Atrakcje i zabytki na Cyprze – co warto zobaczyć?

Cypr to prawdziwy klejnot schowany we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przepiękna wyspa oferuje wiele niezapomnianych atrakcji i zabytków wartych zwiedzenia. Są tu miejsca o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym dla rozwoju tożsamości i sztuki europejskiej. Poza przepięknymi plażami i nadmorskimi kurortami warto odwiedzić ciekawe stanowiska archeologiczne i wybrać się na wycieczki w głąb wyspy, by poznać jej różne oblicza. Zobacz, jakie ciekawe miejsca i atrakcje sprawią, że wczasy na Cyprze będą niezwykłą przygodą.

Wybierając się na wakacje z biurem podróży Rainbow możesz skorzystać z oferty ciekawych wycieczek fakultatywnych po Cyprze i zobaczyć najpiękniejsze miejsca pod względem kulturowych i archeologicznym. Całodniowe wycieczki z przewodnikiem to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się ciekawych informacji, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach. Barwne opowieści, historyczne ciekawostki okraszone miejscowymi legendami – tego zdecydowanie warto doświadczyć.

Monastyr Kykkos – jeden z największych prawosławnych klasztorów na Cyprze

Monastyr Kykkos -  usytuowany na wysokości 1318 metrów w górach Troodos, bogato zdobiony klasztor prawosławny, z lśniącymi marmurowymi posadzkami, kolorowymi freskami jest prawdziwą ucztą dla oczu. Znajduje się tu słynna, misternie wykonana ikona Matki Bożej, jedna z zaledwie trzech napisanych przez ewangelistę Łukasza. Na terenie klasztoru znajduje się także grób arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Republiki Cypru i zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Pierwotny klasztor został założony na sosnowym zboczu góry Kykkos już pod koniec XI wieku, a w muzeum klasztornym można obecnie podziwiać imponujące zbiory zbieranych przez stulecia ikon, rękopisów i sprzętów liturgicznych.

Kyrenia – centrum turystyczne Cypru Północnego

Kyrenia – niewielkie miasto malowniczo położone tuż nad brzegiem krystalicznie czystego morza, w otoczeniu gór, stanowi centrum turystyczne Cypru Północnego. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się niewątpliwie Stare Miasto, mieszczące się tuż przy gwarnym porcie. W odrestaurowanych spichlerzach znajdują się liczne restauracje i tawerny serwujące lokalne przysmaki. Miasto przyciąga turystów także pięknymi, piaszczystymi plażami oraz położonymi w niewielkiej odległości zabytkami, takimi jak XII-wieczny Monastyr Antiphonitis, opactwo augustianów Bellapais oraz zamek Buffavento.

Pafos -  miejsce poświęcone bogini Afrodycie

Pafos (Paphos) – miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy uważane jest za znane z mitologii greckiej miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna. W starożytności miasto Pafos było ważnym miejscem kultu bogini. W znajdującym się tu obecnie stanowisku archeologicznym można podziwiać między innymi pozostałości świątyni Afrodyty, ruiny amfiteatru mogącego pomieścić w czasach swej świetności ponad 1000 widzów, Dom Dionizosa i Dom Orfeusza. Na uwagę zasługują również katakumby Agia Salomoni i kościół Ayia Kyriaki, zbudowany około XI w. na ruinach wczesno bizantyjskiej bazyliki. W pobliżu Pafos znajduje się także Skała Afrodyty (Petra Tou Ramiou) – grupa formacji skalnych wystających z morza, w miejscu, w którym mityczna bogini wynurzyła się z fal.

Starożytny Kition

Larnaka – czyli starożytne miasto Kition, jest obecnie trzecim co do wielkości miastem na Cyprze. Turystów spędzających wczasy w Larnace, miasto urzeka nie tylko swoim malowniczym położeniem nad samym brzegiem morza, ale również niespotykaną aurą, w której wschód łączy się z zachodem, a tradycja z nowoczesnością. Tutaj czas płynie w zwolnionym tempie, wśród spektakularnej przyrody i klimatycznej zabudowy. W Larnace słońce świeci przez ponad 300 dni w roku, a przepiękne, piaszczyste plaże zostały wprost stworzone do wypoczynku. Podczas wakacji w Larnace, warto wybrać się na spacer wąskimi zaułkami miasteczka oraz odwiedzić niezwykłe akwedukty. Na każdym kroku można natknąć się tu na budynki podkreślające wielowiekową historię regionu: pozostałości po starożytnym greckim Kition, cerkiew św. Łazarza z XI w., meczet Hala Sultan czy XVI-wieczny fort turecki. W pobliżu Larnaki znajduje się słone jezioro, które zimą daje schronienie wielu gatunkom ptaków, w tym flamingom. Panujące tu latem wysokie temperatury powodują parowanie wody i tworzenie solnych osadów. Dawniej sól była zbierana przez miejscowych i stanowiła jeden z głównych towarów eksportowych Cypru.

Park Narodowy Kavo Greko – najdalej wysunięty na południowy wschód fragment Cypru

Park Narodowy Kavo Greko to niesamowita przyrodnicza atrakcja turystyczna regionu. Wapienne klify, miejscami wysokie na 10 metrów, a w nich ukryte morskie jaskinie i ciekawe formacje skalne. Jedną z atrakcji turystycznych parku jest skalny łuk Kamara Tou Koraka o długości około 7 metrów. Przejście po nim nie jest możliwe, lecz mimo to, sam widok uformowanego przez naturę mostu, rozpostartego nad turkusową wodą robi ogromne wrażenie. Jaskinia Cyklopów, w której zgodnie z legendą mieszkały te jednookie mitologiczne stworzenia, a także inne, mniejsze ale liczne jaskinie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Jednym z miejsc na terenie parku narodowego, które przyciąga zwiedzających jest Błękitna Laguna – malownicza zatoczka ze skalistym zejściem do wody, przy której można się zatrzymać i podziwiać piękno otaczającej nas przyrody.  

Starożytne miasto Kurion

Około 20 km na zachód od Limassol (o atrakcjach tego miasta przeczytasz w oddzielnym artykule na blogu: Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?) znajduje się stanowisko archeologiczne - pozostałości starożytnego miasta Kurion, opustoszałego w VII wieku naszej ery, po najeździe Arabów. Dzieli się ono na dwie części. We wschodniej znajdziemy m.in. pozostałości hellenistycznego teatru, stadionu i rzymskich łaźni. Szczególne wrażenie na zwiedzających robią liczne mozaiki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, przedstawiające m.in. walki gladiatorów. Z kolei w części zachodniej można podziwiać pozostałości po bazylice z V wieku oraz baptysterium. Na terenie wykopalisk odkryto także ruiny nimfeum oraz rzymskiej agory. Cześć obiektów została poddana częściowej rekonstrukcji.

Około 2 kilometry na zachód od Kurionu znajduje się sanktuarium Apollina pochodzące z okresu rzymskiego. Budowla została częściowo zrekonstruowana. Zachowały się tam również także resztki domu kapłanów, a także stadionu i bazyliki z VI wieku. Obie atrakcje warto zwiedzić za jednym razem.

Nikozja

Stolica Cypru i zarazem największe miasto, zamieszkane nieprzerwanie od ponad 4500 tysiąca lat, posiada bardzo bogatą historię. Przez miasto przebiega granica dwóch państw – Cypru Północnego, zdominowanego przez Turków i Republiki Cypru, zamieszkałej przez społeczeństwo greckie. Linia graniczna przebiega praktycznie przez sam środek starego miasta. Turyści, którzy chcą zobaczyć wszystkie atrakcje stolicy Cypru nie będą mieli problemu z przekroczeniem granicy i zwiedzeniem zabytków zlokalizowanych w północnej części wyspy.

Największe atrakcje Nikozji znajdują się w granicy historycznych murów miejskich lub w ich najbliższej okolicy. W południowej części miasta szczególnie warto wybrać się na spacer po tradycyjnej dzielnicy handlowej Laiki Geitonia, pełnej klimatycznych restauracji, lokalnych sklepików i kawiarni. Po przechadzce skieruj swoje kroki do muzeum archeologicznego zlokalizowanego w bardzo bliskiej odległości od starego miasta. W Muzeum Cypru zobaczysz m.in. biżuterię, broń i elementy uzbrojenia z okresu od czasów neolitycznych do wczesnochrześcijańskich, przedmioty codziennego użytku, monety, a także przedmioty znalezione w grobowcach królewskich w Salaminie, rzeźby i figurki z brązu pochodzące z tamtejszego gimnazjonu, i wiele innych ciekawych przedmiotów o ogromnej wartości historycznej. Jedną z atrakcji turystycznych Nikozji jest Katedra św. Jana z 1662 roku i zlokalizowane obok niej Muzeum Bizantyjskie. W kościele na szczególną uwagę zasługują freski z motywami biblijnymi, które przetrwały do naszych czasów w całości, zaś muzeum słynie z kolekcji ponad 200 ikon pochodzących z okresów między IX a XIX wiekiem. Można w nim również podziwiać mozaiki z monastyru Panagia Kanakaria. Do największych obiektów zabytkowych w Nikozji należą również XVIII wieczna rezydencja Hadjigeorgakisa Kornesiosa, kościół Panagia Chrysaliniotissa, Brama Famagustiańska czy średniowieczna hala Kasteliotissa.

Data Publikacji: 19.04.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.