Wróć

Zainspiruj się

10 ciekawostek o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z państw Bliskiego Wschodu, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. Ze wszystkich emiratów najchętniej odwiedzany przez turystów z całego świata jest Dubaj. Sam zwrot „emirat” oznacza islamskie państwo lub prowincję, których panujący władca nosi tytuł emira. Emiraty Arabskie są państwem niezwykle kosmopolitycznym i dość tolerancyjnym wobec innych kultur i religii. Mimo to należy pamiętać, że główną religią jest tam islam i mieszkańcy oczekują od ekspatriantów i turystów bezwzględnego poszanowania dla muzułmańskich zasad i kultury.
Na przestrzeni kilku ostatnich dekad Emiraty Arabskie przeszły niezwykłą metamorfozę: z grupy niewielkich, mało zamożnych i niezbyt znaczących księstw, w nowoczesne państwo o wysokim standardzie życia. Obecnie jest to jedno z najbogatszych i najszybciej rozwijających się państw świata, które co roku odwiedzają miliony turystów. Jednakże większość z nas niewiele wie o tym stosunkowo młodym państwie, które istnieje od niespełna 50 lat. ZEA zawdzięczają przyspieszenie tempa rozwoju i odkryciu złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Szacuje się jednak, że już za kilkanaście lat złoża ropy naftowej ulegną wyczerpaniu i przemysł petrochemiczny przestanie być jedną z podstawowych gałęzi gospodarki. Dlatego też Emiraty coraz więcej pieniędzy przeznaczają na olbrzymie inwestycje w zakresie sportu, turystyki i bankowości. Jeśli planujesz wycieczkę do ZEA poznaj 10 interesujących faktów, o których mogłeś nie mieć pojęcia.

Co warto wiedzieć o Zjednoczonych Emiratach Arabskich:


1. ZEA położone są na pustyni, nie ma tam żadnych naturalnych rzek, a co za tym idzie zasoby wody słodkiej są mocno ograniczone. Emiraty mają za to pod dostatkiem wody słonej, która jednak nie nadaje się do spożycia. Dlatego praktycznie całość wody wykorzystywanej w ZEA jest pozyskiwana metodą odsalania, pożerającą olbrzymie zasoby energii. Naukowcy nieustannie poszukują alternatywnych technologii, w tym w zakresie wykorzystania do odsalania źródeł energii odnawialnej. Jednocześnie wprowadzane są programy rządowe, które mają na celu zachęcanie mieszkańców do oszczędzania wody.2. Podłogę głównej sali modlitewnej w Meczecie Szejka Zayeda w Abu Zabi pokrywa największy na świecie, ręcznie tkany dywan o powierzchni 5 526 m2 i wadze 35 ton. Składające się z ponad 2 miliardów splotów arcydzieło zostało wykonane w Iranie przez zespół złożony z 1200 tkaczy. Prace nad dywanem trwały blisko dwa lata.

3. Jednym z największych osiągnięć architektonicznych w ZEA są Wyspy palmowe, czyli zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych na dnie szelfu u wybrzeży Dubaju od roku 2001. Każda z wysp ma mieć docelowo kształt daktylowej palmy z falochronem oddzielającym je od wód Zatoki Perskiej. Jedyną ukończoną dotychczas wyspą jest Palma Jumeirach, na której znajduje się wiele luksusowych hoteli, prywatnych posiadłości, a nawet kolejka jednoszynowa. Dwie kolejne wyspy – Palma Jebel Ali i Palma Deirah – są nadal w trakcie budowy.

4. W centrum handlowym Mul al-Imarat w Dubaju wybudowano pierwszy na Bliskim Wschodzie kryty kompleks narciarski. Ski Dubai zajmuje powierzchnię 22 500 m2 i obejmuje pięć sztucznie naśnieżanych stoków, z których najdłuższy ma 400 metrów. Obiekt wyposażony jest w dwa wyciągi orczykowe i wyciąg krzesełkowy. Poza tym kompleks narciarski obejmuje największy na świecie kryty snowpark o powierzchni 3 000 m2, na terenie którego znajduje się m.in. tor saneczkowy, lodowisko i jaskinia lodowa. Dodatkową atrakcją dla turystów są wypuszczane kilka razy dziennie na teren obiektu pingwiny.

5. Na wyspie Yas w Abu Zabi znajduje się największy na świecie kryty park tematyczny – Ferrari World Abu Dhabi. Odwiedzający mają tu do dyspozycji wirtualne tory wyścigowe i niezliczone atrakcje, takie jak wizyta w wirtualnej fabryce Ferrari. To tutaj znajduje się najszybsza kolejka górska świata – Formula Rossa – rozwijająca prędkość do 240 km/h. Co ciekawe prędkość 100 km/h kolejka osiąga w zaledwie 2 sekundy. Ferrari World jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Bliskim Wschodzie.6. Na pustyni Al Gharbia w Abu Zabi znaleziono czaszkę krokodyla sprzed 8 milionów lat. Prace wykopaliskowe prowadzone na tym terenie umożliwiły naukowcom poznanie niezwykłej prahistorii Półwyspy Arabskiego z okresu mioceńskiego, czyli z epoki wielkich przemian geologicznych skorupy ziemskiej.

7. W roku 2009 w Dubaju ukończono budowę budynku Burdż Chalifa, którego kształt nawiązuje do kwiatu pustyni, a liczne ornamenty odnoszą się do bogato zdobionej architektury islamu. Początkowo wieża miała mieć około 560 m wysokości, ale po wielu zmianach i rozbudowach ostatecznie osiągnęła wysokość 829 m. Tym samym wieża Burdż Chalifa odebrała tytuł najwyższego budynku świata znajdującemu się na Tajwanie wieżowcowi Taipei 101.8. Policja w Dubaju jest prawdopodobnie najbardziej stylową formacją mundurową na świecie. Od pewnego czasu policyjna flota oprócz radiowozów obejmuje także luksusowe samochody, w tym lamborghini i ferrari. Nie służą one co prawda do policyjnych pościgów za przestępcami, ale są wykorzystywane do patrolowania miejsc najchętniej odwiedzanych przez turystów.

9. Szczególnym szacunkiem mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich cieszą się sokoły, które zajmują ważne miejsce w historii kraju, ponieważ to one pomagały Beduinom w polowaniach na pustyni. Wizerunek sokoła uwieczniony jest w godle kraju i na banknotach. Sokolnictwo, czyli hodowla i szkolenie sokołów, jest tutaj wyniesione niemal do rangi sztuki. W Abu Zabi funkcjonuje nawet sokoli szpital, przez który rocznie przewija się ponad 11 000 sokołów potrzebujących pomocy.

10. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich praktycznie nie ma rzeczy niemożliwych. W centrum handlowym w Dubaju wystawiony jest na pokaz szkielet dinozaura sprzed ponad 155 milionów lat. Szkielet został sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych w 2008 r. Jest to jedna z najlepiej zachowanych skamielin na świecie. Emiraty Arabskie to kraj niezwykły, który przybyszom z Zachodu ma do zaoferowania niezliczone atrakcje, będące zarówno dziełem natury, jak i człowieka. Z pewnością warto wybrać się w te egzotyczne rejony, by poznać świat tak odmienny od naszego.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 22.08.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  34 oceny
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  10 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  85 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  161 ocen
Objazd + wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  43 oceny
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
4.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  326 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.9/6  8 ocen
Wypoczynek • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  8 ocen
Objazd • Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj - Abu Dhabi - Szardża - Fujairah - Adżman

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.