Absolutnie wykluczone z podróży na Kubę są osoby poszukiwane przez międzynarodowy wymiar sprawiedliwości w związku z handlem narkotykami, terroryzmem lub innymi przestępstwami. Inni podróżujący są zobowiązani do posiadania ważnego paszportu oraz wizy na Kubę zgodnej z celem wyjazdu. Wyjątkiem są tu obywatele krajów, z którymi kraj utrzymuje umowy o ruchu bezwizowym.
Polacy, którzy odwiedzają Kubę w celach turystycznych, także niepełnoletnie dzieci, są objęci obowiązkiem posiadania zezwolenia na przekroczenie kubańskiej granicy w postaci wizy wystawionej na własne nazwisko. Turystyczna wiza na Kubę nazywana jest kartą turysty.
Należy pamiętać, że karta turysty nie uprawnia jej posiadacza do studiowania lub pracowania na Kubie. Od obcokrajowców wybierających się w podróż służbową lub w innych celach jak edukacja, działalność dziennikarska, artystyczna i naukowa, udział w wydarzeniach sportowych oraz religijnych czy leczenie medyczne w kubańskich placówkach zdrowia wymagane są specjalne wizy.
Karta turysty jest dokumentem w formie papierowej, który należy wypełnić według danych z paszportu.
W odróżnieniu od innego typu wiz, karta turysty na Kubie nie jest wklejana do paszportu, ale pozostaje luźną kartką. Przy wjeździe na teren kraju dokument ten zostanie ostemplowany przez kubańskie służby graniczne. Turysta ma obowiązek przechowywania wizy do czasu opuszczenia kraju.
Karta turysty upoważnia do jednorazowego wjazdu na terytorium Kuby, a pobyt nie może przekraczać 90 dni.
Istnieje możliwość jednokrotnego przedłużenia wizy turystycznej o kolejne 90 dni. To pozwala na podróż po wyspie do maksymalnej długości 180 dni. Przedłużenie wizy na Kubie dla Polaków odbywa się w regionalnym biurze imigracyjnym. Opłatę za przedłużenie uiszcza się w formie zakupu znaczków w jednym z urzędów pocztowych. W biurze imigracyjnym należy także przedstawić ubezpieczenie zdrowotne ważne na cały okres pobytu oraz potwierdzenie zamieszkania w oficjalnym obiekcie noclegowym.
Wiza jest dla Polaków niezbędnym dokumentem uprawniającym do wjazdu na terytorium Kuby. Warto wiedzieć, że osobom, które podróżują z kartą turysty, nie wolno zatrzymywać się w domach u znajomych lub rodziny. Jedyną dozwoloną formą noclegu dla turystów są hotele i prywatne kwatery z koncesją. Tego typu obiekty muszą spełniać określone warunki wynajmu oraz płacić podatki. Kwatery bez koncesji uważane są za nieuczciwą konkurencję i oszustwo wobec państwowych instytucji administracyjnych. Za wykroczenia w tym zakresie grożą wysokie kary dla właścicieli udostępnionego turystom mieszkania, ale i nieprzyjemności wobec samych turystów. Nocleg u rodziny jest możliwy wyłącznie dla obcokrajowców przebywających na Kubie na podstawie wizy rodzinnej.
Zielona karta turysty uprawnia do wjazdu na Kubę z każdego kraju z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Turyści zamierzający wjechać na Kubę z terytorium USA, nawet jeżeli robią tylko międzylądowanie na jednym z tamtejszych lotnisk, będą potrzebować kartę turysty w kolorze różowym. Koszt różowej wizy turystycznej jest wyższy niż tej zielonej.
Istnieje kilka możliwości jak uzyskać kubańską wizę. Pierwszą opcją jest osobiste złożenie wniosku o wizę w urzędzie konsularnym. Jest to jednak równocześnie opcja najmniej wygodna. W Polsce jedyny konsulat kubański wydający wizy znajduje się w Warszawie.
Inną opcję zakupu wizy turystycznej na Kubę bez konieczności osobistego stawiennictwa oferują firmy internetowe. Wniosek wizowy składa się online, a wysyłka wizy następuje drogą pocztową listem poleconym albo kurierem. Za tą usługę przewidziane są wyższe opłaty niż za złożenie wniosku o wizę bezpośrednio w konsulacie.
Wykupując zorganizowane wakacje na Kubie, warto dowiedzieć się, czy wybrane biuro podróży oferuje pomoc przy aplikacji o wizę. Czasem koszty wizy są już wliczone w cenę pakietu podróży. Aby uzyskać kartę turysty za pośrednictwem biura podróży, należy dostarczyć skan paszportu.
Także niektóre linie lotnicze oraz nieliczne lotniska międzynarodowe głównie w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie oferują kartę turysty na Kubę.
Nie warto zwlekać z zakupem wizy na ostatnią chwilę. Linia lotnicza może odmówić pasażerowi przewozu w przypadku braku wymaganych dokumentów już w momencie odprawy.
W zależności o rodzaju wizy zasady jej przyznania mogą się różnić. Składając wniosek wizowy na kartę turysty za pośrednictwem konsulatu, wymagane są następujące dokumenty:
Decydując się na wyjazd z Rainbow, nie musisz się tym martwić - kartę turysty możesz odebrać w Warszawie przed odprawą na lotnisku, a wszystko masz w cenie wyjazdu.
Oprócz posiadania ważnego paszportu i odpowiedniej wizy Polacy przyjeżdżający na Kubę są zobowiązani do wykupienia ubezpieczenia podróży obejmującego ochronę medyczną oraz pokrycie kosztów od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Stosunkowo nowym wymogiem jest formularz D’Viajero wypełniony na 48 godziny przed lotem w postaci digitalowej. Kod QR wygenerowany po wypełnieniu formularza jest kontrolowany już przy odprawie na lotnisku wraz z wizą.
Żadne szczepienia nie są obowiązkowe, chociaż niektóre są zalecane.
Przeczytaj też: Kuba: co warto wiedzieć przed podróżą