Meksyk od dawna należy do najpopularniejszych miejsc na świecie chętnie odwiedzanych przez turystów poszukujących słońca i wspaniałych plaż oraz smakoszy. Nic w tym dziwnego, ponieważ znaleźć tu można niezwykle zarówno ciekawą ofertę jedzenia ulicznego, jak i najwyższej klasy restauracje w Mexico City. Wpływy hiszpańskie łączą się z tradycjami rdzennych mieszkańców, by stworzyć jedno z najbardziej ekscytujących miejsc na świecie pod względem kulinarnym. Autentyczna meksykańska kuchnia jest bardzo zróżnicowana, smaczna i opiera się na świeżych, lokalnych składnikach używanych tradycyjnie od setek lat. Tutejsze potrawy są ponadto kolorowe i ostre, a różnorodność używanych tu ostrych papryk – zarówno świeżych, jak i suszonych – może przyprawić o zawrót głowy. Wiele wykorzystywanych w kuchni meksykańskiej składników, takich jak sok z limonki, świeża kolendra, awokado i zrobionego na jego bazie guacamole, czerwona fasola, batat, kukurydza, placki tortilli czy gotowe spody do burrito, jest łatwo dostępnych także w Polsce, więc po powrocie z wakacji w Meksyku z łatwością odtworzysz niektóre lokalne przepisy kuchni meksykańskiej we własnym domu.
Do podstawowych produktów używanych w meksykańskiej kuchni należą przede wszystkim fasola i kukurydza. Z mąki kukurydzianej przygotowuje się ciasto (masa), z którego następnie robi się między innymi tortille, quesadille, enchiladas, tamale oraz nachos jako przegryzkę. Meksykańskie jedzenie jest pełna smaku. Wśród ziół i przypraw, które nadają jej wyrazistości, są różnorodne papryczki chili (świeże, suszone, wędzone i marynowane), a także oregano, kolendra, cynamon oraz kakao. Do potraw meksykańskich równie hojnie używa się czosnku, cebuli, cytryn i limonek.
Istnieje powszechne przekonanie, że kuchnia meksykańska jest ostra i ciężka, ale w rzeczywistości dania mają niezwykłą głębię smaku i lekkość, które osiąga się dzięki aromatycznym przyprawom i sowitej ilości świeżych ziół, warzyw czy owoców cytrusowych. Prawdopodobnie mylne wyobrażenie o tej kuchni wywodzi się z rozpowszechnienia jej początkowo na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie do dań tradycyjnych dodawano ser, śmietanę oraz majonez, żeby trafić w gusta Amerykanów. Na szczęście oryginalna kuchnia meksykańska podbija podniebienia coraz większej rzeszy turystów z całego świata i przestaje być kojarzona z tłustymi oraz ciężkimi potrawami.
Poszczególne regiony Meksyku ze względu na kluczowe różnice w geografii, klimacie i składzie etnicznym mają nieco inne tradycje kulinarne.
Północna część znana jest z produkcji wołowiny, mięsa koziego i strusiego, które są często wykorzystywane w regionalnych potrawach meksykańskich. Na Jukatanie jedzenie wydaje się słodsze oraz mniej ostre, a najczęściej stosowaną przyprawą jest achiote, zwane szafranem ubogich, czyli sproszkowane nasiona drzewa arnoty właściwej, które nadają potrawom charakterystyczną żółto-pomarańczową barwę.
Południowy stan Oaxaca znany jest ze swych pikantnych tamale i sosów mole. Do popularnych potraw w centralnym Meksyku należą carnitas (duszona lub pieczona wieprzowina) oraz pozole (wywodzący się z czasów przedkolumbijskich gulasz mięsny). W kuchni południowego Meksyku czuć wyraźne wpływy karaibskie - jest ona znana zarówno z wyśmienitych dań rybnych, jak i ostrych potraw z warzyw i drobiu.
Kuchnia Meksyku zaskakuje każdego głębią smaku, ilością przypraw oraz idealnym balansem pomiędzy ostrością a wyrazistością wyczuwalnych aromatów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko kręci się tylko wokół chorizo, zupy meksykańskiej i chili con carne, które są przygotowywane na 1000 różnych sposobów na całym świecie bez tradycyjnych przypraw oraz sprawdzonego przepisu nie da się odwzorować tych smaków w pełni. Jeśli wybierasz się na wakacje all inclusive w Meksyku, czeka Cię prawdziwa uczta! Poniżej czeka na Ciebie lista najbardziej znanych meksykańskich potraw, których musisz spróbować chociaż raz podczas urlopu.
Wszystkie potrawy kuchni meksykańskiej są niezwykle smaczne i mają niepowtarzalny smak, który zawdzięczają sporej ilości czosnku, kolendry, kuminu, oregano oraz przeróżnych papryk. Choć trudno w to uwierzyć, to w Meksyku stosuje się ponad 100 różnych odmian chili. Poza tym przyprawy takie, jak goździki, cynamon oraz kakao, mają tu odmienne zastosowanie niż w naszej kuchni, gdyż dodawane są między innymi do dań rybnych i mięsnych. Wyjątkowość meksykańskiej kuchni kryje się również w jej wielokulturowości oraz różnorodności wpływów, które ją kształtowały na przestrzeni wieków.