Żeby zrozumieć obecny system płatniczy Kuby, warto zapoznać się z aktualną sytuacją na krajowym rynku finansowym.
Wraz z początkiem roku 2021 w środku pandemii i podczas rozkwitającego kryzysu gospodarczego na Kubie została przeprowadzona reforma walutowa. Miała na celu zlikwidowanie podwójnego systemu walut. Wycofano z obiegu peso wymienialne CUC, a jedyną oficjalną walutą na wyspie miało pozostać peso kubańskie CUP.
To tyle w teorii. W praktyce na rynku rozpoczął się wzmożony handel twardymi walutami obcymi przede wszystkim euro i dolarami USD, ale również brytyjskimi funtami, szwajcarskimi frankami, dolarami kanadyjskimi, a nawet meksykańskim peso. Równocześnie w całym kraju jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać tak zwane sklepy MLC, gdzie transakcje sprzedaży są bezgotówkowe, a ceny produktów podawane są w dolarach USD. Reforma walutowa niestety nie ułatwiła codziennego życia i spowodowała absolutną dezorientację pośród przyjezdnych. Tym trudniej stwierdzić, ile pieniędzy zabrać na Kubę.
To może Cię zainteresować: Kuba - co warto wiedzieć przed podróżą?
Za typowe usługi turystyczne jak noclegi, transport lub zorganizowane wycieczki należy zapłacić w walucie obcej. W hotelach, biurach podróży, niektórych restauracjach zarządzanych przez firmy państwowe, firmie transportowej Viazul oraz w tak zwanych sklepach MLC, również tych sprzedających cygara i rum, ceny na Kubie podawane są w dolarach USD, a płatności dokonuje się bezgotówkowo kartą.
Natomiast za usługi prywatne nadal płaci się gotówką. Taksówkarze i gospodarze prywatnych kwater oczekują płatności w euro, zamiennie w dolarach USD.
Ceny na Kubie u sprzedawców w małych przyulicznych sklepikach, na targowiskach, w prywatnych restauracjach, barach i kawiarniach podawane są w peso kubańskim CUP.
Także za pamiątki na straganach takie jak wyroby rzemieślnicze, magnesy, kubki, koszulki, obrazy itp. można zapłacić w peso, chociaż sprzedawcy chętnie przyjmują również dewizy.
Po reformie walutowej banki kubańskie przyjęły stały kurs wymiany euro na peso w stosunku 1:25. W ciągu kolejnych kilku miesięcy na nieoficjalnym rynku nastąpiła ogromna dewaluacja peso. W związku z tym bank skorygował kurs wymiany na 1:120, co spowodowało dalszą podwyżkę kosztów życia na Kubie podawanych w walucie narodowej.
Kursy wymiany dewiz na rynku nieoficjalnym są jeszcze bardziej opłacalne dla turystów, natomiast dużo mniej korzystne dla samych Kubańczyków, ponieważ pogłębiają efekt inflacji cen w peso.
Poza murami resortów all inclusive zaczyna się kubańska rzeczywistość. Ceny na Kubie różnią się istotnie w miejscach intensywnie odwiedzanych przez turystów jak miejscowość Varadero, starówka Hawany, centrum Trinidad lub główna ulica w Viñales od cen na kubańskiej prowincji, gdzie turyści docierają dużo rzadziej. Podobnie jak na całym świecie reguła jest prosta, im bardziej turystyczne miejsce tym koszty życia na Kubie rosną.
Kuba oferuje noclegi różnego rodzaju. W miejscowościach turystycznych takich jak Varadero, Cayo Coco lub Cayo Santa Maria, najbardziej popularną formą noclegu są hotele all inclusive. Ceny w hotelach zależą od standardu i zakresu oferowanych usług. Koszt życia na Kubie za dzień na jedną osobę oscyluje wokół 100 USD.
Autentyczną lokalną formą zakwaterowania są tak zwane casa particular, czyli kwatery prywatne, często w formie pokoju, czasem jako samodzielny apartament. Ceny noclegów u prywatnych gospodarzy zaczynają się już od 25-40 EUR/USD za pokój. W bardziej ekskluzywnych obiektach koszty wynajmu są wyższe, ale i standard noclegu często przewyższa standardy hotelowe.
Czynsz miesięczny za wynajęcie mieszkania spełniającego podstawowe wymagania co do wyposażenia i lokalizacji zaczyna się od 400 EUR/USD w górę. Koszty zużycia gazu i wody zazwyczaj wliczone są w cenę wynajmu. Natomiast energia elektryczna rozliczana jest osobno. Rachunek za prąd może wynieść nawet do kilku tysięcy peso na miesiąc. Dużą część tej kwoty stanowią koszty intensywnego korzystania z klimatyzacji, która pochłania bardzo duże ilości energii.
W hotelach all inclusive cena wyżywienia jest już wliczona w cenę pakietu. Na Kubie istnieje również wiele hoteli oraz kwater prywatnych, które oferują nocleg bez posiłków. Dodatkowe koszty związane z jedzeniem zależą przede wszystkim od indywidualnych upodobań i oczekiwań w stosunku do jakości posiłków.
Ceny usług gastronomicznych na Kubie wahają się znacząco pomiędzy lokalami zarządzanymi przez firmy państwowe oraz tymi prowadzonymi przez osoby prywatne. Restauracje państwowe mają ograniczoną ofertę, która opiera się często na jednym daniu z aktualnej karty dnia. Cena takiego posiłku jest relatywnie niska. Natomiast właściciele prywatnych restauracji dbają o większy wybór potraw i ich wysoką jakość, co odzwierciedla się w wyższych cenach.
Ile kosztuje życie na Kubie:
Śniadanie w kwaterach prywatnych kosztuje pomiędzy 5 do 10 EUR/USD za osobę w zależności od zakresu oferty. Niektórzy gospodarze oferują na miejscu domowe posiłki w cenie od 10 do 15 EUR/USD za osobę.
W zależności od wybranego środka transportu ceny mogą bardzo się różnić. Przykładowo koszt przejazdu z Varadero do Hawany autobusem Viazul wynosi 9 USD. Cena agencji taksówek zbiorowych tzw. taxi colectivo na tę samą trasę wynosi 25 EUR/USD za osobę. Natomiast przejazd prywatną taksówką kosztuje pomiędzy 90 do 150 EUR/USD za samochód.
Cygara należą do pamiątek najchętniej przywożonych z wakacji na Kubie. Ceny markowych cygar w sklepach państwowych zaczynają się od 10 USD za sztukę. Niektóre bardziej ekskluzywne marki mogą kosztować ponad 100 USD za sztukę.
Rolnicy na plantacjach tytoniu, szczególnie w okolicach Viñales oferują niższe ceny na Kubie za miejscowe cygara bardzo wysokiej jakości. Są sprzedawane legalnie, jednak nie posiadają państwowej banderoli, stąd tez wynika różnica w cenie.
W oryginalny rum kubański można zaopatrzyć się w sklepach państwowych. Najtańszy rum to biały destylat z trzciny cukrowej używany głównie do przygotowywania koktajli. Cena takiego rumu w zależności od marki zaczyna się od około 6 USD. Ceny rumów wysokogatunkowych, które poddane zostały wieloletniemu procesowi dojrzewania w beczkach, wahają się od kilkunastu do kilkuset euro za butelkę.
Ceny na Kubie w przypadku drobnych pamiątek na straganach podawane są zazwyczaj w peso kubańskim. Magnesy kosztują około 150 CUP, kapelusz z liści palmowych 1000 CUP, małe obrazki z kubańskimi motywami 500 CUP, pudełeczko z drzewa cedrowego na jedno cygaro 300 CUP.
Planując wakacje typowo wypoczynkowe w ramach oferty all inclusive w resorcie hotelowym, budżet wakacyjny zamknie się w dużej części w cenie pakietu wakacyjnego. Dodatkowe koszty życia na Kubie zależą od planowanej aktywności na miejscu.
Ceny jednodniowych wycieczek grupowych organizowanych przez biura podróży zaczynają się od 100 USD za osobę.
Koszt jednodniowej wycieczki indywidualnej organizowanej na własną rękę lub przy pomocy lokalnych organizatorów mogą być inne. Dużo zależy od rodzaju transportu i dodatkowych usług, do których na Kubie należą na przykład nurkowanie z instruktorem, przejażdżki zabytkowymi kabrioletami lub kursy salsy kubańskiej. Jeśli chcesz zwiedzić wyspę, sprawdź wycieczki fakultatywne na Kubie przygotowane przez biuro podróży Rainbow.
Autorka: Karina Gryska