< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki

Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki

Skrócony opis

Maroko jest fascynującym, wielokulturowym krajem, w którym od wieków przeplatają się wpływy afrykańskie, arabskie i europejskie. Jest to kraj niezwykle różnorodny, z bogatą i skomplikowaną historią, ciekawą kulturą i sztuką, a także z oszałamiającymi krajobrazami, na które składa się tajemnicza Sahara, ośnieżone góry Atlas i bajkowe wybrzeże Atlantyku. Podczas wakacji czeka na Ciebie niezliczona ilość atrakcji, możesz godzinami wędrować po gwarnych sukach, wybrać się na przejażdżkę wielbłądem po pustyni, opalać się na dzikiej plaży i delektować się pyszną, tradycyjną kuchnią. W tej magicznej krainie, spełnienie Twoich podróżniczych marzeń jest łatwiejsze niż myślisz.
Królestwo Marokańskie zamieszkuje blisko 35 milionów ludzi, jego oficjalnymi językami są arabski i berberyjski, ale popularne są także francuski i hiszpański. Maroko to wyjątkowy kraj, o którego ciekawej historii i kulturze warto się dużo dowiedzieć, zwłaszcza jeśli planujesz wakacyjny wyjazd. Przedstawiamy 12 ciekawostek na temat Maroka, które choć trochę przybliżą Ci ten niesamowity kraj.

Sekcja 1

Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki z kraju zachodzącego słońca


1. Nazwa Maroko po arabsku brzmi al-Magrib al-Aqsa, co oznacza „skrajny zachód” i odzwierciedla położenie Maroka jako najbardziej wysuniętego na zachód kraju w całym świecie arabskim. I rzeczywiście Maroko jest najbardziej zachodnim z państw Maghrebu, do którego to regionu zalicza się także Algierię, Tunezję, Libię, Mauretanię i Saharę Zachodnią. Jest to jedyny afrykański kraj, który leży zarówno na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jak i Oceanu Atlantyckiego.

2. Maroko od Europy dzieli odległość zaledwie 13 km, czyli szerokość Cieśniny Gibraltarskiej. Taka bliskość Maroka sprawiła, że na każdym kroku widoczne są tu silne wpływy europejskie, które w wyjątkowy sposób mieszają się z wpływami arabskimi i afrykańskimi. W rzeczywistości Maroko od dłuższego czasu zabiega o przyjęcie do Unii Europejskiej. Wniosek Maroka został odrzucony, między innymi z powodu nierozwiązanego konfliktu terytorialnego z Saharą Zachodnią. Obecnie Maroko jest państwem stowarzyszonym UE, co znacznie ułatwia choćby współpracę gospodarczą. Maroko jest zdecydowanie najlepszym miejscem, aby cieszyć się zarówno afrykańskimi, jak i europejskimi klimatami, które tworzą tu niepowtarzalną atmosferę.3. Oukaimeden w wysokich partiach gór Atlas jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Afryce. Atlas to łańcuch górski rozpościerający się na przestrzeni 2 000 km, od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego po Zatokę Kabiską. Góry przecinają centralne części Maroka, biegnąc przez północną Algierię aż do północnej Tunezji. Oukaimeden jest jedynym prawdziwym ośrodkiem narciarskim w całym regionie Maghrebu i jednym z zaledwie trzech w całej Afryce. Znajduje się niecałe 80 km od Marrakeszu. Teren narciarski znajduje się na wysokości od 2 600 metrów do 3 200 metrów i ma sześć wyciągów. W pobliżu znajduje się kilka hoteli i wypożyczalnia nart. Jest to jedyne miejsce w Afryce, gdzie możesz szusować po ośnieżonych stokach w pustynnym otoczeniu.

4. W Maroku za niegrzeczne uważa się używanie do przygotowywania i spożywania jedzenia lewej ręki, a także odmawianie spożycia mięsa, jeśli jest ono oferowane podczas posiłku. Najbardziej popularną i ulubioną marokańską potrawą jest kuskus. Kuskus gotuje się najczęściej na parze, nad gotującym się mięsem i warzywami lub zalewa wrzącym bulionem i odstawia do napęcznienia. Gotową potrawę podaje się w jednym wspólnym naczyniu, na dnie którego kładzie się mięso, najczęściej baraninę, przykryte dymiącym kuskusem. Po bokach układa się przeróżne warzywa. Kuskus często podawany jest także ze słodkimi rodzynkami. Pamiętaj, żeby nie dotykać jedzenia lewą ręką, ponieważ w kulturach arabskich jest ona uważana się „nieczystą”. Z tego samego powodu nie należy również podawać lewej ręki na powitanie. Jeśli nie jesz mięsa, to wspomnij o tym przed posiłkiem, ponieważ odmowa zjedzenia już podanego mięsa będzie odebrana jako nieuprzejmość wobec gospodarza. Dotyczy to oczywiście przypadku, gdy będziesz miał zaszczyt zostać zaproszonym na posiłek do prawdziwego, marokańskiego domu, a nie zamawiania potraw w restauracjach. Podczas Ramadanu unikaj jedzenia w miejscach publicznych lub na świeżym powietrzu, ponieważ uważa się to za brak szacunku dla świętego miesiąca.5. Biały jest w Maroku kolorem żałoby. Marokańska wdowa przez 40 dni po śmierci męża nosi wyłącznie białe ubrania. W odróżnieniu od zachodniej kultury, w której kolor czarny jest kolorem żałoby, w Maroku i większości krajów arabskich, noszenie czarnych ubrań jest powszechne wśród kobiet. Kobiecie ubranej na biało należy okazać szacunek należny dla okresu opłakiwania najbliższych.

6. Casablanca, film zawdzięczający swój tytuł pięknemu marokańskiemu miastu, zdobył Oscara za najlepszy film w 1942 roku i jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszechczasów. Fabuła filmu opiera się na wciągającej historii miłosnej z wojną i szpiegowskimi intrygami w tle. Film pełen jest słodko-gorzkich emocji i wpadających w ucho, sentymentalnych piosenek. Jednym z głównych bohaterów filmu zostało nadmorskie miasto Casablanca, wybrane na miejsce akcji ze względu na swoją dość istotną rolę podczas II wojny światowej. Co ciekawe większość plenerów wcale nie została nagrana w prawdziwej Casablance, lecz w hollywoodzkim studio. Jednakże film i tak znacząco wpłynął na popularność Casablanki, przyciągając tu tłumy turystów, którzy chcą z bliska przyjrzeć się temu tajemniczemu i pięknemu miastu.7. Rzadkie i piękne drewno marokańskiej tui było obiektem pożądania już w czasach starożytnego Rzymu. Marokańska tuja jest drzewem wiecznie zielonym blisko spokrewnionym z cedrami. Drewno tui ma wyjątkowy, czerwonawy kolor z brązowymi plamkami, a niekiedy także złotawymi żyłkami. Niestety tuja rośnie niezwykle wolno i osiąga wysokość zaledwie 15-20 metrów. Ten endemiczny gatunek występuje jedynie w północno-zachodnim rejonie Morza Śródziemnego, w tym na zachodnich zboczach gór Atlas. Wyroby z drewna tui pochodzą głównie z regionu Essaouira. Obróbka tego aromatycznego drewna ma długą i świętą tradycję i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mężczyźni zajmujący się obróbką drewna doszli do prawdziwej perfekcji, a ich dzieła uważane są za produkty ekskluzywne. Nic więc dziwnego, że firma Rolls Royce wybrała drewno tui na materiał wykończeniowy desek rozdzielczych w swych luksusowych autach. Wyroby z drewna tui mają ciekawą i niepowtarzalną fakturę, a ich sława wykracza daleko poza granica Maroka.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.82/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Maroko