Taj Mahal – ciekawostki, o których większość osób nie ma pojęcia

Jeżeli byłeś już w Paryżu, uchodzącej za stolicę poezji i romansu, i marzy Ci się zobaczenie największego monumentu miłości na świecie, wybierz się do Taj Mahal. Ta niesamowita budowla, wzniesiona z białego marmuru i bogato zdobiona kruszcem na wzór kwiatów irysa, zachwyca każdego, kto ma okazję zobaczyć ją na własne oczy.

Taj Mahal – świątynia miłości

Żadna wycieczka Last Minute do Indii nie może obyć się bez zwiedzania najbardziej imponującego budynku w tym kraju – słynnej Świątyni Miłości. Potęga Mogołów w Indiach przejawia się w pełni w Taj Mahal, wzniesionym nad brzegiem rzeki Jamuny. Świątynię nie bez powodu wybudowano w Agrze. Miasto to znajduje się na przecięciu historycznych szklaków handlowych prowadzących do Delhi – obecnej stolicy państwa. W XVI wieku stanowiło ono najważniejsze miasto sułtanatu delhijskiego, wyznaczone przez ówczesnego władcę tego obszaru, Sikandara Lodi. Była to jedna z największych metropolii dawnego świata, w którym przeplatały się wpływy różnych religii, począwszy od wyznania islamskiego, poprzez wierzenia hinduskie, buddyjskie, a skończywszy na wpływach Kościoła katolickiego.



Taj Mahal miał stanowić upamiętnienie zmarłej żony Szahdżahana, Mumtaz Mahal. Jego budowa rozpoczęła się w 1632 roku i trwała 22 lata. Zakończyła się w 1654 roku. Symbolem długiego okresu budowy są 22 kopułki znajdujące się tuż nad bramą wejściową – imponujących rozmiarów Bramą Saraceńską, wzniesioną z czerwonego piaskowca. Do mauzoleum prowadzą drogi bogato wybrukowane marmurem. Wzdłuż nich rozpościera się ogród, podzielony na cztery równe części. Przy budowie Taj Mahal pracowało 20 tysięcy robotników sprowadzonych z terenu całej Azji. Owocem 22 lat ciężkiej pracy jest świątynia o zadziwiająco pięknej symetrii. Szerokość i wysokość budowli wynosi 60 metrów. Bryła została zaprojektowany w taki sposób, aby wyglądać identycznie z każdej strony. Uwagę przykuwa kopuła w kształcie cebuli, cztery kopuły boczne oraz cztery minarety, które nadają całości harmonii typowej dla architektury islamu. Przed pałacem, w centrum drogi prowadzącej do pałacu znajduje się zbiornik, a w tafli jego wody odbija się majestatyczna sylwetka świątyni.



Piękno tkwi w detalu. Taj Mahal z bliska

Tym, co przede wszystkim świadczy o potędze i bogactwie tutejszej kultury są bloki pięknego, jasnego marmuru, z których wykonano mury budowli. Wszystkie bloki wykorzystane do stworzenia kopuły mogą ważyć nawet 10 tysięcy ton. Ażurowe wykończenie okien dodaje budowli wizualnej lekkości i charakterystycznego stylu. Arabeskowe dekoracje nadają wyrazistości marmurowym ścianom, wysadzanym kamieniami półszlachetnymi, takimi jak jadeity, kryształy, agaty czy lapis lazuli. Ciekawostką jest fakt, że szlachetne kruszce, służące do dekoracji ścian budowli, sprowadzano z różnych części świata – z Rosji, Chin, Arabii i Cejlonu. Inkrustowane kamieniami ornamenty przedstawiają w większości irysy, zaś łuki budowli są gęsto pokryte mozaikami i wersetami z Koranu. Do mauzoleum dobudowano dwa pawilony – wschodni i zachodni. We wschodnim kryje się sala zebrań, zachodni zaś zajmuje meczet. Wnętrza stały się miejscem spoczynku Mumtaz Mahal i Szahdżahana – wyższą kondygnację zajmuje mauzoleum, zaś krypty znajdują się pod ziemią.



Polecane wycieczki

Mauzoleum miłości cesarskiej pary

We wnętrzu budowli mieści się wyjątkowe, pełne dostojeństwa, pomieszczenie. Ażurowe parawany z białego marmuru z przepięknym motywem kwiatowym chronią tajemnicy kryjącej się wewnątrz. Znajduje się tu bowiem kamienny cenotaf – monumentalny grobowiec, miejsce ostatniego spoczynku cesarza Szahdżahana i jego małżonki. Na symbolicznych sarkofagach namalowano oblicza władców. Mumtaz Mahal towarzyszyła mężowi we wszystkich jego kampaniach wojennych. Zmarła w 1631 roku, w wieku 38 lat, wydając na świat ostatniego, czternastego potomka. Jej szczątki są pogrzebane w krypcie poniżej, natomiast na sarkofagu znajduje się jej imię zapisane w alfabecie arabskim, oznaczające ‘ozdobę pałacu’. Świadczy to o wyjątkowym statusie, jaki Mumtaz Mahal miała za życia, a którym cieszy się po dziś dzień. Warto wspomnieć, że Taj Mahal pochodzi od imienia cesarzowej i jest wyrazem miłości łączącej tę cesarską parę. Zresztą zgodnie z legendą, która krąży w mieście od setek lat, cesarzowa tuż przed śmiercią poprosiła męża o spełnienie trzech obietnic: sprawowanie opieki nad ich dziećmi, pozostanie jej wiernym aż do śmierci oraz zapewnienie jej godnego miejsca pochówku. W ten oto sposób powstała jedna z najbardziej imponujących i fenomenalnych świątyń na świecie.

Data Publikacji: 10.07.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.