Taj Mahal

Mauzoleum Taj Mahal zostało wzniesione w 1632 roku w Agrze i jest głównym punktem wycieczek do Indii. Architektura jest charakterystyczna dla Islamu. Budynek składa się z głównego mauzoleum, posiadającego wielką kopułę w kształcie cebuli i olbrzymiej bramy, która ma symbolizować wrota do raju. Całość osadzona jest na plincie oraz otoczona murem, przed którym rozpościerają się aleje spacerowe. Taj Mahal to budowla znana na całym świecie, zachwycająca swą romantyczną historią, pięknym stylem i monumentalnością.

Taj Mahal – Świątynia Miłości

Taj Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez cesarza Szahdżahana na cześć jego zmarłej żony Mumtaz Mahal.

Według legendy cesarz złożył umierającej żonie 3 obietnice:

  • nigdy ponownie się nie ożenić,
  • zadbać o dzieci,
  • postawić na jej cześć budynek.

Szahdżahana spełnił wszystkie przyrzeczenia. Wybudowany grobowiec-mauzoleum został zaprojektowany ze sporym rozmachem, bo jak twierdził cesarz - musi być godzien jego ukochanej. Zgodnie z podaniami cesarz po śmierci żony był tak zrozpaczony, że osiwiał w ciągu jednej nocy, a robotnikom, którzy wznieśli budowlę kazał po zakończeniu prac obciąć kciuki, aby w przyszłości nie byli w stanie wznieść podobnej konstrukcji. Cesarzowa została pochowana w Taj Mahal, a po śmierci Szahdżahana złożono tam również jego ciało. Z tego względu mauzoleum uważane jest za symbol oddania oraz wielkiego uczucia - stąd też pochodzi druga nazywa Świątyni Miłości.

Zwiedzanie Taj Mahal

Wycieczka do Taj Mahal może odbyć się w dowolnym momencie, gdyż obiekt otwarty jest przez cały rok. Do wnętrza można dostać się jedną z 3 bram: Bramą Wschodnią, Zachodnią i Południową.

Taj Mahal najlepiej zwiedzać rano, gdy jest najmniej turystów, co pozwoli w pełni docenić piękno tego miejsca, szczególnie że kolor elewacji o wschodzie słońca przybiera różne, fantazyjne odcienie w zależności od kąta padania światła słonecznego. W pobliżu są również inne obiekty, które warto odwiedzić: Czerwony Fort i Fatehpur Sikri.

mapka

Pokaż na mapie

Inne atrakcje

Uttar Pradesh

Dasaswamedg Ghat