Na przestrzeni kilku ostatnich dekad Emiraty Arabskie przeszły niezwykłą metamorfozę: z grupy niewielkich, mało zamożnych i niezbyt znaczących księstw, w nowoczesne państwo o wysokim standardzie życia. Obecnie jest to jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw świata, które co roku odwiedzają miliony turystów. Jednakże większość z nas niewiele wie o tym stosunkowo młodym państwie, które istnieje od niespełna 50 lat. ZEA zawdzięczają przyspieszenie tempa rozwoju i odkryciu złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Szacuje się jednak, że już za kilkanaście lat złoża ropy naftowej ulegną wyczerpaniu i przemysł petrochemiczny przestanie być jedną z podstawowych gałęzi gospodarki. Dlatego też Emiraty coraz więcej pieniędzy przeznaczają na olbrzymie inwestycje w zakresie sportu, turystyki i bankowości. Jeśli planujesz wycieczkę do ZEA poznaj 10 interesujących faktów, o których mogłeś nie mieć pojęcia.
Co warto wiedzieć o Zjednoczonych Emiratach Arabskich:
1. ZEA położone są na pustyni, nie ma tam żadnych naturalnych rzek, a co za tym idzie zasoby wody słodkiej są mocno ograniczone. Emiraty mają za to pod dostatkiem wody słonej, która jednak nie nadaje się do spożycia. Dlatego praktycznie całość wody wykorzystywanej w ZEA jest pozyskiwana metodą odsalania, pożerającą olbrzymie zasoby energii. Naukowcy nieustannie poszukują alternatywnych technologii, w tym w zakresie wykorzystania do odsalania źródeł energii odnawialnej. Jednocześnie wprowadzane są programy rządowe, które mają na celu zachęcanie mieszkańców do oszczędzania wody.
2. Podłogę głównej sali modlitewnej w Meczecie Szejka Zayeda w Abu Zabi pokrywa największy na świecie, ręcznie tkany dywan o powierzchni 5 526 m2 i wadze 35 ton. Składające się z ponad 2 miliardów splotów arcydzieło zostało wykonane w
Iranie przez zespół złożony z 1200 tkaczy. Prace nad dywanem trwały blisko dwa lata.
3. Jednym z największych osiągnięć architektonicznych w ZEA są Wyspy palmowe, czyli zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju od roku 2001. Każda z wysp ma mieć docelowo kształt daktylowej palmy z falochronem oddzielającym je od wód Zatoki Perskiej. Jedyną ukończoną dotychczas wyspą jest Palma Jumeirach, na której znajduje się wiele luksusowych hoteli, prywatnych posiadłości, a nawet kolejka jednoszynowa. Dwie kolejne wyspy – Palma Jebel Ali i Palma Deirah – są nadal w trakcie budowy.
4. W centrum handlowym Mul al-Imarat w Dubaju wybudowano pierwszy na Bliskim Wschodzie kryty kompleks narciarski. Ski Dubai zajmuje powierzchnię 22 500 m2 i obejmuje pięć sztucznie naśnieżanych stoków, z których najdłuższy ma 400 metrów. Obiekt wyposażony jest w dwa wyciągi orczykowe i wyciąg krzesełkowy. Poza tym kompleks narciarski obejmuje największy na świecie kryty snowpark o powierzchni 3 000 m2, na terenie którego znajduje się m.in. tor saneczkowy, lodowisko i jaskinia lodowa. Dodatkową atrakcją dla turystów są wypuszczane kilka razy dziennie na teren obiektu pingwiny.
5. Na wyspie Yas w Abu Zabi znajduje się największy na świecie kryty park tematyczny – Ferrari World Abu Dhabi. Odwiedzający mają tu do dyspozycji wirtualne tory wyścigowe i niezliczone atrakcje, takie jak wizyta w wirtualnej fabryce Ferrari. To tutaj znajduje się najszybsza kolejka górska świata – Formula Rossa – rozwijająca prędkość do 240 km/h. Co ciekawe prędkość 100 km/h kolejka osiąga w zaledwie 2 sekundy. Ferrari World jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Bliskim Wschodzie.
6. Na pustyni Al Gharbia w Abu Zabi znaleziono czaszkę krokodyla sprzed 8 milionów lat. Prace wykopaliskowe prowadzone na tym terenie umożliwiły naukowcom poznanie niezwykłej prahistorii Półwyspy Arabskiego z okresu mioceńskiego, czyli z epoki wielkich przemian geologicznych skorupy ziemskiej.
7. W roku 2009 w Dubaju ukończono budowę budynku Burdż Chalifa, którego kształt nawiązuje do kwiatu pustyni, a liczne ornamenty odnoszą się do bogato zdobionej architektury islamu. Początkowo wieża miała mieć około 560 m wysokości, ale po wielu zmianach i rozbudowach ostatecznie osiągnęła wysokość 829 m. Tym samym wieża Burdż Chalifa odebrała tytuł najwyższego budynku świata znajdującemu się na Tajwanie wieżowcowi Taipei 101.
8. Policja w Dubaju jest prawdopodobnie najbardziej stylową formacją mundurową na świecie. Od pewnego czasu policyjna flota oprócz radiowozów obejmuje także luksusowe samochody, w tym lamborghini i ferrari. Nie służą one co prawda do policyjnych pościgów za przestępcami, ale są wykorzystywane do patrolowania miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów.
9. Szczególnym szacunkiem mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich cieszą się sokoły, które zajmują ważne miejsce w historii kraju, ponieważ to one pomagały Beduinom w polowaniach na pustyni. Wizerunek sokoła uwieczniony jest w godle kraju i na banknotach. Sokolnictwo, czyli hodowla i szkolenie sokołów, jest tutaj wyniesione niemal do rangi sztuki. W Abu Zabi funkcjonuje nawet sokoli szpital, przez który rocznie przewija się ponad 11 000 sokołów potrzebujących pomocy.
10. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. W centrum handlowym w Dubaju wystawiony jest na pokaz szkielet dinozaura sprzed ponad 155 milionów lat. Szkielet został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych w 2008 r. Jest to jedna z najlepiej zachowanych skamielin na świecie.
Emiraty Arabskie to kraj niezwykły, który przybyszom z Zachodu ma do zaoferowania niezliczone atrakcje, będące zarówno dziełem natury, jak i człowieka. Z pewnością warto wybrać się w te egzotyczne rejony, by poznać świat tak odmienny od naszego.