[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Alanya - co zobaczyć w Turcji? TOP 10 atrakcji

Alanya to jeden z najważniejszych i zarazem najładniejszych kurortów wypoczynkowych w Turcji. Miejscowość jest bardzo malowniczo położona – dokładnie w samym środku miasta znajduje się wysoki na blisko 250 metrów skalny cypel, wdzierający się w toń Morza Śródziemnego, na szczycie, którego usytuowana jest warowna twierdza strzegąca niegdyś bezpieczeństwa. Od strony lądu otaczają ją góry Taurus, zaś przy tutejszym wybrzeżu znajdują się jedne z najlepszych plaż Riwiery Tureckiej. Wszystko to razem sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie wakacji w Turcji.

Turecka Alanya - co warto wiedzieć? Historia i atrakcje turystyczne

W czasach antycznej Grecji Alanya nosiła nazwę Korakesio i była jedną z ważniejszych osad starożytnej Pamfilii - historycznej krainy leżącej w środkowej części południowego wybrzeża dzisiejszej Turcji. W okresie rzymskim i pod panowaniem Bizancjum przylgnęły do niej nazwy Kalonoros i Kalon Oros, co w wolnym tłumaczeniu z greki oznacza „Piękna Góra”. W XIII w. po podbiciu tych terenów przez Turków seldżuckich zmieniono nazwę miejscowości na Alaiye, a obecna nazwa miasta powstała dopiero w 1935 r., kiedy to po raz pierwszy użył jej goszczący tu Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent Turcji.

Przez długie lata miejscowość opierała się na handlu morskim i uprawie roli, jednak na przełomie lat 80. i 90. XX w. postawiono tu na rozwój turystyki. Po Antalyi położonej 135 km na zachód stąd, Alanya jest obecnie drugim co do wielkości miastem w środkowej części południowego wybrzeża tego kraju. Dużą rolę odgrywa tu turystyczny aspekt – zarówno w samym mieście, jak i w sąsiednich miejscowościach stworzono fantastyczną infrastrukturę skierowaną w stronę wczasowiczów. Nic więc dziwnego, że każdego roku Alanyę odwiedzają setki tysięcy turystów. Podczas wakacji na Riwierze Tureckiej spotkacie więc turystów z różnych zakątków świata, których przyciągają nie tylko liczne zabytki, ale także doskonała pogoda sprzyjająca opalaniu. Wybraliśmy dla Was 10 najważniejszych w Alanyi atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym fantastycznym miejscu.

1. Alanya - co zobaczyć? Odwiedź Twierdzę Kalesi

Alanya Kalesi, bo tak po turecku nazywa się ta fortyfikacja, to jedna z głównych w Alanyi atrakcji. Nie sposób jej ominąć – znajduje się na skalnym cyplu wchodzącym w morze, który jest usytuowany pośrodku dzisiejszego miasta. Twierdza już od czasów antycznych była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny. Pierwsze fortyfikacje powstały tu w czasach hellenistycznych, a potem rozwijano je w okresie rzymskim i bizantyjskim. Obecna warownia pochodzi jednak w większości z początków XIII wieku, kiedy te tereny zostały opanowane przez Turków seldżuckich.

Zamek w Alanyi składa się z:

  • cytadeli, nazywanej także Zamkiem Wewnętrznym,
  • systemu murów obronnych (można po nich spacerować), które liczą 6,5 km długości, a w ich skład wchodzi w sumie 140 wież strażniczych!

Dodatkowo od strony zachodniej fortyfikacja jest chroniona 200-metrowym urwiskiem. W obrębie obwarowań Alanya Kalesi znajduje się bardzo wiele ciekawych zabytków, m.in. budynek arsenału, meczet i bizantyjska kaplica. Od strony wschodniej przy murach znajduje się Tersane – pierwsza seldżucka stocznia (wzniesiono tu wówczas pięć doków) na Morzu Śródziemnym, którą wybudowano tu w 1227 r. Obok stoczni, na północno-wschodnim krańcu fortyfikacji, mieści się natomiast słynna Czerwona Wieża.

2. Turecka Alanya - koniecznie zobacz Czerwoną Wieżę

Czerwona Wieża (tur. Kızıl Kule) to symbol tego miasta, który znajduje się w oficjalnym herbie Alanyi. Powstała jako fortyfikacja obronna, która miała chronić wejście do portu i znajdującą się w pobliżu stocznię przed atakami ze strony morza. Powstała w 1226 r. za czasów panowania seldżuckiego władcy Alaeddina Keykubada. Ma 33 metry wysokości i została zbudowana na planie ośmiokąta. Wewnątrz znajduje się pięć poziomów, które można zwiedzać (jest tam muzeum etnograficzne). Na szczycie wieży usytuowana jest cysterna, w której zbierano deszczówkę, ale co ciekawe, pełniła ona też funkcję wyważającą całą konstrukcję. Do budowy Kızıl Kule użyto kamieni pochodzących z antycznego miasta, m.in. marmuru. Ze względu na dużą wysokość i ciężar budulca, wyższe kondygnacje, a także zewnętrzna warstwa wieży, zostały wykonane z czerwonej palonej cegły, której fortyfikacja zawdzięcza swoją nazwę. Z góry roztacza się piękny widok na sąsiedni port i wschodnią część tutejszego wybrzeża.

3. Turcja - Alanya i przejazd kolejką górską

Jedną z atrakcji miasta Alanya jest kolejka górska, nazywana tutaj Alanya Teleferik, która łączy zachodnie wybrzeże miasta z twierdzą Kalesi, górującą nad miejscowością. Dolna stacja znajduje się tuż przy wybrzeżu, w niewielkim parku zbudowanym tu z okazji 100 rocznicy urodzin Mustafy Kemala Atatürka, pierwszego prezydenta Tureckiej Republiki, natomiast górna usytuowana jest w okolicach Zamku Wewnętrznego. Kolejkę wybudowano w 2017 r. i ma 900 metrów długości. Przejazd nią zajmuje kilka minut – z wagonika można podziwiać zmieniającą się panoramę zachodniej części tego miasta. Ma też bardzo praktyczne zastosowanie, ponieważ znacznie skraca drogę do twierdzy Kalesi. Na 250-metrową górę prowadzi dość kręta i uciążliwa trasa, a miejscami trzeba pokonywać liczne schody. Podoba Wam się taka forma spędzaniu czasu? A to tylko jeden z punktów zwiedzania Alanyi w ramach naszych wycieczek fakultatywnych w Turcji!

4. Alanya - co zwiedzić? Wejdź do Jaskini Damlataş

Jaskinia znajduje się po zachodniej stronie półwyspu, na którym wznosi się tutejsza twierdza. Odkryto ją stosunkowo późno, bowiem dopiero w 1948 r. i to właściwie przez przypadek – podczas konstrukcji tutejszego nabrzeża portowego. Jej nazwa – Damlataş - znaczy tyle, co Kapiący Kamień, można się więc domyślić, że wewnątrz znajduje się sporo stalaktytów. Jest stosunkowo niewielka, ale bardzo interesująca. Do jaskini prowadzi 50-metrowy korytarz, który miejscami sięga 15 m wysokości. W środku znajduje się wiele nacieków (badania glacjologów wskazują, że pochodzą mniej więc sprzed 15 tys. lat) i utrzymuje się tam stała temperatura – 22°C, oraz wilgotność – 95%. Ma specyficzny skład powietrza, który, jak się okazało, bardzo korzystnie wpływa na schorzenia astmatyczne.

5. Wypocznij na Plaży Kleopatry w tureckiej Alanyi

Zarówno w samym mieście, jak i w jego najbliższej okolicy, znajduje się wiele wspaniałych, piaszczystych plaż, które w głównej mierze spowodowały rozwój turystyki. Wszystkie plaże w okolicy liczą w sumie 60 kilometrów długości i w większości wyposażone są w niezbędną infrastrukturę – znajdują się tu przebieralnie, prysznice, toalety. Można wypożyczyć parasole i leżaki, a wszędzie wokół usytuowane są liczne bary i restauracje, gdzie można napić się kawy, czy skosztować specjałów miejscowej kuchni tureckiej.

Najsłynniejszą z tutejszych plaż jest Kleopatra, która zaczyna się dosłownie w samym centrum miejscowości, tuż koło cypla, na którym usytuowana jest twierdza Kalesi, i ciągnie się na zachód przez blisko 5 kilometrów. Jej początkowa część nosi co prawda nazwę Damlataş – tak jak sąsiednia jaskinia – ale ze względu na to, że między obydwiema plażami nie ma żadnej przerwy, w praktyce wszyscy mówią na cały ten obszar Plaża Kleopatry. Jej nazwa nawiązuje do legendy mówiącej o tym, że tutejszy drobniutki piasek oraz przepiękna lazurowa woda skusiły do kąpieli samą Kleopatrę - ostatnią królową hellenistycznego Egiptu.

Warto też zaznaczyć, że równie piękne plaże znajdują się we wschodniej części miasta, a najsłynniejsze z nich to Plaża Kejkubada i Plaża Portakal.

6. Poznaj historię Alanyi odwiedzając muzeum archeologiczne

Archeologiczne Muzeum Alanyi (tur. Alanya Arkeoloji Müzesi) to bezsprzecznie najlepsze miejsce, żeby zapoznać się z dziejami zarówno samej miejscowości, jak i okolicznego regionu. Muzeum powstało w 1967 r., a dziesięć lat temu (2012 r.) przeszło gruntowny remont w trakcie, którego zmieniono i unowocześniono szereg ekspozycji.

Muzeum składa się z dwóch sekcji – archeologicznej i etnograficznej, w których znajdują się ekspozycje artefaktów pochodzących z różnych okresów historycznych. Kolekcja zawiera liczne elementy ceramiczne, marmurowe i szklane oraz mozaiki z okresu hellenistycznego, rzymskiego i bizantyjskiego. Na szczególną uwagę zasługują tu amfory datowane na 250-150 r. p.n.e. wyłowione przez rybaków z dna morskiego, bogata kolekcja monet z okresu 700–500 p.n.e., oraz wykonany z brązu posąg Herkulesa z II wieku.

7. Alanya - co warto zobaczyć? Zaszalej w tutejszych parkach rozrywki

W tureckiej Alanyi i jej okolicach znajduje się wiele parków rozrywki skierowanych nie tylko w stronę najmłodszych, ale też i z myślą o dorosłych. 

  1. Niedaleko jaskini Damlataş, zaledwie 5 minut spacerem z Plaży Kleopatry, usytuowany jest wodny park rozrywki Damlataş Aqua Center, który miejscowi nazywają potocznie Alanya Aqua Park. Miejsce to oferuje bardzo wiele zjeżdżalni, basenów, wodnych kaskad i pryszniców oraz sporo innych wodnych atrakcji.
  2. W centrum miasta znajduje się też Alanya Funfair - park rozrywki dla dzieci oferujący tradycyjne zabawy, takie jak karuzela i diabelski młyn.
  3. 15-20 km na zachód od centrum Alanyi, w miejscowości Türkler, znajduje się Park Morski i Delfinarium Sealanya, reklamujące się jako największy tego typu obiekt w Europie. Miejsce to oferuje wspaniałe pokazy z udziałem delfinów oraz możliwość pływania z nimi.

8. Rzuć się w wir zakupów w Alanyi - bazar piątkowy czeka

Alanya to też mekka dla miłośników zakupów. W całym mieście nie brakuje sklepów z najróżniejszym asortymentem, ale jedno miejsce warto, a nawet trzeba tu odwiedzić. Mowa o Bazarze Piątkowym, nazywanym tu Cuma Pazari, usytuowanym niedaleko pomnika Mustafy Kemala Atatürka w centrum miasta. Nazwa nawiązuje do czasów, kiedy to właśnie piątek był głównym dniem targowym w mieście, co wcale nie znaczy, że handel odbywa się tam tylko w piątki. To tak naprawdę olbrzymia przestrzeń handlowa z licznymi małymi sklepikami, gdzie przez siedem dni w tygodniu, od wczesnych godzin rannych, aż po późną noc kwitnie handel. Kupić można tam dosłownie wszystko – od pamiątek i świeżych owoców począwszy, przez ubrania, perfumy czy rękodzieło, a na dywanach skończywszy. Warto się tam wybrać, nawet jeśli ktoś nie ma zamiaru niczego kupować – spacer po krętych uliczkach tego bazaru świetnie oddaje koloryt miasta! 

9. Alanya - wycieczka fakultatywna do Jaskini Dim

12 km na zachód od centrum Alanyi znajduje się bardzo ciekawa Jaskini Dim (tur. Dim Mağarası) - druga pod względem wielkości w całej Turcji. Chociaż odkryto ją w 1986 r., szacuje się, że może mieć ok. 1 mln lat! Jej wnętrze wypełnione jest przepięknymi stalaktytami i stalagmitami, które po połączeniu utworzyły bardzo ciekawe stalagnaty.

Wejście usytuowane jest na zboczu góry Cebeli Reis, stanowiącej przedgórze pasma Taurusu, na wysokości przeszło 230 m n.p.m. Całość składa się dwóch części – pierwsza z nich ciągnie się na 50 metrów w głąb, a druga dochodzi do przeszło 350 metrów. Dodatkowo w środku znajduje się też niewielkie jezioro.

10. Co warto zobaczyć w okolicach Alanyi? Przejdź się Kanionem Sapadere

Około 45 km na zachód od Alanyi (jedzie się najpierw wzdłuż wybrzeża, a potem odbija na północ w góry Taurus), koło niewielkiej miejscowości Sapedere znajduje się bardzo malowniczy kanion, często odwiedzany przez turystów goszczących podczas wakacji w Alanyi. Spacer nie jest uciążliwy, a droga prowadzi wzdłuż wytyczonej ścieżki, która wiedzie po najbardziej malowniczej części tej okolicy. W trakcie przechadzki można podziwiać strome ściany kanionu i liczne wodospady, które powstały na płynącej środkiem kanionu rzece. Na końcu trasy znajduje się największy z wodospadów, który tworzy też malownicze jezioro.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 03.03.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.8/6  8 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  90 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  261 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.6/6  14 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  642 oceny
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Turcja: Riwiera Egejska - Riwiera Turecka - Kapadocja
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  16 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.0/6  25 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.5/6  50 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
zdjęcie-oferty
5.5/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Turcja: Riwiera Turecka
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku
Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.
krajobraz-kierunku
Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop? Kto z nas nie marzy o egzotycznych podróżach i urlopie pod palmami, gdzie na piaszczystych plażach usytuowanych przy malowniczym wybrzeżu można się oderwać od trosk i zmartwień dnia codziennego? Tylko gdzie i jak znaleźć takie miejsce? Podpowiadamy, gdzie warto pojechać – wybraliśmy dla Was 11 najciekawszych egzotycznych krajów, skąd na pewno wrócicie wypoczęci, ale też pełni wrażeń i doznań po przeżytych przygodach.