< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Zobaczyć Neapol i się zakochać
Skrócony opis

Zobaczyć Neapol i się zakochać

Skrócony opis

Neapol to rozległe miasto położone u stóp Wezuwiusza, w południowych Włoszech, nad Zatoką Neapolitańską. Ta kolosalna metropolia jest trzecim co do wielkości miastem we Włoszech, ustępując w tym względzie tylko Rzymowi i Mediolanowi. Neapol został założony przez Greków w VIII w. p.n.e. i był uważany za jedno z najważniejszych miast Wielkiej Grecji. Na przestrzeni wieków Neapol był miejscem wielu zaciętych bitew, toczonych przez różne cywilizacje walczące o władzę i wpływy. Port w Neapolu do dziś jest jednym z najważniejszych w basenie Morza Śródziemnego. Ze względu na bogatą historię tego regionu, Neapol jest pełen zabytkowych budynków, placów i kościołów z różnych epok oraz wielu nowoczesnych udogodnień i fantastycznych klubów nocnych.

Sekcja 1

Neapol jest miastem, w którym niezwykle łatwo jest się zakochać. Neapol to smak najlepszej pizzy pod Słońcem i wszechobecny zapach kawy. Większość turystów na pierwszym planie stawia zwiedzanie muzeów, niezliczonych zabytków i pięknych kościołów, ale prawdziwy charakter miasta widoczny jest w jego tętniących życiem, gwarnych uliczkach i placach, gdzie przy kawiarnianych stolikach mieszkańcy nieśpiesznie sączą swe diabelsko mocne espresso. Sprawdź, co warto zwiedzić w Neapolu, jakie atrakcje wpisać na listę pozycji obowiązkowych.Oto kilka powodów, dzięki którym zakochasz się w tym mieście:Podziemia Neapolu – pod powierzchnią odkryjesz drugie, tajemnicze i mniej znane oblicze miasta; podziemne miasto ma długą i fascynującą historię, która jest widoczna na każdym kroku. Znajdziesz tam ukryte pod ziemią ogrody, pozostałości kultury grecko-rzymskiej i ślady po II wojnie światowej. Ta przestrzeń wygląda niczym scenografia do filmów, a jednak jest prawdziwa.

Mroczne oblicze Neapolu – niezwykłym przeżyciem, choć z gatunku tych mrożących krew w żyłach, jest wycieczka na wykuty w skale z tufu wulkanicznego cmentarz Fontanelle (Cimitero delle Funtanelle), znajduje się tam ossuarium, w którym złożone są szczątki ponad 40 000 osób, między innymi ofiar wielkiej plagi z 1656 r. i epidemii cholery z 1837 r.

Neapolitańskie metro, czyli otwarta galeria sztuki – jego stacje uchodzą za jedne z piękniejszych w całej Europie; można tu podziwiać dzieła współczesnych artystów, takich jak Francesco Clemente, Pistoletto, Mario Merza i Kounellis. W skład projektu „Stacje Sztuki” wchodzi 13 stacji linii 1 metra, w tym Toledo, Università, Garibaldi oraz cztery stacje linii 6.

Stary Neapol – urocze kręte uliczki czy długi nadmorski deptak wprost zachęcają do nieśpiesznych pieszych wędrówek, podczas których można chłonąć atmosferę miasta. Miłośników włoskiego kina z pewnością ucieszy fakt, że w pobliżu wzgórza Vomero znajdują się słynne, kamienne schody, na których Sophia Loren sprzedawała papierosy w filmie „Wczoraj, dziś, jutro” (reż. Vittorio de Sica).

Lunch u cesariny – cesarina to osoba, która dzieli się swoją rozległą wiedzą z zakresu włoskich tradycji kulinarnych, kultury i historii. Cesarina otwiera drzwi do swego domu i zaprasza chętnych do wzięcia udziału w lekcji gotowania na żywo. Jest to jedno z tych wyjątkowych doświadczeń, które na długo zapadają w pamięć, a przepisy poznane podczas takiej kulinarnej sesji z powodzeniem możesz wykorzystać po powrocie do domu, by olśnić znajomych i rodzinę.

Dzielnica hiszpańska (Quartieri Spagnoli) – zdaniem wielu osób jest to najbardziej wyjątkowy obszar Neapolu. To uboga dzielnica, której początki sięgają XVI w., gdy utworzono tu garnizony dla hiszpańskich żołnierzy, których zadaniem było tłumienie buntu Neapolitańczyków. Znajduje się tu wiele tanich restauracji, ciekawe uliczne freski i na każdym kroku można usłyszeć język neapolitański, który znacznie różni się od standardowego włoskiego. W dzielnicy hiszpańskiej odnajdziesz ducha starego Neapolu.

Słodka strona Neapolu – przygotuj się na skosztowanie niesamowitych słodkości, Neapol słynie z takich klasyków, jak sfogliatella czy babà. Sfogliatella to ciastko jadane na słodkie śniadanie do kawy, występują dwie odmiany: frolla (ciasto kruche) i riccia (listkowane), w obu znajduje się nadzienie z semoliny (drobnej kaszy manny z pszenicy durum) i ricotty. Babà to mocno nasączone rumem babeczki z ciasta drożdżowego, wymyślone ponoć przez…polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego.

Neapol jest miejscem narodzin pizzy i spora część Twojego pobytu powinna zostać spożytkowana na bliższe zapoznanie się z tym klasykiem włoskiej kuchni. Autentyczna pizza neapolitańska musi być wykonana zgodnie z surowymi kryteriami. Do jej powstania wykorzystuje się wyłącznie niektóre odmiany pomidorów i mozzarellę z mleka bawolego, a nie z mleka krowiego. Możesz być pewien, że neapolitańska pizza smakuje zupełnie inaczej, niż wszystkie te, których dotąd próbowałeś. Każdy mieszkaniec miasta ma tutaj swoją ulubioną pizzerię, ale Ty upewnij się, że odwiedzisz ich jak najwięcej, by samodzielnie wybrać swojego faworyta.Neapol, jedno z najstarszych miast w Europie, ma turystom do zaoferowania swoją bogatą historię. Jej poznawanie możesz rozpocząć od zwiedzania licznych zamków wzniesionych dla rodziny królewskiej i w celach obronnych przed najeźdźcami. W samym sercu miasta znajduje się jego główny symbol architektoniczny – Castel Nuovo, znany również jako Maschio Angioino. Prace nad jego budową rozpoczęły się w drugiej połowie XIII w., a ostatnia przebudowa i renowacja miała miejsce w roku 1823. Obecnie w zamku funkcjonuje Museo Civico de Castel Nuovo. Warto również odwiedzić Castel dell’Ovo, który stoi na malutkiej wysepce w pobliżu ścisłego centrum miasta. Zgodnie z tutejszą legendą w fundamentach zamku ma być zakopane magiczne jajo, stąd nazwa budowli. Zamek połączony jest ze stałym lądem groblą, która stanowi świetne miejsce do pamiątkowych zdjęć. W XIX w. na wysepce, u stóp południowej ściany zamku powstała osada rybacka – Borgo Marinari, która istnieje do dziś i słynie z uroczego portu i świetnych restauracji.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.13/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Włochy