Atrakcje na świecie

9 atrakcji i zabytków Pomorza Zachodniego, które warto zobaczyć

Pomorze Zachodnie oferuje turystom spragnionym rozrywek szereg atrakcji, spośród których najbardziej pożądanymi są morze i piaszczyste plaże. To jednak nie wszystko! Nadmorskie okolice mają do zaproponowania dużo więcej! Jeśli chciałbyś spędzić wakacje w Polsce w ciekawym miejscu, zobaczyć fascynujące zabytki i spędzić aktywnie czas, zachodnia część Pomorza z pewnością Cię nie zawiedzie. Sprawdź, jakie atrakcje możesz znaleźć w tym malowniczym regionie!

Największe atrakcje turystyczne Pomorza Zachodniego — co warto zobaczyć

Wybierasz się na wczasy na Pomorze Zachodnie? Atrakcje, o których przeczytasz poniżej, zaciekawią Cię w szczególności, jeśli lubisz spacery, aktywny wypoczynek oraz podziwianie bujnej zieleni malowniczych krajobrazów. To świetny pomysł na spędzenie wakacji z rodziną lub znajomymi. Zobacz naszą propozycję 9 atrakcji i zabytków Pomorza Zachodniego, które warto zobaczyć i zwiedzić.  

1. Promenady w Świnoujściu

W Świnoujściu znajdują się dwie promenady. Pierwsza z nich to Promenada Nadmorska — przedwojenny bulwar, który graniczy z dzielnicą uzdrowiskową. Jeśli słyszałeś kiedyś o tym mieście, to z pewnością wiesz o istnieniu tego popularnego wśród turystów deptaka. Podczas spaceru można podziwiać zabytkowe pensjonaty i sanatoria, usytuowane wzdłuż promenady. W pobliżu znajduje się też muszla koncertowa oraz punkty gastronomiczne, które oferują tradycyjne nadmorskie przysmaki z owoców morza oraz zwykle popularne w miejscowościach wypoczynkowych, uwielbiane przez dzieci gofry, lody, frytki i zapiekanki. Deptak łączy miasto z nadmorskimi miejscowościami po stronie niemieckiej.

Druga z kolei to Promenada nad Świną. Można z niej podziwiać statki pasażerskie oraz handlowe, które wpływają do portu – stąd warto udać się na wycieczkę na wyspę Wolin.

Warto pamiętać, że Świnoujście to bardzo ciekawe miasto, które skrywa o wiele więcej atrakcji i interesujących miejsc, które zasługują na to, aby je zwiedzić.

2. Wyspa Wolin

Tę największą polską wyspę oddziela od lądu Zalew Szczeciński i cieśnina Dziwna. Sama wyspa znana jest przede wszystkim ze względu na Woliński Park Narodowy, słynący z bogatej fauny i flory. Zamieszkuje tu między innymi orzeł bielik i dziesiątki innych gatunków ptaków, których próżno wypatrywać w innych rejonach Polski. Znaleźć tu można także kilka pięknych jezior polodowcowych - najbardziej znane są tutaj Jezioro Czajcze, Racze oraz Koprowo. Wokół zbiorników wodnych zostały także wytyczone ścieżki dla piechurów i rowerzystów. Zwiedzając wyspę Wolin warto zajrzeć także do Centrum Słowian i Wikingów. Przekraczając próg skansenu przeniesiemy się do czasów wczesnego średniowiecza i na własne oczy przekonamy się, jak wyglądało życie mieszkańców osady w okresie od IX do XI wieku. 12 rekonstrukcji chat, brama w fragmentem palisady, zabudowania rzemieślnicze, drewniane drogi, wyroby codziennego użytku i wiele innych elementów pozwoli nam przenieść się w czasie i przez chwilę poczuć jak ludzie zamieszkujący wyspę Wolin w tamtym okresie historycznym.

3. Jezioro Szmaragdowe w Szczecinie

Ten sztuczny zbiornik to obecnie jedna z największych atrakcji miasta. Położony jest niedaleko dzielnicy Zdroje, na obrzeżach Szczecina, dzięki temu nie trzeba obawiać się zgiełku ani tłumów ludzi. Jezioro położone jest na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Charakterystyczna, zielonkawobłękitna barwa wody pochodzi od dużej zawartości węglanu wapnia, ponieważ zbiornik powstał w miejscu dawnej kopalni kredy. Wyznaczone ścieżki pozwolą Ci bezpiecznie obejść lustro wody dokoła. Jeśli chcesz wybrać się na przyjemny spacer i przy okazji podziwiać piękne widoki, zdecydowanie polecamy wycieczkę nad Jezioro Szmaragdowe.

Ciekawe miejsca na Pomorzu Zachodnim, o których mogłeś nie wiedzieć

Atrakcje Pomorza Zachodniego to nie tylko malownicze krajobrazy. Zastanawiasz się, jakie inne, niezwykłe miejsca kryje ten region?

4. Fabryka w Policach

Wizyta w pozostałościach fabryki benzyny syntetycznej w Policach to jeden mniej oczywistych wyborów, jeśli chodzi o atrakcje podczas wakacji. Niesłusznie! Wznoszenie tego budynku rozpoczęto w 1937 roku, a wybuch II wojny światowej przyspieszył rozbudowę. 8 lat później doszło do jej zbombardowania.

Dzięki przejściu ścieżki turystyczno-dydaktycznej z przewodnikiem, masz szansę dowiedzieć się ciekawych historii na temat tego jak fabryka wyglądała kilkadziesiąt lat temu i jaka była jej fascynująca historia – od powstania do upadku. Fabrykę można również zwiedzać samodzielnie, podążając wytyczoną ścieżką. Miejsce jest otwarte dla odwiedzających w każdą sobotę o godzinie 13:00. Wstęp bezpłatny.

5. Pozostałości kościoła w Trzęsaczu

Ciekawe miejsce na Pomorzu Zachodnim to między innymi Trzęsacz. Jest to bez wątpienia jeden z najbardziej malowniczych rejonów nad polskim morzem. Sama miejscowość swoim urokiem przyciąga mnóstwo turystów oraz — ze względu na dogodne warunki — miłośników paralotniarstwa. Jednak najbardziej znana jest dzięki ruinom gotyckiego kościoła, wybudowanego w XV wieku. Jeszcze sto lat temu stojący na skarpie budynek można było podziwiać w całości. Z biegiem lat, morze, podmywające nieustannie ląd i zagarniające teren dla siebie, sprawiło, że z dumnej sylwetki gotyckiego kościoła dziś można podziwiać zaledwie jedną, południową ścianę budowli.

Legenda dotycząca losu wspomnianego kościoła, związana jest z pewną lokalną legendą. Mówi o tym, że dawno temu, w rybacką sieć zaplątała się syrena (zwana wtedy Zielenicą), którą ksiądz próbował nawrócić na wiarę chrześcijańską. Ona jednak odrzucała cudzą wiarę, tęskniła za domem i  opadała z sił. Kiedy umarła, jej rozzłoszczony ojciec, Król Morza, postanowił odebrać ciało córki z przykościelnego cmentarza. Rozkazał morzu bić o brzeg i zabierać ląd, kawałek po kawałku.

6. Zatopiony pradawny las

Na plaży pomiędzy Czołpinem a Rowami, morze odsłoniło prehistoryczny las sprzed tysięcy lat. A właściwie same pnie, które zostały po dębowo-bukowej puszczy. Drzewa prawdopodobnie strawił pożar, lub zostały wycięte przez naszych przodków. Warto się tam wybrać, żeby nasycić oczy tym widokiem nim kolejny sztorm zakryje go przed oczami zwiedzających.

7. Muzeum Wyrzutni Rakiet w pobliżu Łeby

W okolicach Łeby warto zobaczyć Muzeum Wyrzutni Rakiet, położone w obrębie Parku Słowińskiego. Jest to teren byłego hitlerowskiego poligonu doświadczalnego. Podczas II wojny światowej były tam testowane rakiety Rheintochter, które mogły przenosić nawet 150 kilogramów ładunków wybuchowych. Do zwiedzania przeznaczony jest bunkier dowodzenia, hala montażowa oraz wystawa uzbrojenia. Natomiast z wieży widokowej możesz popatrzeć na urokliwą okolicę. Przez kilka dekad trzeba było mieć specjalne przepustki i pomyślnie pokonać kilka posterunków wartowniczych, żeby móc wejść na ten teren – dziś jest otwarty dla każdego.

W pobliżu (ok. 1,8 km) znajduje się też Wydma Łącka – żelazny punkt każdej wycieczki w te okolice.

Zabytki na Pomorzu Zachodnim

Jesteś fanem historii i wybierasz się na Pomorze Zachodnie? Zabytki tego miejsca z pewnością spełnią Twoje oczekiwania.

8. Baszta Lontowa w Kołobrzegu

Potocznie, choć nieprawidłowo, nazywa się ją Basztą Prochową - budynek o takim przeznaczeniu znajdował się w innym punkcie tego miasta. Pomyłka spowodowana jest tym, że po II wojnie światowej błędnie przetłumaczono jej nazwę z języka niemieckiego. Ten militarny zabytek pochodzi ze średniowiecza. Pełnił funkcję obronną i pierwotnie wchodził w skład murów otaczających miasto. Kiedyś w Baszcie mieściły się dom noclegowy, kawiarnia, informacja turystyczna oraz siedziba oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Obecnie stoi pusta.

9. Latarnia morska w Kołobrzegu

Pomorze Zachodnie posiada atrakcje turystyczne, z którymi związanych jest sporo ciekawostek, jak na przykład ta dotycząca latarni morskiej w Kołobrzegu. Gdy powstała, w 1666 roku, rozpalano w niej ogień za każdym razem, gdy do portu zbliżał się statek (!). Dopiero 200 lat później, dzięki lampie zasilanej olejem rzepakowym, udało się utrzymywać źródło światła przez całą noc.

Latarnia to przede wszystkim wspaniały punkt widokowy. Po pokonaniu kilkuset stopni na zwiedzających czeka zachwycający widok na panoramę całego miasta. Ale to niejedyna atrakcja! W podziemiach latarni znajduje się Muzeum Minerałów, pełne pięknych, oryginalnych kamieni z różnych zakątków świata. Prawdziwa gratka dla miłośników historii naturalnej! W muzeum można zobaczyć m.in. największą muszlę w Polsce (143 kg), meteoryt z Polski o wadze 35 kg czy skamieniałe jaja dinozaurów w gnieździe.

Pomorze Zachodnie to doskonałe miejsce na spędzenie wakacji. Liczne atrakcje sprawiają, że można tu świetnie spędzać czas nawet jeśli pogoda nie dopisuje, albo znudziliście się plażowaniem!

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.