Taj Mahal – ciekawostki, o których większość osób nie ma pojęcia

Jeżeli byłeś już w Paryżu, uchodzącej za stolicę poezji i romansu, i marzy Ci się zobaczenie największego monumentu miłości na świecie, wybierz się do Taj Mahal. Ta niesamowita budowla, wzniesiona z białego marmuru i bogato zdobiona kruszcem na wzór kwiatów irysa, zachwyca każdego, kto ma okazję zobaczyć ją na własne oczy.

Taj Mahal – świątynia miłości

Żadna wycieczka Last Minute do Indii nie może obyć się bez zwiedzania najbardziej imponującego budynku w tym kraju – słynnej Świątyni Miłości. Potęga Mogołów w Indiach przejawia się w pełni w Taj Mahal, wzniesionym nad brzegiem rzeki Jamuny. Świątynię nie bez powodu wybudowano w Agrze. Miasto to znajduje się na przecięciu historycznych szklaków handlowych prowadzących do Delhi – obecnej stolicy państwa. W XVI wieku stanowiło ono najważniejsze miasto sułtanatu delhijskiego, wyznaczone przez ówczesnego władcę tego obszaru, Sikandara Lodi. Była to jedna z największych metropolii dawnego świata, w którym przeplatały się wpływy różnych religii, począwszy od wyznania islamskiego, poprzez wierzenia hinduskie, buddyjskie, a skończywszy na wpływach Kościoła katolickiego.



Taj Mahal miał stanowić upamiętnienie zmarłej żony Szahdżahana, Mumtaz Mahal. Jego budowa rozpoczęła się w 1632 roku i trwała 22 lata. Zakończyła się w 1654 roku. Symbolem długiego okresu budowy są 22 kopułki znajdujące się tuż nad bramą wejściową – imponujących rozmiarów Bramą Saraceńską, wzniesioną z czerwonego piaskowca. Do mauzoleum prowadzą drogi bogato wybrukowane marmurem. Wzdłuż nich rozpościera się ogród, podzielony na cztery równe części. Przy budowie Taj Mahal pracowało 20 tysięcy robotników sprowadzonych z terenu całej Azji. Owocem 22 lat ciężkiej pracy jest świątynia o zadziwiająco pięknej symetrii. Szerokość i wysokość budowli wynosi 60 metrów. Bryła została zaprojektowany w taki sposób, aby wyglądać identycznie z każdej strony. Uwagę przykuwa kopuła w kształcie cebuli, cztery kopuły boczne oraz cztery minarety, które nadają całości harmonii typowej dla architektury islamu. Przed pałacem, w centrum drogi prowadzącej do pałacu znajduje się zbiornik, a w tafli jego wody odbija się majestatyczna sylwetka świątyni.



Piękno tkwi w detalu. Taj Mahal z bliska

Tym, co przede wszystkim świadczy o potędze i bogactwie tutejszej kultury są bloki pięknego, jasnego marmuru, z których wykonano mury budowli. Wszystkie bloki wykorzystane do stworzenia kopuły mogą ważyć nawet 10 tysięcy ton. Ażurowe wykończenie okien dodaje budowli wizualnej lekkości i charakterystycznego stylu. Arabeskowe dekoracje nadają wyrazistości marmurowym ścianom, wysadzanym kamieniami półszlachetnymi, takimi jak jadeity, kryształy, agaty czy lapis lazuli. Ciekawostką jest fakt, że szlachetne kruszce, służące do dekoracji ścian budowli, sprowadzano z różnych części świata – z Rosji, Chin, Arabii i Cejlonu. Inkrustowane kamieniami ornamenty przedstawiają w większości irysy, zaś łuki budowli są gęsto pokryte mozaikami i wersetami z Koranu. Do mauzoleum dobudowano dwa pawilony – wschodni i zachodni. We wschodnim kryje się sala zebrań, zachodni zaś zajmuje meczet. Wnętrza stały się miejscem spoczynku Mumtaz Mahal i Szahdżahana – wyższą kondygnację zajmuje mauzoleum, zaś krypty znajdują się pod ziemią.



Mauzoleum miłości cesarskiej pary

We wnętrzu budowli mieści się wyjątkowe, pełne dostojeństwa, pomieszczenie. Ażurowe parawany z białego marmuru z przepięknym motywem kwiatowym chronią tajemnicy kryjącej się wewnątrz. Znajduje się tu bowiem kamienny cenotaf – monumentalny grobowiec, miejsce ostatniego spoczynku cesarza Szahdżahana i jego małżonki. Na symbolicznych sarkofagach namalowano oblicza władców. Mumtaz Mahal towarzyszyła mężowi we wszystkich jego kampaniach wojennych. Zmarła w 1631 roku, w wieku 38 lat, wydając na świat ostatniego, czternastego potomka. Jej szczątki są pogrzebane w krypcie poniżej, natomiast na sarkofagu znajduje się jej imię zapisane w alfabecie arabskim, oznaczające ‘ozdobę pałacu’. Świadczy to o wyjątkowym statusie, jaki Mumtaz Mahal miała za życia, a którym cieszy się po dziś dzień. Warto wspomnieć, że Taj Mahal pochodzi od imienia cesarzowej i jest wyrazem miłości łączącej tę cesarską parę. Zresztą zgodnie z legendą, która krąży w mieście od setek lat, cesarzowa tuż przed śmiercią poprosiła męża o spełnienie trzech obietnic: sprawowanie opieki nad ich dziećmi, pozostanie jej wiernym aż do śmierci oraz zapewnienie jej godnego miejsca pochówku. W ten oto sposób powstała jedna z najbardziej imponujących i fenomenalnych świątyń na świecie.

Data Publikacji: 10.07.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.