Atrakcje Jastrzębiej Góry i okolic

Jastrzębia Góra to najbardziej na północ wysunięta część Polski. Warto więc tu przyjechać choćby z tego względu, ale tak naprawdę to tylko jedna z tutejszych atrakcji. Inne to wspaniałe klifowe wybrzeże, piękne piaszczyste plaże, dziewicza przyroda, ciekawa okolica, obfitująca w wiele interesujących szlaków pieszych i rowerowych. Zdecydowanie to jedno z tych miejsc, gdzie nie sposób się nudzić… co zatem warto zobaczyć podczas pobytu w Jastrzębiej Górze i które atrakcje zasługują na specjalną uwagę?

Położona na północnym krańcu Polski miejscowość, to też jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zaobserwować zjawisko białych nocy! Na pewno nie będzie to tak spektakularne, jak w Skandynawii, ale jednak. Zjawisko można obserwować jedynie przez kilkanaście dni w drugiej połowie czerwca. Słońce chowa się wtedy co prawda za horyzontem, ale tylko kilkanaście stopni poniżej, więc tak naprawdę na północy widać wyraźną, jasną poświatę.

Klify Jastrzębiej Góry – przyrodnicza atrakcja, której nie można pominąć

Jedną z największych atrakcji Jastrzębiej Góry jest dużą różnorodność linii brzegowej, która przejawia się m.in. w występujących tu klifach. Ten typ wybrzeża występuje w Polsce niezmiernie rzadko, tutaj zaś to norma. Najwyższy jest Klif Jastrzębski, który ma 33,2 metry wysokości i znajduje się w zachodniej części tutejszego nadbrzeża. To świetny punkt widokowy, który cieszy się popularnością zwłaszcza wieczorem – można stąd podziwiać piękne zachody słońca.

Fakt, że Jastrzębia Góra położona jest nad klifowym wybrzeżem, nie znaczy wcale, że pozbawiona jest dostępu do plaży. Wejść na plażę jest tu kilka, wszystkie jednak prowadzą w poprzek klifów. Linia i wysokość wzniesień jest zróżnicowana, i o ile w jednym przypadku, by dojść na plażę,  trzeba pokonać ok. 300 stopni, to w innych miejscach jest o wiele łatwiej – różnica wysokości między miejscowością a linią brzegową jest bowiem znacznie mniejsza. Tak jest np. na zachodnim krańcu, przy wejściu nr 25.

By ułatwić życie goszczącym tu wczasowiczom, już w 1938 roku rozpoczęto w Jastrzębiej Górze budowę wyciągu plażowego Światowid. Przerwała ją II Wojna Światowa i ostatecznie zakończono ją dopiero w 1966 roku. Niestety winda była użytkowana bardzo krótko. W 1971 roku konstrukcja się przechyliła i ją zamknięto, a podczas sztormu w 1982 r. całość ostatecznie runęła. Od tamtej pory nie ma już wyboru i trzeba samemu dojść na plażę. Ale nie przesadzajmy – spacer jest naprawdę przyjemny!

Sama plaża też jest dość ciekawa. W zachodniej części dominuje plaża piaszczysta, charakterystyczna dla większości polskiego wybrzeża, we wschodniej zaś plaża jest kamienista, jak w północnych częściach Bałtyku. To zróżnicowanie sprzyja długim, romantycznym spacerom.

Planując wczasy na Pomorzu Wschodnim zdecydowanie warto wybrać właśnie Jastrzębią Górę, nie tylko z uwagi na walory przyrodnicze tej okolicy, ale także ciekawą historię i pobliskie atrakcje.

Historia Jastrzębiej Góry

Jastrzębia Góra to jedna z najmłodszych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą co prawda z przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy miejscowość Habichtsberg, co po polsku oznacza Jastrzębia Góra, została zaznaczona na mapie Schröttera (Friedrich Leopold Reichsfreiherr von Schrötter był niemieckim kartografem, który stworzył najdokładniejszą mapę topograficzną Prus tamtego okresu), ale tak naprawdę aż do końca I Wojny Światowej znajdowały się tu niemal wyłącznie tereny rolnicze, głównie pastwiska, na których wypasano przede wszystkim gęsi. Ciekawe, że przez to Jastrzębia Góra zawdzięcza swoją kaszubską nazwę – Pilëce.  Po kaszubsku gąska to pila, a pilëce oznacza nie mniej, nie więcej tylko miejsce wypasania gąsek. Dzisiejsza nazwa – Jastrzębia Góra – wywodzi się najprawdopodobniej od Góry Jastrzębskiej, najwyższego wzniesienia w tej okolicy, które znajduje się między Chłapowem a Rozewiem.

Jastrzębia Góra zaczęła się tak naprawdę rozwijać w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Polska uzyskała dostęp do morza. W 1920 r. Jerzy Osmołowski, piastujący wówczas stanowisko Komisarza Generalnego Zarządu Cywilnego Ziem Wschodnich, który przyjechał do Pucka na Zaślubiny Polski z Morzem, zakupił dla swojej małżonki działkę na skarpie nad Bałtykiem na terenie dzisiejszej Jastrzębiej Góry. W jego ślady poszli inni i wkrótce zaczęły tu powstawać pierwsze domy letniskowe. Rok później spółka Jastgór, której udziałowcem był Osmołowski, odkupiła od właściciela ziemskiego i miejscowego rolnika wszystkie grunty w zachodniej części dzisiejszej miejscowości. Wkrótce powstał tu spory kurort z licznymi pensjonatami i prywatnymi domami różnych notabli okresu II RP. Swoją rezydencję o nazwie Mewa miał tu nawet sam Józef Piłsudski.

Rozwój miejscowości przerywa II Wojna Światowa. Po jej zakończeniu wraca jednak pomysł rozwoju tutejszego kurortu i powstają tu liczne domy wczasowe. W 1963 roku Jastrzębia Góra otrzymała status osiedla, a w 1975 r., wraz ze zmianą systemu administracyjnego w Polsce, Jastrzębia Góra, Rozewie oraz Lisi Jar weszły w skład Gminy Miejskiej Władysławowo. W 2015 r., na skutek kolejnych przekształceń administracyjnych, Jastrzębia Góra została wydzielona z Władysławowa, jako oddzielna wieś.

Atrakcje Jastrzębiej Góry, czyli co warto zobaczyć i gdzie się udać

Jastrzębia Góra jest młodą miejscowością, więc tak naprawdę nie ma tu obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Warto jednak pospacerować po tutejszych uliczkach, znajduje się bowiem przy nich wiele ciekawych zabudowań. Szczególnie dużo jest ich przy ulicy Bałtyckiej, która była pierwszą ulicą w mieście. Mieszczą się tu liczne wille i domy wczasowe z lat 20-tych ub. wieku, w tym najstarszy w mieście pensjonat Mewa. Z kolei na ulicy Królewskiej można podziwiać Kaszubkę, powstałą w 1921 r. willę Szymańskiego oraz byłą posiadłość Pawłowicza. Ciekawy jest też dom wczasowy Turkus przy ul. Słowackiego oraz dworek Echo przy ul. Klonowej. Warto też rzucić okiem na willę Marysia przy ul. Królewskiej oraz pensjonat Leśny Dworek przy ul. Marynarskiej.

Najbardziej rozrywkową częścią Jastrzębiej Góry jest Promenada Światowida. Znajduje się przy niej przestronny skwer z fontanną, a u jej wylotu w stronę morza usytuowano taras z punktem widokowym oraz zejście na plażę. Przy promenadzie mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami i wiele innych miejsc rozrywkowych, z których część przeznaczona jest dla dzieci. Z myślą o najmłodszych w Jastrzębiej Górze powstała też Wystawa Prehistorycznych Bestii,  która pokazuje m.in. bardzo realistyczne rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt.

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Jastrzębiej Góry jest Gwiazda Północy. To kamienny obelisk, który postawiono w najbardziej na północ wysuniętym miejscu Polski. Zdjęcie na tle Gwiazdy Północy, położonej na końcu ul. Norwida, to wręcz obowiązek wszystkich turystów przybywający do Jastrzębiej Góry.

gwiazda_polnocy_jastrzebia_gora

We wschodniej części tutejszego nabrzeża znajduje się z kolei wąwóz Lisi Jar. To długi na ok. 350 metrów i wysoki miejscami na 50 m wąwóz biegnący w stronę morza, który porastają liczne drzewa, przede wszystkim leciwe buki. Przy wejściu do niego (a te znajduje się przy ul. Rozewskiej) warto się zatrzymać przy pomniku upamiętniającym powrót do Polski króla Zygmunta III Wazy. Według miejscowych podań statek króla, wracającego po przegranej bitwie ze Szwedami, rozbił się u wybrzeży Bałtyku, przez co wylądował on właśnie w Lisim Jarze. Co ciekawe, pomnik nie przedstawia króla, ale orła na kuli. Przy Lisim Jarze znajduje się też pięknie odnowiona willa, którą w okresie międzywojennym wybudował tu hrabia de Rosset.

lisi_jar_jastrzebia

Podczas wypoczynku na Pomorzu Wschodnim, w Jastrzębiej Górze lub Władysławowie, warto wybrać się choć na jedną z oferowanych przez Rainbow wycieczek fakultatywnych. To wyjątkowa okazja do zwiedzenia najciekawszych zabytków i atrakcji Trójmiasta w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który przybliży ich bogatą historię. Ciekawą propozycją jest także całodniowa wycieczka po malowniczym regionie Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie rozległe lasy i cudownie zielone wzgórza przecinają niebieskie wstęgi gęsto położonych rzek i jezior. Pełen wrażeń dzień przeplatany ciekawymi opowieściami o historii i kulturze regionu to świetny pomysł na spędzenie czasu.

Atrakcje w okolicach Jastrzębiej Góry

Jastrzębia Góra położona jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w którym dodatkowo wytyczono też kilka rezerwatów. W okolicy jest więc bardzo dużo szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, oraz sporo różnego rodzaju ścieżek edukacyjnych.

Około 3 km na zachód od Jastrzębiej Góry, na wysokości Ostrowa znajduje się dość malownicze ujście niewielkiej rzeczki Czarna Woda, wpadającej tu do Bałtyku. Nieco dalej, w kierunku Karwi, gdzie kończy się wybrzeże klifowe, znajduje się z kolei fantastyczna plaża, która jest w tym miejscu wyjątkowo szeroka, i co ciekawe rzadko kiedy jest zatłoczona, nawet w szczytowym okresie letniego sezonu.

Na wschód ok Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie. Co ciekawe, jeszcze niedawno uważany był za najdalej na północ wysunięty punkt Polski, ale najnowsze badania wykazały, że palma pierwszeństwa należy się jednak wspomnianej wcześniej Gwieździe Północy. Warto jednak się tu wybrać, choćby ze względu na znajdującą się tu latarnię morską. Wysoka na 32,7 m Latarnia Morska Rozewie jest jedną z najstarszych na polskim wybrzeżu i działa też przy niej ciekawe Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym zgromadzono wiele interesujących eksponatów związanych z latarnictwem oraz modele innych polskich latarń morskich.

Spędzając urlop w Jastrzębiej Górze warto również wybrać się do pobliskiego Władysławowa, oddalonego o około 8km w kierunku wschodnim.

Data Publikacji: 30.08.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zamek Praski i jego atrakcje. Jakie tajemnice skrywa Zamek na Hradczanach?Zamek Praski, znany również jako Zamek na Hradczanach, to ikoniczny kompleks zamkowy w sercu Pragi, stolicy Czech. Obejmujący powierzchnię około 70 tys. m², uznawany jest za największy ciągły kompleks zamkowy na świecie. Dawniej stanowił siedzibę królów i książąt czeskich, dziś pełni rolę rezydencji prezydenta Republiki Czeskiej, a jednocześnie jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków w Europie. Odkryj fascynującą historię i niezwykłe atrakcje tego miejsca!
krajobraz kierunku
Francja – atrakcje. Co zobaczyć? Miasta, zabytki, naturaEkskluzywna moda, najlepsze wina, monumentalne katedry i chrupiące croissanty – to wszystko znaki rozpoznawcze Francji. Kraj ten każdego roku przyciąga miliony turystów – wśród nich są nie tylko zakochani odwiedzający najbardziej romantyczną stolicę Europy, ale także koneserzy sztuki i wielbiciele renesansowych zamków, z których słynie dolina Loary. Francja to kraj, którego poznawanie z pewnością nie skończy się na jednym wyjeździe! Co powinno znaleźć się na Twojej podróżniczej liście? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
krajobraz kierunku
Sousse (Tunezja) - atrakcje. Co warto zobaczyć?Sousse, jedno z najstarszych miast Tunezji, którego historia liczy ponad trzy tysiące lat, zachowało ślady kultur i cywilizacji, które od wieków kształtowały jego charakter. Od starożytnego Hadrumetum po średniowieczne islamskie zabytki, miasto oferuje wiele miejsc do odkrycia. W okolicy znajdują się również bardziej współczesna infrastruktura, pozwalająca na chwile pełnej radości rozrywki dla całej rodziny. Poznaj atrakcje, które czynią Sousse wyjątkowym punktem na mapie Tunezji, wartym rozważenia podczas urlopowych planów zarówno jako miejsce do zwiedzenia, jak i na wakacyjny wypoczynek.
krajobraz kierunku
Atrakcje na Półwyspie Chalkidiki to nie tylko piękne plaże!Chalkidiki w północnej Grecji to region, w którym możesz znaleźć zarówno starożytne świątynie, jak i miejsca duchowego znaczenia. To tutaj możesz odwiedzić świątynię Ammona Zeusa w Kallithea – jedną z najważniejszych w czasach antycznych, spacerować po ruinach starożytnego Toroni czy zobaczyć autonomiczne państwo klasztorne Athos (o ile jesteś mężczyzną!), które od wieków pozostaje niemal odcięte od świata. Na Chalkidiki czekają również unikalne atrakcje przyrodnicze. W lagunie Vourvourou można wypożyczyć kajak i eksplorować wysepki niedostępne z lądu, a w rezerwacie Cholomondas odkrywać szlaki biegnące przez piniowe lasy. Miłośnicy geologii docenią jaskinię Petralona, gdzie znaleziono szczątki człowieka sprzed 700 tysięcy lat. Ten artykuł zabierze Cię w podróż przez Chalkidiki i pozwoli zaplanować wakacje w tym urokliwym zakątku Grecji. Sprawdź, jakie atrakcje skrywa Półwysep Chalcydycki!