Alanya - co zobaczyć w Turcji? TOP 10 atrakcji

Alanya to jeden z najważniejszych i zarazem najładniejszych kurortów wypoczynkowych w Turcji. Miejscowość jest bardzo malowniczo położona – dokładnie w samym środku miasta znajduje się wysoki na blisko 250 metrów skalny cypel, wdzierający się w toń Morza Śródziemnego, na szczycie, którego usytuowana jest warowna twierdza strzegąca niegdyś bezpieczeństwa. Od strony lądu otaczają ją góry Taurus, zaś przy tutejszym wybrzeżu znajdują się jedne z najlepszych plaż Riwiery Tureckiej. Wszystko to razem sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie wakacji w Turcji.

Turecka Alanya - co warto wiedzieć? Historia i atrakcje turystyczne

W czasach antycznej Grecji Alanya nosiła nazwę Korakesio i była jedną z ważniejszych osad starożytnej Pamfilii - historycznej krainy leżącej w środkowej części południowego wybrzeża dzisiejszej Turcji. W okresie rzymskim i pod panowaniem Bizancjum przylgnęły do niej nazwy Kalonoros i Kalon Oros, co w wolnym tłumaczeniu z greki oznacza „Piękna Góra”. W XIII w. po podbiciu tych terenów przez Turków seldżuckich zmieniono nazwę miejscowości na Alaiye, a obecna nazwa miasta powstała dopiero w 1935 r., kiedy to po raz pierwszy użył jej goszczący tu Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent Turcji.

Przez długie lata miejscowość opierała się na handlu morskim i uprawie roli, jednak na przełomie lat 80. i 90. XX w. postawiono tu na rozwój turystyki. Po Antalyi położonej 135 km na zachód stąd, Alanya jest obecnie drugim co do wielkości miastem w środkowej części południowego wybrzeża tego kraju. Dużą rolę odgrywa tu turystyczny aspekt – zarówno w samym mieście, jak i w sąsiednich miejscowościach stworzono fantastyczną infrastrukturę skierowaną w stronę wczasowiczów. Nic więc dziwnego, że każdego roku Alanyę odwiedzają setki tysięcy turystów. Podczas wakacji na Riwierze Tureckiej spotkacie więc turystów z różnych zakątków świata, których przyciągają nie tylko liczne zabytki, ale także doskonała pogoda sprzyjająca opalaniu. Wybraliśmy dla Was 10 najważniejszych w Alanyi atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym fantastycznym miejscu.

1. Alanya - co zobaczyć? Odwiedź Twierdzę Kalesi

Alanya Kalesi, bo tak po turecku nazywa się ta fortyfikacja, to jedna z głównych w Alanyi atrakcji. Nie sposób jej ominąć – znajduje się na skalnym cyplu wchodzącym w morze, który jest usytuowany pośrodku dzisiejszego miasta. Twierdza już od czasów antycznych była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny. Pierwsze fortyfikacje powstały tu w czasach hellenistycznych, a potem rozwijano je w okresie rzymskim i bizantyjskim. Obecna warownia pochodzi jednak w większości z początków XIII wieku, kiedy te tereny zostały opanowane przez Turków seldżuckich.

Zamek w Alanyi składa się z:

  • cytadeli, nazywanej także Zamkiem Wewnętrznym,
  • systemu murów obronnych (można po nich spacerować), które liczą 6,5 km długości, a w ich skład wchodzi w sumie 140 wież strażniczych!

Dodatkowo od strony zachodniej fortyfikacja jest chroniona 200-metrowym urwiskiem. W obrębie obwarowań Alanya Kalesi znajduje się bardzo wiele ciekawych zabytków, m.in. budynek arsenału, meczet i bizantyjska kaplica. Od strony wschodniej przy murach znajduje się Tersane – pierwsza seldżucka stocznia (wzniesiono tu wówczas pięć doków) na Morzu Śródziemnym, którą wybudowano tu w 1227 r. Obok stoczni, na północno-wschodnim krańcu fortyfikacji, mieści się natomiast słynna Czerwona Wieża.

2. Turecka Alanya - koniecznie zobacz Czerwoną Wieżę

Czerwona Wieża (tur. Kızıl Kule) to symbol tego miasta, który znajduje się w oficjalnym herbie Alanyi. Powstała jako fortyfikacja obronna, która miała chronić wejście do portu i znajdującą się w pobliżu stocznię przed atakami ze strony morza. Powstała w 1226 r. za czasów panowania seldżuckiego władcy Alaeddina Keykubada. Ma 33 metry wysokości i została zbudowana na planie ośmiokąta. Wewnątrz znajduje się pięć poziomów, które można zwiedzać (jest tam muzeum etnograficzne). Na szczycie wieży usytuowana jest cysterna, w której zbierano deszczówkę, ale co ciekawe, pełniła ona też funkcję wyważającą całą konstrukcję. Do budowy Kızıl Kule użyto kamieni pochodzących z antycznego miasta, m.in. marmuru. Ze względu na dużą wysokość i ciężar budulca, wyższe kondygnacje, a także zewnętrzna warstwa wieży, zostały wykonane z czerwonej palonej cegły, której fortyfikacja zawdzięcza swoją nazwę. Z góry roztacza się piękny widok na sąsiedni port i wschodnią część tutejszego wybrzeża.

3. Turcja - Alanya i przejazd kolejką górską

Jedną z atrakcji miasta Alanya jest kolejka górska, nazywana tutaj Alanya Teleferik, która łączy zachodnie wybrzeże miasta z twierdzą Kalesi, górującą nad miejscowością. Dolna stacja znajduje się tuż przy wybrzeżu, w niewielkim parku zbudowanym tu z okazji 100 rocznicy urodzin Mustafy Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Tureckiej Republiki, natomiast górna usytuowana jest w okolicach Zamku Wewnętrznego. Kolejkę wybudowano w 2017 r. i ma 900 metrów długości. Przejazd nią zajmuje kilka minut – z wagonika można podziwiać zmieniającą się panoramę zachodniej części tego miasta. Ma też bardzo praktyczne zastosowanie, ponieważ znacznie skraca drogę do twierdzy Kalesi. Na 250-metrową górę prowadzi dość kręta i uciążliwa trasa, a miejscami trzeba pokonywać liczne schody. Podoba Wam się taka forma spędzaniu czasu? A to tylko jeden z punktów zwiedzania Alanyi w ramach naszych wycieczek fakultatywnych w Turcji!

4. Alanya - co zwiedzić? Wejdź do Jaskini Damlataş

Jaskinia znajduje się po zachodniej stronie półwyspu, na którym wznosi się tutejsza twierdza. Odkryto ją stosunkowo późno, bowiem dopiero w 1948 r. i to właściwie przez przypadek – podczas konstrukcji tutejszego nabrzeża portowego. Jej nazwa – Damlataş - znaczy tyle, co Kapiący Kamień, można się więc domyślić, że wewnątrz znajduje się sporo stalaktytów. Jest stosunkowo niewielka, ale bardzo interesująca. Do jaskini prowadzi 50-metrowy korytarz, który miejscami sięga 15 m wysokości. W środku znajduje się wiele nacieków (badania glacjologów wskazują, że pochodzą mniej więc sprzed 15 tys. lat) i utrzymuje się tam stała temperatura – 22°C, oraz wilgotność – 95%. Ma specyficzny skład powietrza, który, jak się okazało, bardzo korzystnie wpływa na schorzenia astmatyczne.

5. Wypocznij na Plaży Kleopatry w tureckiej Alanyi

Zarówno w samym mieście, jak i w jego najbliższej okolicy, znajduje się wiele wspaniałych, piaszczystych plaż, które w głównej mierze spowodowały rozwój turystyki. Wszystkie plaże w okolicy liczą w sumie 60 kilometrów długości i w większości wyposażone są w niezbędną infrastrukturę – znajdują się tu przebieralnie, prysznice, toalety. Można wypożyczyć parasole i leżaki, a wszędzie wokół usytuowane są liczne bary i restauracje, gdzie można napić się kawy, czy skosztować specjałów miejscowej kuchni tureckiej.

Najsłynniejszą z tutejszych plaż jest Kleopatra, która zaczyna się dosłownie w samym centrum miejscowości, tuż koło cypla, na którym usytuowana jest twierdza Kalesi, i ciągnie się na zachód przez blisko 5 kilometrów. Jej początkowa część nosi co prawda nazwę Damlataş – tak jak sąsiednia jaskinia – ale ze względu na to, że między obydwiema plażami nie ma żadnej przerwy, w praktyce wszyscy mówią na cały ten obszar Plaża Kleopatry. Jej nazwa nawiązuje do legendy mówiącej o tym, że tutejszy drobniutki piasek oraz przepiękna lazurowa woda skusiły do kąpieli samą Kleopatrę - ostatnią królową hellenistycznego Egiptu.

Warto też zaznaczyć, że równie piękne plaże znajdują się we wschodniej części miasta, a najsłynniejsze z nich to Plaża Kejkubada i Plaża Portakal.

6. Poznaj historię Alanyi odwiedzając muzeum archeologiczne

Archeologiczne Muzeum Alanyi (tur. Alanya Arkeoloji Müzesi) to bezsprzecznie najlepsze miejsce, żeby zapoznać się z dziejami zarówno samej miejscowości, jak i okolicznego regionu. Muzeum powstało w 1967 r., a dziesięć lat temu (2012 r.) przeszło gruntowny remont w trakcie, którego zmieniono i unowocześniono szereg ekspozycji.

Muzeum składa się z dwóch sekcji – archeologicznej i etnograficznej, w których znajdują się ekspozycje artefaktów pochodzących z różnych okresów historycznych. Kolekcja zawiera liczne elementy ceramiczne, marmurowe i szklane oraz mozaiki z okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego. Na szczególną uwagę zasługują tu amfory datowane na 250-150 r. p.n.e. wyłowione przez rybaków z dna morskiego, bogata kolekcja monet z okresu 700–500 p.n.e., oraz wykonany z brązu posąg Herkulesa z II wieku.

7. Alanya - co warto zobaczyć? Zaszalej w tutejszych parkach rozrywki

W tureckiej Alanyi i jej okolicach znajduje się wiele parków rozrywki skierowanych nie tylko w stronę najmłodszych, ale też i z myślą o dorosłych. 

  1. Niedaleko jaskini Damlataş, zaledwie 5 minut spacerem z Plaży Kleopatry, usytuowany jest wodny park rozrywki Damlataş Aqua Center, który miejscowi nazywają potocznie Alanya Aqua Park. Miejsce to oferuje bardzo wiele zjeżdżalni, basenów, wodnych kaskad i pryszniców oraz sporo innych wodnych atrakcji.
  2. W centrum miasta znajduje się też Alanya Funfair - park rozrywki dla dzieci oferujący tradycyjne zabawy, takie jak karuzela i diabelski młyn.
  3. 15-20 km na zachód od centrum Alanyi, w miejscowości Türkler, znajduje się Park Morski i Delfinarium Sealanya, reklamujące się jako największy tego typu obiekt w Europie. Miejsce to oferuje wspaniałe pokazy z udziałem delfinów oraz możliwość pływania z nimi.

8. Rzuć się w wir zakupów w Alanyi - bazar piątkowy czeka

Alanya to też mekka dla miłośników zakupów. W całym mieście nie brakuje sklepów z najróżniejszym asortymentem, ale jedno miejsce warto, a nawet trzeba tu odwiedzić. Mowa o Bazarze Piątkowym, nazywanym tu Cuma Pazari, usytuowanym niedaleko pomnika Mustafy Kemala Atatürka w centrum miasta. Nazwa nawiązuje do czasów, kiedy to właśnie piątek był głównym dniem targowym w mieście, co wcale nie znaczy, że handel odbywa się tam tylko w piątki. To tak naprawdę olbrzymia przestrzeń handlowa z licznymi małymi sklepikami, gdzie przez siedem dni w tygodniu, od wczesnych godzin rannych, aż po późną noc kwitnie handel. Kupić można tam dosłownie wszystko – od pamiątek i świeżych owoców począwszy, przez ubrania, perfumy czy rękodzieło, a na dywanach skończywszy. Warto się tam wybrać, nawet jeśli ktoś nie ma zamiaru niczego kupować – spacer po krętych uliczkach tego bazaru świetnie oddaje koloryt miasta! 

9. Alanya - wycieczka fakultatywna do Jaskini Dim

12 km na zachód od centrum Alanyi znajduje się bardzo ciekawa Jaskini Dim (tur. Dim Mağarası) - druga pod względem wielkości w całej Turcji. Chociaż odkryto ją w 1986 r., szacuje się, że może mieć ok. 1 mln lat! Jej wnętrze wypełnione jest przepięknymi stalaktytami i stalagmitami, które po połączeniu utworzyły bardzo ciekawe stalagnaty.

Wejście usytuowane jest na zboczu góry Cebeli Reis, stanowiącej przedgórze pasma Taurusu, na wysokości przeszło 230 m n.p.m. Całość składa się dwóch części – pierwsza z nich ciągnie się na 50 metrów w głąb, a druga dochodzi do przeszło 350 metrów. Dodatkowo w środku znajduje się też niewielkie jezioro.

10. Co warto zobaczyć w okolicach Alanyi? Przejdź się Kanionem Sapadere

Około 45 km na zachód od Alanyi (jedzie się najpierw wzdłuż wybrzeża, a potem odbija na północ w góry Taurus), koło niewielkiej miejscowości Sapedere znajduje się bardzo malowniczy kanion, często odwiedzany przez turystów goszczących podczas wakacji w Alanyi. Spacer nie jest uciążliwy, a droga prowadzi wzdłuż wytyczonej ścieżki, która wiedzie po najbardziej malowniczej części tej okolicy. W trakcie przechadzki można podziwiać strome ściany kanionu i liczne wodospady, które powstały na płynącej środkiem kanionu rzece. Na końcu trasy znajduje się największy z wodospadów, który tworzy też malownicze jezioro.

Data Publikacji: 03.03.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Tirana – atrakcje. Co zobaczyć w stolicy Albanii?Urlop na Półwyspie Bałkańskim oznacza dla wielu turystów wyjazd do Chorwacji lub Bułgarii, które są jednymi z bardziej popularnych kierunków podróży. Albania to mniej oczywisty kierunek, który może okazać się pozytywnym zaskoczeniem pod względem oferowanych wrażeń. Państwo jest położone w południowej części Bałkanów, na styku Morza Jońskiego i Adriatyku; daje zarówno możliwość odpoczynku na piaszczystych plażach, jak i podziwiania piękna górskich szczytów. Obowiązkowym punktem odwiedzających Albanię jest również stolica kraju – Tirana. Przekonaj się sam, co sprawia, że coraz więcej turystów wybiera ten fascynujący zakątek Europy!
krajobraz kierunku
Hawaje – atrakcje. Co poza plażami mają do zaoferowania te rajskie wyspy?Piaszczyste plaże, kołyszące się na wietrze palmy i egzotyczne tancerki z girlandami kwiatów na szyi tańczące taniec hula, a także wulkaniczne szczyty, barwna polinezyjska kultura ludów Pacyfiku, bohaterskie Pearl Harbour i ojczyzna Baraka Obamy – Hawaje niejedno mają oblicze. Teraz jest najlepszy czas, by je wszystkie poznać. Jako że USA zniosły wizy dla Polaków, to wakacje na Hawajach są bliżej, niż myślisz!
krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.