Wróć

Zainspiruj się

Meksyk – co warto zobaczyć? Magiczne miejsca Meksyku

Jest nieskończenie wiele powodów, by odwiedzić Meksyk. Atrakcje turystyczne tego kraju są tak różnorodne, że czasami trudno się zdecydować, gdzie dokładnie pojechać i co zobaczyć podczas wakacji. Znajdziesz tu nowoczesne, luksusowe kurorty nadmorskie i nietknięte ręką człowieka rezerwaty przyrody, wspaniałe plaże, fascynujące starożytne miejsca, piękną kolonialną architekturę i bogate tradycje kulturowe. Sprawdź, jakie miejsca i miasta w Meksyku zasługują na Twoją szczególną uwagę, a następnie zacznij planować wymarzone wakacje. Z uwagi na dużą ilość atrakcji, jakie tam na Ciebie czekają, warto pomyśleć o takim wyjeździe, który pozwoli połączyć wycieczkę objazdową po ciekawych miastach z kilkudniowym wypoczynkiem all inclusive w nadmorskim kurorcie. Dzięki temu, będziesz mógł poznać różne oblicza Meksyku i przywieźć niezapomniane wrażenia.

Meksyk – co warto zobaczyć? Miasta i miejsca, jakie warto odwiedzić


Mexico City


Położona w samym sercu kraju stolica to olbrzymia, tętniąca życiem metropolia, w której starożytność spotyka się z nowoczesnością. Jest to świetne miejsce na rozpoczęcie meksykańskiej przygody, z którego po kilku dniach można wyruszyć na podbój innych regionów. W stolicy warto odwiedzić między innymi Narodowe Muzeum Antropologii, gdzie można bliżej poznać historię starożytnych kultur, które dały początek współczesnemu Meksykowi.

Świetnym sposobem na poznanie historycznego centrum miasta jest wycieczka piesza wśród ciekawej architektury, ukazującej wielowiekową historię stolicy, od czasów przedkolumbijskich, przez splendor epoki kolonialnej, aż po współczesność. Mexico City jest miastem niezwykle żywiołowym i zatłoczonym, ale można tu znaleźć także zaciszne miejsca, urocze małe restauracyjki z tradycyjnym jedzeniem, ciche placyki z kawiarniami, intrygujące muzea i galerie sztuki oraz starożytne kanały idealne do romantycznych wycieczek łodzią. Stolica Meksyku przez wiele lat cieszyła się złą opinią z uwagi na dość wysoką przestępczość, ale to już przeszłość i jest tu bezpieczniej niż wielu ludzi myśli. Jednakże, podobnie jak w każdym dużym i pełnym turystów mieście, należy zachować ogólne środki ostrożności, by uniknąć na przykład kradzieży dokumentów.Plaże


Meksyk może poszczycić się linią brzegową o długości prawie 10 000 km oraz jednymi z najpiękniejszych plaż na świecie. Nic zatem dziwnego, że nadmorskie kurorty Meksyku od lat przyciągają miłośników słońca, piasku i ciepłego morza. Jeśli chcesz uniknąć tłumów bez problemu znajdziesz tutaj mało uczęszczane i odizolowane od świata plaże, ale warto odwiedzić jeden ze słynnych meksykańskich kurortów, takich jak Cancun czy Acapulco, by w pełni zanurzyć się w tym, co Meksyk ma najlepszego do zaoferowania, czyli w wesołej, plażowej atmosferze.

Do najpopularniejszych miejsc na całym Półwyspie Jukatan należy bez wątpienia Playa del Carmen, niegdyś senna nadmorskie miejscowość, a obecnie wspaniały kurort z bogatą infrastrukturą i rajskimi plażami. Niesamowite plaże można również znaleźć w pobliżu stanowiska archeologicznego w Tulum. Wspaniałość meksykańskiego wybrzeża przejawia się w jego niezwykłej różnorodności, są tam zarówno zaciszne miejsca otoczone dżunglą i starożytnymi ruinami, piaszczyste plaże ze spokojnymi wodami idealnymi do pływania i plaże, przy których wysoka fala zachęca do surfowania.Kolonialne miasta


Historia Meksyku jest niezwykle długa i skomplikowana, a kluczową rolę bez wątpienia odegrała w niej hiszpańska kolonizacja. Przybycie kolonizatorów spowodowało zderzenie dwóch bardzo odmiennych, ale jednakowo bogatych systemów kulturowych. Wraz z kolonizacją terenów zamieszkałych od starożytności przez Majów i Azteków, rozpoczął się dwutorowy proces, z jednej strony wielkiego zniszczenia dotychczasowych osiągnięć tych cywilizacji, z drugiej zaś rozkwitu sztuki i architektury. Wiele meksykańskich miast do dziś zachowało oryginalny, kolonialny plan urbanistyczny, brukowane, kręte uliczki i piękną architekturę. Wiele spośród uroczych i fascynujących miast kolonialnych zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na szczególną uwagę zasługują takie perełki jak:

• Merida – stolica stanu Jukatan, znana jako „białe miasto”, przepełniona jest kolonialną przeszłością, muzeami, galeriami sztuki i słynie z niesamowitej, lokalnej kuchni. Jest także świetną bazą wypadową do odkrywania pobliskich stanowisk archeologicznych, przed wszystkim tajemniczego Chichen Itza i naturalnych atrakcji Jukatanu.• Puebla – stolica stanu Puebla słynie z doskonale zachowanego centrum, pełnego kolonialnej zabudowy, gdzie warto zwrócić uwagę na katedrę i kilkadziesiąt mniejszych, ale równie pięknych kościołów. Ponad 1 000 budynków z epoki kolonialnej zachwyca misternymi zdobieniami z ręcznie malowanych płytek ceramicznych zwanych Talavera, które są symbolem miasta.• Oaxaca – miejsce, gdzie oprócz wspaniałej kolonialnej architektury można podziwiać lokalne rękodzieło i rozkoszować się pyszną kuchnią. Na szczególną uwagę zasługuje historyczne centrum miasta wraz ze stanowiskiem archeologicznym w Monte Alban.• Taxco – zwane jest „srebrnym miastem”, ponieważ było najważniejszym ośrodkiem wydobycia srebra w Meksyku. Miasto położone jest na stromym zboczu, dokładnie w miejscu, gdzie znajdowały się liczne kopalnie, których sztolnie może teraz zwiedzać. Taxco słynie z gęstej zabudowy, labiryntu wąskich uliczek i malowniczych domów w stylu kolonialnym.Ślady starożytnych cywilizacji


Na terytorium współczesnego Meksyku rozkwitały niektóre z wielkich starożytnych cywilizacji, które wywarły olbrzymi wpływ na losy całego świata. Swój ślad zostawili tutaj Olmekowie, Zapotekowie, Majowie i Aztekowie, a odwiedzanie pozostałości wzniesionych przez nich miast i świątyń jest niesamowitą lekcją historii i napełnia zwiedzających zachwytem nad tymi starożytnymi kulturami. Odwiedź archeologiczne stanowiska na Półwyspie Jukatan, przede wszystkim Chichen Itza – prekolumbijskie miasto założone przez Majów, uznany współcześnie za jeden z nowych siedmiu cudów świata. Podczas wizyty w Mexico City koniecznie odwiedź Templo Mayor, najważniejszą budowę sakralną Azteków, a także stanowisko archeologiczne Teotihuacan. Warto również odwiedzić takie starożytne miejsca, jak Tulum, Coba i Monte Alban.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 28.02.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.2/6  10 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Cancun
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  276 ocen
Objazd + wypoczynek • Meksyk: Jukatan
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  85 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  177 ocen
Objazd + wypoczynek • Meksyk, Gwatemala, Belize
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  15 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.7/6  15 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya - Cancun
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.4/6  94 oceny
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
4.9/6  15 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  9 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.4/6  4 oceny
Wypoczynek • Meksyk: Cancun

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.