Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Na turystów przybywających do Bułgarii czekają morskie kurorty, wysokie góry, górskie jeziora, głębokie lasy i urokliwe wybrzeże Morza Czarnego z szerokimi, piaszczystymi i najczystszymi w całej Europie plażami. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tym państwie przed planowaną podróżą!

Bułgaria - informacje ogólne

Bułgaria to państwo o powierzchni 110 910 km² i linii brzegowej 378 km, położone w południowo-wschodniej Europie. Nazywana przez XIX wiecznych podróżników przedsionkiem Orientu, teraz jest centrum Bałkanów. W kraju tym, pomiędzy górskimi masywami, lasami, niedostępnymi dolinami, żyznymi równinami, jeziorami i rzekami, ograniczonymi od północy rzeką Dunaj, a na wschodzie złotymi plażami nad Morzem Czarnym, mieszka niemal 7,2 miliona mieszkańców. Zróżnicowanie krajobrazu pozwala nawiele turystycznych aktywności, a więc trekking, jazdę na rowerze sporty morskie oraz zimowe. Poza bogactwem krajobrazu, Bułgaria zachwyca bogactwem dziedzictwa archeologicznego i architektonicznego. Bułgaria jest naturalnym skrzyżowaniem Zachodu i Orientu, przeplatały się tam wpływy Traków, Rzymian, Bizancjum, Ottomanów, którzy wpływali na losy tego kraju, kształtując jego tożsamość, historię, język i kulturę, na przykład strzelające do nieba minarety świadczą o wielowiekowej obecności Turków na tych ziemiach. Stolica państwa, Sofia, jest przykładem przemieszania wpływów architektury klasycznej greckiej, romańskiej, bizantyjskiej, bułgarskiej i tureckiej. Na turystów przybywających do Bułgarii czekają morskie kurorty (Słoneczny Brzeg), wysokie góry, górskie jeziora, głębokie lasy i urokliwe wybrzeże Morza Czarnego z szerokimi, piaszczystymi i najczystszymi w całej Europie plażami. Bułgaria dumna jest ze swoich zabytków: prastarych monastyrów (Monastyr Baczkowski) i cerkwi (zespół cerkwi wykutych w skale w Iwanowie), trackich grobowców wpisanych na listę dziedzictwa kulturowego Unesco, a także z rezerwatów przyrody (Srebyrna). Bułgaria, przed laty ulubiony kierunek wakacyjny Polaków, ponownie wraca do łask. Kuszą tu piękne plaże, świetna pogoda, zróżnicowany krajobraz, umiarkowane ceny i pyszna regionalna kuchnia. Ciepli i serdeczni ludzie z otwartym sercem przyjmują turystów, z gościnnością prezentując swoją smaczną kuchnię, barwny folklor i sztukę ludową.

Historia Bułgarii

W Bułgarii ślady starych kultur zachowały się wzdłuż całego wybrzeża Morza Czarnego. Pełno tu pozostałości osad, mogił, nekropoli, twierdz, świątyń, dróg, mostów, ujęć wody pitnej z okresu Antyku i Średniowiecza. W połowie IV tysiąclecia p.n.e. dotarły na tereny obecnej Bułgarii plemiona koczownicze z Azji Środkowej, które w V wieku p.n.e. utworzyły Królestwo Tracji. Tereny te podbili Rzymianie, którzy w połowie I w. utworzyli tam rzymską prowincję Mezję, nękaną później przez Hunów i Gotów. Silne bułgarskie państwo ze stolicą w Plisce (od 895 w Presławiu) powstało w 681 roku, założone przez Asparucha. Dotrwało w tej formie do 1018 r., gdy zostało podbite przez Bizancjum, którego władza utrzymała się do 1185 roku. Około 1363 roku powstały dwa państwa bułgarskie, rządzące przez carów z tej samej dynastii Szyszmanowiczów (1323-1396): carstwo tyrnowskie i carstwo widyńskie, oba były słabe i nieudolnie kierowane. Kiedy Turcy wkroczyli do Europy, ich los był właściwie przesądzony. W dwóch kampaniach, w latach 1393 i 1396, sułtan Bajazyt I podbił carstwo tyrnowskie. Po prawie 500 latach Bułgaria odzyskała niepodległość, najpierw jako księstwo w ramach Imperium Osmańskiego, a następnie jako suwerenne carstwo (1908). Aż do 1946 roku na bułgarskim tronie zasiadał władca, który nosił tytuł cara. W latach niewoli Bułgarzy nie zatracili swojej tożsamości narodowej, teraz Bułgaria jest członkiem NATO (od 2004) oraz Unii Europejskiej (od 2007).

Geografia Bułgarii

Bułgaria cechuje się urozmaiconą rzeźbą terenu, a w jej krajobrazie przeważają obszary górzyste, które zajmują 60% powierzchni kraju. Na terenie Bułgarii znajduje się najwyższy szczyt Bałkanów – Botew o wysokości 2 376 m n.p.m. Najdłuższą rzeką w zlewisku czarnomorskim jest Dunaj, który w granicach Bułgarii osiąga długość 471 km i jest rzeką graniczną z Rumunią. Jednak najciekawsze dla turystów są czarnomorskie plaże o złotym piasku – linia brzegowa Bułgarii ma prawie 400 km, z czego jedna trzecia to przepiękne, piaszczyste plaże, otoczone górami.

Fauna i flora Bułgarii

Lasy pokrywają ok. 35% powierzchni kraju. Do wysokości 700 – 1000 m rosną głównie dęby, do 1 700 – 1 800 m – buki i jodły, w najwyższych piętrach gór do 2 000 – 2 300 m – świerki, kosodrzewina, na tej wysokości występują też hale górskie. Najstarsze drzewo iglaste rosnące w Bułgarii to jednocześnie jedno z najstarszych drzew na świecie – jest to sosna bośniacka nazywana Sosną Bajkuszewa, mająca ponad 1300 lat i obwodzie 7,8 metra. Na obszarach wyżynnych i nizinnych – częste występują zarośla krzewów zrzucających liście na zimę oraz zbiorowiska roślinności stepowej.

Klimat Bułgarii

Klimat Bułgarii jest zróżnicowany – umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy wewnątrz kraju, a nad morzem podzwrotnikowy i wilgotny. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Średnia temperatura w styczniu wynosi od -6 °C (w górach) do 6 °C (na południowym wybrzeżu), w lipcu od 13 °C (góry), do 33 °C (wybrzeże). Opady występują głównie w okresie zimowym, latem deszcze zanikają, szczególnie na południu kraju i nad morzem. W okresie letnim występują okresy suszy trwającej średnio dwa do trzech miesięcy. Zachmurzenie na ternie Bułgarii jest większe niż w pozostałych państwach bałkańskich. W rejonie Sofii mgły zalegają średnio przez 11 dni w miesiącu. Najmniejsze nasłonecznienie notowane jest w grudniu.

Ludność Bułgarii

Z racji historii w składzie etnicznym Bułgarii (według spisu z 2010 roku) poza Bułgarami, których jest tam 83,1%, największą częścią społeczeństwa bułgarskiego stanowią Turcy: 8%, a także Romowie: 3,3% i Rumuni: 1,3%.

Obyczaje Bułgarii

Bułgarzy są przyjaźnie nastawieni do gości, ale cechuje ich pewnego rodzaju konserwatyzm. Bardzo chętnie zapraszają do swoich domów, gdzie raczą gości wieloma smakołykami – odwiedzając ich warto zabrać ze sobą drobny upominek. Bułgarzy uwielbiają też stołować się poza domem, gdzie spotykają się z przyjaciółmi i rodziną, oddając się celebrowaniu posiłków, zwłaszcza w czasie przerwy obiadowej, ściśle przestrzeganej wśród pracodawców. Bułgarzy sprawiają wrażenie, że zawsze mają na wszystko na czas, donikąd się nie spieszą, a czas płynie dla nich wolniej. Uwielbiają najpopularniejszy na Bałkanach alkohol – rakiję, a każda rodzina obowiązkowo robi jej własną odmianę. Delektują się też chętnie kawą. Podczas rozmów z nimi mogą wynikać nieporozumienia, które wynikają z tego, że kręcenie głową na boki oznacza "tak", a potakiwanie głową oznacza "nie".

Religia Bułgarii

Bułgaria jest tradycyjnie chrześcijańskim państwem, dominującym wyznaniem jest tu Bułgarski Kościół Prawosławny, inne obecne tam kościoły prawosławne to: Rosyjski Kościół Prawosławny, Ukraiński Kościół Prawosławny, Rumuński Kościół Prawosławny i Grecki Kościół Prawosławny. Chrześcijaństwo wyznaje ponad 60% ludności Bułgarii. W Bułgarii istnieje także duża mniejszość muzułmańska licząca w w 2011 roku ok. 580 tysięcy wiernych, z czego większość to Turcy.

Aktywny wypoczynek w Bułgarii

Bułgaria to raj dla wielbicieli sportów wodnych, plażowania i górskich wędrówek. Fani nurkowania docenią Sozopol, malownicze miasteczko na południowym wybrzeżu, pełne starożytnych zabytków z uroczą przystanią oraz miejscami do nurkowania zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. W zatoce św. Stefana podczas nurkowania podziwiać można rozmaite gatunki flory i fauny, ogromną, starożytną kotwicę, a w cieśninie pomiędzy miastem a wyspą św. Jana – zatopiony, skamieniały las cedrowy i starożytne wyposażenie statków, m.in. kotwice i amfory. Miłośnicy surfingu, windsurfingu i kitesurfingu docenią piękny, skalisty północny klif oraz malownicze, złociste zatoczki południa. a doświadczeni surferzy będą mogli zmierzyć się z falami w Carewie, Sinemorcu czy Achtopolu, gdzie od 2012 r. organizowane są zawody surfingowe przez Bulgarian Extreme Water Sports Association (B.E.W.S.A). Wielbicieli plażowania kuszą znane kurorty: Słoneczny Brzeg, Albena, Złote Piaski czy Sozopol oraz miejscowość Łozenec, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż Bułgarii. Najdogodniejsze warunki do windsurfingu z najsilniejszym wiatrem panują tam we wrześniu.
Data Publikacji: 05.03.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na majówkę w 2024 roku?W 2024 roku majówka wypada całkiem zgrabnie, ponieważ 1 maja przypada w środę, a 3 - w piątek. Wystarczą 3 dni urlopu, by cieszyć się 9 dniami wolnymi lub zaledwie 1, by zrobić sobie długi weekend trwający 5 dni. Brzmi świetnie, więc trzeba zacząć rozważać, dokąd w tym czasie się wybrać. Zarówno 5 jak i 9 dni to wystarczająco dużo czasu, by zaplanować wyjazd majówkowy! Możesz wybrać się na greckie wyspy lub na włoskie wybrzeże Amalfi, by rozkoszować się słońcem, oddawać błogiemu lenistwu na plaży, albo wybrać się na zwiedzanie pięknych, zabytkowych miast. Natomiast jeśli nie chcesz spędzać całego wyjazdu w jednym, choćby najbardziej fantastycznym miejscu, to wybierz się na wycieczkę objazdową, na której nie sposób się nudzić. Oferta wycieczek jest niezwykle szeroka, więc możesz wybrać dokładnie taką, jaka spełni Twoje oczekiwania. Taka forma wypoczynku stanowi świetną okazję, by w stosunkowo krótkim czasie odwiedzić wiele ciekawych miejsc i poznać największe atrakcje wybranego regionu. Poniżej znajdziesz polecane przez nas kierunki! Podpowiadamy dokąd warto się wybrać, gdzie będzie ciepło, gdzie będzie ciekawie i gdzie będzie najlepiej!
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2024 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Gdzie polecieć na wakacje w czerwcu? TOP kierunki w czerwcu 2024Czerwiec jest pod wieloma względami świetnym miesiącem na wakacje. W większości zakątków Europy wiosna ustępuje miejsca latu, dni stają się dłuższe oraz bardziej słoneczne, ale wciąż nie jest to jeszcze szczyt sezonu. Możesz zatem liczyć na większy spokój i niższe ceny, nawet w najbardziej turystycznie rozpoznawalnych miejscach. Sprawdź, jakie kierunki warto wziąć na celownik, jeśli planujesz czerwcowy urlop. W naszej ofercie znajdziecie wiele słonecznych kierunków!
krajobraz kierunku
8 sprawdzonych hoteli na wygodne wakacje w EuropieZwykle to najpierw wybieramy kierunek w jakim zamierzamy udać się na wakacje, a dopiero później rozglądamy się za noclegiem. Komfortowy, cieszący się dobrą opinią wśród dotychczasowych gości hotel także może stać się jednak inspiracją do podróży, zwłaszcza jeśli marzą nam się leniwe, relaksujące wakacje i to w hotelu, planujemy spędzać większość czasu. W poniższym rankingu zebraliśmy 8 takich miejsc. Są wśród nich zarówno propozycje dla imprezowiczów, jak i hotele dla osób, które planują wypoczynek z dziećmi i zależy im na tym, by maluchy miały zapewnione odpowiednie warunki i ciekawe atrakcje.