ikona-burger
napis-rainbow
ikona-Ukrainaikona-telefon
Atrakcje na świecie

Atrakcje na Kubie - zaplanuj wycieczkę marzeń

Fascynująca, egzotyczna i wyjątkowa Kuba to jedna z tych karaibskich wysp, gdzie spektakularne plaże nie są główną atrakcją. Wyspa przyciąga turystów swoim urokiem w stylu vintage, tętniącymi życiem barami, rozległymi plantacjami tytoniu i licznymi zabytkami. Wielu turystów przyjeżdża na Kubę, by odpocząć w jednym z luksusowych hoteli, w malowniczo położonym nadmorskim kurorcie Varadero. I nic w tym dziwnego, ponieważ bajkowa sceneria, rajskie plaże i oferta all inclusive stanowią kwintesencję karaibskich wakacji. Warto jednak połączyć kilkudniowy wypoczynek w kurorcie z intensywnym zwiedzaniem. Miejsc, które warto odwiedzić jest na Kubie naprawdę wiele, oto zaledwie kilka z nich, które sprawią, że już nigdy nie spojrzysz na tę rajską wyspę, jak na kolejną wyłącznie plażową destynację.

Trinidad

Założony w 1514 r. przez Diego Velazqueza, pierwszego gubernatora wyspy, Trinidad jest z pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na Kubie, ale w pełni na to zasługuje. Jest to jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast na wyspie, którego historyczna starówka została w 1988 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytkowe centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, dzięki czemu jest cicho i spokojnie, a liczne pracownie malarskie, sklepiki z rękodziełem i uliczne targi zachęcają do spacerów i zakupów. W Trinidadzie znajduje się kilka muzeów, z których najciekawszym jest Museo Histrico Municipal, gdzie oprócz wspaniałych kolekcji lokalnych dzieł sztuki można podziwiać spektakularny widok na miasto. Przy brukowanych uliczkach stoją pomalowane na pastelowe kolory budynki pamiętające czasy świetności miasta, które w XVII i XVIII w. było głównym ośrodkiem handlowym na wyspie. W nocy miasto tętni życiem, a mieszkańcy spotykają się na głównym placu i na ulicach, by wspólnie grać, śpiewać i tańczyć. Jedną z największych atrakcji w okolicy Trinidadu jest Valle de los Ingenios (Dolina Cukrowni), gdzie znajdowała się większość kubańskich plantacji trzciny cukrowej. Wśród wielu pięknych hacjend wyróżnia się Manaca Iznaga, gdzie można wspiąć się na 44-metrową wieżę służącą niegdyś do kontrolowania niewolników pracujących na plantacjach.

Cienfuegos


Cienfuegos to miasto, w którym na każdym kroku widoczny jest wyraźny europejski styl i charakter, pełne wspaniałej architektury i ciekawych miejsc. Nazywane jest często Paryżem Kuby lub Perłą Południa, a silne francuskie wpływy przejawiają się zarówno w lokalnych tradycjach, jak i architekturze.

Niesamowitych wrażeń dostarcza spacer po dzielnicy portowej, tuż przy pięknej zatoce Bahia de Jagua i odwiedziny w galeriach sztuki przy Plaza de Armas. Czasami można się spotkać z opinią, że Cienfuegos ma turystom niewiele do zaoferowania, ale być może to ciche miasteczko swój niezaprzeczalny urok zawdzięcza właśnie temu, że pozostaje poza zasięgiem masowej turystki. Historycz

Camaguey

Camaguey jest prawdopodobnie drugim po Hawanie najbardziej wyrafinowanym architektonicznie i przepięknie odrestaurowanym miastem Kuby. Jest to trzecie co do wielkości miasto w kraju, ale spacerując wzdłuż zamkniętej dla ruchu kołowego głównej ulicy można odnieść wrażenie, że jest się w małym miasteczku na prowincji. Camaguey znacznie różni się od reszty kubańskich miast, ponieważ zostało zbudowane na wzór medyny, czyli arabskiej dzielnicy złożonej z labiryntu krętych i wąskich uliczek. Zabytkowe centrum w 2008 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu mnóstwo kolorowych, kolonialnych domów, zabytkowych kościołów i klasztorów, tajemniczych zaułków i pięknych placyków z restauracjami i sklepikami. Koniecznie zajrzyj na główny plac miasta San Juan de Dios i na plac Carmen, a także odwiedź kościół Nuestra Seniora de la Merced.

Baracoa

Urocze miasteczko Baracoa położone w prowincji Guantanamo, na południowo-wschodnim krańcu wyspy, jest ukrytym klejnotem Kuby, o którym wiedzą nieliczni. Miasto zostało założone przez Diego Velazqueza w 1511 r. jako pierwsza stolica hiszpańskiej kolonii i w dużej mierze jest nadal zamieszkałe przez potomków rdzennych mieszkańców Kuby, czyli Indian Taino.

Miasteczko jest trudno dostępne i odizolowane od reszty kraju, ponieważ prowadzi do niego tylko jedna droga (La Farola), zbudowana dopiero w 1964 r. Baracoa zachwyca swym malowniczym położeniem, otoczona z jednej strony przez wody zatoki Bahia de Miel, a z drugiej przez majestatyczne, porośnięte bujnymi lasami góry. W tutejszym kościele znajduje się Krzyż Winorośli, jeden z pierwszych krzyży misyjnych przywiezionych przez Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata. Wznosząca się nad miastem góra El Yunque, o charakterystycznym kształcie przypominającym kowadło, została wspomniana przez Kolumba w jego dziennikach opisujących odkrywanie Ameryk.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 11.02.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
3.8/6  44 oceny
zdjęcie-oferty
4.7/6  89 ocen
zdjęcie-oferty
4.7/6  119 ocen
zdjęcie-oferty
3.4/6  11 ocen
Wypoczynek • Kuba: Varadero
zdjęcie-oferty
5.0/6  23 oceny
Wypoczynek • Kuba: Varadero
zdjęcie-oferty
3.8/6  44 oceny
Wypoczynek • Kuba: Varadero
zdjęcie-oferty
4.8/6  59 ocen
Wypoczynek • Kuba: Varadero
zdjęcie-oferty
5.0/6  15 ocen
Objazd + wypoczynek • Kuba
zdjęcie-oferty
5.1/6  4 oceny
Objazd + wypoczynek • Kuba
zdjęcie-oferty
3.6/6  31 ocen
Wypoczynek • Kuba: Varadero

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć

Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku

Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy

Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku

11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć?

Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku

11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku

Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.