Atrakcje na świecie

11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku

Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.

Plac Zócalo i najciekawsze zabytki

Zwiedzanie Mexico City warto zacząć od samego serca miasta, czyli Placu Zócalo. To główny plac stolicy i zarazem jeden z największych placów na świecie (jego powierzchnia wynosi aż 46800 m²!). Pod względem powierzchni ustępuje on jedynie Placowi Czerwonemu w Moskwie i Tian'anmen w Pekinie. Jego historia również jest bardzo długa i sięga czasów prekolumbijskich. W czasach azteckich Zócalo było głównym „rynkiem” w ówczesnej stolicy Tenochtitlán. Wokół placu wznosiły się domy najbogatszych i najbardziej znamienitych mieszkańców miasta. Znajdował się tu pałac Montezumy oraz świątynie, w których oddawano cześć najważniejszym bogom azteckiego panteonu. Pozostałością tych kultów są ruiny Templo Mayor, w której składano krwawe ofiary z ludzi wycinając im serca.  Dzisiejszy plac również jest ośrodkiem religijnym – znajduje się tu największa zabytkowa świątynia Ameryki Łacińskiej, czyli Catedral Metropolitana (na szczęście w jej wnętrzach nikt nie ginie). Wschodnią pierzeję Zócalo zajmuje natomiast Palacio Nacional - Pałac Narodowy, który powstał na miejscu zburzonej rezydencji azteckiego władcy Montezumy. Urzędował tu konkwistador Hernán Cortés, a dziś mieści się biuro prezydenckie.  Atrakcją wnętrza budynku są murale autorstwa Diego Rivery, przedstawiające historię Meksyku od czasów prekolumbijskich. Dzisiejsze Zócalo jest świadkiem przełomowych wydarzeń politycznych i hucznych zabaw. Odbywają się tu zarówno defilady i uroczystości państwowe, jak i demonstracje niezadowolonych z polityki mieszkańców. Zócalo zagrało również w otwierającej scenie filmu „Spectre” o przygodach agenta 007.

Narodowe Muzeum Antropologiczne

Niewiele osób wie, że Mexico City jest prawdziwym rekordzistą pod względem ilości muzeów w jednym mieście – wyprzedza w tych kategoriach nawet takie mekki miłośników historii sztuki jak Nowy Jork czy Paryż. Podczas kilkudniowej wizyty nie da się oczywiście zobaczyć wszystkich dostępnych ekspozycji, ale na pewno nie można pominąć wizyty w Narodowym Muzeum Antropologicznym. To najważniejsze muzeum w Meksyku i zarazem jedno z najważniejszych muzeów świata poświęconych takiej tematyce. Bogata historia różnorodnych kultur Mezoameryki została tu zamknięta w jednym budynku. Już sama jego konstrukcja robi wrażenie – nowoczesny projekt Pedro Ramíreireza Vásquezea nawiązuje subtelnie do prekolumbijskich wzorców. Ekspozycja stała muzeum opowiada o cywilizacjach Olmeków, Azteków, Tolteków, Majów i prezentuje artefakty związane z poszczególnymi grupami. Najważniejszym eksponatem jest słynny Kamień Słońca (Piedra del Sol) – rzeźbiony dysk odkryty w XVIII wieku w okolicy Templo Mayor, uznawany za najsłynniejsze azteckie rękodzieło na świecie.

Paseo de la Reforma

Prawie każda stolica świata może poszczycić się reprezentatywnym bulwarem w swoim centrum. W przypadku Meksyku jego rolę pełni Paseo de la Reforma – monumentalna jak całe miasto aleja, licząca sobie aż 15 kilometrów długości. Usytuowane są tu najbardziej symboliczne obiekty miasta, jak chociażby słynny Anioł Niepodległości – pomnik, który jest zarazem punktem widokowym, czy najwyższy w stolicy drapacz chmur – liczący aż 246 metrów wysokości budynek Torre Reforma. Aleja - podobnie jak plac Zócalo – stanowi ważne miejsce zgromadzeń mieszkańców stolicy. Odbywają się tu manifestacje, imprezy świąteczne i kulturalne, czy też koncerty kultowych gwiazd. Przejazd przez Paseo de la Reforma to obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek po Mexico City a także wielu wycieczek objazdowych po Meksyku!

Park Chapultepec

W Mexico City wszystko jest „naj” – łącznie z miejskim parkiem. Chapultepec nosi dumne miano najstarszego i największego parku w całej Ameryce Łacińskiej. Oryginalnie zajmował on przedmieścia miasta, natomiast dziś został wchłonięty przez rozwijającą się zabudowę, w efekcie której stał się prawdziwą zieloną oazą w tłocznej metropolii. Jego powierzchnia wynosi prawie 700 hektarów, na terenie których pośród bujnej roślinności znajdują się rozliczne rzeźby, 3 jeziora, ZOO, wesołe miasteczko i aż 9 placówek muzealnych (w tym wspomniane wcześniej Muzeum Antropologiczne).

Coyocan

„Dzielnica Kojotów” to najbardziej kolorowy, uroczy i spokojny rejon Mexico City. Przez kilka stuleci było to osobne miasteczko, służące po podboju Meksyku jako stolica Nowej Hiszpanii. Spacerując wśród kolonialnej zabudowy i bujnej zieleni można niemalże zapomnieć, że jesteśmy w jednym z największych miast świata. To właśnie tutaj mieszkała Frida Kahlo i… polski podróżnik Wojciech Cejrowski. W domu artystki znajduje się dziś muzeum przybliżające jej postać i życiorys odwiedzającym. Podczas zwiedzania dzielnicy trzeba też koniecznie zajrzeć na Mercado de Antojitos, czyli targ z lokalnym jedzeniem. Wybór przekąsek przyprawia o istny zawrót głowy – a po ich skosztowaniu warto „odkazić się” odrobiną tequili. Miejscowi uwielbiają spędzać tu czas w weekendy! A skoro mowa o jedzeniu, to podczas pobytu w Mexico City warto spróbować tradycyjnej meksykańskiej kuchni, a w szczególności  Chilaquiles, Tamales czy bardzo popularnego dania Tacos al pasto.

Plac Garibaldi

Gdzie najlepiej spędzić wieczór w Mexico City? Bez wątpienia na Placu Garibaldi. Nigdzie w jednym miejscu nie spotkacie tylu tradycyjnych grup muzycznych mariachi i nie usłyszycie tak wiele razy w ciągu jednej nocy kultowego kawałka "Cielito Lindo”. Usytuowane przy placu lokale organizują ciekawe wieczory folklorystyczne, w trakcie których można się zapoznać nie tylko z lokalna muzyką, ale także z towarzyszącymi jej tańcami. Od 2011 roku okolice Placu Garibaldi są uznawane za jedną z "Barrios Mágicos", czyli magicznych dzielnic Meksyku.

Sanktuarium Matki Bożej z Gwadelupy

9 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac miało miejsce niezwykłe wydarzenie - najstarsze objawienie maryjne uznane oficjalnie przez Kościół Katolicki. To właśnie wtedy ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego ukazać się miała Matka Boża z Guadalupe, która poprosiła go o wybudowanie kościoła w miejscu ich spotkania. 3 dni później wydarzył się kolejny cud – na ponczu Indianina pojawił się obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który uznano za dowód prawdziwości objawień. Tym sposobem spełniło się życzenie Matki Boskiej – wkrótce później za zgodą biskupa w wybranym przez nią miejscu powstał pierwszy mały kościół, który stał się  wkrótce później celem pielgrzymek Indian, Metysów oraz Hiszpanów. Niewielka świątynia niebawem okazała się niewystarczająca dla rozlicznych przybyłych, w efekcie kilkakrotnie na przestrzeni lat dokonywano jej rozbudowy. Niestety, tzw. Stara Bazylika nie dotrwała do dzisiaj ze względu na podmokły grunt i licznie trzęsienia ziemi nawiedzające Miasto Meksyk. Na jej miejscu wybudowano więc monumentalną Nową Bazylikę, która w swoim wnętrzu może pomieścić aż 12 tysięcy osób (na placu przed kościołem może przebywać ich dodatkowe 30 tysięcy)! Dzisiejsze Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest drugim po Watykanie największym i najczęściej odwiedzanym miejscem kultu chrześcijańskiego na świecie.

Plac Trzech Kultur

Są miejsca, które trzeba odwiedzić ze względu na ich niełatwą historię. Na Placu Trzech Kultur prekolumbijska i kolonialna przeszłość zostały przyćmione przez bardziej współczesne wydarzenia. Zobaczyć tu można azteckie ruiny miasta Tlatelolco, kolonialny kościół Św. Jakuba i nowoczesne Uniwersyteckie Centrum Kulturalne Tlatelolco, przypominające o krwawych wydarzeniach z  2 października 1968 roku. Co się wówczas stało? Wskutek konfliktu rządu ze środowiskiem studenckim  na przełomie września i października 1968 roku na placu odbywały się rozliczne manifestacje młodych ludzi. Eskalacja sytuacji miała miejsce 2 października wieczorem, kiedy po zachodzie słońca wojsko zaczęło strzelać do demonstrantów i postronnych ludzi. Zginęło wówczas kilkaset osób, a tzw. tzw. masakra w Tlatelolco stała się na wiele lat politycznym tematem tabu. Do dziś wydarzenia z 68 roku uznawane są za jedną z najczarniejszych kart meksykańskiej demokracji.

Stadion Azteków

Estadio Azteca to największy stadion piłkarski w Ameryce Łacińskiej i jeden z największych na świecie stadionów w ogóle. Może on jednorazowo pomieścić ponad 100 000 widzów, co czyni go najbardziej pojemnym obiektem tego typu na świecie. Stadion wyróżnia również nietypowe położenie - na terenie dawnego wulkanu Chitle, na wysokości ponad 2200 metrów nad poziomem morza. Wybudowano go specjalnie na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1968 roku a jego twórcy - Rafael Mijares Altsereka i Pedro Ramirez Vazquez – odwiedzili wcześniej najbardziej znane stadiony świata, aby móc się wzorować na najlepszych rozwiązaniach architektury stadionowej. 12 października 1968 roku, w rocznicę przybycia Krzysztofa Kolumba w 1492 roku do Nowego Świata, na Estadio Azteca odbyła się barwna ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Stadion stał się również  jedną z aren Mistrzostw Świata w 1970 i 1986 roku.

Xochimilco

Nazywane „Wenecją Meksyku” Xochimilco to jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Mexico City. Malownicze pływające ogrody powstały już za czasów Azteków, którzy organizowali swoje uprawy na sztucznych wyspach przy brzegu jeziora. Na maleńkich poletkach oryginalnie uprawiano kukurydzę, fasolę czy pomidory; dzisiaj natomiast ich miejsce zajmują kwiaty ozdobne. Ta dość nietypowa technika rolnicza nosi nazwę „chinampas”. Obecnie Xochimilco to nie tyle zagłębie uprawne, ale jeden z najpopularniejszych celów półdniowych wycieczek podczas pobytu w Mieście Meksyk. Niecała godzina jazdy od centrum metropolii pozostawia wieżowce i korki w oddali i przenosi nas w zupełnie inny, nieco bajkowy świat. Kanały eksploruje się podczas rejsów tradycyjnymi, ukwieconymi łodziami trajineras. Zwiedzaniu towarzyszy tradycyjna uczta i muzyka mariachi, zamieniająca wycieczkę w prawdziwą pływającą fiestę!

Najbardziej intrygującą częścią Xochimilco jest niepokojąca Isla de las Muñecas, czyli Wyspa Lalek. To miejsce wypełnione mroczną historią i tajemniczą atmosferą. Rosnące na wyspie drzewa są obwieszone starymi, zniszczonymi lalkami, mającymi upamiętnić utopioną w kanale przed laty dziewczynkę. Zabawki mają uspokoić ducha dziecka, który podobno do dziś nawiedza wyspę. Ogrody Xochimilco są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Teotihuacan

Wycieczka do Meksyku nie może obyć się bez zwiedzania prekolumbijskich ruin. Będąc w stolicy koniecznie trzeba wybrać się do oddalonego o jedyne 45 kilometrów stanowiska archeologicznego Teotihuacan, wpisanego na listę UNESCO.  Nazwa tego azteckiego miasta pochodzi z języka nahuatl i oznacza „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”.  Zgodnie z indiańskimi wierzeniami to właśnie tutaj powstały świat, słońce i księżyc  a światło oddzieliło się od ciemności. Zdaniem wielu badaczy w Teotihuacan narodził się również system religijny przyjęty później przez inne plemiona - kultura miasta miała bowiem wpływ na całą Mezoamerykę, aż po obszary dzisiejszej Gwatemali. Teotihuacan stał się celem pielgrzymek ludności z całego tego regionu, co przynosiło miastu ogromne bogactwo. Szacuje się, że w szczytowym okresie liczba mieszkańców miasta mogła wynosić nawet do 200 tysięcy! Dziś  natomiast miejsce jest celem „pielgrzymek” turystów z całego świata. Najciekawszymi zachowanymi budowlami kompleksu są Piramida Słońca – druga największa w Mezoameryce, Piramida Księżyca oraz Świątynia Pierzastego Węża Quetzalcoatla.

Jeśli chcecie zobaczyć główne zabytki Mexico City oraz poznać największe atrakcje kraju Majów i Azteków, zwróćcie szczególną uwagę na ofertę wycieczek objazdowych, które pokażą Wam najpiękniejszą i najciekawszą stronę Meksyku. Koniecznie zobaczcie nasz ranking najlepszych wycieczek objazdowych po Meksyku z biurem R.pl

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 12.12.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.4/6  9 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.7/6  23 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  15 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
zdjęcie-oferty
5.3/6  25 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
4.9/6  81 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.6/6  79 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.4/6  32 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.9/6  12 ocen
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
Hiszpańskie zamki, kościoły i pałace. 10 budowli, które warto zobaczyć Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem nadmorskich knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni i bogatą kulturę, która zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla miłośników historii i architektury. Sewilla, Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry, okazałe place i wspaniałe muzea. A przede wszystkim imponujące zamki i pałace! Odkryj z nami najpiękniejsze budowle, które można zobaczyć podczas wakacji w Hiszpanii! Alhambra – Grenada Pałac Królewski - Sewilla Pałac Królewski – Madryt Alkazar – Toledo Sagrada Familia – Barcelona Alkazar – Segowia La Mezquita – Kordoba La Mezquita – Kordoba Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela Castillo de Coca – Coca