Czy musimy obawiać się wyjazdu do Maroka?
Obawy dotyczące
podróży do Maroka są spowodowane różnymi czynnikami. Wielu podróżującym wystarczy informacja o tym, że jest to kraj muzułmański. Takie podejście jest oczywiście nieuzasadnione, muzułmańskie kraje są przede wszystkim bardzo gościnne, a Maroko oprócz tego posiada wyjątkowy klimat, którego nie doświadczymy nigdzie indziej. Kolejną rzeczą, która zaprząta nasze umysły jest to, że Królestwo Maroka znajduje się w Afryce kontynencie przez wielu uważanym za niestabilny. Czy jednak słusznie obawiamy się tego kraju? Czy jest w nim tak niebezpiecznie, jak się nam wydaje?
Rankingi bezpieczeństwa
• Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco informuje o sytuacji politycznej w każdym kraju na świecie. Jeżeli chodzi o Królestwo Maroka, ostatnia wzmianka ostrzegająca przed podróżą do tego kraju miała miejsce w marcu 2015 roku, Warto zwrócić uwagę również na to, że nie był to najwyższy stopień alarmu. Władze radziły jedynie zachować wszelkie środki ostrożności ze względu na niestabilną sytuację w krajach ościennych.
• Departament Stanu Stanów Zjednoczonych
Pod koniec 2016 roku Departament Stanu Stanów Zjednoczonych sporządził mapę krajów, które według rządu amerykańskiego są bezpieczne. Państwa niebezpieczne zostały oznaczone kolorem czerwonym, średnio bezpieczne żółtym, natomiast bezpieczne zielonym. Maroko zostało wyróżnione kolorem zielonym – więc nie ma powodów do obaw przed podróżą. Chociaż kraj jest otoczony państwami uznanymi za niebezpieczne, Maroko odizolowuje się od swoich sąsiadów, nie włączając się w żadne konflikty. Interesującą rzeczą jest to, że według wspomnianego raportu większa część Europy, w tym Polska, została oznaczona kolorem żółtym.
• Ranking Dobrobytu Legatum
Dla tych, którzy uważają, że dane Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych są już przestarzałe, spojrzeliśmy do najnowszego, sporządzonego w 2017 roku, Raport Dobrobytu Instytutu Legatum. 149 państw zostało ocenianych w 9 kategoriach, w tym „bezpieczeństwo i ochrona”,. Według tego raportu Maroko zajmuje 35. miejsce w skali świata. Co więcej, zgodnie z raportem, jest to najbezpieczniejsze państwo w Afryce.
Co, poza danymi raportowymi, świadczy o tym, że Maroko to bezpieczny kraj?
Same dane zebrane w formie raportów to jednak nie wszystko.
• Królestwo Maroka od wielu lat szczyci się stabilnością polityczną. Głową państwa jest król Muhammad VI, którego poddani kochają i popierają. Władza rzeczywiście robi wszystko, aby kraj był bezpieczny – wzmożono kontrolę na lotniskach i ulicach miast, stworzono również tzw. policję turystyczną, która dba o spokój przyjezdnych.
• Jadąc do Maroka, nie są wymagane szczepienia np. na malarię, gdyż w tym kraju nie ma komarów, które by ją przenosiły. Zaleca jednak zaszczepić się na takie choroby jak: dur brzuszny, polio, tężec, błonicę, WZW B i A. Są one jednak konieczne tylko wtedy, gdy organizujemy pobyt na własną rękę, zamierzamy nocować w hostelach lub podróżować po bardziej niedostępnych zakątkach kraju. W przypadku wyjazdu z biurem podróży, takie szczepienia będą raczej zbędnym wydatkiem. Marokańczycy są niezwykle gościnni, pamiętajmy, że wielu z nich żyje z turystyki. Chcąc zapewnić odwiedzającym jak najlepsze wspomnienia z pobytu, będą robić wszystko co w ich mocy, aby przyjezdni czuli się bezpiecznie w ich domu czy towarzystwie.
W Maroku, jak w każdym innym państwie na świecie ostrożność jest jednak wskazana – nigdzie, żaden turysta nie jest w pełni chroniony przed drobną przestępczością, jak kradzieże czy próba oszustwa. Należy więc mieć oczy dookoła głowy.
Maroko jest krajem odmiennym kulturowo, na co, jadąc tam, musimy być w pełni gotowi. Jednak jest również państwem bardzo tolerancyjnym, stabilnym, otwartym i - porównując z innymi krajami afrykańskimi - zdecydowanie najbezpieczniejszym.