Warna – atrakcje. Co zobaczyć w „morskiej stolicy” Bułgarii?

Warna, trzecie co do wielkości miasto Bułgarii, szczyci się długą i bogatą historią. Założona jako grecka kolonia w VI wieku p.n.e., przez wieki przechodziła pod panowanie różnych imperiów – od Rzymskiego, przez Bizancjum, po Imperium Osmańskie. Ta burzliwa historia pozostawiła po sobie niezwykłą mozaikę wpływów kulturowych i architektonicznych, które do dziś można podziwiać podczas niespiesznych spacerów po mieście.

Szczególnie warto odwiedzić Warnę w okresie letnim, gdy miasto w pełni zasługuje na miano „morskiej stolicy” Bułgarii. Wtedy to plaże nad Morzem Czarnym tętnią życiem, a bogata oferta turystyczna pozwala cieszyć się zarówno wypoczynkiem na złotym piasku, jak i odkrywaniem śladów fascynującej historii miasta. Sprawdź, jakie niesamowite zakątki warto zobaczyć w Warnie!

Dlaczego Warna nazywana jest „morską stolicą” Bułgarii?

Wybrzeża Morza Czarnego w Bułgarii słyną z przyjaznej turystom atmosfery – doskonałej pogody (w lipcu temperatury sięgają 40°C), pięknych plaż o złotym piasku i długim wybrzeżu zachęcającym do spacerów i lenistwa, ale także z kurortów zapewniających wiele atrakcji i komfortowy wypoczynek.

Warna, jako trzecie co do wielkości miasto Bułgarii po Sofii i Płowdiwie, jest zarazem największym bułgarskim kurortem nad Morzem Czarnym. To miasto portowe stanowiące bazę wypadową do najpiękniejszych zakątków kraju, w tym do położonych kilkanaście kilometrów na północ Złotych Piasków.

Liczba mieszkańców Warny stale rośnie, obecnie jest zbliżona do polskiego Lublina, więc uchodzi za miasto dość duże, by można w nim spędzić kilka intensywnych dni, a jednocześnie na tyle przyjazne, by odpocząć bez ścisku i tłumu, nawet w sezonie letnim, gdy inne „morskie stolice” europejskie, są nieprzyjemnie zatłoczone.

Centrum Warny – najważniejsze atrakcje

Historia Warny sięga czasów starożytnych, a dzieje miasta są wyjątkowo burzliwe, co widać również w jej najważniejszej, centralnej dzielnicy i znajdujących się w niej zabytkach. Jednocześnie miasto korzysta ze swojej nadmorskiej lokalizacji oraz rozwoju turystyki, dlatego nie można się tu nudzić. Dociekliwy znajdą w Warnie również ślady oleskiej historii, to właśnie tu znajduje się bowiem symboliczne mauzoleum polskiego króla Władysława Warneńczyka.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest poza granicami Bułgarii jako Sobór Zaśnięcia Matki Bożej (w języku bułgarskim: катедрала „Св. Успение Богородично”) i należy do najważniejszych zabytków Warny. Budowlę wzniesiono w XIX wieku i uzupełniono o kolejne elementy aż do lat 60. XX wieku. Dziś zachwyca złotymi kopułami w samym centrum miasta, gdzie trudną ją przegapić.

Bulwar Księcia Borysa I

Spacerując po Warnie, nie sposób pominąć na swojej trasie Bulwaru Księcia Borysa. Jest to główny deptak Warny, przebiegający przez stare miasto i kończący się wejściem do parku przymorskiego z dwoma charakterystycznymi wieżami z okresu rzymskiego. Bulwar to idealne miejsce, by zatrzymać się na kawę lub obiad w jednym z licznych restauracyjnych ogródków.

Dzielnica grecka

To najstarsza część Warny, która swoją nazwę zawdzięcza greckiej społeczności, która zamieszkiwała ten obszar za czasów panowania Imperium Osmańskiego. Do dziś można tu dostrzec ślady starożytnej przeszłości, najbardziej znanym obiektem na terenie dzielnicy greckiej są rzymskie łaźnie. Turystów interesują także renesansowe kościoły czy zabytkowy budynek dworca.

Rzymskie Termy

Zbudowane pod koniec II wieku przez Rzymian łaźnie są największym tego rodzaju budynkiem na Bałkanach, a raczej jego pozostałościami. Ruiny term dają jednak turystom wyobrażanie, jak wyglądały łaźnie rzymskie, co składało się na kompleks basenów i kto z nich korzystał. Całość zajmuje powierzchnię 7 tysięcy metrów kwadratowych, co gwarantuje długi i obfitujący w ciekawostki spacer.

Port w Warnie

Odwiedzający port w Warnie mogą liczyć na zachwycający widok na miasto i morze, ale to nie jedyny powód, który powinien skłonić do wyboru tego kierunku. Mimo iż jest to działający (i największy w Bułgarii) port handlowy, stał się również przestrzenią rozrywki i turystyki. Znajduje się tu molo oraz deptak, wzdłuż którego ciągną się restauracje i kawiarnie. W lecie dodatkową rozrywkę stanowi wesołe miasteczko.

Park Nadmorski i strefa wypoczynku

Aby poczuć nadmorski charakter Warny, najlepiej odwiedzić jego największy park, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. To miejsce, które spełni oczekiwania najmłodszych i nieco starszych turystów o różnych temperamentach. Idealnie nadaje się zarówno na niespieszny wieczorny spacer oraz podziwianie widoków, jak i poszukiwanie angażujących atrakcji.

Park Nadmorski (Morska Gradina)

O stworzeniu Parku Nadmorskiego zdecydowano w 1878 roku. Miał wówczas powierzchnię zaledwie 2,6 hektara, obecnie jest to aż 82 hektary pełne zieleni, klombów i spacerowych alejek. Można do niego dotrzeć główną ulicą Warny. Położony jest w niewielkiej odległości od centrum miasta, co sprawia, że nie sposób pominąć go podczas zwiedzania. Przestrzeń dla siebie znajdą tu osoby, które chcą w spokoju chłonąć nadmorski krajobraz, ale też chcący brać udział w letnich festiwalach i oglądać lokalnych artystów.

Delfinarium w Warnie

Jedyne delfinarium w Bułgarii znajduje się właśnie na terenie Parku Nadmorskiego i stanowi jego niewątpliwą atrakcję, skierowaną przede wszystkim dla najmłodszych. Organizowane są tam pokazy, podczas których delfiny wykonują akrobacje, a za dodatkową opłatą można wziąć udział w pływaniu z delfinami.

Plaża Centralna

Szeroka, piaszczysta plaża to gwarancja wypoczynku i pięknych widoków na Zatokę Warny. Jest to jednocześnie miejsce o rozbudowanej infrastrukturze, dzięki której można tu spędzić cały dzień. Wzdłuż przebiegającego przy plaży deptaku ciągną się kawiarnie, restauracje i bary, a wieczorami ożywają taneczne kluby. Turyści mogą liczyć też na dostęp do toalet, pryszniców czy wypożyczalni leżaków.

Akwarium w Warnie

Akwarium w Parku Nadmorskim przyciąga uwagę już swoją fasadą, na której znajdują się płaskorzeźby prezentujące najczęściej występujące na obszarze Morza Czarnego gatunki ryb. W środku można ich podziwiać około 140, a dodatkowo akwaria wypełniają małże oraz glony. Warto przeznaczyć co najmniej godzinę na wizytę w tym niezwykłym morskim azylu!

Muzea Warny

Miasto ma za sobą bogatą historię i nie ma lepszego sposobu, by poznać przeszłość Warny, niż odwiedzając jego liczne muzea. Zróżnicowane ekspozycje, pozwolą spędzić wartościowy czas osobom zainteresowanym różnym okresom historycznym czy wojskowością.

Muzeum Archeologiczne i złoty skarb z Warny

Ponad 100 tysięcy eksponatów i dwa piętra ekspozycji to oferta jednego z najpopularniejszych muzeów w Warnie. Nieopodal znajduje się Sobór Zaśnięcia Matki Bożej oraz budynek miejskiego Ratusza, dlatego Muzeum Archeologiczne często staje się kolejnym punktem wycieczki. Można tu zobaczyć znaleziska datowane od epoki paleolitu do średniowiecza, a najważniejszym eksponatem jest tzw. złoty skarb z Warny. To najstarsze na świecie przedmioty z obrobionego złota znalezione na neolitycznym cmentarzysku odkrytym w 1974 roku na terenie Warny.

Muzeum Marynarki Wojennej

Zmierzając ku wybrzeżu, nieopodal wejścia do parku, można zobaczyć budynek Muzeum Marynarki Wojennej. Przedstawiono w nim historię bułgarskiej floty wojennej do czasów współczesnych. Oprócz eksponatów zgromadzonych we wnętrzach muzeum warto zobaczyć również te, znajdujące się pod gołym niebem – m.in. najsłynniejszy statek bułgarskiej floty, czyli torpedowiec „Drazki”.

Muzeum Historii Warny

Niekiedy niedocenianym aspektem historii, jest życie codzienne ludzi zamieszkujących dane miejsce przed wiekami. Muzeum Historii Warny pozwala zapełnić tę lukę i przenosi zwiedzających do pomieszczeń, w których odtworzono wnętrza mieszczańskich domów i dawnych sklepów.

Muzeum Renesansu (Dom Stoyana Zaimova)

Tworząc muzeum, skupiono się na ważnych momentach z okresu odrodzenia narodowego w Bułgarii w XVIII i XIX wieku. Jedna z sal upamiętnia bohaterów powstań, w innych położono nacisk na rolę instytucji miejskich i szkół w ruchu narodowym oraz rozwój gospodarki Warny. Ekspozycja jest bardzo zróżnicowana, bo składają się na nią nie tylko działa sztuki, ale także dokumenty, książki czy zabytkowa broń.

Najciekawsze miejsca w okolicach Warny

Odwiedzając Warnę, nie trzeba ograniczać się jedynie do plaży i centrum miasta. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na objazdową wycieczkę, czy samodzielny wypad (w mieście funkcjonuje dworzec kolejowy i autobusowy), okolice Warny mogą dostarczyć dodatkowych wrażeń!

Monastyr Aładża

W odległości około 15 kilometrów od Warny znajduje się położona wśród skał świątynia. Jego powstanie datuje się na IV wiek; dziesięć wieków później została splądrowana podczas najazdu osmańskiego, jednak przetrwała do naszych czasów i obecnie w dawnym klasztorze znajduje się muzeum. Mogą go odwiedzić turyści, zwiedzający Bułgarię od maja do października.

Pałac Euxinograd

Wystarczy oddalić się id centrum Warny na zaledwie 8 kilometrów, by dotrzeć do pałacu, który obecnie pełni funkcję siedziby rządu i prezydenta państwa. Budynek pochodzi z końca XIX wieku, a jego nazwa nawiązuje do określenia Morza Czarnego jako „euxinos pontos”, czyli „przyjaznego morza”. Chociaż ze względu na przeznaczenie budynku, dostęp dla turystów jest ograniczony, to w wybranych terminach można zobaczyć jego wnętrza, piękne ogrody oraz winiarnię.

Złote Piaski (Zlatni Pyasatsi)

Złote Piaski to jeden z najbardziej znanych kurortów Bułgarii i sam w sobie jest celem dla wielu turystów. Nazwa miejscowości dobrze oddaje rzeczywistość, bo można tu korzystać z długich i szerokich plaż, których piasek błyszczy niczym złoto. Złote Piaski to kierunek często wybierany przez rodziny z dziećmi ze względu na bogatą ofertę hoteli i dodatkowe atrakcje, takie jak park wodny Aquapolis.

Św. Konstantyn i Elena

Miejscowość jest najstarszym bułgarskim uzdrowiskiem. W okresie socjalistycznej władzy funkcjonowało pod nazwą Drużba, czyli „przyjaźń”. Znane jest przede wszystkim z termalnych źródeł, dzięki którym odwiedzający mogą liczyć na lecznicze kąpiele w ciepłych basenach. Warto również wybrać się na lokalne plaże oraz zobaczyć wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku monastyr Św. Konstantyna i Heleny.

Warnę, bułgarską perłę Morza Czarnego, odkryjesz z Rainbow!

Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski od dawna przyciągają turystów spragnionych nadmorskiego wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że nad brzegiem Morza Czarnego czekają nie tylko plaże i słodkie lenistwo, ale także Warna i jej atrakcje. Ta „morska stolica” Bułgarii to fascynujące miejsce, gdzie starożytne zabytki sąsiadują z nowoczesnymi bulwarami. Dla miłośników historii miasto skrywa prawdziwe skarby archeologiczne, podczas gdy entuzjaści miejskiego życia docenią jego współczesny, kosmopolityczny charakter.

Z Rainbow odkrywanie uroków Warny staje się niezwykle proste. Miasto stanowi popularny cel wycieczek fakultatywnych dla gości wypoczywających na Złotych Piaskach, a także kluczowy punkt programu wycieczek objazdowych po Bułgarii. Sprawdź więc naszą ofertę i zarezerwują swoją wycieczkę z Warną na trasie zwiedzania!

Data Publikacji: 11.02.2025
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Dagmara Pawlik

Copywriterka, dziennikarka i bibliotekarka. Absolwentka kierunku filologia polska Uniwersytetu Jagiellońskiego. W życiu zawodowym związanym z pisaniem tekstów sięgała już po różne tematy – od architektury przez medycynę po kulturę i turystykę. Lubi dowiadywać się nowych rzeczy i przekazywać tę wiedzę innym. Po pracy najchętniej czyta powieści różnego typu i gatunku – od Jane Austen po Andrzeja Sapkowskiego. Pasjonuje się też rękodziełem, głównie tworzeniem biżuterii artystycznej. Do jej ulubionych regionów świata należą Wyspy Brytyjskie (wciąż marzy o chatce na Highlandach) oraz Skandynawia. W Polsce wybiera najmniej popularny urlopowy kierunek, czyli Bałtyk zimą.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?