< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > USA – jak przygotować się do podróży?

USA – jak przygotować się do podróży?

Skrócony opis

Stany Zjednoczone są na liście państw do odwiedzenia olbrzymiej grupy podróżników. To kraj niezwykle fascynujący i różnorodny, ze względu zarówno na swoją historię i znaczenie na arenie międzynarodowej, jak i na olbrzymią powierzchnię. To kolebka współczesnej demokracji, książkowy przykład kapitalizmu, to kilka stref czasowych i klimatycznych. Każdy z pięćdziesięciu stanów to materiał na osobny artykuł. Nie da się pokrótce przedstawić informacji o tak potężnym i rozległym kraju, opisać miejsc szczególnie wartych zobaczenia, ale możemy spróbować podsumować to, co należy wziąć pod uwagę planując podróż za ocean.

Sekcja 1Formalności przed wyjazdem do USA, wiza czy promesa?

Polacy przed wyjazdem do USA muszą mieć nie tylko ważny paszport, ale także wizę, przy czym warto pamiętać o różnicy między wizą a promesą. Dokładne i aktualizowane informacje na temat procesu wizowego znajdują się na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych (http://polish.poland.usembassy.gov/wizy.html), ale w dużym skrócie, aby otrzymać promesę należy najpierw wybrać typ wizy, dokonać opłaty, złożyć wniosek, zarejestrować się w systemie wizowym i umówić na spotkanie w ambasadzie. Promesę otrzymuje się w ambasadzie i to ona uprawnia nas do wejścia na pokład samolotu lecącego do USA. W przypadku wiz turystycznych promesę otrzymuje się maksymalnie na 10 lat. Wizę natomiast otrzymuje się dopiero na miejscu, po rozmowie z urzędnikiem celnym na lotnisku docelowym. Wiza turystyczna może być przyznana na maksymalnie 6 miesięcy jednorazowego (ciągłego) pobytu. W ramach dziesięcioletniej promesy możemy zatem odbyć kilka wycieczek do USA, każdorazowo przechodząc na amerykańskim lotnisku proces weryfikacji i ponownego przyznania wizy na określony czas. Warto pamiętać, że otrzymanie promesy nie jest równoznaczne z otrzymaniem wizy, zdarzają się przypadki niewpuszczenia turystów na teren Stanów Zjednoczonych. W takiej sytuacji zostaniemy odesłani najbliższym lotem do Polski, na nasz koszt oczywiście.

Do wniosku wizowego należy dołączyć aktualne zdjęcie wykonane według ściśle określonych wymogów. Niestety na zdjęciu do amerykańskiej wizy każdy wygląda jak kandydat na przestępcę. Zdecydowanie nie są to zdjęcia, którymi chcemy chwalić się znajomym, ale cóż takie są wymogi i trzeba się do nich dostosować, inaczej nici z wyjazdu. Opłata wizowa wynosi 160$ i należy na wskazane konto wpłacić jej równowartość wyrażoną w złotówkach według kursu podanego na stronie ambasady (to ważne, nie można dokonać przeliczenia według oficjalnego kursu dnia podawanego przez na przykład NBP).

Na rozmowę w ambasadzie należy zabrać:

● Wydrukowane potwierdzenie wypełnienia wniosku,
● Paszport (oczywiście ważny),
● Potwierdzenie terminu spotkania (to sprawdza ochrona przy wejściu),
● Nadzieję, że wszystko się uda i będziesz mógł planować szczegóły podróży.

O spotkaniach w ambasadzie, dziwnych i podchwytliwych pytaniach od lat krążą legendy, ale najlepiej nie zaprzątać sobie nimi głowy. Po przyjściu do Ambasady zostaniesz zaprowadzony do działu wizowego, gdzie pobiorą Twoje odciski palców. Następnie urzędnik przeprowadzi z Tobą rozmowę, podczas której może pytać o cel podróży, o więzi łączące ciebie z Polską (czy studiujesz, czy masz pracę, kredyt), czy masz rodzinę w Stanach. Celem rozmowy jest przede wszystkim wybadanie czy masz wystarczającą motywację, by po okresie objętym wizą (lub wcześniej) wrócić do kraju rodzinnego. Innymi słowy, czy nie będziesz – z uwagi na brak silnych związków z ojczyzną – próbował pozostać w USA na stałe.Ubezpieczenie na wyjazd do USA

Podróż do Stanów Zjednoczonych, jak każda zresztą podróż, związana jest z ryzykiem wystąpienia różnych zdarzeń niepożądanych czy nagłych wypadków. W wypadku pobytu za oceanem kwestie związane z naszym zdrowiem i bezpieczeństwem są bardziej skomplikowane i należy bezwzględnie pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym na czas pobytu. Odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej podróżowanie po Europie stało się dla nas bezproblemowe, jeśli tylko mamy ogólne ubezpieczenie zdrowotne w kraju, to jesteśmy nim objęci w pozostałych państwach członkowskich UE. Ze Stanami Zjednoczonymi sprawa jednak wygląda inaczej. Nasze podstawowe ubezpieczenie zdrowotne nic nam w USA nie gwarantuje. Oczywiście, jeśli ulegniemy wypadkowi, to nikt nam nie odmówi pobytu w szpitalu i niezbędnej pomocy. Niestety później wystawi nam rachunek, który może powalić z nóg. Dlatego podróż do Stanów zdecydowanie powinna być zorganizowana pod hasłem: przezorny zawsze ubezpieczony.

Wybierz polisę, która zapewnia pokrycie kosztów leczenia i pobytu w szpitalu o dość wysokiej kwocie gwarantowanej (przynajmniej 50 000 euro). Warto jest mieć także wykupione assistance, bo wsparcie informacyjne, medyczne czy komunikacyjne może okazać się wybawieniem z różnych kłopotów. Oczywiście nie zapominaj o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).Spotkanie z urzędnikiem kontroli granicznej w USA

Tak, jak pisaliśmy otrzymanie promesy w Polsce nie daje 100% gwarancji, że zostaniesz wpuszczony na teren Stanów Zjednoczonych. Po kontroli i rozmowie z urzędnikiem na lotnisku otrzymasz zezwolenie na pobyt na czas określony, czyli wizę właściwą. Jeszcze na pokładzie samolotu, przed lądowaniem, zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza wjazdowego na teren Stanów Zjednoczonych (I-94). Należy podać w nim swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer lotu i adres pobytu. Następnie podczas rozmowy urzędnik celny ponownie pyta o cel wizyty, o miejsce pobytu, o sytuację życiową i zawodową w Polsce. Ponownie zostaną też pobrane odciski palców i sprawdzone w bazie. Sama rozmowa jest zazwyczaj dość krótka, ale kolejka do niej może być bardzo długa, ponieważ na pokładach samolotów rejsowych ląduje jednorazowo mnóstwo turystów, którzy muszą przejść ten sam proces. Warto też pamiętać, że na teren USA nie wolno wwozić określonych przedmiotów, między innymi polskich wyrobów, takich jak kiełbasa czy ser.

Wylądowałeś i co dalej?

To oczywiście zależy od tego, jaki jest cel i plan twojej podróży. Bez względu jednak na to, co zamierzasz zwiedzić i gdzie pojechać, warto pamiętać o kilku aspektach, które mogą ułatwić życie na amerykańskim gruncie:

● Napiwki – są praktycznie obowiązkowe, przyjęło się, że najniższy napiwek, jaki można dać to 10%; oczywiście jeśli nie jesteś zadowolony z obsługi, możesz napiwku nie dać, ale akurat w USA zła obsługa w restauracjach czy barach się praktycznie nie zdarza;
● Zwroty zakupionego towaru – w USA możesz zwrócić do sklepu praktycznie wszystko, w tym produkty spożywcze, w terminie 90 dni i otrzymać zwrot pieniędzy, nie musisz nawet podawać żadnego powodu zwrotu. Obsługa klienta w Stanach jest naprawdę na najwyższym poziomie, ale nie nadużywaj tego, oddając na przykład tuż przed powrotem do kraju niechciane, a już używane produkty; klasę zawsze warto mieć;
● Prawo stanowe – warto pamiętać, że w USA prawo dzieli się na federalne, czyli państwowe oraz stanowe. To trochę tak, jakby u nas obowiązywało prawo polskie, ale także w poszczególnych województwach odrębne prawa lokalne. To, co jest dozwolone w jednym ze stanów, może być karalne w innym.Wiemy, że nie wyczerpaliśmy wszystkich kwestii związanych z planowaniem podróży do Stanów Zjednoczonych, ale może przynajmniej rozjaśniliśmy podstawowe wątpliwości. No i rozbudziliśmy apetyt na poznanie tego wspaniałego kraju, jego kultury, przyrody i historii.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki