ikona-burger
napis-rainbow
ikona-Ukrainaikona-telefon
Atrakcje na świecie

Hawana - 10 powodów, za które pokochasz to miasto

„Half of my heart is in Havana” – śpiewa Camila Cabello: „Połowa mojego serca jest w Hawanie”. W przypadku tej konkretnej piosenki chodzi oczywiście o mężczyznę, ale i sama kubańska stolica ma w sobie wystarczająco dużo uroku, by rozkochać w sobie każdego. Co takiego uwodzi turystów odwiedzających kubańską stolicę? Oto jej 10 najważniejszych atrakcji, które skradną każde serce.

1. Habana Vieja – Stara Hawana

Przepiękna zabudowa starej części Hawany utrzymana jest w stylu kolonialnym i stanowi świadectwo dawnej świetności tego miasta. Na ten zespół architektoniczny składają się głównie pałace, rezydencje i kościoły. Niszczejące elewacje budynków we wszystkich kolorach tęczy tworzą niesamowity klimat tego miasta.2. Plaza Vieja – Stary Rynek

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Hawanie, zachwycające piękną, barokową architekturą. Dawniej Plaza Vieja była miejscem najważniejszych wydarzeń w mieście. To tu odbywały się publiczne egzekucje, tędy przechodziły świąteczne procesje oraz odbywały się fiesty i walki byków. Wszystkiemu przypatrywali się mieszkańcy miasta – Ci najbogatsi z balkonów rezydencji okalających plac.

Warto tu przysiąść w którymś z barów ze szklaneczką rumu i nasycić oczy tutejszą zabudową. Ciekawą perspektywę daje też Camera Obscura – to urządzenie optyczne będące kiedyś jednym z podstawowych narzędzi malarzy pejzażystów, jest dziś jedną z największych atrakcji Plaza Vieja w Hawanie. Obiektyw ustawiony jest na dachu jednej z budowli, przedstawiający panoramę miasta obraz jest natomiast wyświetlany w czasie rzeczywistym w zaciemnionym pomieszczeniu, znajdującym się wewnątrz budynku.3. Plaza de la Catedral

To niezwykle klimatyczny zakątek starej Hawany. Barokowa katedra została wzniesiona z koralu wydobywanego z dna Zatoki Meksykańskiej – do dziś na jej elewacji można znaleźć ślady morskich skamieniałości! Będąc na placu katedralnym, warto odwiedzić też mieszczące się w pałacu naprzeciwko katedry Museo de Arte Colonial, gdzie prezentowane są wyroby rzemiosła artystycznego używane niegdyś przez kolonizatorów.4. Castillo de la Real Fuerza

To dawny fort, który służyć miał obronie miasta przed piratami. Jego historia sięga 1558 r., kiedy król Hiszpanii Filip II zdecydował postawić w tym miejscu obronna warownię. Czyni to go najstarszym kamiennym fortem w Ameryce. Ze zbudowanej nieco później, bo w 1634 roku, wieży obserwacyjnej roztacza się wspaniały widok na całą zatokę. Warto zwrócić też uwagę na wieńczącą ją figurę. To tzw. La Giraldilla, utożsamiana często z Isabel de Bobadilla – pierwszą kobietą-gubernatorem Kuby. Według legendy Isabel wypatruje na szczycie wieży swojego męża, powracającego z Florydy.5. Parque Central

Hawański Park Centralny to niezwykle urokliwy zakątek otoczony przepiękną architekturą. Jedną z jego największych atrakcji jest Kapitol, stanowiący dość wierną replikę słynnego waszyngtońskiego budynku. To też centrum kulturalne – swoją siedzibę mają tu liczne teatry i muzea.6. Wytwórnie cygar

Podróży na Kubę bez wizyty w wytwórni cygar nie można uznać za kompletną. Cygara to przecież pierwsza rzecz, która w powszechnej świadomości kojarzy się z tym wyspiarskim państwem. Najbardziej znana wytwórnia cygar mieści się w pobliżu Kapitolu – można tam zobaczyć proces ręcznego skręcania cygar i nabyć je w niższych niż sklepowe cenach.7. Muzeum Ernesta Hemingwaya

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy spędził na Kubie ponad 20 lat swojego życia. To tu napisał swoje opus magnum – „Stary człowiek i morze”, za które dostał później nagrodę Nobla. W hotelu Ambos Mundos, gdzie Hemingway przez długi czas mieszkał w pokoju 511, znajduje się jego minimuzeum.

8. Bar El Floridita

To kultowe miejsce, w którym bywali najsłynniejsi literaci i przedstawiciele bohemy: oprócz popijającego daiquri z podwójnym rumem Hemingwaya (podobno potrafił wypić duszkiem aż 16 takich drinków), bar ten odwiedzali też m.in. Jean Paul Sartre, Tennessee Williams i Ava Gardner. Restauracja znajduje się tuż obok wzmiankowanego już hotelu.

9. Malecon

Kilkukilometrowa nadmorska promenada z zachwycającym widokiem na ocean. To dziś główne miejsce spotkań towarzyskich tak wśród turystów, jak i mieszkańców Hawany. Wieczorami jest tu tłoczno, głośno i radośnie – trzeba tego doświadczyć!

10. Muzeum Rewolucji

Z jego słusznością można się zgadzać lub nie, ale bez wątpienia nie da mu się zaprzeczyć – kult rewolucji stanowi niezwykle ważny element kubańskiej mentalności. By zrozumieć Kubańczyków lepiej, warto więc odwiedzić mieszczące się w pałacu Batisty Muzeum Rewolucji.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 25.03.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
3.4/6  11 ocen
zdjęcie-oferty
5.0/6  23 oceny
zdjęcie-oferty
4.8/6  59 ocen
zdjęcie-oferty
3.8/6  44 oceny
zdjęcie-oferty
3.6/6  31 ocen
zdjęcie-oferty
4.7/6  89 ocen
zdjęcie-oferty
4.7/6  119 ocen

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć

Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku

Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy

Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku

11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć?

Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku

11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku

Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.