5 najlepszych ciekawostek o Czarnogórze

Niewielka Czarnogóra kryje w sobie zaskakująco wiele pięknych, zróżnicowanych krajobrazów i przyrodniczych ciekawostek. Czarnogóra jest jednym z państw bałkańskich, położonym na niezwykle malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Albania. Na turystów czekają tu spektakularne, rustykalne krajobrazy z majestatycznymi pasmami górskimi, ciekawą linią brzegową i świetnie zachowanymi obiektami dziedzictwa kulturowego.
Riwiera Budvańska to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar, które co sezon przyciąga turystów szukających słońca i relaksu. Po całym kraju rozrzucone są kilkusetletnie klasztory i kościoły, które pięknie wpisują się w krajobraz. Ponieważ jest to jeden z najmłodszych krajów na świecie, który swą niepodległość od Serbii ogłosił w czerwcu 2006 roku, to turyści wciąż niewiele wiedzą o jego historii, geografii i kulturze. Oto 5 ciekawostek na temat tego uroczego kraju, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć, a które sprawią, że zechcesz spędzić swój kolejny urlop w Czarnogórze:

Ada Bojana to sztucznie utworzona wyspa położona w niewielkiej delcie rzeki Bojana uchodzącej do Morza Adriatyckiego. Wyspa powstała w latach 50. XIX w., gdy u ujścia Bojany pomiędzy dwoma niewielkimi wyspami zatonął statek „Merito”. Gromadzący się wokół wraku piasek i osady rzeczne po wielu latach stworzyły tę niezwykłą wyspę o powierzchni blisko 5 km2. Obecnie znajduje się tu 3-kilomterowa, piaszczysta plaża, z której rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk i deltę rzeki. W czasach socjalistycznej Jugosławii znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów.



Czarnogóra zawdzięcza swoją nazwę położonemu w południowo-zachodniej części kraju pasmu górskiemu Lovćen, które porastają bujne, ciemne lasy bukowe. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 r. utworzono park narodowy. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik (1 749 m n.p.m.), a najważniejszą górą w parku jest Jezerski vrh (1 657 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa z okresu romantyzmu.



Czarnogóra ma do zaoferowania aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów. Riwiera ulcinjska zachwyca orientalną atmosferą i różnorodnymi plażami, w tym najsłynniejszą Wielką Plażą (Velika plaža), która ciągnie się na długości blisko 13 kilometrów.





• Zatoka Kotorska jest uznawana za najbardziej na południe wysunięty fiord na świecie, który wcina się dość głęboko w ląd. Składają się na nią cztery mniejsze zatoki, a na jej wysokich brzegach położone są słynne średniowieczne miasta: Kotor i Perast. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej w 1979 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



• Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina ma ponad 2 000 lat. Pień drzewa jest z jednej strony spalony, a miejscowi podają różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Zdaniem jednych nadpalenie pnia jest wynikiem uderzenia pioruna, zdaniem innych powodem był przypadkowy pożar wzniecony przez grających w cieniu drzewa karciarzy. Ponadto warto wspomnieć, że większość rosnących w okolicznych gajach oliwnych drzew ma już ponad 1 000 lat. Odkrywanie tajemnic Czarnogóry i poznawanie jej wyjątkowych atrakcji, jak np. skalista wyspa Sveti Stefan nieopodal Budvy, to doskonały pomysł na niezapomniany urlop.

Data Publikacji: 19.04.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie rosną banany? Fakty i historia, której się nie spodziewasz! Banany to jedne z najczęściej kupowanych owoców – dostępne niemal wszędzie, przez cały rok. Ale czy wiesz, że za ich niepozornym wyglądem kryje się historia pełna niespodzianek? Ich uprawa to skomplikowany proces, a zmiany, jakie przeszły na przestrzeni wieków, mogłyby zaskoczyć niejednego podróżnika. Od tropikalnych plantacji Azji, przez karaibskie wyspy, po afrykańskie wzgórza – banany kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy w podróż po najbardziej fascynujących miejscach uprawy tych niezwykłych owoców!
krajobraz kierunku
Kierunki na wakacje dla par. Gdzie jechać we dwoje na urlop?Kiedy ostatnio mieliście czas tylko dla siebie? Takie prawdziwe bycie razem, bez zerkania na zegarek i myślenia o jutrzejszych zadaniach? Życie potrafi tak szybko pędzić, że czasem nawet nie zauważamy, jak mało uwagi poświęcamy najbliższej osobie. Może warto w końcu wyrwać się z tej codziennej karuzeli i spędzić kilka dni tylko we dwoje? Bez dzieci, bez przyjaciół (choć wspólne wyjazdy też są świetne!), po prostu Wy i wspólnie odkrywany świat. Są miejsca, które jakby czekały właśnie na zakochanych. Gdzie wieczorny spacer brzegiem morza albo przytulanie się na klifie to nie romantyczny banał z filmu, tylko wasza własna chwila. Nieważne czy jesteście świeżo po ślubie, czy macie za sobą lata wspólnego życia – czasem trzeba po prostu rzucić wszystko i pojechać gdzieś, gdzie będziecie mogli na nowo poczuć to specjalne „coś” między Wami.
krajobraz kierunku
Walentynkowy wyjazd. Gdzie zabrać drugą połówkę na romantyczną wycieczkę zagraniczną?Pluszowe misie, kolorowe kartki, pękate bukiety kwiatów – to wszystko piękne przedmioty, jednak w budowaniu relacji między dwojgiem ludzi chodzi o coś więcej niż materialne prezenty. Prawdziwe uczucie nie bierze się z upominków, po latach nie wspomina się zawartości kolejnych papierowych torebek, ale wspólne doświadczenia. Czasami to właśnie jeden moment, jedna przypadkowa chwila, jeden dzielony zachwyt spaja parę na lata. Jeżeli więc szukasz idealnego pomysłu na walentynkowy prezent, podaruj go wam obojgu i zdecyduj się na walentynkowy wyjazd.
krajobraz kierunku
Parasolnik – kwiat o „szklanych” płatkach. Gdzie występuje?Choć natura często zaskakuje, rzadko robi to tak spektakularnie jak w przypadku parasolnika. Ta fascynująca roślina potrafi dokonać czegoś, co wydaje się niemożliwe – jej płatki w odpowiednich warunkach potrafią stać się całkowicie przezroczyste. Jak to możliwe? Dlaczego te kwiaty wykształciły podobny mechanizm? Gdzie i kiedy można zobaczyć je na własne oczy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!