9 atrakcji i zabytków Pomorza Zachodniego, które warto zobaczyć

Pomorze Zachodnie oferuje turystom spragnionym rozrywek szereg atrakcji, spośród których najbardziej pożądanymi są morze i piaszczyste plaże. To jednak nie wszystko! Nadmorskie okolice mają do zaproponowania dużo więcej! Jeśli chciałbyś spędzić wakacje w Polsce w ciekawym miejscu, zobaczyć fascynujące zabytki i spędzić aktywnie czas, zachodnia część Pomorza z pewnością Cię nie zawiedzie. Sprawdź, jakie atrakcje możesz znaleźć w tym malowniczym regionie!

Największe atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego — co warto zobaczyć

Wybierasz się na wczasy na Pomorze Zachodnie? Atrakcje, o których przeczytasz poniżej, zaciekawią Cię w szczególności, jeśli lubisz spacery, aktywny wypoczynek oraz podziwianie bujnej zieleni malowniczych krajobrazów. To świetny pomysł na spędzenie wakacji z rodziną lub znajomymi. Zobacz naszą propozycję 9 atrakcji i zabytków Pomorza Zachodniego, które warto zobaczyć i zwiedzić.  

1. Promenady w Świnoujściu

W Świnoujściu znajdują się dwie promenady. Pierwsza z nich to Promenada Nadmorska — przedwojenny bulwar, który graniczy z dzielnicą uzdrowiskową. Jeśli słyszałeś kiedyś o tym mieście, to z pewnością wiesz o istnieniu tego popularnego wśród turystów deptaka. Podczas spaceru można podziwiać zabytkowe pensjonaty i sanatoria, usytuowane wzdłuż promenady. W pobliżu znajduje się też muszla koncertowa oraz punkty gastronomiczne, które oferują tradycyjne nadmorskie przysmaki z owoców morza oraz zwykle popularne w miejscowościach wypoczynkowych, uwielbiane przez dzieci gofry, lody, frytki i zapiekanki. Deptak łączy miasto z nadmorskimi miejscowościami po stronie niemieckiej.

Druga z kolei to Promenada nad Świną. Można z niej podziwiać statki pasażerskie oraz handlowe, które wpływają do portu – stąd warto udać się na wycieczkę na wyspę Wolin.

Warto pamiętać, że Świnoujście to bardzo ciekawe miasto, które skrywa o wiele więcej atrakcji i interesujących miejsc, które zasługują na to, aby je zwiedzić.

2. Wyspa Wolin

Tę największą polską wyspę oddziela od lądu Zalew Szczeciński i cieśnina Dziwna. Sama wyspa znana jest przede wszystkim ze względu na Woliński Park Narodowy, słynący z bogatej fauny i flory. Zamieszkuje tu między innymi orzeł bielik i dziesiątki innych gatunków ptaków, których próżno wypatrywać w innych rejonach Polski. Znaleźć tu można także kilka pięknych jezior polodowcowych - najbardziej znane są tutaj Jezioro Czajcze, Racze oraz Koprowo. Wokół zbiorników wodnych zostały także wytyczone ścieżki dla piechurów i rowerzystów. Zwiedzając wyspę Wolin warto zajrzeć także do Centrum Słowian i Wikingów. Przekraczając próg skansenu przeniesiemy się do czasów wczesnego średniowiecza i na własne oczy przekonamy się, jak wyglądało życie mieszkańców osady w okresie od IX do XI wieku. 12 rekonstrukcji chat, brama w fragmentem palisady, zabudowania rzemieślnicze, drewniane drogi, wyroby codziennego użytku i wiele innych elementów pozwoli nam przenieść się w czasie i przez chwilę poczuć jak ludzie zamieszkujący wyspę Wolin w tamtym okresie historycznym.

3. Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Ten sztuczny zbiornik to obecnie jedna z największych atrakcji miasta. Położony jest niedaleko dzielnicy Zdroje, na obrzeżach Szczecina, dzięki temu nie trzeba obawiać się zgiełku ani tłumów ludzi. Jezioro położone jest na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Charakterystyczna, zielonkawobłękitna barwa wody pochodzi od dużej zawartości węglanu wapnia, ponieważ zbiornik powstał w miejscu dawnej kopalni kredy. Wyznaczone ścieżki pozwolą Ci bezpiecznie obejść lustro wody dokoła. Jeśli chcesz wybrać się na przyjemny spacer i przy okazji podziwiać piękne widoki, zdecydowanie polecamy wycieczkę nad Jezioro Szmaragdowe.

Ciekawe miejsca na Pomorzu Zachodnim, o których mogłeś nie wiedzieć

Atrakcje Pomorza Zachodniego to nie tylko malownicze krajobrazy. Zastanawiasz się, jakie inne, niezwykłe miejsca kryje ten region?

4. Fabryka w Policach

Wizyta w pozostałościach fabryki benzyny syntetycznej w Policach to jeden mniej oczywistych wyborów, jeśli chodzi o atrakcje podczas wakacji. Niesłusznie! Wznoszenie tego budynku rozpoczęto w 1937 roku, a wybuch II wojny światowej przyspieszył rozbudowę. 8 lat później doszło do jej zbombardowania.

Dzięki przejściu ścieżki turystyczno-dydaktycznej z przewodnikiem, masz szansę dowiedzieć się ciekawych historii na temat tego jak fabryka wyglądała kilkadziesiąt lat temu i jaka była jej fascynująca historia – od powstania do upadku. Fabrykę można również zwiedzać samodzielnie, podążając wytyczoną ścieżką. Miejsce jest otwarte dla odwiedzających w każdą sobotę o godzinie 13:00. Wstęp bezpłatny.

5. Pozostałości kościoła w Trzęsaczu

Ciekawe miejsce na Pomorzu Zachodnim to między innymi Trzęsacz. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych rejonów nad polskim morzem. Sama miejscowość swoim urokiem przyciąga mnóstwo turystów oraz — ze względu na dogodne warunki — miłośników paralotniarstwa. Jednak najbardziej znana jest dzięki ruinom gotyckiego kościoła, wybudowanego w XV wieku. Jeszcze sto lat temu stojący na skarpie budynek można było podziwiać w całości. Z biegiem lat, morze, podmywające nieustannie ląd i zagarniające teren dla siebie, sprawiło, że z dumnej sylwetki gotyckiego kościoła dziś można podziwiać zaledwie jedną, południową ścianę budowli.

Legenda dotycząca losu wspomnianego kościoła, związana jest z pewną lokalną legendą. Mówi o tym, że dawno temu, w rybacką sieć zaplątała się syrena (zwana wtedy Zielenicą), którą ksiądz próbował nawrócić na wiarę chrześcijańską. Ona jednak odrzucała cudzą wiarę, tęskniła za domem i  opadała z sił. Kiedy umarła, jej rozzłoszczony ojciec, Król Morza, postanowił odebrać ciało córki z przykościelnego cmentarza. Rozkazał morzu bić o brzeg i zabierać ląd, kawałek po kawałku.

6. Zatopiony pradawny las

Na plaży pomiędzy Czołpinem a Rowami, morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed tysięcy lat. A właściwie same pnie, które zostały po dębowo-bukowej puszczy. Drzewa prawdopodobnie strawił pożar, lub zostały wycięte przez naszych przodków. Warto się tam wybrać, żeby nasycić oczy tym widokiem nim kolejny sztorm zakryje go przed oczami zwiedzających.

7. Muzeum Wyrzutni Rakiet w pobliżu Łeby

W okolicach Łeby warto zobaczyć Muzeum Wyrzutni Rakiet, położone w obrębie Parku Słowińskiego. Jest to teren byłego hitlerowskiego poligonu doświadczalnego. Podczas II wojny światowej były tam testowane rakiety Rheintochter, które mogły przenosić nawet 150 kilogramów ładunków wybuchowych. Do zwiedzania przeznaczony jest bunkier dowodzenia, hala montażowa oraz wystawa uzbrojenia. Natomiast z wieży widokowej możesz popatrzeć na urokliwą okolicę. Przez kilka dekad trzeba było mieć specjalne przepustki i pomyślnie pokonać kilka posterunków wartowniczych, żeby móc wejść na ten teren – dziś jest otwarty dla każdego.

W pobliżu (ok. 1,8 km) znajduje się też Wydma Łącka – żelazny punkt każdej wycieczki w te okolice.

Zabytki na Pomorzu Zachodnim

Jesteś fanem historii i wybierasz się na Pomorze Zachodnie? Zabytki tego miejsca z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

8. Baszta Lontowa w Kołobrzegu

Potocznie, choć nieprawidłowo, nazywa się ją Basztą Prochową - budynek o takim przeznaczeniu znajdował się w innym punkcie tego miasta. Pomyłka spowodowana jest tym, że po II wojnie światowej błędnie przetłumaczono jej nazwę z języka niemieckiego. Ten militarny zabytek pochodzi ze średniowiecza. Pełnił funkcję obronną i pierwotnie wchodził w skład murów otaczających miasto. Kiedyś w Baszcie mieściły się dom noclegowy, kawiarnia, informacja turystyczna oraz siedziba oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Obecnie stoi pusta.

9. Latarnia morska w Kołobrzegu

Pomorze Zachodnie posiada atrakcje turystyczne, z którymi związanych jest sporo ciekawostek, jak na przykład ta dotycząca latarni morskiej w Kołobrzegu. Gdy powstała, w 1666 roku, rozpalano w niej ogień za każdym razem, gdy do portu zbliżał się statek (!). Dopiero 200 lat później, dzięki lampie zasilanej olejem rzepakowym, udało się utrzymywać źródło światła przez całą noc.

Latarnia to przede wszystkim wspaniały punkt widokowy. Po pokonaniu kilkuset stopni na zwiedzających czeka zachwycający widok na panoramę całego miasta. Ale to niejedyna atrakcja! W podziemiach latarni znajduje się Muzeum Minerałów, pełne pięknych, oryginalnych kamieni z różnych zakątków świata. Prawdziwa gratka dla miłośników historii naturalnej! W muzeum można zobaczyć m.in. największą muszlę w Polsce (143 kg), meteoryt z Polski o wadze 35 kg czy skamieniałe jaja dinozaurów w gnieździe.

Pomorze Zachodnie to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. Liczne atrakcje sprawiają, że można tu świetnie spędzać czas nawet jeśli pogoda nie dopisuje, albo znudziliście się plażowaniem!

Data Publikacji: 16.08.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!