Hawana - 10 powodów, za które pokochasz to miasto

„Half of my heart is in Havana” – śpiewa Camila Cabello: „Połowa mojego serca jest w Hawanie”. W przypadku tej konkretnej piosenki chodzi oczywiście o mężczyznę, ale i sama kubańska stolica ma w sobie wystarczająco dużo uroku, by rozkochać w sobie każdego. Co takiego uwodzi turystów odwiedzających kubańską stolicę? Oto jej 10 najważniejszych atrakcji, które skradną każde serce.

1. Habana Vieja – Stara Hawana

Przepiękna zabudowa starej części Hawany utrzymana jest w stylu kolonialnym i stanowi świadectwo dawnej świetności tego miasta. Na ten zespół architektoniczny składają się głównie pałace, rezydencje i kościoły. Niszczejące elewacje budynków we wszystkich kolorach tęczy tworzą niesamowity klimat tego miasta.



2. Plaza Vieja – Stary Rynek

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Hawanie, zachwycające piękną, barokową architekturą. Dawniej Plaza Vieja była miejscem najważniejszych wydarzeń w mieście. To tu odbywały się publiczne egzekucje, tędy przechodziły świąteczne procesje oraz odbywały się fiesty i walki byków. Wszystkiemu przypatrywali się mieszkańcy miasta – Ci najbogatsi z balkonów rezydencji okalających plac.

Warto tu przysiąść w którymś z barów ze szklaneczką rumu i nasycić oczy tutejszą zabudową. Ciekawą perspektywę daje też Camera Obscura – to urządzenie optyczne będące kiedyś jednym z podstawowych narzędzi malarzy pejzażystów, jest dziś jedną z największych atrakcji Plaza Vieja w Hawanie. Obiektyw ustawiony jest na dachu jednej z budowli, przedstawiający panoramę miasta obraz jest natomiast wyświetlany w czasie rzeczywistym w zaciemnionym pomieszczeniu, znajdującym się wewnątrz budynku.



3. Plaza de la Catedral

To niezwykle klimatyczny zakątek starej Hawany. Barokowa katedra została wzniesiona z koralu wydobywanego z dna Zatoki Meksykańskiej – do dziś na jej elewacji można znaleźć ślady morskich skamieniałości! Będąc na placu katedralnym, warto odwiedzić też mieszczące się w pałacu naprzeciwko katedry Museo de Arte Colonial, gdzie prezentowane są wyroby rzemiosła artystycznego używane niegdyś przez kolonizatorów.




4. Castillo de la Real Fuerza

To dawny fort, który służyć miał obronie miasta przed piratami. Jego historia sięga 1558 r., kiedy król Hiszpanii Filip II zdecydował postawić w tym miejscu obronna warownię. Czyni to go najstarszym kamiennym fortem w Ameryce. Ze zbudowanej nieco później, bo w 1634 roku, wieży obserwacyjnej roztacza się wspaniały widok na całą zatokę. Warto zwrócić też uwagę na wieńczącą ją figurę. To tzw. La Giraldilla, utożsamiana często z Isabel de Bobadilla – pierwszą kobietą-gubernatorem Kuby. Według legendy Isabel wypatruje na szczycie wieży swojego męża, powracającego z Florydy.



5. Parque Central

Hawański Park Centralny to niezwykle urokliwy zakątek otoczony przepiękną architekturą. Jedną z jego największych atrakcji jest Kapitol, stanowiący dość wierną replikę słynnego waszyngtońskiego budynku. To też centrum kulturalne – swoją siedzibę mają tu liczne teatry i muzea.



6. Wytwórnie cygar

Podróży na Kubę bez wizyty w wytwórni cygar nie można uznać za kompletną. Cygara to przecież pierwsza rzecz, która w powszechnej świadomości kojarzy się z tym wyspiarskim państwem. Najbardziej znana wytwórnia cygar mieści się w pobliżu Kapitolu – można tam zobaczyć proces ręcznego skręcania cygar i nabyć je w niższych niż sklepowe cenach.




7. Muzeum Ernesta Hemingwaya

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy spędził na Kubie ponad 20 lat swojego życia. To tu napisał swoje opus magnum – „Stary człowiek i morze”, za które dostał później nagrodę Nobla. W hotelu Ambos Mundos, gdzie Hemingway przez długi czas mieszkał w pokoju 511, znajduje się jego minimuzeum.

8. Bar El Floridita

To kultowe miejsce, w którym bywali najsłynniejsi literaci i przedstawiciele bohemy: oprócz popijającego daiquri z podwójnym rumem Hemingwaya (podobno potrafił wypić duszkiem aż 16 takich drinków), bar ten odwiedzali też m.in. Jean Paul Sartre, Tennessee Williams i Ava Gardner. Restauracja znajduje się tuż obok wzmiankowanego już hotelu.

9. Malecon

Kilkukilometrowa nadmorska promenada z zachwycającym widokiem na ocean. To dziś główne miejsce spotkań towarzyskich tak wśród turystów, jak i mieszkańców Hawany. Wieczorami jest tu tłoczno, głośno i radośnie – trzeba tego doświadczyć!

Polecane wycieczki

10. Muzeum Rewolucji

Z jego słusznością można się zgadzać lub nie, ale bez wątpienia nie da mu się zaprzeczyć – kult rewolucji stanowi niezwykle ważny element kubańskiej mentalności. By zrozumieć Kubańczyków lepiej, warto więc odwiedzić mieszczące się w pałacu Batisty Muzeum Rewolucji.
Data Publikacji: 25.03.2020
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.