Wróć

Inne

Czy Maroko jest bezpieczne?

W podróżach często pociąga nas to, co egzotyczne. Dlatego Maroko – kraj pachnący orientalnymi przyprawami, słynący z gwarnych targów, wspaniałej mozaiki, Marrakeszu, Casablanki i wspaniałych plaż Agadiru to marzenie tak wielu turystów. Choć wyjazdy są na wyciągnięcie ręki, wciąż wiele osób obawia się niebezpieczeństw, które mogą wydarzyć się na miejscu. Ile z tych obaw to stereotypy a które powinniśmy wziąć pod uwagę? Czy Maroko jest bezpiecznym kierunkiem na spędzenie wakacji?

W tym artykule przeczytasz o:

Czy musimy obawiać się wyjazdu do Maroka?


Obawy dotyczące podróży do Maroka są spowodowane różnymi czynnikami. Wielu podróżującym wystarczy informacja o tym, że jest to kraj muzułmański. Takie podejście jest oczywiście nieuzasadnione, muzułmańskie kraje są przede wszystkim bardzo gościnne, a Maroko oprócz tego posiada wyjątkowy klimat, którego nie doświadczymy nigdzie indziej. Kolejną rzeczą, która zaprząta nasze umysły jest to, że Królestwo Maroka znajduje się w Afryce kontynencie przez wielu uważanym za niestabilny. Czy jednak słusznie obawiamy się tego kraju? Czy jest w nim tak niebezpiecznie, jak się nam wydaje?

Rankingi bezpieczeństwa

• Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco informuje o sytuacji politycznej w każdym kraju na świecie. Jeżeli chodzi o Królestwo Maroka, ostatnia wzmianka ostrzegająca przed podróżą do tego kraju miała miejsce w marcu 2015 roku, Warto zwrócić uwagę również na to, że nie był to najwyższy stopień alarmu. Władze radziły jedynie zachować wszelkie środki ostrożności ze względu na niestabilną sytuację w krajach ościennych.

• Departament Stanu Stanów Zjednoczonych

Pod koniec 2016 roku Departament Stanu Stanów Zjednoczonych sporządził mapę krajów, które według rządu amerykańskiego są bezpieczne. Państwa niebezpieczne zostały oznaczone kolorem czerwonym, średnio bezpieczne żółtym, natomiast bezpieczne zielonym. Maroko zostało wyróżnione kolorem zielonym – więc nie ma powodów do obaw przed podróżą. Chociaż kraj jest otoczony państwami uznanymi za niebezpieczne, Maroko odizolowuje się od swoich sąsiadów, nie włączając się w żadne konflikty. Interesującą rzeczą jest to, że według wspomnianego raportu większa część Europy, w tym Polska, została oznaczona kolorem żółtym.

• Ranking Dobrobytu Legatum

Dla tych, którzy uważają, że dane Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych są już przestarzałe, spojrzeliśmy do najnowszego, sporządzonego w 2017 roku, Raport Dobrobytu Instytutu Legatum. 149 państw zostało ocenianych w 9 kategoriach, w tym „bezpieczeństwo i ochrona”,. Według tego raportu Maroko zajmuje 35. miejsce w skali świata. Co więcej, zgodnie z raportem, jest to najbezpieczniejsze państwo w Afryce.

Co, poza danymi raportowymi, świadczy o tym, że Maroko to bezpieczny kraj?
Same dane zebrane w formie raportów to jednak nie wszystko.

• Królestwo Maroka od wielu lat szczyci się stabilnością polityczną. Głową państwa jest król Muhammad VI, którego poddani kochają i popierają. Władza rzeczywiście robi wszystko, aby kraj był bezpieczny – wzmożono kontrolę na lotniskach i ulicach miast, stworzono również tzw. policję turystyczną, która dba o spokój przyjezdnych.
• Jadąc do Maroka, nie są wymagane szczepienia np. na malarię, gdyż w tym kraju nie ma komarów, które by ją przenosiły. Zaleca jednak zaszczepić się na takie choroby jak: dur brzuszny, polio, tężec, błonicę, WZW B i A. Są one jednak konieczne tylko wtedy, gdy organizujemy pobyt na własną rękę, zamierzamy nocować w hostelach lub podróżować po bardziej niedostępnych zakątkach kraju. W przypadku wyjazdu z biurem podróży, takie szczepienia będą raczej zbędnym wydatkiem. Marokańczycy są niezwykle gościnni, pamiętajmy, że wielu z nich żyje z turystyki. Chcąc zapewnić odwiedzającym jak najlepsze wspomnienia z pobytu, będą robić wszystko co w ich mocy, aby przyjezdni czuli się bezpiecznie w ich domu czy towarzystwie.

W Maroku, jak w każdym innym państwie na świecie ostrożność jest jednak wskazana – nigdzie, żaden turysta nie jest w pełni chroniony przed drobną przestępczością, jak kradzieże czy próba oszustwa. Należy więc mieć oczy dookoła głowy.
Maroko jest krajem odmiennym kulturowo, na co, jadąc tam, musimy być w pełni gotowi. Jednak jest również państwem bardzo tolerancyjnym, stabilnym, otwartym i - porównując z innymi krajami afrykańskimi - zdecydowanie najbezpieczniejszym.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.08.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  45 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  647 ocen
Objazd + wypoczynek • Maroko: Marrakesz-Safi - Agadir - Souss-Massa - Draa - Tafilalet
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  1116 ocen
Objazd + wypoczynek • Maroko: Marrakesz-Safi - Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  32 oceny
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  75 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  22 oceny
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  14 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  281 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd + wypoczynek • Maroko
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Maroko: Agadir

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!