5 najlepszych ciekawostek o Czarnogórze

Niewielka Czarnogóra kryje w sobie zaskakująco wiele pięknych, zróżnicowanych krajobrazów i przyrodniczych ciekawostek. Czarnogóra jest jednym z państw bałkańskich, położonym na niezwykle malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Albania. Na turystów czekają tu spektakularne, rustykalne krajobrazy z majestatycznymi pasmami górskimi, ciekawą linią brzegową i świetnie zachowanymi obiektami dziedzictwa kulturowego.
Riwiera Budvańska to przepiękne wybrzeże, z niesamowitymi plażami i cichymi nadmorskimi miasteczkami, takimi jak Budva czy Bar, które co sezon przyciąga turystów szukających słońca i relaksu. Po całym kraju rozrzucone są kilkusetletnie klasztory i kościoły, które pięknie wpisują się w krajobraz. Ponieważ jest to jeden z najmłodszych krajów na świecie, który swą niepodległość od Serbii ogłosił w czerwcu 2006 roku, to turyści wciąż niewiele wiedzą o jego historii, geografii i kulturze. Oto 5 ciekawostek na temat tego uroczego kraju, o których mogłeś wcześniej nie słyszeć, a które sprawią, że zechcesz spędzić swój kolejny urlop w Czarnogórze:

Ada Bojana to sztucznie utworzona wyspa położona w niewielkiej delcie rzeki Bojana uchodzącej do Morza Adriatyckiego. Wyspa powstała w latach 50. XIX w., gdy u ujścia Bojany pomiędzy dwoma niewielkimi wyspami zatonął statek „Merito”. Gromadzący się wokół wraku piasek i osady rzeczne po wielu latach stworzyły tę niezwykłą wyspę o powierzchni blisko 5 km2. Obecnie znajduje się tu 3-kilomterowa, piaszczysta plaża, z której rozciąga się wspaniały widok na Adriatyk i deltę rzeki. W czasach socjalistycznej Jugosławii znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy przeznaczony wyłącznie dla zagranicznych turystów.



Czarnogóra zawdzięcza swoją nazwę położonemu w południowo-zachodniej części kraju pasmu górskiemu Lovćen, które porastają bujne, ciemne lasy bukowe. W centralnej części pasma gór Lovćen w 1952 r. utworzono park narodowy. Najwyższym szczytem pasma jest Štirovnik (1 749 m n.p.m.), a najważniejszą górą w parku jest Jezerski vrh (1 657 m n.p.m.), gdzie na szczycie znajduje się mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša, władcy Czarnogóry, a także wybitnego poety i filozofa z okresu romantyzmu.



Czarnogóra ma do zaoferowania aż 117 plaż rozmieszczonych na blisko 300-kilometrowej linii brzegowej Adriatyku. Turyści mają tu do wyboru zarówno plaże piaszczyste, żwirowe, jak i zaciszne zatoczki ukryte wśród stromych klifów. Riwiera ulcinjska zachwyca orientalną atmosferą i różnorodnymi plażami, w tym najsłynniejszą Wielką Plażą (Velika plaža), która ciągnie się na długości blisko 13 kilometrów.





• Zatoka Kotorska jest uznawana za najbardziej na południe wysunięty fiord na świecie, który wcina się dość głęboko w ląd. Składają się na nią cztery mniejsze zatoki, a na jej wysokich brzegach położone są słynne średniowieczne miasta: Kotor i Perast. Miejscowości te wraz z całym krajobrazem Zatoki Kotorskiej w 1979 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.



• Zabytkowe miasto Bar na południu kraju słynie z niezwykłego drzewa oliwnego. Szacuje się, że rosnąca tu Stara Maslina ma ponad 2 000 lat. Pień drzewa jest z jednej strony spalony, a miejscowi podają różne przyczyny takiego stanu rzeczy. Zdaniem jednych nadpalenie pnia jest wynikiem uderzenia pioruna, zdaniem innych powodem był przypadkowy pożar wzniecony przez grających w cieniu drzewa karciarzy. Ponadto warto wspomnieć, że większość rosnących w okolicznych gajach oliwnych drzew ma już ponad 1 000 lat. Odkrywanie tajemnic Czarnogóry i poznawanie jej wyjątkowych atrakcji, jak np. skalista wyspa Sveti Stefan nieopodal Budvy, to doskonały pomysł na niezapomniany urlop.

Data Publikacji: 19.04.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Goryle w Ugandzie – gatunek na krawędzi, który odmienił cały krajGoryle górskie, legendarne olbrzymy zamieszkujące mglisty „Nieprzenikniony Las” w Ugandzie, znajdują się na liście gatunków krytycznie zagrożonych. Na całym świecie żyje ich około tysiąca, a połowę z nich można spotkać właśnie w Ugandzie. Dlaczego akurat to miejsce na świecie stało się synonimem goryli i co sprawia, że ludzie z całego świata przyjeżdżają tu, by choć przez godzinę pobyć w towarzystwie tych fascynujących zwierząt? Ruszmy tropem ugandyjskich goryli górskich i sprawdźmy, jakie sekrety skrywają te niesamowite zwierzęta.
krajobraz kierunku
Idealna podróż poślubna. Gdzie wyjechać na miesiąc miodowy?Przygotowania do ślubu – niezależnie od tego, jak wystawna będzie uroczystość – pochłaniają narzeczonych na wiele tygodni. Pośród emocji i tysiąca decyzji łatwo zapomnieć, że ślub i wesele to dopiero początek wyjątkowej przygody! Podróż poślubna to ten magiczny czas, gdy możecie celebrować swój związek w sposób bardziej intymny, z dala od weselnego zgiełku. Nie warto odkładać pytania o kierunek miesiąca miodowego na ostatnią chwilę. Czy marzy Wam się księżycowy krajobraz, białe plaże, górskie szczyty, egzotyczne kultury czy może ekstremalne wrażenia? Planowanie najlepiej rozpocząć równie wcześnie, jak przygotowania do samej uroczystości. Tylko wtedy będziecie mogli stworzyć podróż, która stanie się czymś więcej niż wakacyjnym wyjazdem – prawdziwą przygodą życia, początkiem Waszej wspólnej drogi.
krajobraz kierunku
Annapurna – poznaj bliżej legendę HimalajówCo sprawia, że jeden z himalajskich szczytów budzi jednocześnie strach i fascynację? Dlaczego śmiałkowie wciąż próbują zdobyć górę, która przez lata zabierała życie co trzeciemu wspinaczowi? Annapurna – góra o dwóch obliczach. Jej południowa ściana stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, podczas gdy otaczający ją masyw gości rocznie ponad 100 tys. trekkingowych zapaleńców. To miejsce, gdzie Maurice Herzog w 1950 roku zapisał pierwszy rozdział współczesnego himalaizmu. W tym artykule odkryjesz, skąd wzięła się nazwa tej wyjątkowej góry i co oznacza w hinduskiej mitologii. Dowiesz się, dlaczego wskaźnik śmiertelności na jej zboczach jest tak wysoki i poznasz historię dramatycznej francuskiej wyprawy. Zajrzysz też do tajemniczego Sanktuarium Annapurny – naturalnego amfiteatru otoczonego koroną himalajskich gigantów. Zapraszam w podróż do regionu „Bogini Obfitości”.
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę z dziećmi za granicę? 5 sprawdzonych kierunkówMajówka z dzieckiem za granicą? Jak najbardziej! Właśnie na przełomie kwietnia i maja w wielu kurortach w zasięgu krótkiego lotu z Polski zaczyna się idealna pogoda dla rodzin – jest już naprawdę ciepło (20-28°C), ale bez męczących upałów. Świeżym powietrzem można się cieszyć przez cały dzień bez obawy o przegrzanie. Hotele po zimowej przerwie oferują odświeżoną infrastrukturę, piaszczyste plaże nie są zatłoczone, a ceny wakacyjnych wyjazdów pozostają przyjemne dla portfela. Trudno o lepszy moment, by pokazać dzieciom kawałek świata poza Polską i złapać pierwszą w roku solidną dawkę słońca!