Kanada jest federacją dziesięciu prowincji i trzech terytoriów. Jej prowincje to:
• Alberta
Dla tych turystów, którzy cenią sobie raczej ciepłą pogodę i możliwość noszenia lżejszej odzieży, idealną porą na przyjazd będzie okres od czerwca do sierpnia, kiedy w Albercie trwa lato. Przeciętne temperatury w ciągu dnia wynoszą około 22 stopni Celsjusza. Latem deszcz pada tu średnio przez około 11-13 dni, w zależności od miesiąca. Wraz z początkiem jesieni można spodziewać się powolnego spadku dziennych temperatur. Średnio termometry w Albercie w okresie września pokazują około 15 stopni Celsjusza. Zmniejsza się również nasilenie opadów deszczu – do około 7 dni w miesiącu. Wraz z nadejściem października pojawia się śnieg, który początkowo pada zaledwie przez kilka dni w miesiącu i nie utrzymuje się zbyt długo – z powodu wciąż dodatnich temperatur (w dzień jest tu około 6 stopni na plusie). Listopad przynosi znaczne ochłodzenie i lokalne przymrozki. Słupki rtęci spadają do ujemnych wartości (zwykle około -5 stopni). Opady deszczu maleją, zastępowane przez coraz bardziej intensywny śnieg. Takie zjawiska pogodowe nasilają się w grudniu. Mieszkańcy Alberty nie mogą narzekać na wyjątkowo ciężką końcówkę roku – w ostatnim kwartale termometry pokazują nie mniej niż -12 stopni. Coraz zimniej robi się natomiast w styczniu i lutym, gdzie najniższe temperatury wynoszą -15 stopni. Opady śniegu mogą wtedy trwać przez około 10 dni. Lokalny klimat jest wręcz dostosowany do uprawiania sportów zimowych. Dla tych, którzy dobrze odnajdują się w niższych temperaturach, optymalnym miesiącem do przyjazdu tutaj jest właśnie luty – najzimniejsza pora w całym roku. Od marca do maja słupki rtęci powoli wędrują do góry. Jednak kwiecień potrafi być dość kapryśny – wcale nierzadko wiosną w Albercie trawniki spowija biały puch. W maju robi się już przyjemnie ciepło, a termometry pokazują średnio 13-14 stopni Celsjusza.
• Kolumbia Brytyjska
W stosunku do sąsiednich terenów północnych
Kolumbia Brytyjska charakteryzuje się łagodniejszym klimatem. Ma na to wpływ oddzielenie pasmami górskimi. Udział mas powietrza znad Pacyfiku owocuje temperaturami niezbyt wysokimi latem (do 25 stopni Celsjusza) i niezbyt niskimi zimą (w okolicach 5 stopni). Typowa w tym regionie jest deszczowa pogoda, zwłaszcza w okolicach oceanicznego brzegu.
• Manitoba
Położona nad Zatoką Hudsona prowincja Manitoba, w tym roku krótko nacieszyła się jesienią. Już w październiku zawitało do niej pierwsze gwałtowne uderzenie zimy. Warunki atmosferyczne zmieniły się drastycznie w ciągu kilkunastu godzin. Na drogach i posesjach pojawił się obfity biały puch. To najlepiej świadczy o nieprzewidywalności pogody w tym rejonie.
• Nowy Brunszwik
Wyróżniający dla tego regionu w znacznej części jest klimat idący znad wód Oceanu Atlantyckiego. Im dalej na zachód, tym widać większy udział klimatu kontynentalnego. Latem temperatury pomiędzy tymi obszarami różnią się zaledwie kilkoma stopniami (zwykle powyżej 22 stopni), lecz w głębi lądu ciepło jest stabilniejsze i dłużej utrzymuje się nocą. Nasłonecznienie jest przy tym dość pokaźnie i trwa nawet przez 200 dni w roku. Choć zimowe temperatury nie są szczególnie srogie (oscylują pomiędzy -7 a -12 stopni), to opady śniegu są tu obfite – zwłaszcza na południu.
• Nowa Fundlandia i Labrador
Miłośnicy krajobrazu gęsto spowitego mgłą, tajemniczego i niejednoznacznego, na pewno będą zachwyceni wizytą w tej prowincji. Warto nastawić się na najbardziej obfite opady śniegu w całej Kanadzie, ale i ulewne deszcze. Jednak i takie warunki pogodowe mają swoich zwolenników.
• Nowa Szkocja
Prowincja będąca półwyspem otoczonym wodami Oceanu Atlantyckiego przejawia typowe temperatury dla takiego położenia. Zimy rzadko są srogie, a wraz z początkiem roku termometry pokazują średnio -5 stopni Celsjusza. Latem raczej ciężko doświadczyć tu upałów, a w lipcu słupki rtęci wędrują do około 17 stopni.
• Ontario
Pogoda w Ontario jest zróżnicowana i uzależniona od konkretnego rejonu. Północ prowincji cechuje się umiarkowanie ciepłym klimatem kontynentalnym, a to oznacza dla jej mieszkańców ostre zimy i upalne lata. Turyści mogą się tu spodziewać dokładnie takich zim i krajobrazów, z jakimi każdemu kojarzy się
Kanada. Mroźny wiatr sprawia, że - i tak już bardzo niska temperatura (-30°C), odczuwalna jest w bardziej dotkliwy sposób.
Obfitość opadów śniegu potęguje obecność jezior. Zdecydowanie łaskawszy klimat można spotkać na południu Ontario. Wiosna w tym rejonie nie wyróżnia się specjalnie wysokimi temperaturami. W stolicy Ontario, Toronto, termometry na początku marca wskazują zaledwie 1 stopień Celsjusza i stopniowo rosną, by w maju osiągnąć około 14 stopni na plusie. Wraz z upływem miesięcy wzrasta też liczba godzin słonecznych – z 6 w marcu do 10 w maju.
Kwiecień zalicza się tu do najbardziej deszczowych miesięcy. Turyści muszą spodziewać się opadów nawet przez dwa tygodnie, warto więc zabierać ze sobą parasol. Lato w tej części Kanady może być szczególnie atrakcyjne dla tych, którzy nie przepadają za zbyt dużymi upałami. Temperatury pomiędzy 20-25 stopni Celsjusza mieszkańcom Polski kojarzą się z bardzo ciepłą wiosną. Dla wielu osób będą wręcz idealne do zwiedzania kraju i rozkoszowania się jego urokami. Dopiero sierpień może mocniej dać się we znaki, gdy temperatury wzrastają nawet powyżej 30 stopni. Jesień jest uznawana za najatrakcyjniejszą porę zwiedzania tej prowincji, zwłaszcza w okresie września i października, kiedy temperatury nie spadają poniżej 15 stopni. W Ontario warto wtedy odwiedzić zwłaszcza
parki i lasy – ubrane w czerwone i złote liście klonów.
• Wyspa Księcia Edwarda
Atlantycki klimat objawia się w tym regionie dość zmiennymi temperaturami i gwałtownym wiatrem. Lato nie przynosi upałów (ze średnio 18 stopniami na termometrze), a zimy nie są szczególnie mroźne i temperatura pozostaje kilka stopni poniżej zera. Zwykle panuje tu wysoka wilgotność powietrza i niskie nasłonecznienie.
• Quebec
Prowincja Quebec charakteryzuje się mniejszą różnicą strefową podczas lata i bardziej zauważalną w czasie zimy. W czasie gdy w południowej części można zaobserwować na termometrze -10 stopni, na północy temperatury spadają do nawet -30 stopni.
• Saskatchewan
W tym rejonie Kanady klimat jest dość zróżnicowany. O ile na północy występuje klimat arktyczny, charakteryzujący się latem o umiarkowanej temperaturze, o tyle na południu prowincji klimat kontynentalny daje już o sobie znać poprzez upalne lato. Tym, co łączy oba rejony, są surowe zimy, w czasie których temperatury potrafią spaść nawet poniżej -40 stopni Celsjusza.