ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Hawana - 10 powodów, za które pokochasz to miasto

„Half of my heart is in Havana” – śpiewa Camila Cabello: „Połowa mojego serca jest w Hawanie”. W przypadku tej konkretnej piosenki chodzi oczywiście o mężczyznę, ale i sama kubańska stolica ma w sobie wystarczająco dużo uroku, by rozkochać w sobie każdego. Co takiego uwodzi turystów odwiedzających kubańską stolicę? Oto jej 10 najważniejszych atrakcji, które skradną każde serce.

1. Habana Vieja – Stara Hawana

Przepiękna zabudowa starej części Hawany utrzymana jest w stylu kolonialnym i stanowi świadectwo dawnej świetności tego miasta. Na ten zespół architektoniczny składają się głównie pałace, rezydencje i kościoły. Niszczejące elewacje budynków we wszystkich kolorach tęczy tworzą niesamowity klimat tego miasta.2. Plaza Vieja – Stary Rynek

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Hawanie, zachwycające piękną, barokową architekturą. Dawniej Plaza Vieja była miejscem najważniejszych wydarzeń w mieście. To tu odbywały się publiczne egzekucje, tędy przechodziły świąteczne procesje oraz odbywały się fiesty i walki byków. Wszystkiemu przypatrywali się mieszkańcy miasta – Ci najbogatsi z balkonów rezydencji okalających plac.

Warto tu przysiąść w którymś z barów ze szklaneczką rumu i nasycić oczy tutejszą zabudową. Ciekawą perspektywę daje też Camera Obscura – to urządzenie optyczne będące kiedyś jednym z podstawowych narzędzi malarzy pejzażystów, jest dziś jedną z największych atrakcji Plaza Vieja w Hawanie. Obiektyw ustawiony jest na dachu jednej z budowli, przedstawiający panoramę miasta obraz jest natomiast wyświetlany w czasie rzeczywistym w zaciemnionym pomieszczeniu, znajdującym się wewnątrz budynku.3. Plaza de la Catedral

To niezwykle klimatyczny zakątek starej Hawany. Barokowa katedra została wzniesiona z koralu wydobywanego z dna Zatoki Meksykańskiej – do dziś na jej elewacji można znaleźć ślady morskich skamieniałości! Będąc na placu katedralnym, warto odwiedzić też mieszczące się w pałacu naprzeciwko katedry Museo de Arte Colonial, gdzie prezentowane są wyroby rzemiosła artystycznego używane niegdyś przez kolonizatorów.4. Castillo de la Real Fuerza

To dawny fort, który służyć miał obronie miasta przed piratami. Jego historia sięga 1558 r., kiedy król Hiszpanii Filip II zdecydował postawić w tym miejscu obronna warownię. Czyni to go najstarszym kamiennym fortem w Ameryce. Ze zbudowanej nieco później, bo w 1634 roku, wieży obserwacyjnej roztacza się wspaniały widok na całą zatokę. Warto zwrócić też uwagę na wieńczącą ją figurę. To tzw. La Giraldilla, utożsamiana często z Isabel de Bobadilla – pierwszą kobietą-gubernatorem Kuby. Według legendy Isabel wypatruje na szczycie wieży swojego męża, powracającego z Florydy.5. Parque Central

Hawański Park Centralny to niezwykle urokliwy zakątek otoczony przepiękną architekturą. Jedną z jego największych atrakcji jest Kapitol, stanowiący dość wierną replikę słynnego waszyngtońskiego budynku. To też centrum kulturalne – swoją siedzibę mają tu liczne teatry i muzea.6. Wytwórnie cygar

Podróży na Kubę bez wizyty w wytwórni cygar nie można uznać za kompletną. Cygara to przecież pierwsza rzecz, która w powszechnej świadomości kojarzy się z tym wyspiarskim państwem. Najbardziej znana wytwórnia cygar mieści się w pobliżu Kapitolu – można tam zobaczyć proces ręcznego skręcania cygar i nabyć je w niższych niż sklepowe cenach.7. Muzeum Ernesta Hemingwaya

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy spędził na Kubie ponad 20 lat swojego życia. To tu napisał swoje opus magnum – „Stary człowiek i morze”, za które dostał później nagrodę Nobla. W hotelu Ambos Mundos, gdzie Hemingway przez długi czas mieszkał w pokoju 511, znajduje się jego minimuzeum.

8. Bar El Floridita

To kultowe miejsce, w którym bywali najsłynniejsi literaci i przedstawiciele bohemy: oprócz popijającego daiquri z podwójnym rumem Hemingwaya (podobno potrafił wypić duszkiem aż 16 takich drinków), bar ten odwiedzali też m.in. Jean Paul Sartre, Tennessee Williams i Ava Gardner. Restauracja znajduje się tuż obok wzmiankowanego już hotelu.

9. Malecon

Kilkukilometrowa nadmorska promenada z zachwycającym widokiem na ocean. To dziś główne miejsce spotkań towarzyskich tak wśród turystów, jak i mieszkańców Hawany. Wieczorami jest tu tłoczno, głośno i radośnie – trzeba tego doświadczyć!

10. Muzeum Rewolucji

Z jego słusznością można się zgadzać lub nie, ale bez wątpienia nie da mu się zaprzeczyć – kult rewolucji stanowi niezwykle ważny element kubańskiej mentalności. By zrozumieć Kubańczyków lepiej, warto więc odwiedzić mieszczące się w pałacu Batisty Muzeum Rewolucji.
Data Publikacji: 25.03.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.