< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > 5 najlepszych ciekawostek o Czarnogórze

5 najlepszych ciekawostek o Czarnogórze

Skrócony opis

Niewielka Czarnogóra kryje w sobie zaskakująco wiele pięknych, zróżnicowanych krajobrazów i przyrodniczych ciekawostek. Czarnogóra jest jednym z państw bałkańskich, położonym na niezwykle malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Albania. Na turystów czekają tu spektakularne, rustykalne krajobrazy z majestatycznymi pasmami górskimi, ciekawą linią brzegową i świetnie zachowanymi obiektami dziedzictwa kulturowego.

Sekcja 1

Riwiera Budvańska to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar, które co sezon przyciąga turystów szukających słońca i relaksu. Po całym kraju rozrzucone są kilkusetletnie klasztory i kościoły, które pięknie wpisują się w krajobraz. Ponieważ jest to jeden z najmłodszych krajów na świecie, który swą niepodległość od Serbii ogłosił w czerwcu 2006 roku, to turyści wciąż niewiele wiedzą o jego historii, geografii i kulturze. Oto 5 ciekawostek na temat tego uroczego kraju, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć, a które sprawią, że zechcesz spędzić swój kolejny urlop w Czarnogórze:

Ada Bojana to sztucznie utworzona wyspa położona w niewielkiej delcie rzeki Bojana uchodzącej do Morza Adriatyckiego. Wyspa powstała w latach 50. XIX w., gdy u ujścia Bojany pomiędzy dwoma niewielkimi wyspami zatonął statek „Merito”. Gromadzący się wokół wraku piasek i osady rzeczne po wielu latach stworzyły tę niezwykłą wyspę o powierzchni blisko 5 km2. Obecnie znajduje się tu 3-kilomterowa, piaszczysta plaża, z której rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk i deltę rzeki. W czasach socjalistycznej Jugosławii znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów.Czarnogóra zawdzięcza swoją nazwę położonemu w południowo-zachodniej części kraju pasmu górskiemu Lovćen, które porastają bujne, ciemne lasy bukowe. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 r. utworzono park narodowy. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik (1 749 m n.p.m.), a najważniejszą górą w parku jest Jezerski vrh (1 657 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa z okresu romantyzmu.Czarnogóra ma do zaoferowania aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów. Riwiera ulcinjska zachwyca orientalną atmosferą i różnorodnymi plażami, w tym najsłynniejszą Wielką Plażą (Velika plaža), która ciągnie się na długości blisko 13 kilometrów.

• Zatoka Kotorska jest uznawana za najbardziej na południe wysunięty fiord na świecie, który wcina się dość głęboko w ląd. Składają się na nią cztery mniejsze zatoki, a na jej wysokich brzegach położone są słynne średniowieczne miasta: Kotor i Perast. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej w 1979 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.• Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina ma ponad 2 000 lat. Pień drzewa jest z jednej strony spalony, a miejscowi podają różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Zdaniem jednych nadpalenie pnia jest wynikiem uderzenia pioruna, zdaniem innych powodem był przypadkowy pożar wzniecony przez grających w cieniu drzewa karciarzy. Ponadto warto wspomnieć, że większość rosnących w okolicznych gajach oliwnych drzew ma już ponad 1 000 lat. Odkrywanie tajemnic Czarnogóry i poznawanie jej wyjątkowych atrakcji, jak np. skalista wyspa Sveti Stefan nieopodal Budvy, to doskonały pomysł na niezapomniany urlop.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

10 ciekawostek o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z państw Bliskiego Wschodu, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. Ze wszystkich emiratów najchętniej odwiedzany przez turystów z całego świata jest Dubaj. Sam zwrot „emirat” oznacza islamskie państwo lub prowincję, których panujący władca nosi tytuł emira. Emiraty Arabskie są państwem niezwykle kosmopolitycznym i dość tolerancyjnym wobec innych kultur i religii. Mimo to należy pamiętać, że główną religią jest tam islam i mieszkańcy oczekują od ekspatriantów i turystów bezwzględnego poszanowania dla muzułmańskich zasad i kultury.

Regiony basenu Morza Śródziemnego

Basen Morza Śródziemnego to istny raj dla turystów, pełen pięknych i zróżnicowanych krajobrazów, ze wspaniałym klimatem i pyszną kuchnią. Wszystkie kraje śródziemnomorskie są idealnym miejscem na wypoczynek dla każdego podróżnika, zarówno tego początkującego, jak i bardziej doświadczonego. Wymarzone wakacje spędzą tam rodziny z dziećmi, które znajdą szereg atrakcji umilających najmłodszym czas oraz osoby szukające odrobiny spokoju i odosobnienia.

Czarnogóra – co warto wiedzieć przed podróżą?

Czarnogóra, Republika Czarnogóry Jest to jedno z najmłodszych państw w Europie. Jego powierzchnia wynosi 13 812 km², a linia brzegowa 293,5 km. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. Czarnogóra powstała po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Termin Crna Gora („Czarna Góra”) odnosił się do dużej części Czarnogóry już w XV w.. Na każdym kroku - zarówno w architekturze, jak i kuchni - widać tu ślady historii za czasów panowania tureckiego, weneckiego i greckiego.

Albania – co warto wiedzieć przed podróżą?

Albania jest krajem niebywale malowniczym i można by się zastanawiać, dlaczego aż tyle lat upłynęło od upadku komunizmu w 1992 roku, zanim kraj rozwinął skrzydła i stał się jednym z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w Europie. Albania oferuje turystom niezwykły wachlarz wyjątkowych atrakcji. Między innymi dzięki wspaniałej górskiej scenerii, tętniącej życiem stolicy i plażom, które śmiało rywalizują z innymi regionami Morza Śródziemnego, Albania stała się prawdziwym bałkańskim hitem. Znajdziesz tu niezwykle przyjaznych mieszkańców i pyszne jedzenie, starożytne ruiny, nowoczesne miasta i małe wioski, w których czas się zatrzymał.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Czarnogóra