ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Atrakcje na Kubie - zaplanuj wycieczkę marzeń

Fascynująca, egzotyczna i wyjątkowa Kuba to jedna z tych karaibskich wysp, gdzie spektakularne plaże nie są główną atrakcją. Wyspa przyciąga turystów swoim urokiem, tętniącymi życiem barami, rozległymi plantacjami tytoniu i licznymi zabytkami. Wielu turystów przyjeżdża na Kubę, by odpocząć w jednym z luksusowych hoteli, w malowniczo położonym nadmorskim kurorcie Varadero. I nic w tym dziwnego, ponieważ bajkowa sceneria, rajskie plaże i oferta all inclusive stanowią kwintesencję karaibskich wakacji. Warto jednak połączyć kilkudniowy wypoczynek w kurorcie z intensywnym zwiedzaniem. Miejsc, które warto odwiedzić jest na Kubie naprawdę wiele, oto zaledwie kilka z nich, które sprawią, że już nigdy nie spojrzysz na tę rajską wyspę, jak na kolejną wyłącznie plażową destynację.

W tym artykule przeczytasz o:

Trinidad

Założony w 1514 r. przez Diego Velazqueza, pierwszego gubernatora wyspy, Trinidad jest z pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast na Kubie, ale w pełni na to zasługuje. Jest to jedno z najlepiej zachowanych kolonialnych miast na wyspie, którego historyczna starówka została w 1988 r. wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytkowe centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, dzięki czemu jest cicho i spokojnie, a liczne pracownie malarskie, sklepiki z rękodziełem i uliczne targi zachęcają do spacerów i zakupów. W Trinidadzie znajduje się kilka muzeów, z których najciekawszym jest Museo Histrico Municipal, gdzie oprócz wspaniałych kolekcji lokalnych dzieł sztuki można podziwiać spektakularny widok na miasto. Przy brukowanych uliczkach stoją pomalowane na pastelowe kolory budynki pamiętające czasy świetności miasta, które w XVII i XVIII w. było głównym ośrodkiem handlowym na wyspie. W nocy miasto tętni życiem, a mieszkańcy spotykają się na głównym placu i na ulicach, by wspólnie grać, śpiewać i tańczyć. Jedną z największych atrakcji w okolicy Trinidadu jest Valle de los Ingenios (Dolina Cukrowni), gdzie znajdowała się większość kubańskich plantacji trzciny cukrowej. Wśród wielu pięknych hacjend wyróżnia się Manaca Iznaga, gdzie można wspiąć się na 44-metrową wieżę służącą niegdyś do kontrolowania niewolników pracujących na plantacjach.

Cienfuegos


Cienfuegos to miasto, w którym na każdym kroku widoczny jest wyraźny europejski styl i charakter, pełne wspaniałej architektury i ciekawych miejsc. Nazywane jest często Paryżem Kuby lub Perłą Południa, a silne francuskie wpływy przejawiają się zarówno w lokalnych tradycjach, jak i architekturze.

Niesamowitych wrażeń dostarcza spacer po dzielnicy portowej, tuż przy pięknej zatoce Bahia de Jagua i odwiedziny w galeriach sztuki przy Plaza de Armas. Czasami można się spotkać z opinią, że Cienfuegos ma turystom niewiele do zaoferowania, ale być może to ciche miasteczko swój niezaprzeczalny urok zawdzięcza właśnie temu, że pozostaje poza zasięgiem masowej turystki. Historycz

Camaguey

Camaguey jest prawdopodobnie drugim po Hawanie najbardziej wyrafinowanym architektonicznie i przepięknie odrestaurowanym miastem Kuby. Jest to trzecie co do wielkości miasto w kraju, ale spacerując wzdłuż zamkniętej dla ruchu kołowego głównej ulicy można odnieść wrażenie, że jest się w małym miasteczku na prowincji. Camaguey znacznie różni się od reszty kubańskich miast, ponieważ zostało zbudowane na wzór medyny, czyli arabskiej dzielnicy złożonej z labiryntu krętych i wąskich uliczek. Zabytkowe centrum w 2008 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu mnóstwo kolorowych, kolonialnych domów, zabytkowych kościołów i klasztorów, tajemniczych zaułków i pięknych placyków z restauracjami i sklepikami. Koniecznie zajrzyj na główny plac miasta San Juan de Dios i na plac Carmen, a także odwiedź kościół Nuestra Seniora de la Merced.

Baracoa

Urocze miasteczko Baracoa położone w prowincji Guantanamo, na południowo-wschodnim krańcu wyspy, jest ukrytym klejnotem Kuby, o którym wiedzą nieliczni. Miasto zostało założone przez Diego Velazqueza w 1511 r. jako pierwsza stolica hiszpańskiej kolonii i w dużej mierze jest nadal zamieszkałe przez potomków rdzennych mieszkańców Kuby, czyli Indian Taino.

Miasteczko jest trudno dostępne i odizolowane od reszty kraju, ponieważ prowadzi do niego tylko jedna droga (La Farola), zbudowana dopiero w 1964 r. Baracoa zachwyca swym malowniczym położeniem, otoczona z jednej strony przez wody zatoki Bahia de Miel, a z drugiej przez majestatyczne, porośnięte bujnymi lasami góry. W tutejszym kościele znajduje się Krzyż Winorośli, jeden z pierwszych krzyży misyjnych przywiezionych przez Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata. Wznosząca się nad miastem góra El Yunque, o charakterystycznym kształcie przypominającym kowadło, została wspomniana przez Kolumba w jego dziennikach opisujących odkrywanie Ameryk.

Data Publikacji: 11.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.
krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!