Wietnam – co zobaczyć w Hanoi? Atrakcje stolicy

Wietnam od lat przyciąga turystów marzących o wielkiej azjatyckiej przygodzie. Nic w tym dziwnego, kraj bowiem ma wszystko – interesującą kulturę, znakomitą kuchnię, przepiękne krajobrazy i fantastyczne zabytki. Obowiązkowym punktem urlopu w Wietnamie jest wizyta w jego stolicy – Hanoi. Jest to drugie co do wielkości miasto Wietnamu (zaraz po Ho Chi Minh, czyli dawnym Sajgonie), które liczy około 4 miliony mieszkańców. Hanoi położone jest w delcie Rzeki Czerwonej i niezmiennie od lat zachwyca przyjezdnych orientalną architekturą, mnogością misternie zdobionych świątyń i niesamowitą atmosferą. Zobacz, jakich atrakcji nie możesz przegapić podczas zwiedzania Hanoi. Co warto zobaczyć w stolicy Wietnamu?

Atrakcje Hanoi – co warto zobaczyć w Hanoi Old Quarter?

Na historyczne centrum miasta i jednocześnie najstarszą dzielnicę Hanoi składa się 36 ulic i mniejszych uliczek leżących w obrębie kilometra kwadratowego. Od XV w. każda z nich była przypisana do konkretnego typu rzemieślników i artystów, którzy tam handlowali. Ten podział jest widoczny do dziś w nazwach ulic – znajdziemy tu bowiem ulicę srebra, bambusa, kowali, czy jedwabiu. W centrum można znaleźć wiele malowniczych zakątków, ukrytych pagód, kameralnych kawiarni i barwnych straganów - stara dzielnica Hanoi to znakomite miejsce na poczucie ducha dawnego Hanoi. Podczas wakacji w Wietnamie zdecydowanie warto tu zawitać także po to, by zajrzeć do lokalnych barów i restauracji, gdzie można skosztować rewelacyjnych, lokalnych potraw np. z makaronem ryżowym.

centrum Hanoi

Jezioro Zwróconego Miecza (Hồ Hoàn Kiếm)

Jezioro Zwróconego Miecza to jedno z najładniejszych miejsc w stolicy Wietnamu – prawdziwa oaza spokoju pośrodku hałaśliwej metropolii. Nazwa jeziora nawiązuje do legendy o magicznym mieczu, który pomógł Lê Lợi pokonać cesarstwo Minh i zostać królem. Ponoć podczas przejażdżki łódką po jeziorze, z jego wody wyłonił się Złoty Żółw i poprosił o zwrot artefaktu. Król posłusznie oddał miecz i od tego wydarzenia wzięła się nazwa tego miejsca. Malownicze okolice jeziora sprawiają, że na pewno warto się tu wybrać.

Jezioro Hoan Kiem w Hanoi

Świątynia Bach Ma – Świątynia Białego Konia

Warto wiedzieć, że nazwa tej powstałej w IX w. świątyni nawiązuje do legendy o królu Ly Thai To. Władca nie potrafił zbudować nowej cytadeli, aż do momentu jak poprosił swój dwór o to, by się pomodlili. Wówczas zobaczył białego konia wychodzącego z pobliskiej świątyni. Koń podreptał chwilę dookoła, zostawiając ślady kopyt, po czym zniknął. Król rozkazał zbudować mury cytadeli dokładnie tam, gdzie znajdowały się owe ślady i zmienił nazwę świątyni z Lon Do na Bach Ma (biały koń). Świątynię charakteryzuje bardzo bogato zdobione wnętrze, wiele misternie rzeźbionych ołtarzy, a także niemało dzieł sztuki - podczas zwiedzania stolicy Wietnamu, dobrze się tu wybrać.

Hala targowa Dong Xuan

Będąc w stolicy kraju, warto zajrzeć do hali targowej Dong Xuan - to znakomity przykład francuskiej architektury kolonialnej z końca XIX w. W tym ogromnym budynku znajdziemy mnóstwo alejek i setki straganów, na których można kupić wszystko, od ubrań, przez jedzenie, przedmioty użytku domowego, aż po biżuterię. W niektóre wieczory na ulicy prowadzącej od bramy wejściowej hali targowej do jeziora Hoan Kiem działa nocny rynek, gdzie można kupić, oprócz ubrań i innych akcesoriów, również rozmaite pamiątki.

To może Cię zainteresować:
Sprawdź co warto wiedzieć przed podróżą do Wietnamu
Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu? Pogoda i klimat w kraju

Hala targowa Dong Xuan w Hanoi

Zwiedzanie Hanoi – Mauzoleum Ho Chi Minha

Miejsce spoczynku najsłynniejszego wietnamskiego przywódcy znajduje się w imponującym marmurowym budynku na placu Ba Dinh, dokładnie w miejscu, gdzie w 1945 r. Ho Chi Minh wygłosił deklarację niepodległości i utworzenie Republiki Wietnamu. Wewnątrz budowli, oprócz złożonego w szklanym sarkofagu ciała Ho można zobaczyć wystawę poświęconą jego życiu i działalności politycznej.

Mauzoleum Ho Chi Minha w hanoi

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki został wybudowany na początku XX w. dla francuskiego gubernatora generalnego Indochin. Jest to trzypiętrowa budowla w stylu kolonialnym o bardzo charakterystycznym musztardowym kolorze. Ze względów ideologicznych Ho Chi Minh odmówił zamieszkania w pałacu, jednak używał go, podobnie jak to jest teraz, do przyjmowania oficjalnych gości.

Muzeum Ho Chi Minha

Wybudowane w latach 90-tych ub.w. muzeum Ho Chi Minha jest poświęcone przedstawieniu życia i działalności politycznej wietnamskiego przywódcy. W złożonym z 8 wystaw budynku możemy zobaczyć mnóstwo przedmiotów używanych przez Ho Chi Minha, prezentów, jakie otrzymał, a także wiele dokumentów i filmów.

Pagoda na Jednej Kolumnie

Pagoda na Jednej Kolumnie powstała w 1049 r. za panowania cesarza Ly Thai To i według legendy miała być podziękowaniem władcy dla Bogini Miłosierdzia za obdarzenie go potomkiem. Jest to drewniana konstrukcja stojąca na betonowej kolumnie pośrodku stawu i ma symbolizować kwitnący kwiat lotosu, a szerzej, zgodnie z filozofią buddyjską, czystość.

Pagoda Jednej Kolumny w Hanoi

Co zobaczyć w Hanoi – Świątynia Literatury

Spędzając długie dni w Hanoi, koniecznie zajrzyj do Świątyni Literatury, która została założona w 1070 r. za czasów panowania cesarza Le Thanh Tonga na cześć chińskiego filozofa Konfucjusza i jego uczniów. Sześć lat później została przemianowana na uniwersytet (pierwszy i tym samym najstarszy w całym kraju). Dziś Świątynia Literatury pozostaje jedną z najsłynniejszych budowli stolicy i symbolem wietnamskiej architektury i edukacji. Można tam podziwiać wiele sal, pięć dziedzińców, stawy, ogrody, a także posągi żółwi, które mają przynosić szczęście studentom podczas egzaminów.

Pawilon Khue Van Świątyni Literatury w Hanoi

Świątynia Ngoc Son – Świątynia Jadeitowej Góry

Ngoc Son, czyli Świątynię Jadeitowej Góry znajdziemy na wyspie na jeziorze Hoan Kiem. Budowla powstała na początku XIX w. i została poświęcona taoistycznemu bóstwu Wenchang Dijunowi, generałowi Guan Yu i chińskiemu poecie Lü Dongbinowi. Podczas wizyty, oprócz samej świątyni, warto zwrócić uwagę na szkarłatny most Huc, pawilon Tran Ba Dinh oraz wieżę But Thap.

Pagoda Tran Quoc

Pagoda Tran Quoc została wzniesiona za panowania cesarza Lý Nam Đế w VI w., co czyni ją najstarszą świątynią buddyjską jednocześnie jednym z ważniejszych miejsc w Hanoi. Początkowo pagoda znajdowała się nad brzegami Czerwonej Rzeki, ale ze względu na zagrożenie zalaniem wodą, na początku XVII w. została przeniesiona w obecne miejsce. Jest ona częścią kompleksu świątynnego, w którym przez wieki mieszkali mnisi i nauczali o buddyzmie. Na jego terenie można zobaczyć również drzewo Bodhi, które wyrosło z zaszczepki oryginalnego figowca, pod którym Budda Siakjamuni osiągnął oświecenie.

Pagoda Tran Quoc w Hanoi

Ciekawe miejsca na chwilę przerwy – kawiarnie, restauracje i bary w Hanoi

W samym Hanoi nie brakuje wspaniałych atrakcji dla miłośników kulinariów. Kuchnia Wietnamu należy do najsłynniejszych na świecie, podczas odwiedzin w stolicy koniecznie trzeba udać się do lokalnej restauracji i spróbować serwowanych tam specjałów. Jeśli chcemy spróbować słynnej kanapki Bánh Mì, warto wstąpić do Bánh Mì 25, Bami Bread, bądź Banh Mi Pho. Najlepszą zupę pho znajdziemy w Phở Gia Truyền Bát Đàn, Phở Thìn, czy w Pho Hang Trong. Polecane restauracje w Hanoi, w których również warto zjeść, to np. Bún Riêu Cua Hàng Bạc, Quán Bún Thang Bà Đức, czy Bún Bò Nam Bộ Bách Phương. O inne, polecane miejsca, w których można zjeść lokalne potrawy warto zapytać także samych Wietnamczyków.

Polecane wycieczki

Zwiedzanie Hanoi – inne atrakcje stolicy

Zastanawiasz się, co jeszcze warto robić w Hanoi? W stolicy Wietnamu na turystów czeka jeszcze więcej miejsc wartych odwiedzenia. Należą do nich na pewno budynek opery, cytadela Thang Long, katedra św. Józefa, więzienie Hoa Lo, targ kwiatowy Quang Ba, czy pagoda Tay Ho. Koniecznie trzeba się wybrać również na przedstawienie kukiełkowe do teatru lalek na wodzie.

Cytadela Cesarska Thang Long w Hanoi

Sprawdź również:
Zwiedzanie Phu Quoc - atrakcje, które czekają Cię na wietnamskiej wyspie
Kuchnia wietnamska - co zjeść podczas podróży po Wietnamie?

Data Publikacji: 10.01.2024
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.
krajobraz kierunku
Evia – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeChoć dziś kusi spokojem, według dawnych wierzeń zrodziła się z boskiego gniewu. Tu niezwykłość splata się z codziennością, natura i historia przemawiają jednym głosem, a każdy zakątek tchnie autentycznością. To azyl dla tych, którzy pragną uciec od turystycznego zgiełku, zanurzyć się w rytmie prostego życia i doświadczyć niezwykłej różnorodności – kulturowej, historycznej oraz krajobrazowej. Wolna od tłumów, bez filtrów, prawdziwa – Evia – Grecja w najczystszej postaci.