Kuchnia wietnamska – co zjeść podczas podróży po Wietnamie?

Wietnam położony w Azji Południowo-Wschodniej to jeden z bardziej fascynujących krajów regionu, który stanowi niezwykłą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej kuchni, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. Znaleźć tu można zarówno zapierające dech w piersiach krajobrazy, jak choćby słynną zatokę Ha Long, czy tarasy ryżowe, jak i prężnie rozwijające się wielkie miasta, które kontrastują z małymi plemiennymi wioskami, ukrytymi wysoko w górach. Odwiedziny Wietnamu to na pewno doskonały pomysł na niezapomniane wakacje również dla osób, które lubią odkrywać nowe smaki. Zobacz, z czego słynie kuchnia wietnamska i jakich potraw warto spróbować podczas wakacji w tym kraju. Oto kulinarna podróż po Wietnamie.

Charakterystyka kuchni wietnamskiej

Wietnamska kuchnia słynie z doskonałych, świeżych i aromatycznych składników oraz z umiejętnego zbalansowania – niemal każda potrawa to wyważona mieszanka słodkich, słonych, kwaśnych i pikantnych smaków. Łagodne składniki (np. owoce morza, czy kaczkę) podaje się więc z bardziej wyrazistymi przyprawami (np. chilli, imbirem, trawą cytrynową czy cynamonem z Wietnamu) – prawdziwy yin i yang przeniesiony na grunt kulinariów.

W daniach północnego Wietnamu możemy odnaleźć wiele wpływów chińskich – wśród Wietnamczyków popularne są potrawy smażone na dużym ogniu i mieszane jednocześnie (stir-fry), zupy z makaronem, ale także ryby i owoce morza. Jednak od kuchni swojego północnego sąsiada różni się mniejszym użyciem oleju i tym samym niższą kalorycznością. Im dalej na południe, tym dania stają się słodsze i można w nich znaleźć wpływy kuchni kambodżańskiej i tajskiej.

Kobieta gotująca danie w stylu wietnamskim

Niemały wpływ na lokalną kuchnię mieli francuscy kolonizatorzy. Mnisi z tego europejskiego kraju przybyli tu na początku XVIII w., a formalna kolonizacja trwała od końca XIX w. do 1945 r. Wpływy francuskie, chociażby w postaci używania bagietek, czy przygotowywania naleśników, można zaobserwować w wietnamskich daniach do dziś.

Reasumując, tutejsza kuchnia jest zdrowa, aromatyczna i bardzo zróżnicowana, a wakacje w Wietnamie będą z pewnością doskonałą okazją do przekonania się o tym na własnej skórze, a w zasadzie… na własnym podniebieniu!

Ciekawostka

Do najpopularniejszych napojów Wietnamu zalicza się zieloną herbatę jaśminową oraz kawę ca phe - intensywną w smaku i aromatyczną kawę robusta przyrządzaną z mlekiem i cukrem.

To może Cię zainteresować:

Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu
Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu? Pogoda i klimat w kraju

Składniki typowe dla kuchni wietnamskiej

Wietnam jest drugim największym producentem ryżu na świecie, nic więc dziwnego, że to stanowi on podstawę wielu dań tutejszej kuchni. Jest on albo przygotowywany na parze i dodawany do potraw bądź przerabia się go na rozmaite dodatki, np. makaron, papier ryżowy używany do sajgonek, ocet, czy wino.

Kolejnym składnikiem wielu wietnamskich dań jest sos rybny (“nuoc mam ), który przygotowuje się z fermentowanych anchois i wykorzystuje m.in. do marynowania mięsa. W tutejszej kuchni używa się go równie powszechnie, jak soli w polskiej. Jego dodanie do potraw nadaje im jednocześnie słodkawy i słonawy smak. Sosu rybnego używa się również do tworzenia różnego rodzaju dipów – ich częstymi dodatkami są sok z limonki, cukier, papryczka chili oraz czosnek.

Przyprawy wietnamskie

Kuchnia wietnamska słynie z umiejętnego wykorzystania lokalnie dostępnych ziół i przypraw. Do tych najpowszechniej stosowanych należą pieprz, zarówno czarny, czerwony, jak i biały (Wietnam jest największym światowym producentem tej przyprawy), cynamon, który przez wielu szefów kuchni jest uważany za lepszy niż ten ze Sri Lanki i łagodniejszy w smaku, niż ten z Indonezji, goździki, kardamon oraz anyż. Wykorzystuje się także m.in. nasiona arnoty, imbir, kolendra, bazylię odmiany horapha, kurkumę czy czosnek.

Przyprawy na targu w Wietnamie

Najpopularniejsza potrawa Wietnamu – sajgonki

Nazwa sajgonki wywodzi się oczywiście od Sajgonu – dawnej nazwy wietnamskiego miasta Ho Chi Minh. W tym słynnym daniu znajdziemy rozmaite składniki (mięso bądź krewetki oraz warzywa, kiełki i sałaty), które są zawijane w papier ryżowy. Sajgonki wietnamskie nie są podobne do chińskich - różnią się tym, że są mniejsze, serwowane na zimno oraz zdrowsze. Nie są bowiem smażone, ale wypełnione nadzieniem, które jest znacznie mniej kaloryczne od wariantów chińskich. Najczęściej danie przygotowywane jest w zestawie z rozmaitymi dipami czy sosami, które świetnie urozmaicają jego smak.

Sajgonki w papierze ryżowym

Co warto zjeść w Wietnamie - zupy

Zupy to, obok sajgonek, podstawowe danie wietnamskiej kuchni. Najsłynniejsze to bez wątpienia pho i bun bo hue, ale w menu tutejszych restauracji znajdziemy również takie przysmaki jak bun mang vit (zupa z kaczki z pędami bambusa i sosem rybnym), mi quang (zupa na bazie bulionu gotowanego na kościach z sosem rybnym, makaronem, szalotką, czarnym pieprzem oraz krewetkami bądź mięsem wieprzowym) czy bun rieu (pomidorowa z pastą z krewetek, makaronem, mięsem z kraba, wieprzowiną i tofu).

Zupa Pho – najsłynniejsza zupa wietnamska

Wietnamczycy kochają m.in. zupę z makaronem ryżowym pho - to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw kuchni wietnamskiej. Spożywa się ją o każdej porze dnia - na śniadanie, obiad i kolację i bez problemu można ją znaleźć na ulicznych straganach i w lokalnych restauracjach. Na zupę pho składa się bulion z makaronem ryżowym pho (stąd nazwa) - wywar jest z dodatkiem świeżych warzyw, cebulki lub szczypiorku z dodatkiem mięsa (pho bo – wołowego, pho ga – kurczaka) lub krewetek. Do jej przyrządzenia można wykorzystać także sos rybny, sok z limonki czy sos chili. Zwłaszcza na południu, Wietnamczycy przyprawiają ten rodzaj rosołu także sosem sojowym. Danie tradycyjnie je się w małej, głębokiej miseczce - koniecznie pałeczkami.

Zupa Pho

Bun Bo Hue – zupa wołowa na ostro

Bun Bo Hue to pikantna zupa wołowa z cienkim makaronem ryżowym bun z dodatkami i przyprawami. Bu to nic innego jak nazwa makaronu ryżowego; Bo to wołowina, zaś Hue to miasto w środkowym Wietnamie. Zwykle znajdziemy w niej różne rodzaje mięsa wołowego, np. plastry giczy, czy kawałki ogona, a także kostki wieprzowe oraz krew, a do tego szalotkę, kolendrę i kiełki. W smaku zachwyca balansem ostrości, kwaskowatości oraz subtelnej słodyczy.

Na dodatkowym talerzyku Wietnamczycy często umieszczają dodatkowe składniki, które wzbogacają smak dania, np. kiełki, miętę wietnamską, kolendrę, kiełki, sałatę, kwiat bananowca czy wodny szpinak.

Zupa Bun Bo Hue z wołowiną

Bun cha – grillowane kotleciki po wietnamsku

Bun cha to jedna z najpopularniejszych wietnamskich potraw. Składa się na nią m.in. grillowana, mielona wieprzowina podawana z plastrami boczku, makaronem vermicelli i sosem rybnym zmieszanym z wodą, marchewką i zieloną papają, co dodaje potrawie słodko-kwaśny smak. Danie serwowane jest często z dodatkiem chili i siekanego czosnku. Jego popularność bardzo wzrosła po wizycie w Wietnamie prezydenta USA Baracka Obamy i znanego szefa kuchni Anthony Bourdaina w 2016 r. Panowie raczyli się wówczas owym przysmakiem i bardzo je zachwalali.

Bun cha, czyli grilowana wieprzowina po wietnamsku

Co zjeść w Wietnamie „na szybko” – kanapka Banh Mi

Banh Mi, czyli po prostu kanapka z rozmaitymi składnikami, to najsłynniejsze uliczne jedzenie w Wietnamie. Składa się na nią pieczywo przypominające bagietkę oraz do wyboru na przykład kurczak, wołowina, marchewka, kiełbasa, ogórek, pomidor, czy nawet jajko sadzone.

Klasyczna kanapka Banh M wypełniona wołowiną, kolendrą i innymi dodatkami

Cao Lau – potrawa wietnamska na bazie alkalicznego makaronu ryżowego

Cao Lau to typowe danie z Hoi An – miasta w środkowym Wietnamie. Do wyrobu makaronu, który stanowi podstawę tej potrawy, należy użyć wody z liczącej sto lat studni Ba Le oraz lokalnej odmiany ryżu. Oprócz wspomnianego wcześniej makaronu, w tym daniu znajdziemy cienkie plastry wieprzowiny, wieprzową skórkę, kiełki fasoli, grzanki, sałatę i wiele ziół.

Cao Lau, czyli danie z makaronem w stylu wietnamskim

Naleśniki Banh Xeo z mąki ryżowej

Banh Xeo to placki z mąki ryżowej (formą przypominają naleśniki), które występują z rozmaitymi rodzajami farszu – mięsnymi lub wegetariańskimi. Do przygotowania nadzienia często korzysta się z mięsa pokrojonego w paski (zazwyczaj wieprzowego), krewetek oraz papryki, kiełków czy małych kolb kukurydzy. Całość smaży się z dodatkiem kurkumy oraz mleka kokosowego.

Naleśniki Banh Xe z mąki ryżowej

Najpopularniejsze wietnamskie desery

Będąc na wakacjach w Wietnamie, koniecznie trzeba pamiętać o skosztowaniu tutejszych deserów. Od orzeźwiających lodów po wypieki na ciepło – wietnamskie desery to prawdziwa uczta dla wielbicieli słodkości.

Najpopularniejszym wietnamskim deserem jest bez wątpienia che, czyli rodzaj gęstej słodkiej zupy konsystencją przypominającej kisiel. Robi się go z fasoli, owoców, orzechów oraz ryżu. Che występuje w wielu wariantach, do najpopularniejszych zalicza się ba mau (przygotowywany z fasoli w trzech kolorach), czy che Thai (z owocami i mlekiem kokosowym).

Na wielbicieli słodkości w Wietnamie czekają również sua chua nep cam (jogurt ze sfermentowanym ryżem), chuoi nep nuong (banan otoczony w mące ryżowej, cukrze i mleku kokosowym, a następnie ugrillowany), kem xoi (lody, najczęściej kokosowe bądź z durianem podane na gorącym ryżu), czy banh duc la dua (ciasto z mąki ryżowej, liści pandanu, cukru i mleka kokosowego).

 Przeczytaj również:
Co warto zobaczyć w Wietnamie? Stolica, plaże i największe atrakcje Wietnamu
Zwiedzanie Phu Quoc - atrakcje, które czekają Cię na wietnamskiej wyspie

Data Publikacji: 22.11.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pizza rzymska – czym się charakteryzuje? Fragment książki „Rzym od kuchni” Magdaleny Wolińskiej-RiediPizza to bez wątpienia kulinarna królowa, a na całym świecie znajdziemy niezliczoną liczbę jej wariantów. W niektórych miejscach charakteryzuje ją grube ciasto z serem zapieczonym w brzegach, w innych cieniutki spód z puszystymi, wręcz „pustymi” rantami. Część osób ją piecze, inni smażą. Zdarza się, że podaje się ją na słodko lub w kontrowersyjnych połączeniach, jak szynka z ananasem czy krem czekoladowy z bananami. Niektóre warianty serwowane na świecie mogłyby przyprawić Włochów o ból głowy. Warto jednak wiedzieć, że choć pizza jest włoskim specjałem, to nawet w słonecznej Italii nie występuje jako jedno danie. W zależności od regionu przyrządza się ją na różne sposoby. Prym wiodą dwa style kulinarne: pizza rzymska i neapolitańska. W swojej najnowszej książce „Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta” Magdalena Wolińska-Riedi odkrywa przed czytelnikami niesamowite rzymskie smaki oraz ich fascynującą historię. Na liście opisywanych przysmaków nie mogło zabraknąć rzymskiej pizzy. Czym różni się od neapolitańskiej? Co myślą o niej sami Włosi? Jak rozpoznać dobrą rzymską pizzę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym fragmencie!
krajobraz kierunku
Kuchnia filipińska – czego warto spróbować podczas wakacji na Filipinach?Filipiny to turystyczny raj – znajdziemy tu przepiękne, pokryte białym piaskiem plaże, ciepłą lazurową wodę, bujną przyrodę i kilka ciekawych zabytków. Jakby tego było mało, to kraj pełen sympatycznych, zawsze uśmiechniętych ludzi i … znakomitej, dość unikatowej, kuchni. Jednym z najlepszych sposobów na poznanie danego kraju i jego kultury jest próbowanie lokalnych dań. Sprawdź więc, czym charakteryzuje się kuchnia Filipin i jakich smacznych potraw warto spróbować podczas pobytu w jednej z restauracji, jadłodajni, knajp czy w końcu punktów ze street foodem, do których trafić możemy z łatwością w Manili, na Bohol, Luzon, Boracay i w innych miejscach kraju.
krajobraz kierunku
Kuchnia grecka – top 10 potraw Grecy, jak chyba każdy naród zamieszkujący basen Morza Śródziemnego, kochają jeść i kochają karmić innych. To jest jedno z tych miejsc, w których masz gwarancję, że nigdy nie będziesz głodny. Wybierając się na wczasy do Grecji przygotuj się na bogactwo smaków i aromatów na każdym kroku. W tradycyjnej kuchni greckiej wykorzystuje się głównie świeże, lokalne składniki, takie jak owoce morza, bakłażany, pomidory, oliwa z oliwek, sok z cytryny, różne rodzaje ryb i mięsa, a także ziarna. Dania są aromatyczne, pełne świeżych i suszonych ziół.
krajobraz kierunku
Kuchnia turecka! Jakich tureckich przysmaków trzeba spróbować?Turcja już od wielu lat przyciąga turystów słoneczną pogodą, pięknymi plażami i fascynującymi zabytkami. Nie należy jednak zapomnieć o różnorodnej i apetycznej kulturze tureckich kulinariów. Dzięki lokalizacji kraju zaobserwować możemy tu wpływy zarówno Azjatyckie, Europejskie (w szczególności greckie), jak i Arabskie. O smakach, na jakie możemy trafić podróżując po Turcji opowiedziała nam Anna Waszkiewicz, manager tureckiej restauracji Maho w Warszawie.