Uroki niezwykłej Chorwacji: Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to obok atrakcji Dubrownika jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Obszar Jezior Plitwickich stał się chronionym parkiem narodowym już w 1949 r., natomiast w 1979 r. park uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeziora, malowniczo położone w połowie drogi między stolicą kraju i nadmorskim Zadarem, są zdecydowanie obowiązkowym punktem na liście niesamowitych miejsc do zobaczenia w Chorwacji, planując wakacje all inclusive albo last minute. Najważniejszą atrakcją rozległego Parku Narodowego jest szesnaście jezior krasowych, połączonych szeregiem wodospadów, skrytych w gęstym lesie, zamieszkałym przez dziką zwierzynę: jelenie, niedźwiedzie, wilki, dziki i rzadkie gatunki ptaków. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone ze sobą kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Park Narodowy zajmuje łączną powierzchnię 300 kilometrów kwadratowych, podczas gdy system jezior ciągnie się na łącznej długości ośmiu kilometrów. Najwyższy punkt parku znajduje się na wysokości 1280 m n.p.m., najniższy zaś na 380 m, chociaż całkowita różnica wysokości między samymi jeziorami wynosi zaledwie 135 m. Największy wodospad – Veliki Slap – ma 70 m wysokości.Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Z oczywistych względów park narodowy bywa dość zatłoczony w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy turyści odpoczywający na chorwackim wybrzeżu przyjeżdżają tu na jednodniową wycieczkę. Warto również pamiętać, że w okresie letnim poziom wody w jeziorach może być niższy. Te drobne przeszkody nie powinny Was jednak zniechęcać, bo nadal warto tu przyjechać i dać się zachwycić oszałamiającej scenerii. Jednakże najlepsza pora na odwiedziny w parku to zdecydowanie wiosna i jesień. Jest tu wtedy zdecydowanie mniej turystów, choć trudno powiedzieć, żeby okolice jezior były kiedykolwiek puste. Wiosna to także okazja, by podziwiać szumiące wodospady i wartkie leśne strumyki, które budzą się do życia po zimie. Z kolei jesień to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć park w niesamowitej oprawie kolorystycznej, drzewa mieniące się wieloma odcieniami czerwieni i żółci tworzą niesamowity spektakl. Jeśli jednak wydaje się Wam, że zima to jedyna pora roku, kiedy nie warto tu przyjeżdżać, to jesteście w błędzie, ponieważ pokryte śniegiem korony drzew i skute lodem tafle jeziora tworzą iście bajkowy krajobraz.Zwiedzanie Jezior Plitwickich – informacje praktyczne

Na teren parku można wejść przez jedno z trzech wejść, przy których znajdują się duże parkingi i centra obsługi turystów. Wejście północne, znane jako wejście nr 1, znajduje się tuż nad Dolnymi Jeziorami i jest czynne przez cały rok. Pozostałe wejścia są zamknięte w okresie zimowym, od listopada do marca. Południowe wejście znajduje się obok Górnych Jezior. Trzecie wejście, o nazwie Flora, znajduje się nad jeziorem Kozjak, nieco poza głównymi trasami. Przy tym wejściu nie ma możliwości kupienia biletów. Na terenie parku wytyczonych jest kilkanaście tras i ścieżek, o różnej długości i trudności, więc możesz wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim indywidualnym możliwościom. Są tu odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz kolejką. Najkrótsza trasa zajmuje około 2 godzin, a najdłuższa to około 8 godzin wędrówki. W parku niedozwolone jest opuszczanie wyznaczonych ścieżek, rozpalanie ognisk, łowienie ryb i kąpiel w jeziorach.
Data Publikacji: 24.05.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Djerba – najpiękniejsze plaże na wyspie flamingówDjerba (Dżerba), największa tunezyjska wyspa, to idealne miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Bogata historia, interesująca kultura oraz doskonała kuchnia sprawiają, że każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Tym, co przyciąga wczasowiczów, są między innymi piaszczyste plaże, uważane za najlepsze w całym kraju, krystalicznie czysta woda oraz doskonała pogoda, którą można cieszyć się przez większość roku! Co ciekawe, zimą na wyspę licznie przybywają flamingi, które są jedną z największych lokalnych atrakcji. Djerba - jakie są najpiękniejsze plaże tej tunezyjskiej wyspy i co warto zobaczyć, gdy już tu zawitasz?
krajobraz kierunku
Islandia – wulkany i lodowce. Co warto zobaczyć?Islandia, niewielka wyspa położona w północnej części Europy, to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody i bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie znajdziemy tu co prawda za wiele drzew (te wycięto w średniowieczu), ale poza tym, na spragnionych kontaktu z naturą czekają tu buchające parą gorące źródła, lodowe jaskinie, skały wulkaniczne, pozbawione roślinności piaszczyste pustynie, majestatyczne lodowce, porośnięte trawą górskie zbocza, urokliwe fiordy, rozliczne wodospady, krystalicznie czystą wodę i wzbudzające postrach wulkany. Na Islandii jest pełno niesamowitych miejsc, kolejne cuda natury znajdziemy praktycznie za każdym zakrętem. Zobacz nasz przewodnik po największych atrakcjach Islandii i już teraz zaplanuj swoją podróż na wyspę wraz ze zwiedzaniem jej najciekawszych miejsc!
krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.