ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wiza i karta turysty - czy są potrzebne na Kubie?

Kuba jest bardzo popularnym celem podróży. Planując wakacje na Kubie, nie wystarczy jednak spakować strój kąpielowy i krem z filtrem. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z aktualnymi przepisami wizowymi. Obywatele dowolnego kraju mogą podróżować na wyspę bez ograniczeń imigracyjnych. Jednak dla większości obcokrajowców wjazd na terytorium Kuby jest uwarunkowany posiadaniem niezbędnych dokumentów w tym odpowiedniej wizy.

Kto potrzebuje wizę przy wjeździe na Kubę?

Absolutnie wykluczone z podróży na Kubę są osoby poszukiwane przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości w związku z handlem narkotykami, terroryzmem lub innymi przestępstwami. Inni podróżujący są zobowiązani do posiadania ważnego paszportu oraz wizy na Kubę zgodnej z celem wyjazdu. Wyjątkiem są tu obywatele krajów, z którymi kraj utrzymuje umowy o ruchu bezwizowym.

Polacy, którzy odwiedzają Kubę w celach turystycznych, także niepełnoletnie dzieci, są objęci obowiązkiem posiadania zezwolenia na przekroczenie kubańskiej granicy w postaci wizy wystawionej na własne nazwisko. Turystyczna wiza na Kubę nazywana jest kartą turysty.

Należy pamiętać, że karta turysty nie uprawnia jej posiadacza do studiowania lub pracowania na Kubie. Od obcokrajowców wybierających się w podróż służbową lub w innych celach jak edukacja, działalność dziennikarska, artystyczna i naukowa, udział w wydarzeniach sportowych oraz religijnych czy leczenie medyczne w kubańskich placówkach zdrowia wymagane są specjalne wizy.

Jak wygląda karta turysty na Kubę?

Karta turysty jest dokumentem w formie papierowej, który należy wypełnić według danych z paszportu.  

  1. Wiza na Kubę dla Polaków i innych narodowości składa się z 2 części.
  2. Zarówno po prawej, jak i po lewej stronie należy wpisać odręcznie i czytelnym pismem swoją narodowość, imię, nazwisko, datę urodzenia oraz numer paszportu.

W odróżnieniu od innego typu wiz, karta turysty na Kubie nie jest wklejana do paszportu, ale pozostaje luźną kartką. Przy wjeździe na teren kraju dokument ten zostanie ostemplowany przez kubańskie służby graniczne. Turysta ma obowiązek przechowywania wizy do czasu opuszczenia kraju.

Ile jest ważna karta turysty na Kubie?

Karta turysty upoważnia do jednorazowego wjazdu na terytorium Kuby, a pobyt nie może przekraczać 90 dni.

Istnieje możliwość jednokrotnego przedłużenia wizy turystycznej o kolejne 90 dni. To pozwala na podróż po wyspie do maksymalnej długości 180 dni. Przedłużenie wizy na Kubie dla Polaków odbywa się w regionalnym biurze imigracyjnym. Opłatę za przedłużenie uiszcza się w formie zakupu znaczków w jednym z urzędów pocztowych. W biurze imigracyjnym należy także przedstawić ubezpieczenie zdrowotne ważne na cały okres pobytu oraz potwierdzenie zamieszkania w oficjalnym obiekcie noclegowym.

Do czego uprawnia kubańska wiza turystyczna?

Wiza jest dla Polaków niezbędnym dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Kuby. Warto wiedzieć, że osobom, które podróżują z kartą turysty, nie wolno zatrzymywać się w domach u znajomych lub rodziny. Jedyną dozwoloną formą noclegu dla turystów są hotele i prywatne kwatery z koncesją. Tego typu obiekty muszą spełniać określone warunki wynajmu oraz płacić podatki. Kwatery bez koncesji uważane są za nieuczciwą konkurencję i oszustwo wobec państwowych instytucji administracyjnych. Za wykroczenia w tym zakresie grożą wysokie kary dla właścicieli udostępnionego turystom mieszkania, ale i nieprzyjemności wobec samych turystów. Nocleg u rodziny jest możliwy wyłącznie dla obcokrajowców przebywających na Kubie na podstawie wizy rodzinnej.

Zielona karta turysty uprawnia do wjazdu na Kubę z każdego kraju z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Turyści zamierzający wjechać na Kubę z terytorium USA, nawet jeżeli robią tylko międzylądowanie na jednym z tamtejszych lotnisk, będą potrzebować kartę turysty w kolorze różowym. Koszt różowej wizy turystycznej jest wyższy niż tej zielonej.

Gdzie kupić kartę turysty na Kubę?

Istnieje kilka możliwości jak uzyskać kubańską wizę.  Pierwszą opcją jest osobiste złożenie wniosku o wizę w urzędzie konsularnym. Jest to jednak równocześnie opcja najmniej wygodna. W Polsce jedyny konsulat kubański wydający wizy znajduje się w Warszawie.  

Inną opcję zakupu wizy turystycznej na Kubę bez konieczności osobistego stawiennictwa oferują firmy internetowe. Wniosek wizowy składa się online, a wysyłka wizy następuje drogą pocztową listem poleconym albo kurierem. Za tą usługę przewidziane są wyższe opłaty niż za złożenie wniosku o wizę bezpośrednio w konsulacie.

Wykupując zorganizowane wakacje na Kubie, warto dowiedzieć się, czy wybrane biuro podróży oferuje pomoc przy aplikacji o wizę. Czasem koszty wizy są już wliczone w cenę pakietu podróży. Aby uzyskać kartę turysty za pośrednictwem biura podróży, należy dostarczyć skan paszportu.

Także niektóre linie lotnicze oraz nieliczne lotniska międzynarodowe głównie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie oferują kartę turysty na Kubę.

Nie warto zwlekać z zakupem wizy na ostatnią chwilę. Linia lotnicza może odmówić pasażerowi przewozu w przypadku braku wymaganych dokumentów już w momencie odprawy.

Jakie są wymagania dotyczące ubiegania się o wizę na Kubę?

W zależności o rodzaju wizy zasady jej przyznania mogą się różnić. Składając wniosek wizowy na kartę turysty za pośrednictwem konsulatu, wymagane są następujące dokumenty:

  1. Paszport o minimalnej ważności 6 miesięcy po planowanym zakończeniu podróży.
  2. Bilet lotniczy na wjazd i wylot z Kuby.
  3. Wypełniony wniosek wizowy.
  4. Uiszczona opłata konsularna według aktualnego cennika.
  5. Potwierdzenie rezerwacji noclegu w hotelu lub w licencjonowanej kwaterze prywatnej na co najmniej pierwszą noc.

Decydując się na wyjazd z Rainbow, nie musisz się tym martwić - kartę turysty możesz odebrać w Warszawie przed odprawą na lotnisku, a wszystko masz w cenie wyjazdu.

Jakie inne dokumenty są potrzebne podczas podróży na Kubę?

Oprócz posiadania ważnego paszportu i odpowiedniej wizy Polacy przyjeżdżający na Kubę są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia podróży obejmującego ochronę medyczną oraz pokrycie kosztów od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Stosunkowo nowym wymogiem jest formularz D’Viajero wypełniony na 48 godziny przed lotem w postaci digitalowej. Kod QR wygenerowany po wypełnieniu formularza jest kontrolowany już przy odprawie na lotnisku wraz z wizą.

Żadne szczepienia nie są obowiązkowe, chociaż niektóre są zalecane.

Przeczytaj też: Kuba: co warto wiedzieć przed podróżą

Data Publikacji: 24.05.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?Tunezja to jeden z najciekawszych krajów północnej Afryki. Znakomite miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Na turystów czekają tu piękne plaże Djerby, Susy czy Monastyru oraz światowej klasy rzymskie i fenickie zabytki, klimatyczne medyny Tunisu, czy Kairuanu, a także niesamowite pustynne krajobrazy służące jako plenery do wielu filmów. Dodatkowo przyjezdnych zachwyca tutejsza kuchnia, a serdeczność i gościnność mieszkańców tego kraju jest wręcz legendarna. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Tunezji w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wczasy lub wycieczkę objazdową.
krajobraz kierunku
Ceny nad morzem w 2023. Czego spodziewać się podczas wakacji nad Bałtykiem?Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakich cen w sezonie się spodziewać? Boisz się, że nad Bałtykiem w 2023 roku jest drogo? Jak jest naprawdę i czy rzeczywiście podczas urlopu w Polsce trzeba odmawiać sobie wyjścia do restauracji lub innych atrakcji z powodu inflacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.
krajobraz kierunku
Dokąd warto pojechać na wakacje w sierpniu 2023? Podpowiadamy destynacje! Wciąż nie wiesz, gdzie na wakacje w sierpniu warto jechać w 2023 roku? Pragniesz wyjechać na zagraniczne wczasy? W takim razie sprawdź listę potwierdzonych wylotów do najlepszych kurortów w Europie! Nasza oferta wczasów last minute w sierpniu obejmuje kilkanaście krajów, setki hoteli i potwierdzonych lotów z Polski! Wybierz się na długo wyczekiwany urlop i odpocznij! Grecja, Turcja, Chorwacja, a może Bułgaria? Sprawdź, jakie kierunki dla Ciebie przygotowaliśmy. Dobra pogoda w sierpniu oraz temperatury Cię nie zawiodą.
krajobraz kierunku
Wakacje 2023 – te kierunki będą najpopularniejsze w tym roku! Przeglądanie ofert, szukanie informacji o krajach, które warto odwiedzić, to tak naprawdę pierwszy krok na drodze do udanego urlopu. Przy wyborze miejsca na wakacje każdy z nas kieruje się innymi kryteriami. To, co przemawia do jednej grupy podróżnych, może nie być interesujące dla kogoś innego. Jedni marzą o tym, by spędzić wakacje 2023 na pięknej plaży, inni by odwiedzić interesujące miasto i poznać jego zabytki. Część osób tak planuje wyjazd, by połączyć wypoczynek na łonie natury ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Europa ma tak wiele fantastycznych krajów do zaoferowania, że każdy znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje.