Wróć

Bogactwa natury

Uroki niezwykłej Chorwacji: Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to obok atrakcji Dubrownika jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Obszar Jezior Plitwickich stał się chronionym parkiem narodowym już w 1949 r., natomiast w 1979 r. park uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeziora, malowniczo położone w połowie drogi między stolicą kraju i nadmorskim Zadarem, są zdecydowanie obowiązkowym punktem na liście niesamowitych miejsc do zobaczenia w Chorwacji, planując wakacje all inclusive albo last minute. Najważniejszą atrakcją rozległego Parku Narodowego jest szesnaście jezior krasowych, połączonych szeregiem wodospadów, skrytych w gęstym lesie, zamieszkałym przez dziką zwierzynę: jelenie, niedźwiedzie, wilki, dziki i rzadkie gatunki ptaków. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone ze sobą kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Park Narodowy zajmuje łączną powierzchnię 300 kilometrów kwadratowych, podczas gdy system jezior ciągnie się na łącznej długości ośmiu kilometrów. Najwyższy punkt parku znajduje się na wysokości 1280 m n.p.m., najniższy zaś na 380 m, chociaż całkowita różnica wysokości między samymi jeziorami wynosi zaledwie 135 m. Największy wodospad – Veliki Slap – ma 70 m wysokości.Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Z oczywistych względów park narodowy bywa dość zatłoczony w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy turyści odpoczywający na chorwackim wybrzeżu przyjeżdżają tu na jednodniową wycieczkę. Warto również pamiętać, że w okresie letnim poziom wody w jeziorach może być niższy. Te drobne przeszkody nie powinny Was jednak zniechęcać, bo nadal warto tu przyjechać i dać się zachwycić oszałamiającej scenerii. Jednakże najlepsza pora na odwiedziny w parku to zdecydowanie wiosna i jesień. Jest tu wtedy zdecydowanie mniej turystów, choć trudno powiedzieć, żeby okolice jezior były kiedykolwiek puste. Wiosna to także okazja, by podziwiać szumiące wodospady i wartkie leśne strumyki, które budzą się do życia po zimie. Z kolei jesień to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć park w niesamowitej oprawie kolorystycznej, drzewa mieniące się wieloma odcieniami czerwieni i żółci tworzą niesamowity spektakl. Jeśli jednak wydaje się Wam, że zima to jedyna pora roku, kiedy nie warto tu przyjeżdżać, to jesteście w błędzie, ponieważ pokryte śniegiem korony drzew i skute lodem tafle jeziora tworzą iście bajkowy krajobraz.Zwiedzanie Jezior Plitwickich – informacje praktyczne

Na teren parku można wejść przez jedno z trzech wejść, przy których znajdują się duże parkingi i centra obsługi turystów. Wejście północne, znane jako wejście nr 1, znajduje się tuż nad Dolnymi Jeziorami i jest czynne przez cały rok. Pozostałe wejścia są zamknięte w okresie zimowym, od listopada do marca. Południowe wejście znajduje się obok Górnych Jezior. Trzecie wejście, o nazwie Flora, znajduje się nad jeziorem Kozjak, nieco poza głównymi trasami. Przy tym wejściu nie ma możliwości kupienia biletów. Na terenie parku wytyczonych jest kilkanaście tras i ścieżek, o różnej długości i trudności, więc możesz wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim indywidualnym możliwościom. Są tu odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz kolejką. Najkrótsza trasa zajmuje około 2 godzin, a najdłuższa to około 8 godzin wędrówki. W parku niedozwolone jest opuszczanie wyznaczonych ścieżek, rozpalanie ognisk, łowienie ryb i kąpiel w jeziorach.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.05.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  85 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  23 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  18 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  74 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  29 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.6/6  6 ocen
Wypoczynek • Chorwacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  247 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.2/6  10 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyć Hiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz-kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać Dominikanę Dominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz-kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.
krajobraz-kierunku
Mitologia i Cyklady Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.