Jeziora, malowniczo położone w połowie drogi między stolicą kraju i nadmorskim Zadarem, są zdecydowanie obowiązkowym punktem na liście niesamowitych miejsc do zobaczenia w Chorwacji, planując
wakacje all inclusive albo last minute. Najważniejszą atrakcją rozległego Parku Narodowego jest szesnaście jezior krasowych, połączonych szeregiem wodospadów, skrytych w gęstym lesie, zamieszkałym przez dziką zwierzynę: jelenie, niedźwiedzie, wilki, dziki i rzadkie gatunki ptaków. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone ze sobą kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Park Narodowy zajmuje łączną powierzchnię 300 kilometrów kwadratowych, podczas gdy system jezior ciągnie się na łącznej długości ośmiu kilometrów. Najwyższy punkt parku znajduje się na wysokości 1280 m n.p.m., najniższy zaś na 380 m, chociaż całkowita różnica wysokości między samymi jeziorami wynosi zaledwie 135 m. Największy wodospad – Veliki Slap – ma 70 m wysokości.
Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Jezior Plitwickich
Z oczywistych względów park narodowy bywa dość zatłoczony w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy turyści odpoczywający na chorwackim wybrzeżu przyjeżdżają tu na jednodniową wycieczkę. Warto również pamiętać, że w okresie letnim poziom wody w jeziorach może być niższy. Te drobne przeszkody nie powinny Was jednak zniechęcać, bo nadal warto tu przyjechać i dać się zachwycić oszałamiającej scenerii. Jednakże najlepsza pora na odwiedziny w parku to zdecydowanie wiosna i jesień. Jest tu wtedy zdecydowanie mniej turystów, choć trudno powiedzieć, żeby okolice jezior były kiedykolwiek puste. Wiosna to także okazja, by podziwiać szumiące wodospady i wartkie leśne strumyki, które budzą się do życia po zimie. Z kolei jesień to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć park w niesamowitej oprawie kolorystycznej, drzewa mieniące się wieloma odcieniami czerwieni i żółci tworzą niesamowity spektakl. Jeśli jednak wydaje się Wam, że zima to jedyna pora roku, kiedy nie warto tu przyjeżdżać, to jesteście w błędzie, ponieważ pokryte śniegiem korony drzew i skute lodem tafle jeziora tworzą iście bajkowy krajobraz.
Zwiedzanie Jezior Plitwickich – informacje praktyczne
Na teren parku można wejść przez jedno z trzech wejść, przy których znajdują się duże parkingi i centra obsługi turystów. Wejście północne, znane jako wejście nr 1, znajduje się tuż nad Dolnymi Jeziorami i jest czynne przez cały rok. Pozostałe wejścia są zamknięte w okresie zimowym, od listopada do marca. Południowe wejście znajduje się obok Górnych Jezior. Trzecie wejście, o nazwie Flora, znajduje się nad jeziorem Kozjak, nieco poza głównymi trasami. Przy tym wejściu nie ma możliwości kupienia biletów.
Na terenie parku wytyczonych jest kilkanaście tras i ścieżek, o różnej długości i trudności, więc możesz wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim indywidualnym możliwościom. Są tu odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz kolejką. Najkrótsza trasa zajmuje około 2 godzin, a najdłuższa to około 8 godzin wędrówki. W parku niedozwolone jest opuszczanie wyznaczonych ścieżek, rozpalanie ognisk, łowienie ryb i kąpiel w jeziorach.