Uroki niezwykłej Chorwacji: Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to obok atrakcji Dubrownika jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Chorwacji. Obszar Jezior Plitwickich stał się chronionym parkiem narodowym już w 1949 r., natomiast w 1979 r. park uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeziora, malowniczo położone w połowie drogi między stolicą kraju i nadmorskim Zadarem, są zdecydowanie obowiązkowym punktem na liście niesamowitych miejsc do zobaczenia w Chorwacji, planując wakacje all inclusive albo last minute. Najważniejszą atrakcją rozległego Parku Narodowego jest szesnaście jezior krasowych, połączonych szeregiem wodospadów, skrytych w gęstym lesie, zamieszkałym przez dziką zwierzynę: jelenie, niedźwiedzie, wilki, dziki i rzadkie gatunki ptaków. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone ze sobą kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Park Narodowy zajmuje łączną powierzchnię 300 kilometrów kwadratowych, podczas gdy system jezior ciągnie się na łącznej długości ośmiu kilometrów. Najwyższy punkt parku znajduje się na wysokości 1280 m n.p.m., najniższy zaś na 380 m, chociaż całkowita różnica wysokości między samymi jeziorami wynosi zaledwie 135 m. Największy wodospad – Veliki Slap – ma 70 m wysokości.



Najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Jezior Plitwickich

Z oczywistych względów park narodowy bywa dość zatłoczony w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i sierpniu, gdy turyści odpoczywający na chorwackim wybrzeżu przyjeżdżają tu na jednodniową wycieczkę. Warto również pamiętać, że w okresie letnim poziom wody w jeziorach może być niższy. Te drobne przeszkody nie powinny Was jednak zniechęcać, bo nadal warto tu przyjechać i dać się zachwycić oszałamiającej scenerii. Jednakże najlepsza pora na odwiedziny w parku to zdecydowanie wiosna i jesień. Jest tu wtedy zdecydowanie mniej turystów, choć trudno powiedzieć, żeby okolice jezior były kiedykolwiek puste. Wiosna to także okazja, by podziwiać szumiące wodospady i wartkie leśne strumyki, które budzą się do życia po zimie. Z kolei jesień to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć park w niesamowitej oprawie kolorystycznej, drzewa mieniące się wieloma odcieniami czerwieni i żółci tworzą niesamowity spektakl. Jeśli jednak wydaje się Wam, że zima to jedyna pora roku, kiedy nie warto tu przyjeżdżać, to jesteście w błędzie, ponieważ pokryte śniegiem korony drzew i skute lodem tafle jeziora tworzą iście bajkowy krajobraz.



Zwiedzanie Jezior Plitwickich – informacje praktyczne

Na teren parku można wejść przez jedno z trzech wejść, przy których znajdują się duże parkingi i centra obsługi turystów. Wejście północne, znane jako wejście nr 1, znajduje się tuż nad Dolnymi Jeziorami i jest czynne przez cały rok. Pozostałe wejścia są zamknięte w okresie zimowym, od listopada do marca. Południowe wejście znajduje się obok Górnych Jezior. Trzecie wejście, o nazwie Flora, znajduje się nad jeziorem Kozjak, nieco poza głównymi trasami. Przy tym wejściu nie ma możliwości kupienia biletów. Na terenie parku wytyczonych jest kilkanaście tras i ścieżek, o różnej długości i trudności, więc możesz wybrać tę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim indywidualnym możliwościom. Są tu odcinki do pokonania pieszo, niewielkimi statkami pasażerskimi oraz kolejką. Najkrótsza trasa zajmuje około 2 godzin, a najdłuższa to około 8 godzin wędrówki. W parku niedozwolone jest opuszczanie wyznaczonych ścieżek, rozpalanie ognisk, łowienie ryb i kąpiel w jeziorach.
Data Publikacji: 24.05.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Połączenie malowniczej scenerii i przepięknych plaż sprawiło, że Zakynthos jest jedną z ulubionych przez turystów greckich wysp, choć wciąż mniej znaną niż Kreta czy Santorini. Wyspa może poszczycić się niezwykłą i skomplikowaną historią. Według Homera wchodziła w skład państwa Odyseusza, w średniowieczu stanowiła część Cesarstwa Bizantyjskiego, a w latach 1484-1797 pozostawała pod panowaniem Republiki Weneckiej, co widać po dziś w lokalnej architekturze, kuchni i dialekcie. Niestety potężne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w sierpniu 1953 r. uszkodziło ponad 90 % budynków na tej rajskiej wyspie. Zakynthos to mała wyspa ze wspaniałymi plażami, bujną przyrodą i przyjemnym ciepłym klimatem, która jest idealnym wakacyjnym wyborem dla każdego. Bez względu na to, czy poszukujesz tętniących życiem klubów nocnych, czy relaksujących i spokojnych wakacji na słońcu z rodziną lub partnerem, na Zakynthos znajdziesz coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić, by przywieźć z Grecji wspaniałe wspomnienia.
krajobraz kierunku
Rejs po Zatoce Tajlandzkiej - malowniczym zakątku AzjiZatoka Tajlandzka roztoczyła przede mną pełnię swojego egzotycznego, azjatyckiego czaru. W rejsie po malowniczych i wiecznie zielonych krajach Azji towarzyszył mi smak limonki, ostry zapach chili i orzeźwiający chłód tajskich lodów. Państwa zatoki są różnorodne i barwne jak ich kuchnia, o wyraźnym kolorycie i skomplikowanej naturze. Umykają sztywnym klasyfikacjom, są nieoczywiste i fascynujące.
krajobraz kierunku
Djerba – najpiękniejsze plaże na wyspie flamingówDjerba (Dżerba), największa tunezyjska wyspa, to idealne miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Bogata historia, interesująca kultura oraz doskonała kuchnia sprawiają, że każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Tym, co przyciąga wczasowiczów, są między innymi piaszczyste plaże, uważane za najlepsze w całym kraju, krystalicznie czysta woda oraz doskonała pogoda, którą można cieszyć się przez większość roku! Co ciekawe, zimą na wyspę licznie przybywają flamingi, które są jedną z największych lokalnych atrakcji. Djerba - jakie są najpiękniejsze plaże tej tunezyjskiej wyspy i co warto zobaczyć, gdy już tu zawitasz?