Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki

Maroko jest fascynującym, wielokulturowym krajem, w którym od wieków przeplatają się wpływy afrykańskie, arabskie i europejskie. Jest to kraj niezwykle różnorodny, z bogatą i skomplikowaną historią, ciekawą kulturą i sztuką, a także z oszałamiającymi krajobrazami, na które składa się tajemnicza Sahara, ośnieżone góry Atlas i bajkowe wybrzeże Atlantyku. Podczas wakacji czeka na Ciebie niezliczona ilość atrakcji, możesz godzinami wędrować po gwarnych sukach, wybrać się na przejażdżkę wielbłądem po pustyni, opalać się na dzikiej plaży i delektować się pyszną, tradycyjną kuchnią. W tej magicznej krainie, spełnienie Twoich podróżniczych marzeń jest łatwiejsze niż myślisz.
Królestwo Marokańskie zamieszkuje blisko 35 milionów ludzi, jego oficjalnymi językami są arabski i berberyjski, ale popularne są także francuski i hiszpański. Maroko to wyjątkowy kraj, o którego ciekawej historii i kulturze warto się dużo dowiedzieć, zwłaszcza jeśli planujesz wakacyjny wyjazd. Przedstawiamy 12 ciekawostek na temat Maroka, które choć trochę przybliżą Ci ten niesamowity kraj.

Co warto wiedzieć o Maroko? Ciekawostki z kraju zachodzącego słońca


1. Nazwa Maroko po arabsku brzmi al-Magrib al-Aqsa, co oznacza „skrajny zachód” i odzwierciedla położenie Maroka jako najbardziej wysuniętego na zachód kraju w całym świecie arabskim. I rzeczywiście Maroko jest najbardziej zachodnim z państw Maghrebu, do którego to regionu zalicza się także Algierię, Tunezję, Libię, Mauretanię i Saharę Zachodnią. Jest to jedyny afrykański kraj, który leży zarówno na wybrzeżu Morza Śródziemnego, jak i Oceanu Atlantyckiego.

2. Maroko od Europy dzieli odległość zaledwie 13 km, czyli szerokość Cieśniny Gibraltarskiej. Taka bliskość Maroka sprawiła, że na każdym kroku widoczne są tu silne wpływy europejskie, które w wyjątkowy sposób mieszają się z wpływami arabskimi i afrykańskimi. W rzeczywistości Maroko od dłuższego czasu zabiega o przyjęcie do Unii Europejskiej. Wniosek Maroka został odrzucony, między innymi z powodu nierozwiązanego konfliktu terytorialnego z Saharą Zachodnią. Obecnie Maroko jest państwem stowarzyszonym UE, co znacznie ułatwia choćby współpracę gospodarczą. Maroko jest zdecydowanie najlepszym miejscem, aby cieszyć się zarówno afrykańskimi, jak i europejskimi klimatami, które tworzą tu niepowtarzalną atmosferę.



3. Oukaimeden w wysokich partiach gór Atlas jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Afryce. Atlas to łańcuch górski rozpościerający się na przestrzeni 2 000 km, od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego po Zatokę Kabiską. Góry przecinają centralne części Maroka, biegnąc przez północną Algierię aż do północnej Tunezji. Oukaimeden jest jedynym prawdziwym ośrodkiem narciarskim w całym regionie Maghrebu i jednym z zaledwie trzech w całej Afryce. Znajduje się niecałe 80 km od Marrakeszu. Teren narciarski znajduje się na wysokości od 2 600 metrów do 3 200 metrów i ma sześć wyciągów. W pobliżu znajduje się kilka hoteli i wypożyczalnia nart. Jest to jedyne miejsce w Afryce, gdzie możesz szusować po ośnieżonych stokach w pustynnym otoczeniu.

4. W Maroku za niegrzeczne uważa się używanie do przygotowywania i spożywania jedzenia lewej ręki, a także odmawianie spożycia mięsa, jeśli jest ono oferowane podczas posiłku. Najbardziej popularną i ulubioną marokańską potrawą jest kuskus. Kuskus gotuje się najczęściej na parze, nad gotującym się mięsem i warzywami lub zalewa wrzącym bulionem i odstawia do napęcznienia. Gotową potrawę podaje się w jednym wspólnym naczyniu, na dnie którego kładzie się mięso, najczęściej baraninę, przykryte dymiącym kuskusem. Po bokach układa się przeróżne warzywa. Kuskus często podawany jest także ze słodkimi rodzynkami. Pamiętaj, żeby nie dotykać jedzenia lewą ręką, ponieważ w kulturach arabskich jest ona uważana się „nieczystą”. Z tego samego powodu nie należy również podawać lewej ręki na powitanie. Jeśli nie jesz mięsa, to wspomnij o tym przed posiłkiem, ponieważ odmowa zjedzenia już podanego mięsa będzie odebrana jako nieuprzejmość wobec gospodarza. Dotyczy to oczywiście przypadku, gdy będziesz miał zaszczyt zostać zaproszonym na posiłek do prawdziwego, marokańskiego domu, a nie zamawiania potraw w restauracjach. Podczas Ramadanu unikaj jedzenia w miejscach publicznych lub na świeżym powietrzu, ponieważ uważa się to za brak szacunku dla świętego miesiąca.



5. Biały jest w Maroku kolorem żałoby. Marokańska wdowa przez 40 dni po śmierci męża nosi wyłącznie białe ubrania. W odróżnieniu od zachodniej kultury, w której kolor czarny jest kolorem żałoby, w Maroku i większości krajów arabskich, noszenie czarnych ubrań jest powszechne wśród kobiet. Kobiecie ubranej na biało należy okazać szacunek należny dla okresu opłakiwania najbliższych.

6. Casablanca, film zawdzięczający swój tytuł pięknemu marokańskiemu miastu, zdobył Oscara za najlepszy film w 1942 roku i jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszechczasów. Fabuła filmu opiera się na wciągającej historii miłosnej z wojną i szpiegowskimi intrygami w tle. Film pełen jest słodko-gorzkich emocji i wpadających w ucho, sentymentalnych piosenek. Jednym z głównych bohaterów filmu zostało nadmorskie miasto Casablanca, wybrane na miejsce akcji ze względu na swoją dość istotną rolę podczas II wojny światowej. Co ciekawe większość plenerów wcale nie została nagrana w prawdziwej Casablance, lecz w hollywoodzkim studio. Jednakże film i tak znacząco wpłynął na popularność Casablanki, przyciągając tu tłumy turystów, którzy chcą z bliska przyjrzeć się temu tajemniczemu i pięknemu miastu.



7. Rzadkie i piękne drewno marokańskiej tui było obiektem pożądania już w czasach starożytnego Rzymu. Marokańska tuja jest drzewem wiecznie zielonym blisko spokrewnionym z cedrami. Drewno tui ma wyjątkowy, czerwonawy kolor z brązowymi plamkami, a niekiedy także złotawymi żyłkami. Niestety tuja rośnie niezwykle wolno i osiąga wysokość zaledwie 15-20 metrów. Ten endemiczny gatunek występuje jedynie w północno-zachodnim rejonie Morza Śródziemnego, w tym na zachodnich zboczach gór Atlas. Wyroby z drewna tui pochodzą głównie z regionu Essaouira. Obróbka tego aromatycznego drewna ma długą i świętą tradycję i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mężczyźni zajmujący się obróbką drewna doszli do prawdziwej perfekcji, a ich dzieła uważane są za produkty ekskluzywne. Nic więc dziwnego, że firma Rolls Royce wybrała drewno tui na materiał wykończeniowy desek rozdzielczych w swych luksusowych autach. Wyroby z drewna tui mają ciekawą i niepowtarzalną fakturę, a ich sława wykracza daleko poza granica Maroka.
Data Publikacji: 11.12.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Annapurna – poznaj bliżej legendę HimalajówCo sprawia, że jeden z himalajskich szczytów budzi jednocześnie strach i fascynację? Dlaczego śmiałkowie wciąż próbują zdobyć górę, która przez lata zabierała życie co trzeciemu wspinaczowi? Annapurna – góra o dwóch obliczach. Jej południowa ściana stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, podczas gdy otaczający ją masyw gości rocznie ponad 100 tys. trekkingowych zapaleńców. To miejsce, gdzie Maurice Herzog w 1950 roku zapisał pierwszy rozdział współczesnego himalaizmu. W tym artykule odkryjesz, skąd wzięła się nazwa tej wyjątkowej góry i co oznacza w hinduskiej mitologii. Dowiesz się, dlaczego wskaźnik śmiertelności na jej zboczach jest tak wysoki i poznasz historię dramatycznej francuskiej wyprawy. Zajrzysz też do tajemniczego Sanktuarium Annapurny – naturalnego amfiteatru otoczonego koroną himalajskich gigantów. Zapraszam w podróż do regionu „Bogini Obfitości”.
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę z dziećmi za granicę? 5 sprawdzonych kierunkówMajówka z dzieckiem za granicą? Jak najbardziej! Właśnie na przełomie kwietnia i maja w wielu kurortach w zasięgu krótkiego lotu z Polski zaczyna się idealna pogoda dla rodzin – jest już naprawdę ciepło (20-28°C), ale bez męczących upałów. Świeżym powietrzem można się cieszyć przez cały dzień bez obawy o przegrzanie. Hotele po zimowej przerwie oferują odświeżoną infrastrukturę, piaszczyste plaże nie są zatłoczone, a ceny wakacyjnych wyjazdów pozostają przyjemne dla portfela. Trudno o lepszy moment, by pokazać dzieciom kawałek świata poza Polską i złapać pierwszą w roku solidną dawkę słońca!
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę w 2025 roku? Weekend majowy za granicąKiedy w Polsce rozkładamy grille, zerkając nerwowo w niebo, w wielu miejscach na świecie temperatury pozwalają już w pełni cieszyć się wiosną i pierwszymi promieniami słońca. Po co czekać na polskie lato, które bywa kapryśne? Wszak majówka to nie tylko czas kiełbasy skwierczącej nad rozżarzonym węglem, ale także idealna okazja do ciepłych wypadów za granicę. Długi weekend majowy to doskonały moment, by wyrwać się z codzienności i odetchnąć świeżym powietrzem w jakimś urokliwym miejscu z fantastyczną pogodą. W przeciwieństwie do wakacji w najbardziej wyczekiwanych okresach, w maju turystyka nie osiąga jeszcze szczytowego natężenia, a to oznacza zarówno doskonałą okazję cenową, jak i możliwość zwiedzania bez przeciskania się przez tłumy w wielkim mieście. Przygotowaliśmy przegląd miejsc, które w czasie weekendu majowego pokazują swoje najlepsze oblicze. Od śródziemnomorskich wybrzeży z pięknymi plażami, gdzie już można zażyć pierwszej kąpieli, przez europejskie perełki o idealnej temperaturze, aż po najlepsze oferty egzotycznych zakątków, w których właśnie wtedy panują najlepsze warunki.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Wielkanoc? Nasze pomysły na święta wielkanocne poza domemWielkanoc to dla wielu pierwszy moment w roku, gdy kalendarz daje nam kilka dni, by zniknąć. W czasie gdy jedni szykują pisanki, inni pakują walizki. Kilka dni wolnych od pracy może zamienić się w podróż do miejsc, gdzie wiosna już nie jest nieśmiała, a pokazuje pełnię swoich możliwości. W krajach południa kwitną migdałowce, w Sewilli unosi się zapach kadzideł, a na plażach Karaibów rozbrzmiewają rytmy merengue. Te same dni mogą wyglądać tak różnie – wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się je spędzić. Jeżeli więc po długiej zimie bardziej niż święta wielkanocne w Polsce kusi Cię poszukiwanie nowych, niezapomnianych wrażeń i ucieczka od codziennych obowiązków gdzieś w świat, to jesteś w dobrym miejscu. Poznaj nasze propozycje, gdzie spędzić Wielkanoc za granicą, w ciepłych krajach!