejscach publicznych stosuj się do wszystkich zasad, takich jak noszenie niewyzywającego ubioru, zdejmowanie butów lub zakrywanie głowy przed wejściem do świątyni.



• Przestrzegaj lokalnej etykiety

Ta wskazówka wiąże się bezpośrednio z poprzednią, poza zasadami dotyczącymi ubioru powinieneś znać także podstawowe normy kulturowe i wzorce zachowań. Pamiętaj, że jako gość jesteś gospodarzom winien poszanowanie dla ich tradycji, nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz. Ta zasada dotyczy także poszanowania religijnych obrządków i nawyków żywieniowych. Gdziekolwiek się wybierasz, zachowaj otwartość na odmienność i pozytywne nastawienie. Na przykład zamiast skupiać się na tym, że lokalne jedzenie jest tak różne od tego, do czego jesteś przyzwyczajony, próbuj lokalnych przysmaków i szukaj swych ulubionych. Jeśli zwyczaje panujące w jakimś kraju są całkowicie niezgodne z twoimi przekonaniami, to może warto rozważyć zmianę wakacyjnego kierunku, by niepotrzebnie się nie stresować.



• Rób zdjęcia odpowiedzialnie

Wiadomo, że niesamowite zdjęcia odwiedzanych miejsc, są najlepszą pamiątką z podróży. Jednakże upewnij się, że zdjęcia, które robisz nie naruszają lokalnych norm. Pamiętaj, że niektóre miejsca mają duże znaczenie dla mieszkańców, więc robienie sobie sugestywnych lub nieodpowiednich zdjęć może być dla nich obraźliwe. Jeśli natomiast chodzi o robienie zdjęć spotykanym ludziom, zawsze, ale to zawsze, zapytaj ich uprzednio o zgodę. Jeśli odmówią, uszanuj ich prawo do prywatności i nie rób zdjęć ukradkiem.

Data Publikacji: 16.06.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Co to jest czarter? Czym różni się lot czarterowy od rejsowego? Co to są linie "low-cost"?Podczas planowania wyjazdu, zwłaszcza wakacyjnego, często stajemy przed wyborem formy lotu, który warunkuje cenę oraz komfort dotarcia do miejsca docelowego. Warto wiedzieć czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje dostępnych połączeń lotniczych, jakie są ich wady i zalety. Poniższy artykuł odpowie na wszystkie Wasze pytania - między innymi czym są loty czarterowe, rejsowe oraz „low cost” i jakie są między nimi różnice. Zapraszamy!
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.