Zainspiruj się

Wakacje w Indonezji – 10 powodów, aby tam pojechać

Dla większości Polaków Indonezja kojarzy się z jej dwiema najpopularniejszymi wyspami: Jawą i Bali. I rzeczywiście są one warte zobaczenia, ale ten wyspiarski kraj ma do zaoferowanie znacznie więcej fantastycznych miejsc. Poniżej przedstawiamy naszą, subiektywną listę dziesięciu powodów, dla których warto pojechać do Indonezji.

10 powodów, aby wyjechać na wakacje do Indonezji.

1. Mnogość różnorodnych wysp.

Plaże i wyspy, tak właśnie można opisać Indonezję, która obejmuje kilkanaście tysięcy mniejszych i większych wysepek, rozrzuconych na obszarze zbliżonym wielkością do Stanów Zjednoczonych. Wystarczy spojrzeć na trzy najbardziej rozpoznawalne z nich: Lombok, Bali i Jawę. Każda z nich to inny świat, na który składa się inna kultura, wyznanie, architektura, przyroda, tempo życia i ludzie.Zdecydowanie wart polecenia jest cały Archipelag Gili, na który składają się trzy wyspy: Gili Trawangan, Gili Meno i Gili Air. Jest to prawdziwy raj, położony zaledwie kilka kilometrów na zachód od Lombok. Plaże są przepiękne, rafa koralowa znajduje się tak blisko brzegu, że wystarczy położyć się na wodzie w masce z rurką, gapić się na cuda natury, pozwalając by prąd nas niósł wzdłuż brzegu. Co ciekawe, na wyspach archipelagu nie ma ruchu kołowego.

Wyspy Komodo, znajdujące się blisko Timoru Wschodniego, są jedynym miejscem, gdzie w środowisku naturalnym żyje smok z Komodo – największa na świecie jaszczurka, z ostrymi pazurami i jadowitą śliną. Niektóre osobniki osiągają wielkość do trzech metrów i wagę do 70 kilogramów. Park Narodowy Komodo jest terenem chronionym, ale za zgodą lokalnych władz dostępnym dla turystów.

Indonezja to także liczne ciekawe wyspy, leżące poza głównym szlakiem turystycznym. W okolicach Borneo leży wciąż mało znana wśród turystów wyspa Derawan. Można tam znaleźć piękne i puste plaże, popływać w towarzystwie olbrzymich żółwi morskich i podziwiać podwodne życie na rafie koralowej. Dotarcie na Wyspy Mentawai w okolicach Sumatry Zachodniej może być czasochłonne, ale zdecydowanie warto spróbować. Jest bowiem olbrzymia szansa, że będziecie mieć rajską plażę wyłącznie dla siebie. Jest to miejsce wprost wymarzone do surfowania, z idealnymi i olbrzymimi falami. Z oczywistych powodów nie da się ani opisać, ani zwiedzić wszystkich wysp Indonezji. Pierwszą podróż można zacząć standardowo od Bali i Lombok, a w miarę poznawania i zakochiwania się w tym kraju, szukać innych opcji.

2. Rajskie plaże.

Indonezja słynie – i to nie bez powodu – ze swych plaż. Turyści zachwycają się nieprzeciętną urodą plaż Bali, Lomboku czy Archipelagu Gili. Plażą chyba idealną jest Canggu Beach na wyspie Lombok, z białym pisakiem, błękitną wodą i bujną zielenią drzew dających przyjemny cień. W okolicach portowego miasteczka Padangbai na Bali plaże są wąskie i widowiskowo przyozdobione dziesiątkami kolorowych, tradycyjnych łodzi zacumowanych u brzegu.3. Jedzenie.

Kuchnia indonezyjska jest tak różnorodna jak różnorodne są poszczególne wyspy. Warto zapamiętać słowa „es kelapa muda” – oznaczają one świeże kokosy do picia, sprzedawane na ulicznych straganach są idealnym sposobem na orzeźwienie. Trzeba również zapamiętać zwroty „nasi goreng” i „mie goreng”. Nasi goreng to indonezyjska potrawa narodowa, czyli smażony ryż z warzywami, mięsem, rybą lub owocami morza, natomiast mie goreng zamiast ryżu ma makaron. Te proste, sycące i pyszne potrawy możemy dostać wszędzie, w przydrożnych barach i w restauracjach. Zawsze są przygotowywane z najświeższych lokalnych produktów tuż przed podaniem. Kolejną bardzo ciekawą potrawą są grillowane szaszłyki z różnych gatunków mięsa lub ryb, serwowane z piekielnie ostrym sosem sambal olek z orzeszków ziemnych.

4. Zielone pola ryżowe.

Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków, jakie turyści zapamiętują po pobycie w Indonezji są niewątpliwie ciągnące się kilometrami zielone tarasy ryżowe. Jest to widok niezwykle kojący i pobudzający wyobraźnię. Olbrzymie połacie zieleni koją wzrok i pozwalają nam odpocząć, wpaść w stan trochę zbliżony do medytacji. Warto zajrzeć do jednej z położonych na uboczu wiosek. Zazwyczaj nie ma tam wiele do zobaczenia, jedynie niewielkie bambusowe domki ukryte pomiędzy polami ryżu, pokryte słomianymi dachami. Czasami jednak tak niewiele potrafi zdziałać tak wiele.5. Wulkany.

Indonezja jest krajem o największej liczbie i gęstości aktywnych wulkanów. Spośród kilkuset wulkanów aż 130 jest nadal aktywnych. Do najpopularniejszych wśród turystów należą:
• Wulkan Bromo na Jawie (2329 m) – bezapelacyjnie jedna z największych atrakcji turystycznych, znajduje się w Parku Narodowym Brom-Tengger-Semeru w pobliżu Surabaya. Wycieczki wyruszają na jego szczyt ciemną nocą, by móc podziwiać spektakularny wschód słońca;

• Wulkan Krakatau – to chyba najsłynniejszy wulkan na świecie, a to dzięki olbrzymiej erupcji, jaka miała miejsce w 1883 r. Wyspa uległa całkowitemu zniszczeniu, nie przetrwały żadne zwierzęta ani rośliny. Pierwsze zwierzęta pojawiły się tam ponownie dopiero po kilku latach Na jednej z trzech wysp, które powstały w wyniku erupcji pozostał aktywny wulkan, który otrzymał nazwę Anak Krakatau (Dziecko Krakatau). W ostatnich latach jego aktywność rośnie, a na wyspie wydzielona jest strefa o szerokości około kilometra, gdzie okresowo obowiązuje całkowity zakaz wstępu.

6. Ludzie.

Przygotuj się na szok kulturowy po powrocie z Indonezji do Polski. Tam wszyscy się uśmiechają, są niezwykle serdeczni i pomocni. Nawet, jeśli nie mówią po angielsku czy w żadnym innym języku zachodniego świata, zrobią wszystko, żebyś czuł się tam mile widziany i „zaopiekowany”. Indonezyjczycy, jak większość mieszkańców Azji, wyznają filozofię życia bez stresu i cieszą się chwilą. Powrót do polskiej rzeczywistości bywa bolesny, gdy zorientujemy się, że na rodzinnej ziemi na twarzach przechodniów częściej gości ponury grymas niż choćby cień uśmiechu. Kto wie, może im więcej osób będzie podróżować po Azji, tym więcej uśmiechu będziemy przywozić do Polski i z czasem te kontrasty staną się mniej widoczne?7. Sport i nurkowanie.

Indonezja to raj dla miłośników sportów wodnych, warunki do surfingu na południowej Bali oraz północnych krańcach wysp Sumatra i Celebes należą do jednych z lepszych na świecie. Rafa koralowa przy Gili Meno i Gili Trawangan zaczyna się już kilka metrów od brzegu. Snorkeling na Archipelagu Gili, gdzie można popływać sobie w towarzystwie olbrzymich żółwi, to niezapomniane przeżycie.

Oprócz sportów wodnych, bardzo popularny jest trekking. Można wybrać się na wulkan Merapi w okolicach Yogyakarty, by po ponad czterech godzinach nocnej wspinaczki podziwiać bajkowy wschód słońca. Ciekawą przygodą może być wejście na wulkan Ijen na Jawie, w którym działa kopalnia siarki. Po wspinaczce Twoim oczom ukaże się krater, z którego pracownicy w tradycyjny sposób wybierają siarkę. Groźne odgłosy wydobywające się z krateru sprawiają wrażenie, że stoi się u wrót piekieł.

8. Odpoczynek.

Alternatywną nazwą Indonezji powinno być słowo „odpoczynek”. Życie tutaj płynie zupełnie innym rytmem, jakiekolwiek problemy przestają mieć znaczenie. Tutaj wszystko nastraja do odpoczynku. Można wybrać się na spacer do portu, by bladym świtem zobaczyć rybaków wracających z połowów. Jest duża szansa, że później zjecie dania z tych ryb w jednej z przyportowych knajpek. Można po prostu leżeć na złocistej plaży, popijając drinka lub kawę. Liczyć się będzie tylko tu i teraz. Z takiego urlopu wraca się ze świeżą głową i naładowanymi bateriami.

9. Jezioro Maninjau.

W zachodniej części Sumatry, trochę na uboczu, leży urokliwe jezioro Maninjau, które powstało po eksplozji wulkanu ponad 50 tysięcy lat temu. Znajduje się na wysokości 461 m n.p.m., otoczone jest polami ryżowymi i ścianą krateru porośniętą dżunglą. Prowadzi tam urocza, ale bardzo kręta droga z Bukittinggi. To jedno z najspokojniejszych i najcichszych miejsc, jakie możecie sobie wyobrazić, nadaje się idealnie do włączenia trybu pełnego relaksu.10. Bandung.

Bandung to zielone i chłodne miasto położone w zachodniej części Jawy. Okolice Bandung słyną z rozległych plantacji herbaty, malowniczych jezior, wulkanów Tangkuban Perahu i Kawah Putih oraz gorących źródeł. Bandung wielu turystom kojarzy się także z pyszną kuchnią.
Indonezja spodoba się tym z Was, którzy szukają namiastki raju na ziemi, chcą pustych plaż i pięknych raf koralowych, chcą zwolnić tempo i cieszyć się pięknem dzikiej przyrody oraz towarzystwem życzliwych i pogodnych ludzi. Wybierzcie Bali, Lombok lub Gili, jeśli ta definicja opisuje Was. Indonezja spodoba się także tym z Was, którzy nawet na wakacjach lubią ruch, gwar i szukają przygód. Jeśli te słowa dotyczą Was, wybierzcie Jawę, by wejść na jeden z czynnych wulkanów – Ijen lub Bromo, zobaczyć pałac sułtański w Jogyakarcie, zwiedzić zapomniane przez stulecia świątynie Dieng Plateau czy Borobudur.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.07.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.5/6  10 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.0/6  88 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
4.7/6  57 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.2/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
6.0/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.8/6  11 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
zdjęcie-oferty
5.3/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Indonezja: Bali
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.