ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Atrakcje Jastrzębiej Góry i okolic

Jastrzębia Góra to najbardziej na północ wysunięta część Polski. Warto więc tu przyjechać choćby z tego względu, ale tak naprawdę to tylko jedna z tutejszych atrakcji. Inne to wspaniałe klifowe wybrzeże, piękne piaszczyste plaże, dziewicza przyroda, ciekawa okolica, obfitująca w wiele interesujących szlaków pieszych i rowerowych. Zdecydowanie to jedno z tych miejsc, gdzie nie sposób się nudzić… co zatem warto zobaczyć podczas pobytu w Jastrzębiej Górze i które atrakcje zasługują na specjalną uwagę?

Położona na północnym krańcu Polski miejscowość, to też jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można zaobserwować zjawisko białych nocy! Na pewno nie będzie to tak spektakularne, jak w Skandynawii, ale jednak. Zjawisko można obserwować jedynie przez kilkanaście dni w drugiej połowie czerwca. Słońce chowa się wtedy co prawda za horyzontem, ale tylko kilkanaście stopni poniżej, więc tak naprawdę na północy widać wyraźną, jasną poświatę.

Klify Jastrzębiej Góry – przyrodnicza atrakcja, której nie można pominąć

Jedną z największych atrakcji Jastrzębiej Góry jest dużą różnorodność linii brzegowej, która przejawia się m.in. w występujących tu klifach. Ten typ wybrzeża występuje w Polsce niezmiernie rzadko, tutaj zaś to norma. Najwyższy jest Klif Jastrzębski, który ma 33,2 metry wysokości i znajduje się w zachodniej części tutejszego nadbrzeża. To świetny punkt widokowy, który cieszy się popularnością zwłaszcza wieczorem – można stąd podziwiać piękne zachody słońca.

Fakt, że Jastrzębia Góra położona jest nad klifowym wybrzeżem, nie znaczy wcale, że pozbawiona jest dostępu do plaży. Wejść na plażę jest tu kilka, wszystkie jednak prowadzą w poprzek klifów. Linia i wysokość wzniesień jest zróżnicowana, i o ile w jednym przypadku, by dojść na plażę,  trzeba pokonać ok. 300 stopni, to w innych miejscach jest o wiele łatwiej – różnica wysokości między miejscowością a linią brzegową jest bowiem znacznie mniejsza. Tak jest np. na zachodnim krańcu, przy wejściu nr 25.

By ułatwić życie goszczącym tu wczasowiczom, już w 1938 roku rozpoczęto w Jastrzębiej Górze budowę wyciągu plażowego Światowid. Przerwała ją II Wojna Światowa i ostatecznie zakończono ją dopiero w 1966 roku. Niestety winda była użytkowana bardzo krótko. W 1971 roku konstrukcja się przechyliła i ją zamknięto, a podczas sztormu w 1982 r. całość ostatecznie runęła. Od tamtej pory nie ma już wyboru i trzeba samemu dojść na plażę. Ale nie przesadzajmy – spacer jest naprawdę przyjemny!

Sama plaża też jest dość ciekawa. W zachodniej części dominuje plaża piaszczysta, charakterystyczna dla większości polskiego wybrzeża, we wschodniej zaś plaża jest kamienista, jak w północnych częściach Bałtyku. To zróżnicowanie sprzyja długim, romantycznym spacerom.

Planując wczasy na Pomorzu Wschodnim zdecydowanie warto wybrać właśnie Jastrzębią Górę, nie tylko z uwagi na walory przyrodnicze tej okolicy, ale także ciekawą historię i pobliskie atrakcje.

Historia Jastrzębiej Góry

Jastrzębia Góra to jedna z najmłodszych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą co prawda z przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy miejscowość Habichtsberg, co po polsku oznacza Jastrzębia Góra, została zaznaczona na mapie Schröttera (Friedrich Leopold Reichsfreiherr von Schrötter był niemieckim kartografem, który stworzył najdokładniejszą mapę topograficzną Prus tamtego okresu), ale tak naprawdę aż do końca I Wojny Światowej znajdowały się tu niemal wyłącznie tereny rolnicze, głównie pastwiska, na których wypasano przede wszystkim gęsi. Ciekawe, że przez to Jastrzębia Góra zawdzięcza swoją kaszubską nazwę – Pilëce.  Po kaszubsku gąska to pila, a pilëce oznacza nie mniej, nie więcej tylko miejsce wypasania gąsek. Dzisiejsza nazwa – Jastrzębia Góra – wywodzi się najprawdopodobniej od Góry Jastrzębskiej, najwyższego wzniesienia w tej okolicy, które znajduje się między Chłapowem a Rozewiem.

Jastrzębia Góra zaczęła się tak naprawdę rozwijać w okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Polska uzyskała dostęp do morza. W 1920 r. Jerzy Osmołowski, piastujący wówczas stanowisko Komisarza Generalnego Zarządu Cywilnego Ziem Wschodnich, który przyjechał do Pucka na Zaślubiny Polski z Morzem, zakupił dla swojej małżonki działkę na skarpie nad Bałtykiem na terenie dzisiejszej Jastrzębiej Góry. W jego ślady poszli inni i wkrótce zaczęły tu powstawać pierwsze domy letniskowe. Rok później spółka Jastgór, której udziałowcem był Osmołowski, odkupiła od właściciela ziemskiego i miejscowego rolnika wszystkie grunty w zachodniej części dzisiejszej miejscowości. Wkrótce powstał tu spory kurort z licznymi pensjonatami i prywatnymi domami różnych notabli okresu II RP. Swoją rezydencję o nazwie Mewa miał tu nawet sam Józef Piłsudski.

Rozwój miejscowości przerywa II Wojna Światowa. Po jej zakończeniu wraca jednak pomysł rozwoju tutejszego kurortu i powstają tu liczne domy wczasowe. W 1963 roku Jastrzębia Góra otrzymała status osiedla, a w 1975 r., wraz ze zmianą systemu administracyjnego w Polsce, Jastrzębia Góra, Rozewie oraz Lisi Jar weszły w skład Gminy Miejskiej Władysławowo. W 2015 r., na skutek kolejnych przekształceń administracyjnych, Jastrzębia Góra została wydzielona z Władysławowa, jako oddzielna wieś.

Atrakcje Jastrzębiej Góry, czyli co warto zobaczyć i gdzie się udać

Jastrzębia Góra jest młodą miejscowością, więc tak naprawdę nie ma tu obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Warto jednak pospacerować po tutejszych uliczkach, znajduje się bowiem przy nich wiele ciekawych zabudowań. Szczególnie dużo jest ich przy ulicy Bałtyckiej, która była pierwszą ulicą w mieście. Mieszczą się tu liczne wille i domy wczasowe z lat 20-tych ub. wieku, w tym najstarszy w mieście pensjonat Mewa. Z kolei na ulicy Królewskiej można podziwiać Kaszubkę, powstałą w 1921 r. willę Szymańskiego oraz byłą posiadłość Pawłowicza. Ciekawy jest też dom wczasowy Turkus przy ul. Słowackiego oraz dworek Echo przy ul. Klonowej. Warto też rzucić okiem na willę Marysia przy ul. Królewskiej oraz pensjonat Leśny Dworek przy ul. Marynarskiej.

Najbardziej rozrywkową częścią Jastrzębiej Góry jest Promenada Światowida. Znajduje się przy niej przestronny skwer z fontanną, a u jej wylotu w stronę morza usytuowano taras z punktem widokowym oraz zejście na plażę. Przy promenadzie mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami i wiele innych miejsc rozrywkowych, z których część przeznaczona jest dla dzieci. Z myślą o najmłodszych w Jastrzębiej Górze powstała też Wystawa Prehistorycznych Bestii,  która pokazuje m.in. bardzo realistyczne rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt.

Jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Jastrzębiej Góry jest Gwiazda Północy. To kamienny obelisk, który postawiono w najbardziej na północ wysuniętym miejscu Polski. Zdjęcie na tle Gwiazdy Północy, położonej na końcu ul. Norwida, to wręcz obowiązek wszystkich turystów przybywający do Jastrzębiej Góry.

gwiazda_polnocy_jastrzebia_gora

We wschodniej części tutejszego nabrzeża znajduje się z kolei wąwóz Lisi Jar. To długi na ok. 350 metrów i wysoki miejscami na 50 m wąwóz biegnący w stronę morza, który porastają liczne drzewa, przede wszystkim leciwe buki. Przy wejściu do niego (a te znajduje się przy ul. Rozewskiej) warto się zatrzymać przy pomniku upamiętniającym powrót do Polski króla Zygmunta III Wazy. Według miejscowych podań statek króla, wracającego po przegranej bitwie ze Szwedami, rozbił się u wybrzeży Bałtyku, przez co wylądował on właśnie w Lisim Jarze. Co ciekawe, pomnik nie przedstawia króla, ale orła na kuli. Przy Lisim Jarze znajduje się też pięknie odnowiona willa, którą w okresie międzywojennym wybudował tu hrabia de Rosset.

lisi_jar_jastrzebia

Podczas wypoczynku na Pomorzu Wschodnim, w Jastrzębiej Górze lub Władysławowie, warto wybrać się choć na jedną z oferowanych przez Rainbow wycieczek fakultatywnych. To wyjątkowa okazja do zwiedzenia najciekawszych zabytków i atrakcji Trójmiasta w towarzystwie doświadczonego przewodnika, który przybliży ich bogatą historię. Ciekawą propozycją jest także całodniowa wycieczka po malowniczym regionie Szwajcarii Kaszubskiej, gdzie rozległe lasy i cudownie zielone wzgórza przecinają niebieskie wstęgi gęsto położonych rzek i jezior. Pełen wrażeń dzień przeplatany ciekawymi opowieściami o historii i kulturze regionu to świetny pomysł na spędzenie czasu.

Atrakcje w okolicach Jastrzębiej Góry

Jastrzębia Góra położona jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, w którym dodatkowo wytyczono też kilka rezerwatów. W okolicy jest więc bardzo dużo szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych, oraz sporo różnego rodzaju ścieżek edukacyjnych.

Około 3 km na zachód od Jastrzębiej Góry, na wysokości Ostrowa znajduje się dość malownicze ujście niewielkiej rzeczki Czarna Woda, wpadającej tu do Bałtyku. Nieco dalej, w kierunku Karwi, gdzie kończy się wybrzeże klifowe, znajduje się z kolei fantastyczna plaża, która jest w tym miejscu wyjątkowo szeroka, i co ciekawe rzadko kiedy jest zatłoczona, nawet w szczytowym okresie letniego sezonu.

Na wschód ok Jastrzębiej Góry znajduje się Przylądek Rozewie. Co ciekawe, jeszcze niedawno uważany był za najdalej na północ wysunięty punkt Polski, ale najnowsze badania wykazały, że palma pierwszeństwa należy się jednak wspomnianej wcześniej Gwieździe Północy. Warto jednak się tu wybrać, choćby ze względu na znajdującą się tu latarnię morską. Wysoka na 32,7 m Latarnia Morska Rozewie jest jedną z najstarszych na polskim wybrzeżu i działa też przy niej ciekawe Muzeum Latarnictwa Morskiego, w którym zgromadzono wiele interesujących eksponatów związanych z latarnictwem oraz modele innych polskich latarń morskich.

Spędzając urlop w Jastrzębiej Górze warto również wybrać się do pobliskiego Władysławowa, oddalonego o około 8km w kierunku wschodnim.

Data Publikacji: 30.08.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.