Riwiera Budvańska to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar, które co sezon przyciąga turystów szukających słońca i relaksu. Po całym kraju rozrzucone są kilkusetletnie klasztory i kościoły, które pięknie wpisują się w krajobraz. Ponieważ jest to jeden z najmłodszych krajów na świecie, który swą niepodległość od Serbii ogłosił w czerwcu 2006 roku, to turyści wciąż niewiele wiedzą o jego historii, geografii i kulturze. Oto 5 ciekawostek na temat tego uroczego kraju, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć, a które sprawią, że zechcesz spędzić swój kolejny
urlop w Czarnogórze:
•
Ada Bojana to sztucznie utworzona wyspa położona w niewielkiej delcie rzeki Bojana uchodzącej do Morza Adriatyckiego. Wyspa powstała w latach 50. XIX w., gdy u ujścia Bojany pomiędzy dwoma niewielkimi wyspami zatonął statek „Merito”. Gromadzący się wokół wraku piasek i osady rzeczne po wielu latach stworzyły tę niezwykłą wyspę o powierzchni blisko 5 km2. Obecnie znajduje się tu 3-kilomterowa, piaszczysta plaża, z której rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk i deltę rzeki. W czasach socjalistycznej Jugosławii znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów.
•
Czarnogóra zawdzięcza swoją nazwę położonemu w południowo-zachodniej części kraju pasmu górskiemu Lovćen, które porastają bujne, ciemne lasy bukowe. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 r. utworzono park narodowy. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik (1 749 m n.p.m.), a najważniejszą górą w parku jest Jezerski vrh (1 657 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa z okresu romantyzmu.
•
Czarnogóra ma do zaoferowania aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów. Riwiera ulcinjska zachwyca orientalną atmosferą i różnorodnymi plażami, w tym najsłynniejszą Wielką Plażą (Velika plaža), która ciągnie się na długości blisko 13 kilometrów.
• Zatoka Kotorska jest uznawana za
najbardziej na południe wysunięty fiord na świecie, który wcina się dość głęboko w ląd. Składają się na nią cztery mniejsze zatoki, a na jej wysokich brzegach położone są słynne średniowieczne miasta: Kotor i Perast. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej w 1979 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
• Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego
. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina ma ponad 2 000 lat. Pień drzewa jest z jednej strony spalony, a miejscowi podają różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Zdaniem jednych nadpalenie pnia jest wynikiem uderzenia pioruna, zdaniem innych powodem był przypadkowy pożar wzniecony przez grających w cieniu drzewa karciarzy. Ponadto warto wspomnieć, że większość rosnących w okolicznych gajach oliwnych drzew ma już ponad 1 000 lat.
Odkrywanie tajemnic Czarnogóry i poznawanie jej wyjątkowych atrakcji, jak np. skalista wyspa Sveti Stefan nieopodal Budvy, to doskonały pomysł na niezapomniany urlop.