Dubrownik w Chorwacji – atrakcje w mieście i okolicach

Dubrownik położony jest na skalistym cyplu, wbijającym się w morze Adriatyckie. Budynki w najstarszej części miasta są tak stłoczone, że gdy patrzymy na miasto z lotu ptaka (albo pobliskiego wzgórza Srđ ), widać tylko morze czerwonych dachów, które wyraźnie kontrastują z otaczającą je szmaragdową wodą. Perspektywa zmienia się jednak, jeśli zaczniemy wśród nich spacerować. Wtedy okazuje się, że każda kamienica jest inna, podobnie jak znajdujące się w parterach sklepy i kawiarnie. Potem okazuje się zaś, że Dubrownik jest tak bogaty w atrakcje turystyczne, że aż trudno uwierzyć, że wszystkie zmieściły się na tak niewielkiej przestrzeni. Planując wczasy w Dubrowniku warto poświęcić czas na obejrzenie najważniejszych atrakcji, które w każdym sezonie przyciągają tysiące turystów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których naszym zdaniem nie możecie przegapić będąc w tym pięknym chorwackim mieście.

Stradun – główna ulica Dubrownika i jej życie nocne


Początkowo Dubrownik był niewielką słowiańską osadą na wybrzeżu Adriatyku. Na sąsiadującej z nim przybrzeżnej wyspie znajdowała się natomiast wioska Raguza, gdzie schronili się rzymscy uchodźcy z miasta Epidarium. Gdy okazało się, że mieszkańcy obu osad są w stanie żyć ze sobą w zgodzie, dzielący je przesmyk zasypano. Miejsce, w którym przebiegał wciąż jest jednak widoczne w planie miasta – stanowi go główna ulica dzisiejszego Dubrownika czyli Stradun. Ulica liczy około 300 metrów długości i rozciąga się między dwiema bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice.  Aleja ta obecnie dzieli starówkę miasta na część południową oraz północną i od wielu lat pozostaje najbardziej uczęszczaną ulicą Starego Miasta. To tu kwitnie też nocne życie Dubrownika, co jest zasługą licznych klubów i knajpek, znajdujących się w tej okolicy.

Spacerując po głównej ulicy Dubrownika warto zobaczyć Klasztor Franciszkanów, który znajduje się zaraz na samym początku ulicy. Kompleks klasztorny słynie z biblioteki, w której zgromadzono najcenniejsze zbiory w kraju. Na jego terenie jest też jedna z najstarszych na świecie działających aptek powstała w XIV wieku.  Idąc dalej i zgłębiając kolejne atrakcje Dubrownika zlokalizowane przy Stradun trafimy na pochodzący z XV wieku Pałac Rektorów, który jest siedzibą działu historycznego Muzeum Dubrownika. Pośród cennych eksponatów możemy zobaczyć zabytkowe meble, dzieła sztuki, liczne dokumenty czy też monety.

 

Mała i Wielka Studnia Onufrego w Dubrowniku


Jednym z pierwszych obiektów, które rzucają się w oczy podczas spacerów po Dubrowniku jest Wielka Studnia Onufrego, czyli fontanna wzniesiona w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava. W przeszłości stanowiła ona istotną część systemu wodociągowego miasta. W jej sąsiedztwie znajduje się również Mała Studnia Onofria. W średniowieczu wyznawcy różnych religii musieli korzystali z odrębnych ujęć wody, dlatego Mała Studnia służyła chrześcijanom, a fontanna położona obok była przeznaczona dla żydowskich mieszkańców Dubrownika. Dzisiaj obie fontanny są źródłem orzeźwienia dla spragnionych turystów oraz mieszkańców Dubrownika. Niektórzy wierzą nawet na, że jeśli przed napiciem się wody ze studni pomyślimy jakieś życzenie, ma szansę ono rychło się spełnić.

Mury obronne Dubrownika i główna brama Pile

Dubrownik w swojej długiej historii przetrwał wiele ataków, a miasto zostało dopiero zdobyte przez Napoleona w 1806 roku. Dlatego też często określane jest również mianem “niezdobytego miasta”. Mury obronne i umocnienia okalające Dubrownik powstawały między XII a XVII wiekiem. Ich łączna długość to 1940 metrów. Dziś podziwiać je można z różnej perspektywy: od dołu, przekraczając główną bramę miasta, od góry, spacerując po umocnieniach, czy z wody, decydując się na wynajęcie łódki. Oglądane z każdej perspektywy są wielką atrakcją turystyczną Dubrownika. A jeśli w czasie spaceru miasto wyda nam się podobne do Czerwonej Twierdzy z „Gry o Tron” będą to jak najbardziej słuszne skojarzenia – to właśnie w Dubrowniku nagrywanych było bowiem wiele scen rozgrywających się w stolicy Siedmiu Królestw.

Atrakcja Dubrownika, której nie możesz przegapić - Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ położone jest 412 metrów nad poziomem morza, co bezsprzecznie czyni go najlepszym miejscem widokowym w Dubrowniku. Z jego szczytu swobodnie można podziwiać całą panoramę miasta - zarówno starówkę, jak i nowsze dzielnice. Doskonale widać stamtąd także Adriatyk, Wyspę Miłości, granicę z Bośnią i Hercegowiną oraz pasma górskie w pobliżu Albanii. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie dostrzec można nawet zarys wybrzeża Włoch! Równie ciekawie jest tam po zmroku, kiedy naszym oczom ukazują się rozświetlone maszty statków. Na samym szczycie znajduje się biały krzyż górujący nad miastem. Jak dostać się na wzgórze Srđ? Są na to trzy sposoby - pieszo, samochodem lub kolejka linową Cable Car. Bez względu na porę i wybrany środek transportu, Wzgórze Srđ jest jedną z największych atrakcji Dubrownika, której nie może zabraknąć w planie żadnej wycieczki.





Letni Festiwal w Dubrowniku

Letni Festiwal to zdecydowanie najważniejszy event kulturalny w Chorwacji, który stanowi ogromną atrakcję dla mieszkańców i turystów oraz jednocześnie jedno z największych wydarzeń tego typu w całej Europie. Rozpoczyna się w połowie czerwca i kończy w sierpniu. W Dubrowniku pogoda w tym czasie jest zwykle doskonała, dlatego większość wydarzeń odbywa się na zewnątrz. Co dokładnie można znaleźć w programie tej imprezy? Choćby koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne czy też opery. Co roku pierwszy dzień Letniego Festiwalu wieńczy pokaz sztucznych ogni, który najlepiej obserwować oczywiście ze Wzgórza Srđ. Planując swoje wakacje w Chorwacji oraz odwiedzenie w tym czasie przepięknego Dubrownika, warto wybrać termin, w którym odbywa się festiwal i koniecznie wziąć udział w tej ogromnej atrakcji, z której słynie miasto.

Aktywne spędzanie czasu w okolicach Dubrownika

Jako, że Dubrownik położony jest nad Morzem Adriatyckim, z pobytu w mieście powinni być zadowoleni także wszyscy entuzjaści plażowania i amatorzy sportów wodnych. Niezwykle popularną atrakcją są tam wycieczki kajakowe, które pozwalają na podziwianie Dubrownika od strony morza. Ich baza mieści się między starówką a Fortem Lovrijenac - w małej zatoczce znaleźć można wielu przewoźników oferujących konkurencyjne ceny. Sama trasa liczy około 7 kilometrów i nie jest zbyt wymagająca, dlatego wyzwanie może podjąć praktycznie każdy. Poza tym po drodze zaplanowane są liczne przystanki (np. przy Wyspie Miłości Lokrum czy przy Cave Beach), gdzie każdy uczestnik może chwilę odpocząć i ochłodzić się w morskiej wodzie. Osobom, które nie chcą się zbytnio męczyć dedykowana jest bogata oferta rejsowa.






Kiedy najlepiej jechać do Dubrownika?

Sezon turystyczny w Dubrowniku rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Temperatura w tym okresie waha się w przedziale 21-33 stopni Celsjusza. Najwięcej turystów odwiedza Dubrownik w lipcu i sierpniu, dlatego jeśli nie lubicie tłumów warto rozważyć inne miesiące. Może to być np. maj albo wrzesień – w tych miesiącach pogoda w Dubrowniku zwykle dopisuje, woda w Adriatyku jest ciepła, a ceny zdecydowanie niższe niż w sezonie. Planując wakacje w Dubrowniku we wrześniu możecie liczyć na słoneczną pogodę i temperatury oscylujące w granicach 23-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody to około 24 stopni. Wrześniowe noce w tym regionie również są ciepłe i pogodne z temperaturami w okolicach 18 stopni. Opady deszczu są w tym okresie raczej znikome więc nie trzeba obawiać się, że niesprzyjająca aura pokrzyżuje urlopowe plany.

Data Publikacji: 24.07.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.