Shaolin

Shaolin w Chinach to świątynia buddyjska i legendarne miejsce związane z chińskimi sztukami walki. Znajduje się w prowincji Henan w pobliżu miasta Denfeng w górzystej strefie. Swoją sławę kompleks Shaolin zawdzięcza przede wszystkim licznym filmom o sztukach walki, w których pojawiał się, jako miejsce szkoleń wojowników.

Buddyjska świątynia Shaolin w Chinach

Shaolin to buddyjska świątynia o wieloletniej tradycji. Wybudowana w 495 r. dla indyjskiego misjonarza jest ośrodkiem buddyzmu mahajana i sekty chan, która jest szkołą buddyjską. Dawniej w klasztorze nauczano według 3 linii przekazu, a nauki były oparte na medytacjach, ćwiczeniach, surowym życiu i przekazach filozoficzno-teoretycznych.

W czasie panowania dynastii Ming mnisi tworzyli zbrojne oddziały milicji, które służyły Cesarstwu i właśnie wtedy Shaolin zasłynęło ze znakomitych wojowników i stało się znanym miejscem, w którym techniki sztuk walki zostały dopracowane.

W XX. w klasztor dwukrotnie został zniszczony, a wyznawcy buddyzmu, a szczególnie mnisi byli represjonowani. Dopiero w latach 80. XX w. nastąpiły korzystne dla mnichów zmiany, umożliwiając szkolenie nowych adeptów kung-fu i kultywowanie tradycji. Dziś jest to znany obiekt turystyczny chętnie odwiedzany podczas wakacji w Chinach.

Serce chińskich sztuk walki

Hinduski mnich Bodhidham, który przybył do klasztoru w VI w., wprowadził zespół wyczerpujących i długotrwałych ćwiczeń fizycznych, które dały początek stylowi walki Shaolin, stanowiącego podstawę wszystkich znanych chińskich sztuk walki. Do dziś w mieście obok klasztoru znajdują się liczne szkoły i akademie kung-fu, do których przyjmowani są chłopcy w wieku od 3 lat i szkolą się przez kolejne 18 lat, gdyż tyle według mistrzów potrzeba czasu, aby poznać wszystkie tajniki walki i godnego życia.

Dla turystów organizowane są liczne pokazy, które pozwalają zobaczyć imponującą formę już nawet najmłodszych adeptów i ogromną siłę ciała oraz ducha. Aktualnie w klasztorze wciąż przebywają prawdziwi mnisi skupieni na życiu duchowym, ale turyści nie mają do nich dostępu.

Niestety legendę Shaolin wykorzystują również liczni oszuści, którzy bez żadnej specjalistycznej wiedzy podają się za mistrzów kung-fu i oferują lekcje, a nawet twierdzą, że są mnichami. Walkę z tym procederem prowadzą lokalne władze, ale nie są w tym zbyt skuteczne.

Architektura Shaolin

Poza niezwykłą historią, Shaolin to też wyjątkowa architektura, wspaniale obrazująca tradycyjną architekturę i kulturę Chin z licznymi rzeźbami, posągami i zdobieniami. Można tu zauważyć bezpośrednie powiązania z naturą, co jest charakterystyczne dla tego regionu świata.

Niesamowity efekt robi już samo wejście do kompleksu przez Górskie Wrota (1735 r.), przy których znajduje się posąg Buddy Maitreja. Dalej droga prowadzi do Domu Niebiańskich Królów i Domu Chuipu, czyli dziedzińca otoczonego niskimi zabudowaniami. Można tu obejrzeć drewniane rzeźby, które przedstawiają historię powstania sztuk walki i przypominają o najważniejszych bitwach mnichów. Obok jest Dom Obłoków Kochającej Życzliwości, w którym znajduje się posąg Awalokiteśwara o tysiącu rąk i oczu. W kompleksie można też zobaczyć Bibliotekę Świętych Pism, liczne wieże i oczywiście świątynie, a także las pagód, gdzie miejsce spoczynku znalazło około 250 najbardziej zasłużonych mnichów z nagrobkami o najróżniejszych kształtach, przypominających wieżyczki.

mapka

Pokaż na mapie

Inne atrakcje