Bałkany

krajobraz kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz kierunku

Kultura bułgarska – co warto wiedzieć

Bułgaria to kraj o niezwykle długiej i bogatej historii, który ze względu na swoje położenie geograficzne na szlaku łączącym Europę z Azją przez wiele stuleci znajdował się pod wpływami różnych imperiów. Zaowocowało to wyjątkowym połączeniem zwyczajów i tradycji, z których niektóre są nadal praktykowane. Bułgaria powstała w 681 r., a od chrztu chana Borysa I w 684 r. rozpoczęła się złota era potężnego państwa ze stolicą w Plisce. Można powiedzieć, że z chwilą przyjęcia chrześcijaństwa kultura bułgarska stała się integralną częścią kultury europejskiej, ale zachowała wiele tradycji wywodzących się z czasów pogańskich. Bułgarzy są niezwykle dumni ze swego dziedzictwa kulturowego, tradycji i historii, a ich duma i miłość znajdują odzwierciedlenie w wielu aspektach, od kuchni, po folklor i rzemiosło. Sprawdź, jakie zwyczaje i tradycje są nadal praktykowane w Bułgarii przed zaplanowaniem swych wymarzonych wakacji w Bułgarii!
krajobraz kierunku

Kuchnia bałkańska. Te potrawy musisz spróbować!

Półwysep bałkański to stosunkowo niewielka część Europy, która jednak przez wiele stuleci znajdowała się w samym centrum wielkich wydarzeń. W różnych okresach Bałkany znajdowały się pod panowaniem Greków, Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego, Turków Osmańskich. Różne tradycje, kultury, języki, religie mieszały się na przestrzeni wieków, tworząc ciekawą mozaikę
krajobraz kierunku

Bałkany – co warto zwiedzić?

Wiele osób odmiennie rozumie to, co kryje się pod pojęciem „Bałkany”. Zasadniczo jest to region Europy obejmujący w przybliżeniu obszar Półwyspu Bałkańskiego, jednakże nazwa ta odnosi się raczej do wspólnoty historyczno-kulturowej, niż do geografii. W związku z tym o przynależności danego kraju do Bałkanów decydują przede wszystkim cechy kulturowe, społeczne i historyczne. Jest to o tyle istotne, że różne źródła wymieniają różne kraje bałkańskie, co może prowadzić do pewnych niejasności. W najwęższym rozumieniu kraje bałkańskie to wyłącznie kraje wchodzące niegdyś w skład Jugosławii, z kolei nieco szersze ujęcie pozwala zaliczyć do państw bałkańskich także Albanię, Bułgarię, Grecję i Rumunię. Region Bałkanów, z wyjątkiem Chorwacji i Grecji, pozostaje wśród turystów z Polski stosunkowo nieznanym celem. Choć na szczęście szybko się to zmienia, ponieważ kraje takie jak Albania czy Czarnogóra mają nam wiele do zaoferowania, a pozostając poza zasięgiem masowej turystyki wciąż kuszą wyjątkową aurą tajemnicy. Całe Bałkany to tysiące kilometrów malowniczej linii brzegowej, która obejmuje zarówno złociste, piaszczyste plaże, jak i urwiste klify. To również zapierające dech w piersiach krajobrazy górskie, unikalna architektura i skomplikowana historia, która jest tu widoczna na każdym kroku.