ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Meksyk – co warto zobaczyć? Magiczne miejsca Meksyku

Jest nieskończenie wiele powodów, by odwiedzić Meksyk. Atrakcje turystyczne tego kraju są tak różnorodne, że czasami trudno się zdecydować, gdzie dokładnie pojechać i co zobaczyć podczas wakacji. Znajdziesz tu nowoczesne, luksusowe kurorty nadmorskie i nietknięte ręką człowieka rezerwaty przyrody, wspaniałe plaże, fascynujące starożytne miejsca, piękną kolonialną architekturę i bogate tradycje kulturowe. Sprawdź, jakie miejsca i miasta w Meksyku zasługują na Twoją szczególną uwagę, a następnie zacznij planować wymarzone wakacje. Z uwagi na dużą ilość atrakcji, jakie tam na Ciebie czekają, warto pomyśleć o takim wyjeździe, który pozwoli połączyć wycieczkę objazdową po ciekawych miastach z kilkudniowym wypoczynkiem all inclusive w nadmorskim kurorcie. Dzięki temu, będziesz mógł poznać różne oblicza Meksyku i przywieźć niezapomniane wrażenia.

Meksyk – co warto zobaczyć? Miasta i miejsca, jakie warto odwiedzić


Mexico City


Położona w samym sercu kraju stolica to olbrzymia, tętniąca życiem metropolia, w której starożytność spotyka się z nowoczesnością. Jest to świetne miejsce na rozpoczęcie meksykańskiej przygody, z którego po kilku dniach można wyruszyć na podbój innych regionów. W stolicy warto odwiedzić między innymi Narodowe Muzeum Antropologii, gdzie można bliżej poznać historię starożytnych kultur, które dały początek współczesnemu Meksykowi.

Świetnym sposobem na poznanie historycznego centrum miasta jest wycieczka piesza wśród ciekawej architektury, ukazującej wielowiekową historię stolicy, od czasów przedkolumbijskich, przez splendor epoki kolonialnej, aż po współczesność. Mexico City jest miastem niezwykle żywiołowym i zatłoczonym, ale można tu znaleźć także zaciszne miejsca, urocze małe restauracyjki z tradycyjnym jedzeniem, ciche placyki z kawiarniami, intrygujące muzea i galerie sztuki oraz starożytne kanały idealne do romantycznych wycieczek łodzią. Stolica Meksyku przez wiele lat cieszyła się złą opinią z uwagi na dość wysoką przestępczość, ale to już przeszłość i jest tu bezpieczniej niż wielu ludzi myśli. Jednakże, podobnie jak w każdym dużym i pełnym turystów mieście, należy zachować ogólne środki ostrożności, by uniknąć na przykład kradzieży dokumentów.Plaże


Meksyk może poszczycić się linią brzegową o długości prawie 10 000 km oraz jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie. Nic zatem dziwnego, że nadmorskie kurorty Meksyku od lat przyciągają miłośników słońca, piasku i ciepłego morza. Jeśli chcesz uniknąć tłumów bez problemu znajdziesz tutaj mało uczęszczane i odizolowane od świata plaże, ale warto odwiedzić jeden ze słynnych meksykańskich kurortów, takich jak Cancun czy Acapulco, by w pełni zanurzyć się w tym, co Meksyk ma najlepszego do zaoferowania, czyli w wesołej, plażowej atmosferze.

Do najpopularniejszych miejsc na całym Półwyspie Jukatan należy bez wątpienia Playa del Carmen, niegdyś senna nadmorskie miejscowość, a obecnie wspaniały kurort z bogatą infrastrukturą i rajskimi plażami. Niesamowite plaże można również znaleźć w pobliżu stanowiska archeologicznego w Tulum. Wspaniałość meksykańskiego wybrzeża przejawia się w jego niezwykłej różnorodności, są tam zarówno zaciszne miejsca otoczone dżunglą i starożytnymi ruinami, piaszczyste plaże ze spokojnymi wodami idealnymi do pływania i plaże, przy których wysoka fala zachęca do surfowania.Kolonialne miasta


Historia Meksyku jest niezwykle długa i skomplikowana, a kluczową rolę bez wątpienia odegrała w niej hiszpańska kolonizacja. Przybycie kolonizatorów spowodowało zderzenie dwóch bardzo odmiennych, ale jednakowo bogatych systemów kulturowych. Wraz z kolonizacją terenów zamieszkałych od starożytności przez Majów i Azteków, rozpoczął się dwutorowy proces, z jednej strony wielkiego zniszczenia dotychczasowych osiągnięć tych cywilizacji, z drugiej zaś rozkwitu sztuki i architektury. Wiele meksykańskich miast do dziś zachowało oryginalny, kolonialny plan urbanistyczny, brukowane, kręte uliczki i piękną architekturę. Wiele spośród uroczych i fascynujących miast kolonialnych zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na szczególną uwagę zasługują takie perełki jak:

• Merida – stolica stanu Jukatan, znana jako „białe miasto”, przepełniona jest kolonialną przeszłością, muzeami, galeriami sztuki i słynie z niesamowitej, lokalnej kuchni. Jest także świetną bazą wypadową do odkrywania pobliskich stanowisk archeologicznych, przed wszystkim tajemniczego Chichen Itza i naturalnych atrakcji Jukatanu.• Puebla – stolica stanu Puebla słynie z doskonale zachowanego centrum, pełnego kolonialnej zabudowy, gdzie warto zwrócić uwagę na katedrę i kilkadziesiąt mniejszych, ale równie pięknych kościołów. Ponad 1 000 budynków z epoki kolonialnej zachwyca misternymi zdobieniami z ręcznie malowanych płytek ceramicznych zwanych Talavera, które są symbolem miasta.• Oaxaca – miejsce, gdzie oprócz wspaniałej kolonialnej architektury można podziwiać lokalne rękodzieło i rozkoszować się pyszną kuchnią. Na szczególną uwagę zasługuje historyczne centrum miasta wraz ze stanowiskiem archeologicznym w Monte Alban.• Taxco – zwane jest „srebrnym miastem”, ponieważ było najważniejszym ośrodkiem wydobycia srebra w Meksyku. Miasto położone jest na stromym zboczu, dokładnie w miejscu, gdzie znajdowały się liczne kopalnie, których sztolnie może teraz zwiedzać. Taxco słynie z gęstej zabudowy, labiryntu wąskich uliczek i malowniczych domów w stylu kolonialnym.Ślady starożytnych cywilizacji


Na terytorium współczesnego Meksyku rozkwitały niektóre z wielkich starożytnych cywilizacji, które wywarły olbrzymi wpływ na losy całego świata. Swój ślad zostawili tutaj Olmekowie, Zapotekowie, Majowie i Aztekowie, a odwiedzanie pozostałości wzniesionych przez nich miast i świątyń jest niesamowitą lekcją historii i napełnia zwiedzających zachwytem nad tymi starożytnymi kulturami. Odwiedź archeologiczne stanowiska na Półwyspie Jukatan, przede wszystkim Chichen Itza – prekolumbijskie miasto założone przez Majów, uznany współcześnie za jeden z nowych siedmiu cudów świata. Podczas wizyty w Mexico City koniecznie odwiedź Templo Mayor, najważniejszą budowę sakralną Azteków, a także stanowisko archeologiczne Teotihuacan. Warto również odwiedzić takie starożytne miejsca, jak Tulum, Coba i Monte Alban.

Data Publikacji: 28.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.