Co warto zobaczyć w Malezji? Top 5 atrakcji

Malezja z rajskimi plażami, błękitną wodą i oszałamiającą, dziką przyrodą jest jednocześnie jednym z najbogatszych i najnowocześniejszych państw Azji południowo-wschodniej. Położona jest częściowo na Półwyspie Malajskim i na wyspie Borneo, którą dzieli z Brunei i Indonezją, a wielkością jest zbliżona do Polski. Jest to kraj muzułmański, ale ze stosunkowo umiarkowanym podejściem do islamu. Surowe prawo szariatu dotyczy na szczęście tylko muzułmańskiej populacji kraju, która jednakże stanowi większość mieszkańców. W Malezji widoczne są wpływy wielu kultur, rdzenną większość stanowią Malajowe (54%), drugą liczną narodowością są Chińczycy (25%). W Malezji mieszka ponadto kilka innych grup etnicznych. Taka interesująca mieszanka etniczna połączona z wpływami europejskimi z czasów kolonialnych sprawiają, że Malezja jest niezwykle interesującym i bogatym kulturowo krajem.
Pobyty nie dłuższe niż 90 dni nie wymagają od nas posiadania wizy. Musimy również pamiętać, że w chwili wjazdu nasz paszport musi być ważny przez okres minimum 6 miesięcy. Na lotnisku władze imigracyjne mogą poprosić o okazanie biletu powrotnego. W razie jego braku mogą zażądać okazania środków finansowych w gotówce, w wysokości ok. 5 USD na dzień pobytu.
Malezja to kraj idealny na wakacje, niezależnie od tego, czy preferujesz leniuchowanie i opalanie się na plaży, czy wolisz spędzać czas aktywnie. Uwielbiasz nurkować lub spokojnie podglądać morską faunę i florę podczas snorkelingu? A może interesują Cię budowle sakralne i historyczne zabytki? Jesteś miłośnikiem dzikiej przyrody czy wybierasz nowoczesną miejską dżunglę? To wszystko – i o wiele więcej – w Malezji masz w zasięgu ręki. Dorzuć do tego jeszcze przepyszną lokalną kuchnię, opartą na świeżych rybach, owocach morza i owocach, a jest szansa, że będziesz chciał tu wracać.

Miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Malezji


1. Kuala Lumpur –

to miasto, od którego zwiedzania należy rozpoczynać każdą wycieczkę do Malezji i nie tylko, ponieważ to nowoczesne, fascynujące miasto jest świetnym portem przesiadkowym dla całej Azji południowo-wschodniej. Stolica Malezji to mekka ulicznego jedzenia, gdzie wszystko gotowane i smażone jest na twoich oczach. Wszystko jest ponadto przepyszne i tanie. Kuala Lumpur jest przepiękne, ale do niektórych miejsc dojazd transportem publicznym jest utrudniony, co więcej niektóre naprawdę ciekawe miejsca są ukryte bądź nieoznakowane. Dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem zorganizowanej wycieczki. W samym Kuala Lumpur warto przede wszystkim odwiedzić między innymi:

● Masjid Negara (Meczet Narodowy) – pełna rozmachu nowoczesna budowla została ukończona w 1965 roku, jako upamiętnienie uzyskania przez Malezję niepodległości. Meczet posiada minaret o wysokości 73m, jego główna sala przykryta dachem w formie gwiazdy może pomieścić nawet 8 tysięcy wiernych. Dziedziniec jest przykryty 48 zdobionymi kopułami.

● Wieże Petronas – bliźniacze wieże są niewątpliwie wizytówką miasta, w latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami świata, ale utraciły ten tytuł na rzecz budynku Taipei 101 w Taiwanie. Jest to budynek biurowy, ale znajduje się tam również centrum handlowe i Filharmonia Dewan, a także liczne muzea, galerie sztuki i restauracje.

● Świątynia Sri Mahamariamman – najstarsza hinduska świątynia w Kuala Lumpur, powstała w 1873 roku i jak większość świątyń hinduskich ma charakterystyczną, bardzo kolorową bramę wejściową, ozdobioną figurami bóstw i bogów. Wejście do świątyni jest darmowe, ale obowiązuje w niej odpowiedni strój, ponadto przed wejściem trzeba zostawić obuwie. Przy bramie znajduje się coś w rodzaju szatni i wypożyczalni sari, by zakryć ramiona i nogi. Świątynia położona jest w niezwykle barwnej chińskiej dzielnicy, która też warta jest uwagi.
● Jaskinie Batu – kompleks jaskiń położony jest około 13km od miasta, zostały odkryte pod koniec XIX wieku w formacjach wapiennych, teraz znajdują się tam hinduskie miejsca kultu. Do głównej jaskini, zwanej Jaskinią Katedralną o wysokości 100m prowadzą długie schody, które mają dokładnie 272 stopnie.

● Park motyli – mały ogród botaniczny, w którym można podziwiać różne gatunki malezyjskich motyli, łącznie ponoć minimum 5000 sztuk! Można godzinami spacerować po alejkach i obserwować motyle o różnej wielkości, kształtach i we wszystkich kolorach tęczy. Są tam nawet motyle zupełnie czarne, wyglądające jak wysłannicy z Hadesu. Największe okazy są zbliżone rozmiarami do wymiarów… ludzkiej głowy. Pobyt w tym miejscu to naprawdę niezapomniana przygoda.

2. Langkavi –

idealne miejsce dla osób szukających rajskiej, piaszczystej plaży z magicznymi zachodami słońca i możliwością uprawiania różnych sportów wodnych. Przewodniki mówią, że Langkavi to jedna z najpiękniejszych wysp w Malezji. Plaże w Langkavi są zazwyczaj dość zaludnione, ale nie odbiera to im uroku. W pobliżu znajduje się mnóstwo małych knajpek i restauracji serwujących pyszne lokalne jedzenie. Woda jest tu przejrzysta, a ciągnące się na kilkadziesiąt metrów w głąb zatoki płycizny dają podczas odpływu dostęp do skalistych wysepek. Jednym z najpiękniejszych miejsc jest cudowna, będąca rezerwatem przyrody, plaża Tanjung Rhu, znajdująca się na północy wyspy. Pusta, cicha i urzekająca swą pierwotną urodą.

3. Cameron Highlands –

przepiękne miejsce na północy kraju, około 5 godzin jazdy od Kuala Lumpur. W kontraście do tego nowoczesnego miasta witają nas soczysto zielone pola herbaciane, plantacje truskawek i warzyw. Miejsce zostało odkryte przez Brytyjczyków w czasach kolonialnych, co do dzisiaj znajduje odzwierciedlenie w budownictwie i w kuchni. Jest to też jedno z niewielu miejsc w Malezji, gdzie wieczorami trzeba włożyć sweter i długie spodnie, ponieważ Cameron położone jest dość wysoko nad poziomem morza. Panują tu idealne warunki do uprawy wielu gatunków warzyw i owoców, a herbata i truskawki rosną tu przez cały rok. Widok bezkresnych herbacianych pól wspinających się na wzgórza, jest jednym z piękniejszych widoków, jakie można sobie wyobrazić.


4. Penang –

to jedno z największych malezyjskich miast, położone na wyspie o tej samej nazwie. W Penang mieszka liczna mniejszość chińska, co jest widoczne zarówno w architekturze, jak i lokalnej kuchni. Punktem obowiązkowym do zobaczenia jest przepiękna starówka (Georgetown) i stary, drewniany port (Jetty), wpisany na listę zabytków UNESCO. Warto też zajrzeć do jednej z najpiękniejszych świątyń chińskich w Malezji, górującej nad miastem kek Lok Si.

Polecane wycieczki

5. Wyspy Perhentian –

biały, delikatny piasek, przejrzysta woda i koralowce, cisza i spokój za dnia, a nocą szalone imprezy na plaży. Tak w skrócie można określić to miejsce. To generalnie nadal dość dzika wyspa, nie ma na niej dróg ani samochodów, jest tylko plaża, a zaraz za nią dżungla. Elektryczność dostępna jest właściwie tylko w nocy, a za oświetlenie na plaży służą ogniska, na których często gotowane są lokalne specjały. Na miejscu można skorzystać z oferty turystycznej i wybrać się na wycieczkę łódką do pięknych raf koralowych.
Coral Bay to jedna z dwóch głównych plaż na mniejszej wyspie (Perhentian Kecil) archipelagu. Wąska i niezwykle urocza, ma w bliskim sąsiedztwie kilka małych knajpek serwujących głównie ryby i owoce morza. Ciężko szukać tutaj głośnych dyskotek i nocnego szaleństwa. Jest cicho i spokojnie, co umożliwia całkowity relaks. Miłośnicy imprezowania odnajdą się lepiej na Long Beach – głównej plaży wyspy, znajdującej się w zachodniej jej części. Na wyspie jest jeszcze kilka innych plaż, spośród których warto wymienić Petani Beach. By się do niej dostać trzeba wybrać się na ok. 45-minutowy spacer przez dżunglę na południe od Coral Beach. Jednakże wysiłek nam się opłaci, bo na miejscu znajdziemy wyłącznie kilka bungalowów rozrzuconych nad morzem i praktycznie zero turystów. Cisza, szum oceanu i spadające z drzew dojrzałe kokosy, to niewątpliwie rajskie połączenie.
Data Publikacji: 12.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!