[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Na turystów przybywających do Bułgarii czekają morskie kurorty, wysokie góry, górskie jeziora, głębokie lasy i urokliwe wybrzeże Morza Czarnego z szerokimi, piaszczystymi i najczystszymi w całej Europie plażami. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tym państwie przed planowaną podróżą!

Bułgaria - informacje ogólne

Bułgaria to państwo o powierzchni 110 910 km² i linii brzegowej 378 km, położone w południowo-wschodniej Europie. Nazywana przez XIX wiecznych podróżników przedsionkiem Orientu, teraz jest centrum Bałkanów. W kraju tym, pomiędzy górskimi masywami, lasami, niedostępnymi dolinami, żyznymi równinami, jeziorami i rzekami, ograniczonymi od północy rzeką Dunaj, a na wschodzie złotymi plażami nad Morzem Czarnym, mieszka niemal 7,2 miliona mieszkańców. Zróżnicowanie krajobrazu pozwala nawiele turystycznych aktywności, a więc trekking, jazdę na rowerze sporty morskie oraz zimowe. Poza bogactwem krajobrazu, Bułgaria zachwyca bogactwem dziedzictwa archeologicznego i architektonicznego. Bułgaria jest naturalnym skrzyżowaniem Zachodu i Orientu, przeplatały się tam wpływy Traków, Rzymian, Bizancjum, Ottomanów, którzy wpływali na losy tego kraju, kształtując jego tożsamość, historię, język i kulturę, na przykład strzelające do nieba minarety świadczą o wielowiekowej obecności Turków na tych ziemiach. Stolica państwa, Sofia, jest przykładem przemieszania wpływów architektury klasycznej greckiej, romańskiej, bizantyjskiej, bułgarskiej i tureckiej. Na turystów przybywających do Bułgarii czekają morskie kurorty (Słoneczny Brzeg), wysokie góry, górskie jeziora, głębokie lasy i urokliwe wybrzeże Morza Czarnego z szerokimi, piaszczystymi i najczystszymi w całej Europie plażami. Bułgaria dumna jest ze swoich zabytków: prastarych monastyrów (Monastyr Baczkowski) i cerkwi (zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie), trackich grobowców wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego Unesco, a także z rezerwatów przyrody (Srebyrna). Bułgaria, przed laty ulubiony kierunek wakacyjny Polaków, ponownie wraca do łask. Kuszą tu piękne plaże, świetna pogoda, zróżnicowany krajobraz, umiarkowane ceny i pyszna regionalna kuchnia. Ciepli i serdeczni ludzie z otwartym sercem przyjmują turystów, z gościnnością prezentując swoją smaczną kuchnię, barwny folklor i sztukę ludową.

Historia Bułgarii

W Bułgarii ślady starych kultur zachowały się wzdłuż całego wybrzeża Morza Czarnego. Pełno tu pozostałości osad, mogił, nekropoli, twierdz, świątyń, dróg, mostów, ujęć wody pitnej z okresu Antyku i Średniowiecza. W połowie IV tysiąclecia p.n.e. dotarły na tereny obecnej Bułgarii plemiona koczownicze z Azji Środkowej, które w V wieku p.n.e. utworzyły Królestwo Tracji. Tereny te podbili Rzymianie, którzy w połowie I w. utworzyli tam rzymską prowincję Mezję, nękaną później przez Hunów i Gotów. Silne bułgarskie państwo ze stolicą w Plisce (od 895 w Presławiu) powstało w 681 roku, założone przez Asparucha. Dotrwało w tej formie do 1018 r., gdy zostało podbite przez Bizancjum, którego władza utrzymała się do 1185 roku. Około 1363 roku powstały dwa państwa bułgarskie, rządzące przez carów z tej samej dynastii Szyszmanowiczów (1323-1396): carstwo tyrnowskie i carstwo widyńskie, oba były słabe i nieudolnie kierowane. Kiedy Turcy wkroczyli do Europy, ich los był właściwie przesądzony. W dwóch kampaniach, w latach 1393 i 1396, sułtan Bajazyt I podbił carstwo tyrnowskie. Po prawie 500 latach Bułgaria odzyskała niepodległość, najpierw jako księstwo w ramach Imperium Osmańskiego, a następnie jako suwerenne carstwo (1908). Aż do 1946 roku na bułgarskim tronie zasiadał władca, który nosił tytuł cara. W latach niewoli Bułgarzy nie zatracili swojej tożsamości narodowej, teraz Bułgaria jest członkiem NATO (od 2004) oraz Unii Europejskiej (od 2007).

Geografia Bułgarii

Bułgaria cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, a w jej krajobrazie przeważają obszary górzyste, które zajmują 60% powierzchni kraju. Na terenie Bułgarii znajduje się najwyższy szczyt Bałkanów – Botew o wysokości 2 376 m n.p.m. Najdłuższą rzeką w zlewisku czarnomorskim jest Dunaj, który w granicach Bułgarii osiąga długość 471 km i jest rzeką graniczną z Rumunią. Jednak najciekawsze dla turystów są czarnomorskie plaże o złotym piasku – linia brzegowa Bułgarii ma prawie 400 km, z czego jedna trzecia to przepiękne, piaszczyste plaże, otoczone górami.

Fauna i flora Bułgarii

Lasy pokrywają ok. 35% powierzchni kraju. Do wysokości 700 – 1000 m rosną głównie dęby, do 1 700 – 1 800 m – buki i jodły, w najwyższych piętrach gór do 2 000 – 2 300 m – świerki, kosodrzewina, na tej wysokości występują też hale górskie. Najstarsze drzewo iglaste rosnące w Bułgarii to jednocześnie jedno z najstarszych drzew na świecie – jest to sosna bośniacka nazywana Sosną Bajkuszewa, mająca ponad 1300 lat i obwodzie 7,8 metra. Na obszarach wyżynnych i nizinnych – częste występują zarośla krzewów zrzucających liście na zimę oraz zbiorowiska roślinności stepowej.

Klimat Bułgarii

Klimat Bułgarii jest zróżnicowany – umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy wewnątrz kraju, a nad morzem podzwrotnikowy i wilgotny. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -6 °C (w górach) do 6 °C (na południowym wybrzeżu), w lipcu od 13 °C (góry), do 33 °C (wybrzeże). Opady występują głównie w okresie zimowym, latem deszcze zanikają, szczególnie na południu kraju i nad morzem. W okresie letnim występują okresy suszy trwającej średnio dwa do trzech miesięcy. Zachmurzenie na ternie Bułgarii jest większe niż w pozostałych państwach bałkańskich. W rejonie Sofii mgły zalegają średnio przez 11 dni w miesiącu. Najmniejsze nasłonecznienie notowane jest w grudniu.

Ludność Bułgarii

Z racji historii w składzie etnicznym Bułgarii (według spisu z 2010 roku) poza Bułgarami, których jest tam 83,1%, największą częścią społeczeństwa bułgarskiego stanowią Turcy: 8%, a także Romowie: 3,3% i Rumuni: 1,3%.

Obyczaje Bułgarii

Bułgarzy są przyjaźnie nastawieni do gości, ale cechuje ich pewnego rodzaju konserwatyzm. Bardzo chętnie zapraszają do swoich domów, gdzie raczą gości wieloma smakołykami – odwiedzając ich warto zabrać ze sobą drobny upominek. Bułgarzy uwielbiają też stołować się poza domem, gdzie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną, oddając się celebrowaniu posiłków, zwłaszcza w czasie przerwy obiadowej, ściśle przestrzeganej wśród pracodawców. Bułgarzy sprawiają wrażenie, że zawsze mają na wszystko na czas, donikąd się nie spieszą, a czas płynie dla nich wolniej. Uwielbiają najpopularniejszy na Bałkanach alkohol – rakiję, a każda rodzina obowiązkowo robi jej własną odmianę. Delektują się też chętnie kawą. Podczas rozmów z nimi mogą wynikać nieporozumienia, które wynikają z tego, że kręcenie głową na boki oznacza "tak", a potakiwanie głową oznacza "nie".

Religia Bułgarii

Bułgaria jest tradycyjnie chrześcijańskim państwem, dominującym wyznaniem jest tu Bułgarski Kościół Prawosławny, inne obecne tam kościoły prawosławne to: Rosyjski Kościół Prawosławny, Ukraiński Kościół Prawosławny, Rumuński Kościół Prawosławny i Grecki Kościół Prawosławny. Chrześcijaństwo wyznaje ponad 60% ludności Bułgarii. W Bułgarii istnieje także duża mniejszość muzułmańska licząca w w 2011 roku ok. 580 tysięcy wiernych, z czego większość to Turcy.

Aktywny wypoczynek w Bułgarii

Bułgaria to raj dla wielbicieli sportów wodnych, plażowania i górskich wędrówek. Fani nurkowania docenią Sozopol, malownicze miasteczko na południowym wybrzeżu, pełne starożytnych zabytków z uroczą przystanią oraz miejscami do nurkowania zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W zatoce św. Stefana podczas nurkowania podziwiać można rozmaite gatunki flory i fauny, ogromną, starożytną kotwicę, a w cieśninie pomiędzy miastem a wyspą św. Jana – zatopiony, skamieniały las cedrowy i starożytne wyposażenie statków, m.in. kotwice i amfory. Miłośnicy surfingu, windsurfingu i kitesurfingu docenią piękny, skalisty północny klif oraz malownicze, złociste zatoczki południa. a doświadczeni surferzy będą mogli zmierzyć się z falami w Carewie, Sinemorcu czy Achtopolu, gdzie od 2012 r. organizowane są zawody surfingowe przez Bulgarian Extreme Water Sports Association (B.E.W.S.A). Wielbicieli plażowania kuszą znane kurorty: Słoneczny Brzeg, Albena, Złote Piaski czy Sozopol oraz miejscowość Łozenec, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Bułgarii. Najdogodniejsze warunki do windsurfingu z najsilniejszym wiatrem panują tam we wrześniu.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 05.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  119 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski - Obzor
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  196 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg - Sozopol
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  89 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  102 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  105 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  60 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  29 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.8/6  213 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.8/6  213 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku
Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.
krajobraz-kierunku
Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop? Kto z nas nie marzy o egzotycznych podróżach i urlopie pod palmami, gdzie na piaszczystych plażach usytuowanych przy malowniczym wybrzeżu można się oderwać od trosk i zmartwień dnia codziennego? Tylko gdzie i jak znaleźć takie miejsce? Podpowiadamy, gdzie warto pojechać – wybraliśmy dla Was 11 najciekawszych egzotycznych krajów, skąd na pewno wrócicie wypoczęci, ale też pełni wrażeń i doznań po przeżytych przygodach.