Hang Son Doong. Podziemny Mount Everest
Hang Son Doong - największa jaskinia na świecie została odkryta dopiero w 2009 roku. Dowiedz się więcej na jej temat czytając wywiad z Datem Nguyenem przedstawicielem firmy organizującej do niej wycieczki!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Znaleziono 26 ofert
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Wietnam
Stolica: Hanoi
Waluta: VND
Powierzchnia: 331 212 km 2
Liczba ludności: 90 000 000
Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. Znaleźć tu można zarówno oszałamiające krajobrazy, słynną zatokę Ha Long czy tarasy ryżowe, jak i prężnie rozwijające się wielkie miasta, które kontrastują z małymi plemiennymi wioskami, ukrytymi wysoko w górach. Urlop w Wietnamie to na pewno doskonały pomysł na niezapomniane wakacje.
Od osób udających się na wczasy do Wietnamu bezpośrednio z Polski nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Jeśli natomiast przyjeżdża się z krajów, gdzie występuje żółta febra, konieczne jest przedstawienie szczepienia przeciwko tej chorobie. Świadectwa odpowiednich szczepień dotyczą też osób przybywających z terenów, gdzie występuje: dżuma, cholera, ospa prawdziwa.
Przed wyjazdem na urlop do Wietnamu zaleca się szczepienia ochronne przeciwko takim chorobom jak: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica, krztusiec.
Ze względu na zagrożenie malarią i dengą, które występuje głównie w terenach oddalonych od wybrzeża, zaleca się więc stosowanie profilaktyki pozwalającej uniknąć pogryzienia przez owady: repelentów z wysokim stężeniem DEET, moskitiery, jasnej odzieży (długie spodnie, zakryte rękawy), krytych butów. Polecane jest też przebywanie (zwłaszcza w nocy) w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wyposażonych w wiatraki.
Walutą kraju jest Dong Wietnamski (VND), który dzieli się na 10 hao lub na 100 xu (ale ze względu na słabość tutejszej waluty „drobne” wycofane są z obiegu).
Najlepiej zabrać ze sobą twardą walutę, przede wszystkim dolary i wymienić je na miejscu, najlepiej w banku, gdzie kurs jest zazwyczaj wyższy, niż w kantorach. Kartą (działa tylko Visa) można się posługiwać niemal wyłącznie w bankach oraz drogich hotelach i restauracjach, a także w niektórych biurach podróży. Bankomatów jest sporo, ale wiele z nich nie obsługuje polskich kart (należy wybierać te należące do zagranicznych banków), i zazwyczaj naliczana jest spora prowizja. Zdecydowanie podstawą wszelkich transakcji jest tu gotówka!
1 EUR = 26.000 VND
1 USD = 22.500 VND
1 PLN = 5.700 VND
1.000 VND = 0,18 PLN
W Wietnamie występują różne typy klimatu:
Duży wpływ na pogodę w Wietnamie ma monsun – od maja do października przynoszący znaczne opady deszczu w całym kraju, z wyjątkiem centrum oraz od października do kwietnia powodujący duże opady na wschodnim wybrzeżu. Wewnątrz kraju, tam, gdzie występują góry, klimat jest łagodniejszy latem, ale chłodniejszy zimą, szczególnie na północy.
Średnie temperatury w Hanoi wynoszą zimą 20-21°C w dzień i 15-16°C w nocy, wiosną i jesienią 23-29°C w dzień i 19-23°C w nocy a latem 32-33°C w dzień i 26-27°C w nocy. Roczna suma opadów wynosi 1675 mm, najbardziej deszczowe jest lato, szczególnie lipiec (290 mm) i sierpień (320 mm), najmniej pada zimą (20-25 mm miesięcznie).
W Wietnamie południowym zasadniczo występują dwie pory: sucha i deszczowa. Sucha przypada na okres od grudnia do kwietnia, temperatury w dzień nie przekraczają wówczas 28°C. Pora deszczowa trwa od maja do listopada i charakteryzuje się nie tylko dużymi opadami, ale też i bardzo wysokimi temperaturami, które mogą dochodzić nawet do 40°C (choć zazwyczaj oscylują wokół 33-34°C). Średnie temperatury w Ho Chi Minh wahają się przez cały rok od 31 do 34°C w dzień i od 21 do 25°C w nocy.
W okresie od maja do grudnia mogą pojawić się tajfuny.
Najlepszą porą na wczasy w Wietnamie jest okres od grudnia do kwietnia.
Chcesz dobrze zaplanować urlop? Sprawdź ofertę wycieczek fakultatywnych w Wietnamie – żadna atrakcja Ci nie ucieknie dzięki wsparciu przewodnika.
W kraju są dwa główne lotniska – port lotniczy Nội Bài w Hanoi (NAA) na północy kraju oraz port lotniczy Tân Sơn Nhất w Ho Chi Minh (SGN) na południu. Bardziej popularne (więcej połączeń) jest lotnisko w stolicy. Z Polski nie ma tam bezpośrednich przelotów.
Najłatwiej dostać się tam z przesiadką w Katarze (Doha), Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Dubaj) bądź też w państwach europejskich – Niemcy (Frankfurt i Monachium).
Lot z przesiadką trwa ok. 17 godzin.
Pierwsze zręby wietnamskiej państwowości powstawały już w I tysiącleciu p.n.e., ale szybko zostały zdominowane przez cywilizację chińską, pod której wpływem były przez długie wieki, przyjmując chińskie pismo, nauki Konfucjusza, a po VI w. także buddyzm.
Mimo wielu zrywów i antychińskich powstań, dopiero w 939 r. Wietnamczycy wyzwolili się i utworzyli państwo Dai Co Viet, a rządzące w następnych wiekach dynastie doprowadziły do umocnienia państwa (XV w. przyniósł szczyt rozwoju i wietnamskiej potęgi).
W XVI–XVII w. do Wietnamu przybyli Europejczycy: Portugalczycy, Holendrzy, Anglicy i Francuzi, którzy zakładali faktorie kupieckie i dążyli do zdominowania kraju. Pomiędzy 1852 a 1862 r. Francja zajęła wschodnie prowincje południowego Wietnamu, a w 1887 r. cały kraj (wraz z Kambodżą i od 1893 r. także Laosem), wszedł w skład Indochin Francuskich.
Po I Wojnie Światowej zaczęły się nasilać dążenia niepodległościowe, ale na przeszkodzie stanęła II Wojna Światowa. Kolaboracyjny rząd Vichy doszedł do porozumienia wtedy z Japonią i zezwolił na rozmieszczenie w całych Indochinach wojsk japońskich (przy zachowaniu kwestii administracyjnych w rękach Francji). W tym czasie w kraju zaczęły się coraz bardziej uwidaczniać różnice między północą, zdominowaną przez komunistów, a południem, gdzie silne były dążenia rojalistyczne i prozachodnie.
W marcu 1945 r. Japończycy obalili francuską administrację, a Wietnamczycy, widząc koniec japońskiej dominacji, proklamowali niepodległość Wietnamu. Doprowadziło to do wojny z Francją, która chciała zachować kolonialne wpływy. W maju 1954 r. I Wojnę Indochińską zakończyła klęska Francji w Dien Bien Phu, a trwające potem rokowania pokojowe, doprowadziły do podziału kraju na: komunistyczną Demokratyczną Republikę Wietnamu na północy i Wietnam Południowy (ustalono wówczas linię demarkacyjną wzdłuż rzeki Ben Hai, w pobliżu 17 równoleżnika).
Na południu działała silna partyzantka komunistyczna (Wietkong), powiązana z władzami DRW, co w 1959 r. doprowadziło do wybuchu II Wojny Indochińskiej pomiędzy Wietnamem Północnym a Wietnamem Południowym i popierającymi go Stanami Zjednoczonymi (USA zbrojnie brały w niej udział od 1965 r.). Ostatecznie komuniści pokonali armię południa i wyparli Amerykanów, a w kwietniu 1975 r. zajęli Sajgon. Po zjednoczeniu proklamowano powstanie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
Obecnie Wietnam zachowuje komunistyczną fasadowość, ale gospodarka coraz bardziej jest przekształcana na model zachodni.
Do kraju można wwieźć: 200 papierosów lub 20 cygar bądź 250 gram tytoniu, 1,5 litra alkoholu powyżej 20 proc. lub 2 litry alkoholu poniżej 20 proc., maksymalnie 5 kg herbaty i 3 kg kawy, „rozsądną ilość” perfum i rzeczy osobistych oraz inne towary, których łączna wartość nie przekracza 9 mln VND.
Wwóz/wywóz miejscowej waluty powyżej 15 mln VND oraz walut obcych, których łączna wartość przekracza 5 tys. USD, musi być zadeklarowany.
Wietnamska kuchnia co skarbnica wyjątkowych przypraw oraz aromatów, których nie da się podrobić. Spędzanie wakacji w Wietnamie to jedyna taka okazja, aby spróbować lokalnych potraw w ich oryginalnej formie.
Zupa Pho – bulion z makaronem ryżowym pho (stąd nazwa), z dodatkiem świeżych warzyw, cebulki lub szczypiorku z dodatkiem mięsa (pho bo – wołowego, pho ga – kurczak) lub krewetek.
Bun Bo Hue – pikantna zupa wołowa z cienkim makaronem ryżowym z dodatkami i przyprawami.
Sajgonki – składniki (mięso bądź krewetki oraz warzywa, kiełki i sałaty) zawijane w papier ryżowy.
Lau – kociołek z bulionem, do którego samemu dodaje się składniki serwowane na talerzu, takie jak np. mięso, owoce morza, warzywa, makarony i inne dodatki.
Banh Beo – ciasto ryżowe gotowane na parze, posypane drobno krewetkami i serwowane z sosem sojowym.
Com Xao Bo – wołowina po wietnamsku, gdzie wąskie paski grillowanej wołowiny i warzyw serwowane są ryżem.
Banh Xeo – naleśniki z różnymi nadzieniami.
Bo Ne – danie serwowane bezpośrednio na gorącej patelni. Składa się z wołowiny, jajka, cebuli i innych warzyw podawanych na osobnym talerzyku.
Banh Nam – placki z mąki ryżowej z krewetkami, zawinięte w liściach bananowca.
Ca phe – miejscowa mocna kawa robusta, podawana z cukrem i mlekiem (niekiedy z lodem).
Bia hoi – piwo lane (jest znacznie tańsze niż butelkowe).
W sklepach: woda 1,5l 8.000-10.000 VND, małe napoje typu Cola 8.000 VND, piwo butelkowe 10.000-12.000 VND, mleko 1l ok. 30.000 VND, bagietka 4.000 VND, chleb 17.000 VND, ananas szt. 12.000 VND, banany 1kg 24.000 VND, arbuz 1kg. 10.000 VND.
W restauracjach: mała woda 8.000 VND, puszka Coli 12.000 ND, piwo lane 10.000 (na ulicy i w lokalnych knajpkach nawet poniżej 5.000 VND), espresso 25.000 VND, cappuccino 35.000 VND, zupy z makaronem 10.000-20.000 VND, dwudaniowy obiad w taniej restauracji + coś do picia 45.000 VND, zestaw typy fast food 65.000 VND.
Za bilet komunikacji miejskiej zapłacimy 7.000 VND, taksówka 12.000 VND opłaty początkowej i 14.000 VND za kilometr. Wynajęcie samochodu to koszt ok. 700.000 VON dziennie, litr benzyny kosztuje 21.000 VND
Koniecznie zabrać ze sobą cieplejszą odzież i buty, a także płaszcz przeciwdeszczowy – przyda się podczas deszczu albo wizyty w górach.
Pamiętajmy o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Na wszelki wypadek warto też mieć przy sobie piankę na poparzenia słoneczne.
Saszetkę na paszport i pieniądze, którą można schować pod ubraniem.
Produkty spożywcze: kawa, herbata (najlepiej zielona), gotowe zestawy przypraw do zupy Pho, przyprawy (trawa cytrynowa, liście limonki, imbir, kurkuma), lokalne alkohole, suszone mięso czy krewetki, sos sojowy i rybny, gotowe pasty i przeciery do dań.
Produkty użytkowe: zaparzacz Phin do kawy po wietnamsku, stożkowe kapelusze z trawy ryżowej, olejki zapachowe, lecznicze maści na rozmaite dolegliwości (ukąszenia owadów, podrażnienia skóry, bóle stawów), wyroby ze skóry (paski, portfele, buty), naturalne kosmetyki (np. na bazie oleju kokosowego), wyroby z jedwabiu (np. chusty).
Produkty dekoracyjne: maty bambusowe, obrazy i grafiki na papierze czerpanym, wyroby z bambusa i kokosu (miski, lampki, doniczki, talerzyki), biżuteria, kolorowe parasolki i wachlarze.
W Wietnamie bardzo popularne są różnego rodzaju nalewki alkoholowe, na bazie gadów np. popularna „żmijówka”, która powstaje przez macerowanie węża w mocnym alkoholu (w butelce znajduje się zatopiony w alkoholu wąż). Wywóz tego typu „pamiątek” z urlopu w Wietnamie do Europy jest surowo zabroniony!
Wietnamczycy są sympatyczni, uśmiechnięci i zazwyczaj bardzo pomocni. Sami raczej nie powodują sytuacji konfliktowych, ale jeśli się ich sprowokuje, bywają bardzo waleczni, zawzięci i nieustępliwi. Lepiej więc nie dawać im powodów do zaprezentowania tych cech charakteru.
Poznaj regiony Wietnamu: