Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Kanada wakacje (7 ofert)

Sortuj: od najniższej ceny
4.9/6  (70 ocen)
Polecana oferta
Objazd  Kanada: Kolumbia Brytyjska - Ontario - Quebec Przystanek Kanada
11.09.2025 (13 dni / 11 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
15 479zł/os.
6.0/6  (3 oceny)
Polecana oferta
Objazd  Stany Zjednoczone i Kanada Holidays in USA
08.06.2025 (13 dni / 11 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
16 594zł/os.
Cena regularna: 17 094 Najniższa cena z 30 dni: 16 426 zł
5.4/6  (238 ocen)
Objazd  Kanada i Stany Zjednoczone Od stolicy świata do stolicy USA
28.10.2025 (8 dni / 6 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
9 626zł/os.
Cena regularna: 9 926 Najniższa cena z 30 dni: 9 147 zł
Objazd  Kanada Dziki majestat natury
18.05.2025 (7 dni / 6 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
12 314zł/os.
Cena regularna: 12 564 Najniższa cena z 30 dni: 12 147 zł
Objazd  Kanada i Dania Z Kanady na Grenlandię - rejs po Morzu Labradorskim
24.05.2025 (17 dni / 15 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
3 posiłki
14 344zł/os.
Cena regularna: 15 344 Najniższa cena z 30 dni: 14 175 zł
Objazd  Kanada i Stany Zjednoczone Atlantycka odsłona Kanady
24.05.2025 (12 dni / 10 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
16 243zł/os.
Cena regularna: 16 643 Najniższa cena z 30 dni: 16 075 zł
Objazd  Kanada i Stany Zjednoczone Majestat wiecznie zielonych sekwoi
17.05.2025 (13 dni / 11 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
18 294zł/os.
Cena regularna: 18 894 Najniższa cena z 30 dni: 18 126 zł
Kanada
Kanada

Kanada

Stolica: Ottawa

Waluta: CAD

Powierzchnia: 9 984 670 km 2

Liczba ludności: ‍35 702 707

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Kanady?

Kanada to prawdziwy raj dla miłośników dziewiczej natury, a także lokalnej kultury i tradycji – kraj zamieszkuje bardzo wielu rodzimych mieszkańców z Inuitami na czele. Niemniej ciekawe są tutejsze miasta, np. Toronto, Quebec, Calgary czy Vancouver, których architektura doskonale komponuje się z otaczającą je zachwycającą przyrodą. Znajdziemy tu wspaniałe góry, lasy, lodowce, jeziora, rzeki, wodospady i rozmaite gatunki zwierząt. Przed wylotem na urlop do Kanady, upewnij się tylko, że podczas wizyty w tym fascynującym kraju nie ominiesz żadnej z największych jego atrakcji.

Co warto wiedzieć przed podróżą na wczasy do Kanady? – praktyczny przewodnik

  • Kanada to kraj położony w Ameryce Północnej o powierzchni 9.984.670 km². Mieszka tu 38,5 mln osób.
  • Stolicą kraju jest położona w jego południowo-wschodniej części Ottawa, zamieszkana przez niecały milion osób. Największym miastem kraju jest Toronto – mieszka tu niecałe 3 mln osób, natomiast cała aglomeracja liczy 6,5 mln. Inne duże ośrodki miejskie to Montreal, Vancouver i Alberta.
  • Kanada jest państwem federalnym, składającym się z 10 prowincji i 3 terytoriów. Największą prowincją jest Quebec (ponad 1,5 mln km²), największym terytorium natomiast Nunavut (2 mln km²).
  • Kraj jest monarchią konstytucyjną, a na jego czele stoi Królowa Brytyjska Elżbieta II, choć w rzeczywistości, jej władza tu jest iluzoryczna. Realne rządy sprawowane są przez dwuizbowy Parlament i rząd krajowy oraz jednoizbowe Parlamenty i rządy każdej z prowincji.
  • Pod względem ukształtowania powierzchni kraj jest bardzo zróżnicowany – znajdziemy to borealne lasy iglaste (tajgę), tundrę, góry, dość płaską prerię i ponad 2 mln jezior.
  • Kanada może się poszczycić najdłuższą linią brzegową świata (243.042 km!)
  • Językami urzędowymi kraju są angielski i francuski. Język Victora Hugo usłyszysz głównie w Quebecu, duże skupiska ludności francuskojęzycznej są również w Albercie, Manitobie, Nowym Brunszwiku i Ontario.
  • Obywatele polscy wybierający się na wczasy do Kanady samolotem w celach turystycznych przed podróżą muszą najpierw przez stronę internetową https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/visit-canada/eta/apply-pl.html uzyskać tzw. Elektryczną Autoryzację Podróży (eTA). Mając ten dokument, można podróżować do Kanady przez pięć lat (max. na pół roku jednorazowo) lub do momentu wygaśnięcia ważności paszportu. Koszt uzyskania eTA to 7 CAD.
  • Gniazdka elektryczne w Kanadzie są inne niż w Polsce (2 płaskie otwory), dlatego należy zabrać ze sobą przejściówkę.

Waluta

Walutą kraju jest dolar kanadyjski (CAD), który dzieli się na 100 centów. Dolary kanadyjskie można kupić w Polsce, alternatywą jest zabranie ze sobą dolarów amerykańskich lub euro i wymienienie ich w kantorze, lub banku na miejscu. Płatność kartą jest bardzo powszechna i nie ma problemu z dostępem do bankomatu.

1 EUR = 1,45 CAD

1 USD = 1,27 CAD

1 PLN = 0,32 CAD

1 CAD = 3,13 PLN

Pogoda w Kanadzie

W Kanadzie możemy wyróżnić kilka typów klimatu:

  • subpolarny na północy,
  • kontynentalny chłodny w centralnej części,
  • umiarkowany ciepły na południu.

Na pogodę w Kanadzie duży wpływ mają ciepłe prądy morskie – Zatokowy na Atlantyku i Alaski na Pacyfiku.

Pogoda w północnej i centralnej części kraju charakteryzuje się mroźnymi zimami i krótkimi, chłodnymi latami.

Na południu natomiast mroźnymi zimami, gorącymi latami i niewielkimi opadami (w centralnej części) oraz zimnymi, śnieżnymi zimami i gorącymi, deszczowymi latami (południowe Ontario i Quebec).

Najbardziej deszczowe jest zachodnie wybrzeże – rocznie spada tu ponad 2.500 mm deszczu, w centralnej części i na północy notuje się 400 mm deszczu, a w Ontario i Quebecu 1.000 mm.

Najniższą temperaturę zanotowano w wiosce Snag w Jukonie w 1947 r. – słupki rtęci pokazały wówczas -63°C!

Średnie temperatury w Montrealu wynoszą (dzień/noc) - w styczniu -6/-15°C, w lutym -4/-14°C, w marcu 2/-7°C, w kwietniu 11/1°C, w maju 18/7°C, w czerwcu 23/12°C, w lipcu 26/15°C, w sierpniu 24/14°C, we wrześniu 19/9°C, w październiku 13/3°C, w listopadzie 5/-2°C, w grudniu -3/-11°C. Opady występują przez cały rok – najbardziej deszczowym miesiącem jest październik (116 mm), najmniej luty (66 mm).

Średnie temperatury w Vancouver wynoszą (dzień/noc) - w styczniu 6/0°C, w lutym 8/1°C, w marcu 9/2°C, w kwietniu 12/4°C, w maju 16/8°C, w czerwcu 19/11°C, w lipcu 22/12°C, w sierpniu 22/13°C, we wrześniu 18/10°C, w październiku 13/6°C, w listopadzie 9/3°C, w grudniu 6/1°C. Znaczna część opadów przypada na miesiące jesienno-zimowe, najbardziej deszczowy jest listopad (362 mm), najmniej lipiec (65 mm).

Najlepszą porą na wakacje w Kanadzie jest późna wiosna, lato i wczesna jesień.

Co zobaczyć podczas urlopu w Kanadzie?

  • Toronto – największa metropolia kraju położona w prowincji Ontario ze słynnym przeszklonym tarasem CN Tower, skąd rozciąga się wspaniała panorama na miasto, Parkiem Królowej i dawnym neoromańskim ratuszem.
  • Niagara Falls – kompleks 3 wodospadów na granicy kanadyjsko-amerykańskiej, największy z nich – Horseshoe Falls ma 57 m wysokości i 790 m szerokości.
  • Montreal – malownicze miasto, zwane Paryżem Północy, z piękną starówką, w której wyróżnia się zbudowana w stylu gotyckim Bazyliką Notre Dame i wzgórzem Mont Real, z którego rozpościera się wspaniała panorama na miasto i rzekę św. Wawrzyńca.
  • Quebec – położone nad rzeką św. Wawrzyńca miasto z malowniczym Dolnym Miastem (Basse-Ville) i monumentalnym zamkiem Château Frontenac.
  • Calgary – największe miasto prowincji Alberta z Calgary Tower i zbudowanym pod koniec XIX w. Fortem Calgary. Co roku w lipcu odbywa się tu Calgary Stampede – jedno z największych konkursów rodeo na świecie.
  • Vancouver – miasto na zachodnim wybrzeżu kraju z wyspą Granville, na której znajduje się m.in.: targ ryb i owoców morza, starą dzielnicą Gastown, w której można zobaczyć niezwykły spektakl z parowym zegarem w roli głównej, secesyjnym budynkiem dworca Kolei Pacyficznej oraz wieżą widokową Vancouver Lookout.
  • Victoria – stolica prowincji Kolumbia Brytyjska ze wspaniałymi ogrodami Butchart Gardens, XIX-wiecznym centrum, wytwornym hotelem Empress i BC Museum, gdzie można zobaczyć wspaniałą kolekcją indiańskich ubiorów i ozdób oraz wystawy prezentującej historię współczesnej Kanady.
  • Lake Louise – osada w Parku Narodowym Banff, położona na wysokości 1.600 m n.p.m., przy której znajduje się malownicze, otoczone górskimi szczytami pokrytymi lodowcem jezioro.
  • Icefields Parkway – uchodząca za najpiękniejszą w całym kraju droga o długości 230 km biegnąca przez tereny Parków Narodowych Banff i Jasper.
  • Jasper National Park – przepiękny park narodowy z lodowcem i wodospadem Athabasca.
  • Wells Grey – park narodowy w Brytyjskiej Kolumbii, gdzie można spotkać m.in. grizzly, niedźwiedzie czarne, łosie i wilki kanadyjskie.

Loty do Kanady

Największe lotniska Kanady to Toronto Pearson International (YYZ), Vancouver International Airport (YVR) i Calgary International Airport (YYC). Z Polski do Toronto można polecieć bezpośrednio z Warszawy. Lot trwa ok. 9. Nieco taniej można się tam dostać z przesiadką we Frankfurcie, Barcelonie, Amsterdamie lub Lizbonie.

Krótka historia Kanady

Pierwsi ludzie przybyli na teren Kanady 12 tys. lat temu z Azji, prawdopodobnie przywędrowali tu przez most lądowy łączący wówczas Alaskę z Syberią. Pierwszymi osadnikami byli Inuici, później dołączyły też inne ludy posługujące się językami algonkiańskimi, irokiańskimi, siouańskimi i atapaskańskimi. Na początku XI w. do wschodnich brzegów Kanady przybyli wikingowie pod dowództwem Leifura Erikssona – najpierw dopłynęli do Ziemi Baffina, potem do Labradoru, by wreszcie założyć osadę, zwaną L’Anse aux Meadows, w Nowej Fundlandii, która jednak istniała tylko niecałe sto lat.

Kanada została ponownie odkryta dla Europy przez Johna Cabota – włoskiego żeglarza w służbie brytyjskiej, później tymi terenami zainteresowali się też Portugalczycy i Francuzi. Ekspedycja Francuza Jacquesa Cartiera doprowadziła do kolonizacji części terenów Kanady, założenia Quebecu i utworzenia Nowej Francji.

W XVIII w. Wielka Brytania przejęła prawie wszystkie posiadłości francuskie na terenie Kanady.  Mieszkańcy postanowili nie pójść śladem 13 południowych kolonii, które wypowiedziały posłuszeństwo Wielkiej Brytanii, tworząc niepodległe Stany Zjednoczone i pozostali pod kontrolą korony.

W 1867 r. utworzono federację 4 prowincji kanadyjskich pod nazwą Dominium Kanadyjskie, składającą się z Quebecu, Ontario, Nowej Szkocji i Nowego Brunszwiku, do której stopniowo dołączały kolejne prowincje.

W 1931 r. Kanada stała się suwerennym krajem, 18 lat później do federacji dołączyła Nowa Fundlandia i Labrador i tym samym proces kształtowania się terytorium państwa został zakończony.

Co zjeść w Kanadzie?

Poutine – frytki z lekko roztopionym serem polane sosem pieczeniowym. Bannock – płaski, okrągły chleb. Butter tart – mała tarta wypełniona masą z cukru, masła i jajek. Montreal bagel – słodkie obwarzanki posypane sezamem lub makiem. Montreal smoked meat – marynowana, a następnie wędzona wołowina, najczęściej serwowana w formie kanapki z musztardą i piklami. Split Pea Soup – gęsta zupa krem z grochu, wieprzowiny i ziół. Tourtière – mięsna zapiekanka. Salmon jerky – suszone paski łososia. Lobster roll – kanapka z mięsem homara, masłem i majonezem. Donair – kanadyjska wersja gyrosa, najsłynniejsza wywodzi się z Halifax, gdzie sos przygotowuje się z czosnku, octu, cukru i skondensowanego mleka. Tire d’érable (maple taffy) – cukierki z syropu klonowego. Nanaimo bars – 3-warstwowy batonik z chrupiącym spodem, wiórkami kokosowymi, żółtym kremem i czekoladą. Beaver Tails – ciasto kształtem przypominające ogon bobra z różnymi dodatkami, np. Nutellą, syropem klonowym, czy cukrem pudrem. The Caesar – koktajl z wódki, z dodatkiem soku pomidorowego, soku z małży i sosu Worcestershire.

Przepisy celne

Do Kanady można wwieźć 200 papierosów, 1,14 l alkoholu lub 1,5 l wina lub 8,5 l piwa i prezenty do kwoty 60 CAD. Kwoty powyżej 10.000 CAD należy zadeklarować.

Ceny w Kanadzie

Ceny podane w sklepach i restauracjach nie zawierają podatku, który doliczany jest przy kasie.

W sklepach: mleko 3 CAD, woda 1 CAD, cola 2 l 1,50 CAD, chleb 2-3 CAD, czteropak jogurtu 4 CAD, piwo 2-3 CAD, wino 6-8 CAD, mała paczka chipsów 1 CAD, syrop klonowy 750 ml 3 CAD, kawa 250 g 5 CAD, karton soku 1,5 CAD, pasta do zębów od 1,5 CAD, szampon 4 CAD.

W restauracjach: czarna kawa 1,80 CAD, kawa latte 3,19 CAD, herbata 1,80 CAD, espresso 1,49 CAD, kanapki z Tim Hortons 5 CAD, pączki 1,29 CAD, obwarzanki 1,50 CAD, danie główne w restauracji 25-40 CAD, piwo 8-10 CAD, zupa 10 CAD, sałatka 17-20 CAD.

Za bilet komunikacji miejskiej zapłacimy ok. 3 CAD, za taksówkę 4 CAD opłaty początkowej i 2 CAD za km, za litr benzyny 1,25 CAD. Wynajem auta to koszt ok. 70 CAD dziennie.

Co zabrać na wakacje do Kanady?

Ciepłe ubrania, wygodne buty.

Podstawowy zestaw leków (przeciwbólowe, plastry, przeciwgorączkowe), spray przeciw komarom z wysokim stężeniem DEET.

Jeśli planujemy odwiedzić południowe Ontario i Quebec latem, pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy.

Jakie pamiątki przywieźć z Kanady?

Produkty spożywcze: syrop klonowy i słodycze z niego wykonane, przetwory z homarów, suszona wołowina i łosoś (beef jerky, salmon jerky), deserowe wino Ice Wine, dżem bekonowy, whisky Crown Royal, piwo Molson, batony Nanaimo.

Produkty użytkowe: ciepłe ubrania, koszulka drużyny hokejowej, biżuteria i odzież z motywem liścia klonu.

Produkty dekoracyjne: maskotki zwierząt ubrane w czerwony mundur policji konnej (np. łoś, bóbr), rękodzieło wykonywane przez rdzenną ludność (łapacze snów, rzeźby, obrazy), gadżety z kanadyjską flagą (magnesy, breloczki, kubki).

Różnice kulturowe

Dawanie napiwków (nie tylko w restauracjach, ale korzystając z wszelkich usług) jest wymagane niezależnie od tego, czy jesteśmy zadowoleni z obsługi. Standardowo napiwek powinien wynosić 10-20 proc. rachunku.

System miar i wag stosowany w Kanadzie został zmieniony z brytyjskiego imperialnego na metryczny używany np. w Polsce. Część Kanadyjczyków nadal jednak używa starego systemu – temperaturę podaje się w Celsjuszach lub w Fahrenheitach (0°C to 32°F, 20°C to 68°F, 30°C to 86°F, 100°C to 212°F), objętość w litrach lub uncjach (1 oz to 29,57 ml), odległość w metrach, stopach (1 ft to 30,48 cm), jardach (1 yd to 0,9144 m) i milach (1 mi to 1,609 km), a wagę w gramach, uncjach (1 oz to 28,35 g) lub w funtach (1 lb to 0,4536 kg).

W barach i restauracjach bardzo często dolewka kawy jest w cenie, a zwykła woda do picia jest darmowa.

Alkohol można spożywać od 18 lub 19 roku życia, w zależności od prowincji.

Najlepsze artykuły o Kanadzie:

Pogoda i klimat w Kanadzie

Pogoda i klimat w Kanadzie

Przywykło się myśleć o Kanadzie jako o kraju pełnym śniegu i długich, srogich zim. Jak się okazuje, jej rozległy obszar i duże zróżnicowanie terenu sprawiają, że panują tu spore rozbieżności klimatyczne, w zależności od prowincji. Klimat w Kanadzie jest złożony na tyle, że trudno go określić jednym słowem. Niektóre z regionów są spójne pod względem pogodowym, inne zaś wykazują pełne spektrum pór roku, z ich charakterystycznymi przejawami.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem