Wróć

Inne

5 najlepszych ciekawostek o Czarnogórze

Niewielka Czarnogóra kryje w sobie zaskakująco wiele pięknych, zróżnicowanych krajobrazów i przyrodniczych ciekawostek. Czarnogóra jest jednym z państw bałkańskich, położonym na niezwykle malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Albania. Na turystów czekają tu spektakularne, rustykalne krajobrazy z majestatycznymi pasmami górskimi, ciekawą linią brzegową i świetnie zachowanymi obiektami dziedzictwa kulturowego.
Riwiera Budvańska to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar, które co sezon przyciąga turystów szukających słońca i relaksu. Po całym kraju rozrzucone są kilkusetletnie klasztory i kościoły, które pięknie wpisują się w krajobraz. Ponieważ jest to jeden z najmłodszych krajów na świecie, który swą niepodległość od Serbii ogłosił w czerwcu 2006 roku, to turyści wciąż niewiele wiedzą o jego historii, geografii i kulturze. Oto 5 ciekawostek na temat tego uroczego kraju, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć, a które sprawią, że zechcesz spędzić swój kolejny urlop w Czarnogórze:

Ada Bojana to sztucznie utworzona wyspa położona w niewielkiej delcie rzeki Bojana uchodzącej do Morza Adriatyckiego. Wyspa powstała w latach 50. XIX w., gdy u ujścia Bojany pomiędzy dwoma niewielkimi wyspami zatonął statek „Merito”. Gromadzący się wokół wraku piasek i osady rzeczne po wielu latach stworzyły tę niezwykłą wyspę o powierzchni blisko 5 km2. Obecnie znajduje się tu 3-kilomterowa, piaszczysta plaża, z której rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk i deltę rzeki. W czasach socjalistycznej Jugosławii znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów.Czarnogóra zawdzięcza swoją nazwę położonemu w południowo-zachodniej części kraju pasmu górskiemu Lovćen, które porastają bujne, ciemne lasy bukowe. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 r. utworzono park narodowy. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik (1 749 m n.p.m.), a najważniejszą górą w parku jest Jezerski vrh (1 657 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa z okresu romantyzmu.Czarnogóra ma do zaoferowania aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów. Riwiera ulcinjska zachwyca orientalną atmosferą i różnorodnymi plażami, w tym najsłynniejszą Wielką Plażą (Velika plaža), która ciągnie się na długości blisko 13 kilometrów.

• Zatoka Kotorska jest uznawana za najbardziej na południe wysunięty fiord na świecie, który wcina się dość głęboko w ląd. Składają się na nią cztery mniejsze zatoki, a na jej wysokich brzegach położone są słynne średniowieczne miasta: Kotor i Perast. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej w 1979 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.• Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina ma ponad 2 000 lat. Pień drzewa jest z jednej strony spalony, a miejscowi podają różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Zdaniem jednych nadpalenie pnia jest wynikiem uderzenia pioruna, zdaniem innych powodem był przypadkowy pożar wzniecony przez grających w cieniu drzewa karciarzy. Ponadto warto wspomnieć, że większość rosnących w okolicznych gajach oliwnych drzew ma już ponad 1 000 lat. Odkrywanie tajemnic Czarnogóry i poznawanie jej wyjątkowych atrakcji, jak np. skalista wyspa Sveti Stefan nieopodal Budvy, to doskonały pomysł na niezapomniany urlop.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.04.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  27 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Budva
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  135 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.9/6  65 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  1 ocena
Wypoczynek • Czarnogóra
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.7/6  162 oceny
Wypoczynek • Czarnogóra: Bar - Budva
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  33 oceny
Wypoczynek • Czarnogóra: Podgorica - Bar
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  12 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Bar
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Czarnogóra: Budva - Podgorica
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.2/6  407 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Ulcinj
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  65 ocen
Wypoczynek • Czarnogóra: Budva

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!