Patagonia
Kraina geograficzna zwana Patagonią większości turystów kojarzy się zwykle z dziewiczym krajobrazem i jeśli tam pojedziesz, z pewnością się nie rozczarujesz, ponieważ ten położony na krańcu świata region jest rajem dla miłośników dzikiej natury. Zajmująca południowy kraniec kontynentu Patagonia znajduje się na terytorium Argentyny i Chile, pomiędzy Andami a dwoma oceanami: Atlantyckim i Spokojnym. Na północy jej granice wyznacza koryto rzeki Rio Negro. Patagonia obejmuje obszar około 1 043 076 km2, z czego 670 000 km2 w części wschodniej należy do Argentyny, a reszta na zachodzie do Chile. Patagonia może poszczycić się bodajże najbardziej malowniczymi krajobrazami w Ameryce Południowej. Znajduje się tutaj lodowiec Perito Moreno, jeden z nielicznych rozwijających się lodowców na świecie, a także dziewicze parki narodowe Andów, jeziora i lasy wysokogórskie. Zachodnie wybrzeże zdobią liczne fiordy i wyspy, a rzeki spływające do Oceanu Spokojnego porozcinały Andy głębokimi jarami. We wschodniej części Patagonii znajduje się Kraina Jezior, która jest popularnym celem wycieczek ze względu na przepiękne widoki, górskie jeziora, światowej klasy ośrodki narciarskie i niezliczone szlaki do pieszych wędrówek. Dalej na południe w Parku Narodowym Glacier można podziwiać górzysty krajobraz pełen lodowców i wiele rzadkich gatunków dzikich zwierząt.
Andy
Andy, dzięki dynamicznej zmienności terenu, tworzą jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów w Ameryce Południowej. Są tu nieskazitelnie czyste jeziora i rzeki, parki lodowcowe, ruiny Inków, ośnieżone szczyty i wspaniałe lasy deszczowe, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce dla wszelkich aktywności na świeżym powietrzu, w tym uprawiania różnych sportów wodnych, takich jak nurkowanie, rafting, żeglarstwo i wędkarstwo. Znajdują się tu również świetnie przygotowane i wymagające trasy narciarskie. Andy składają się z wielu pasm górskich, tworzących cztery równoległe łańcuchy: Kordylierę Wschodnią, Kordylierę Centralną, Kordylierę Zachodnią i Kordylierę Nadbrzeżną. Andy tworzą najdłuższy, bo liczący ponad 9 000 km, łańcuch górski na Ziemi, biegnący przez siedem krajów: Boliwię, Ekwador, Chile, Peru, Wenezuelę, Kolumbię i Argentynę. Są to góry fałdowe, które ciągną się w zachodniej części kontynentu, wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego, od zatoki Morza Karaibskiego na północy, po Ziemię Ognistą na południu. W Andach, na terytoriom Argentyny, znajduje się Aconcagua (6 960,8 m n.p.m.), czyli jeden z najwyższych szczytów na kontynencie. Nazwa gór pochodzi z języka keczua, od słowa antis, co oznacza wysoki szczyt. Rdzenni mieszkańcy, czyli Indianie Keczua i Ajmarowie, zamieszkujący wysokie partie gór uprawiają tu ziemię wzorem starożytnych Inków i noszą kolorowe, tradycyjne stroje. Pradawne szlaki handlowe wytyczone przez Inków stanowią obecnie doskonałe szlaki turystyczne. Najbardziej znana trasa wiedzie do Machu Picchu, a wyprawa trwa od trzech do pięciu dni. Inną popularną trasą jest szlak Gringo, biegnący od Quito w Ekwadorze do La Paz w Boliwii.
Brazylijskie wybrzeże
Legendarne plaże Brazylii przyciągają miliony turystów, którzy choć przez chwilę chcą zakosztować tutejszej niesamowitej atmosfery. Dla Brazylijczyków kultura plażowania jest tak samo istotna i ekscytująca jak słynny karnawał w Rio. Całe wybrzeże, od Rio po Fortalezę, to niezliczona ilość szerokich plaż z białym piaskiem, obmywanym przez krystalicznie czyste, błękitne wody oceanu. Dla wielu osób jest to kwintesencja raju, ale nawet najwięksi sceptycy przyznają, że jest to idealne miejsce na wymarzone wakacje. Możesz spędzić tu cały dzień doskonaląc swoją wakacyjną opaleniznę, sączyć wodę kokosową w cieniu palm lub grać w siatkówkę plażową, drugi – po piłce nożnej – ulubiony sport Brazylijczyków. Jasnoniebieskie wody i piękne rafy koralowe tworzą wymarzone warunki do pływania i nurkowania. Bez względu na to, którą z brazylijskich plaż wybierzesz, znajdziesz się w tropikalnym raju, ponieważ każda z nich ma swój wyjątkowy urok. Możesz wybierać między tętniącymi życiem, modnymi plażami miejskimi, z których najbardziej znane są Copacabana i Ipanema w Rio de Janeiro, a bardziej ustronnymi, schowanymi w przytulnych zatoczkach, rozrzuconych wzdłuż niezwykle długiego wybrzeża.
Amazonia
Położony w dorzeczu Amazonki region na zachodzie graniczy z Andami i zajmuje obszar 7 mln km2, z czego około 5,5 mln km2 zajmuje amazoński las deszczowy, czyli wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii, Peru, Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych na Ziemi oraz jej największy i najbogatszy gatunkowo obszar. Lasy deszczowe Amazonii są największym na świecie zasobem naturalnym, często opisywanym jako „zielone płuca planety”, ponieważ tutejsza roślinność jest odpowiedzialna za wytwarzanie 20 % tlenu obecnego w atmosferze.
Uważa się, że aż połowa żyjących na świecie gatunków roślin i zwierząt jest częścią tutejszego ekosystemu, a wiele gatunków wciąż nie zostało odkrytych. W lasach Amazonii do dziś mieszkają także plemiona, które nie miały styczności z cywilizacją. Peruwiańska część Amazonii jest wyjątkowo piękna, ponieważ wciąż jest obszarem dziewiczym i nienaruszonym. Może poszczycić się szerokim wachlarzem roślin i zwierząt, w tym wieloma rzadkimi gatunkami. Amazonia położona w Ekwadorze jest równie piękna i różnorodna. Oprócz dżungli i bogatego ekosystemu znajdziesz tu wulkany Limoncocha, Sumaco, Reventador i Sangay oraz wodospady San Rafael. Największa część Amazonii (około 60 %) znajduje się w Brazylii, warto wybrać się na wycieczkę łodzią po rzece, która zabierze Cię do serca dżungli.