Ceny na Kubie - ile pieniędzy zabrać na wakacje?

Czasy, kiedy życie na Kubie kwitło, kraj był największym światowym producentem cukru, a samą Hawanę wymieniano jednym tchem wraz z innymi nowoczesnymi i najbogatszymi miastami świata, należą już do przeszłości. Wyspa od dawna nie jest zaliczana do państw wysokorozwiniętych ani zamożnych. Mimo to koszty życia na Kubie są wyższe niż w wielu innych krajach Ameryki Łacińskiej, a nawet niektórych państwach europejskich. Z czego to wynika? Z jednej strony wyspiarski charakter Kuby powoduje, że koszty importów zagranicznych są wysokie. Z drugiej polityczna i gospodarcza izolacja kraju utrudnia handel międzynarodowy, a zastój rozwoju technologii na wyspie zmniejsza efektywność produkcji. Wszystko to skutkuje zawyżeniem cen na Kubie.

W jakiej walucie płaci się na Kubie?

Żeby zrozumieć obecny system płatniczy Kuby, warto zapoznać się z aktualną sytuacją na krajowym rynku finansowym.

Wraz z początkiem roku 2021 w środku pandemii i podczas rozkwitającego kryzysu gospodarczego na Kubie została przeprowadzona reforma walutowa. Miała na celu zlikwidowanie podwójnego systemu walut. Wycofano z obiegu peso wymienialne CUC, a jedyną oficjalną walutą na wyspie miało pozostać peso kubańskie CUP.

To tyle w teorii. W praktyce na rynku rozpoczął się wzmożony handel twardymi walutami obcymi przede wszystkim euro i dolarami USD, ale również brytyjskimi funtami, szwajcarskimi frankami, dolarami kanadyjskimi, a nawet meksykańskim peso. Równocześnie w całym kraju jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać tak zwane sklepy MLC, gdzie transakcje sprzedaży są bezgotówkowe, a ceny produktów podawane są w dolarach USD. Reforma walutowa niestety nie ułatwiła codziennego życia i spowodowała absolutną dezorientację pośród przyjezdnych. Tym trudniej stwierdzić, ile pieniędzy zabrać na Kubę.

To może Cię zainteresować: Kuba - co warto wiedzieć przed podróżą?

Jak można opłacić koszty życia na Kubie?

Za typowe usługi turystyczne jak noclegi, transport lub zorganizowane wycieczki należy zapłacić w walucie obcej. W hotelach, biurach podróży, niektórych restauracjach zarządzanych przez firmy państwowe, firmie transportowej Viazul oraz w tak zwanych sklepach MLC, również tych sprzedających cygara i rum, ceny na Kubie podawane są w dolarach USD, a płatności dokonuje się bezgotówkowo kartą.

Natomiast za usługi prywatne nadal płaci się gotówką. Taksówkarze i gospodarze prywatnych kwater oczekują płatności w euro, zamiennie w dolarach USD.

Ceny na Kubie u sprzedawców w małych przyulicznych sklepikach, na targowiskach, w prywatnych restauracjach, barach i kawiarniach podawane są w peso kubańskim CUP.

Także za pamiątki na straganach takie jak wyroby rzemieślnicze, magnesy, kubki, koszulki, obrazy itp. można zapłacić w peso, chociaż sprzedawcy chętnie przyjmują również dewizy.

Koszty życia na Kubie, czyli jaką wartość ma peso kubańskie CUP?

Po reformie walutowej banki kubańskie przyjęły stały kurs wymiany euro na peso w stosunku 1:25. W ciągu kolejnych kilku miesięcy na nieoficjalnym rynku nastąpiła ogromna dewaluacja peso. W związku z tym bank skorygował kurs wymiany na 1:120, co spowodowało dalszą podwyżkę kosztów życia na Kubie podawanych w walucie narodowej.

Kursy wymiany dewiz na rynku nieoficjalnym są jeszcze bardziej opłacalne dla turystów, natomiast dużo mniej korzystne dla samych Kubańczyków, ponieważ pogłębiają efekt inflacji cen w peso.

Jakie są ceny na Kubie?

Poza murami resortów all inclusive zaczyna się kubańska rzeczywistość. Ceny na Kubie różnią się istotnie w miejscach intensywnie odwiedzanych przez turystów jak miejscowość Varadero, starówka Hawany, centrum Trinidad lub główna ulica w Viñales od cen na kubańskiej prowincji, gdzie turyści docierają dużo rzadziej. Podobnie jak na całym świecie reguła jest prosta, im bardziej turystyczne miejsce tym koszty życia na Kubie rosną.

Ceny noclegów na Kubie

Kuba oferuje noclegi różnego rodzaju. W miejscowościach turystycznych takich jak Varadero, Cayo Coco lub Cayo Santa Maria, najbardziej popularną formą noclegu są hotele all inclusive. Ceny w hotelach zależą od standardu i zakresu oferowanych usług. Koszt życia na Kubie za dzień na jedną osobę oscyluje wokół 100 USD.

Autentyczną lokalną formą zakwaterowania są tak zwane casa particular, czyli kwatery prywatne, często w formie pokoju, czasem jako samodzielny apartament. Ceny noclegów u prywatnych gospodarzy zaczynają się już od 25-40 EUR/USD za pokój. W bardziej ekskluzywnych obiektach koszty wynajmu są wyższe, ale i standard noclegu często przewyższa standardy hotelowe.

Czynsz miesięczny za wynajęcie mieszkania spełniającego podstawowe wymagania co do wyposażenia i lokalizacji zaczyna się od 400 EUR/USD w górę. Koszty zużycia gazu i wody zazwyczaj wliczone są w cenę wynajmu. Natomiast energia elektryczna rozliczana jest osobno. Rachunek za prąd może wynieść nawet do kilku tysięcy peso na miesiąc. Dużą część tej kwoty stanowią koszty intensywnego korzystania z klimatyzacji, która pochłania bardzo duże ilości energii.

Życie na Kubie - wyżywienie

W hotelach all inclusive cena wyżywienia jest już wliczona w cenę pakietu. Na Kubie istnieje również wiele hoteli oraz kwater prywatnych, które oferują nocleg bez posiłków. Dodatkowe koszty związane z jedzeniem zależą przede wszystkim od indywidualnych upodobań i oczekiwań w stosunku do jakości posiłków.

Ceny usług gastronomicznych na Kubie wahają się znacząco pomiędzy lokalami zarządzanymi przez firmy państwowe oraz tymi prowadzonymi przez osoby prywatne. Restauracje państwowe mają ograniczoną ofertę, która opiera się często na jednym daniu z aktualnej karty dnia. Cena takiego posiłku jest relatywnie niska. Natomiast właściciele prywatnych restauracji dbają o większy wybór potraw i ich wysoką jakość, co odzwierciedla się w wyższych cenach.

Ile kosztuje życie na Kubie:

  • cena dania głównego w restauracjach może wahać się pomiędzy 500 i 5000 CUP,
  • kawałek pizzy na ulicy 200 do 600 CUP,
  • kanapka z szynką lub z serem 150 do 500 CUP,
  • koktajle od 300 do 900 CUP,
  • małe piwo od 150 do 400 CUP,
  • butelka rumu w dyskotece 2500 do 6000 CUP,
  • szklanka świeżo wyciśniętego soku owocowego 75 do 200 CUP,
  • mała butelka wody mineralnej 100 do 300 CUP.

Śniadanie w kwaterach prywatnych kosztuje pomiędzy 5 do 10 EUR/USD za osobę w zależności od zakresu oferty. Niektórzy gospodarze oferują na miejscu domowe posiłki w cenie od 10 do 15 EUR/USD za osobę.

Transport na Kubie - ceny

W zależności od wybranego środka transportu ceny mogą bardzo się różnić. Przykładowo koszt przejazdu z Varadero do Hawany autobusem Viazul wynosi 9 USD. Cena agencji taksówek zbiorowych tzw. taxi colectivo na tę samą trasę wynosi 25 EUR/USD za osobę. Natomiast przejazd prywatną taksówką kosztuje pomiędzy 90 do 150 EUR/USD za samochód.

Ceny pamiątek na Kubie

Cygara należą do pamiątek najchętniej przywożonych z wakacji na Kubie. Ceny markowych cygar w sklepach państwowych zaczynają się od 10 USD za sztukę. Niektóre bardziej ekskluzywne marki mogą kosztować ponad 100 USD za sztukę.

Rolnicy na plantacjach tytoniu, szczególnie w okolicach Viñales oferują niższe ceny na Kubie za miejscowe cygara bardzo wysokiej jakości. Są sprzedawane legalnie, jednak nie posiadają państwowej banderoli, stąd tez wynika różnica w cenie.

W oryginalny rum kubański można zaopatrzyć się w sklepach państwowych. Najtańszy rum to biały destylat z trzciny cukrowej używany głównie do przygotowywania koktajli. Cena takiego rumu w zależności od marki zaczyna się od około 6 USD. Ceny rumów wysokogatunkowych, które poddane zostały wieloletniemu procesowi dojrzewania w beczkach, wahają się od kilkunastu do kilkuset euro za butelkę.

Ceny na Kubie w przypadku drobnych pamiątek na straganach podawane są zazwyczaj w peso kubańskim. Magnesy kosztują około 150 CUP, kapelusz z liści palmowych 1000 CUP, małe obrazki z kubańskimi motywami 500 CUP, pudełeczko z drzewa cedrowego na jedno cygaro 300 CUP.

Ile pieniędzy zabrać ze sobą na wakacje na Kubę?

Planując wakacje typowo wypoczynkowe w ramach oferty all inclusive w resorcie hotelowym, budżet wakacyjny zamknie się w dużej części w cenie pakietu wakacyjnego. Dodatkowe koszty życia na Kubie zależą od planowanej aktywności na miejscu.

Ceny jednodniowych wycieczek grupowych organizowanych przez biura podróży zaczynają się od 100 USD za osobę.

Koszt jednodniowej wycieczki indywidualnej organizowanej na własną rękę lub przy pomocy lokalnych organizatorów mogą być inne. Dużo zależy od rodzaju transportu i dodatkowych usług, do których na Kubie należą na przykład nurkowanie z instruktorem, przejażdżki zabytkowymi kabrioletami lub kursy salsy kubańskiej. Jeśli chcesz zwiedzić wyspę, sprawdź wycieczki fakultatywne na Kubie przygotowane przez biuro podróży Rainbow.

Autorka: Karina Gryska

Data Publikacji: 02.02.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje 2024 – te kierunki będą najpopularniejsze w tym roku! Przeglądanie ofert, szukanie informacji o krajach, które warto odwiedzić, to tak naprawdę pierwszy krok na drodze do udanego urlopu. Przy wyborze miejsca na wakacje każdy z nas kieruje się innymi kryteriami. To, co przemawia do jednej grupy podróżnych, może nie być interesujące dla kogoś innego. Jedni marzą o tym, by spędzić wakacje 2024 na pięknej plaży, inni by odwiedzić interesujące miasto i poznać jego zabytki. Część osób tak planuje wyjazd, by połączyć wypoczynek na łonie natury ze zwiedzaniem lokalnych atrakcji. Europa ma tak wiele fantastycznych krajów do zaoferowania, że każdy znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Boże Ciało? Długi weekend czerwcowy za granicąŚwięto Bożego Ciała, które wypada w 2024 roku 30 maja, to znakomita okazja, by zaoszczędzić jeden dzień urlopu i wybrać się na wspaniałą wycieczkę objazdową, bądź fantastyczny wypoczynek. Przełom maja i czerwca to okres, kiedy w basenie Morza Śródziemnego jest już przyjemnie ciepło, nie ma jeszcze jednak ani letnich upałów, ani tłumów turystów, stąd jest to wspaniały czas na wizytę właśnie w tej części świata. Zobacz, gdzie najlepiej pojechać w okresie święta Bożego Ciała i zaplanuj swoje wakacje już dziś!
krajobraz kierunku
Goa - kiedy jechać i jakie atrakcje warto zobaczyć?Goa to najsłynniejsze region wypoczynkowy w Indiach, popularny wśród Europejczy-ków już w czasach kolonialnych. Nic dziwnego, znajdziemy tu przepiękne piaszczyste plaże oblewane turkusowymi wodami Morza Arabskiego, intrygującą kulturę będącą mieszkanką dziedzictwa portugalskiego i wpływów azjatyckich, kilka interesujących zabytków, wspaniałą przyrodę i zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Zobacz, kiedy warto pojechać na Goa i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają!
krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne! Śladami Beztroski z Królem EgzotykiLedwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.