ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcji

Tunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.

Djerba - zwiedzanie Houmt Souk

Położone w północnej części Djerby Houmt Souk to największe miasto na wyspie. Jego najsłynniejszą atrakcją jest bez wątpienia wspaniały bazar pełen kolorowych straganów i egzotycznych towarów. To świetne miejsce na zakup pamiątek podczas wakacji w Tunezji – znajdziesz tu całe mnóstwo aromatycznych przypraw sprzedawanych na wagę jak, chociażby kurkumę, kumin, paprykę słodką i ostrą, cynamon, a także ostrą pastę harissa, chałwę, daktyle, wyroby galanteryjne ze skóry, słomkowe kapelusze, kosze, torebki, produkty z drzewa oliwnego czy bogato zdobioną ceramikę.

Na Djerbie zwiedzanie bazaru to wspaniała okazja, by poobserwować codzienne życie lokalnych mieszkańców. Tuż obok znajduje się niewielka, ale niezwykle klimatyczna, pełna wąskich uliczek z bielonymi domami starówka. Spacer po jej zakamarkach daje pewne wyobrażenie o tym, jak wyglądają stare, tunezyjskie medyny.

W Houmt Souk można również zobaczyć niewielki port oraz zabytkowy fort Gazi Mustafa.

Zabytki Djerby - synagoga El Ghriba

Synagoga El Ghriba znajduje się w miejscowości Ar-Rijad, kilka kilometrów od Houmt Souk i uchodzi za najstarszą w Tunezji (choć obecna bryła pochodzi z końca XIX w.). To również najważniejsze miejsce pielgrzymek żydów z całego kraju.

Z powstaniem synagogi wiąże się bardzo wiele legend i tradycji:

  1. Wedle jednej z nich założyli ją kapłani, którzy zdołali uciec ze świątyni w Jerozolimie, tuż po zburzeniu jej przez babilońskiego przywódcę Nabuchodonozora. Z rozwalonego budynku zdołali jeszcze zabrać drzwi i kamień z ołtarza, który to możemy do dziś zobaczyć, wkomponowany w ścianę synagogi.
  2. Inna tradycja powstania budynku mówi o pewnej młodej dziewczynie, która uciekła z Izraela, zabierając ze sobą kamień ze świątyni oraz zwój Tory. W miejscu, gdzie dziś stoi synagoga, dzielna kobieta zmarła z wyczerpania.
  3. Kolejna legenda opowiada o lokalnej dziewczynie, która nie była akceptowana przez swoją społeczność, jednak gdy zmarła, jej ciało nie uległo rozkładowi i zostało pochowane przez żydów w pobliskiej jaskini.

Wewnątrz budowli, oprócz wspomnianego wcześniej kamienia, można zobaczyć dwie sale z kolumnami, rozmaite srebrne wyroby podarowane przez społeczność żydowską oraz pięknie zdobione ściany. Zwiedzanie na Djerbie zabytków to znakomita okazja, by bliżej zapoznać się z tradycjami i historią sefardyjskich żydów.

Muzeum Tradycji i Kultury Djerby

Muzeum Tradycji i Kultury Djerby to niezwykle interesujące miejsce zlokalizowane w miejscowości Guellala w południowej części wyspy. Wizyta w nim stanowi znakomitą okazję do zapoznania się z historią i kulturą mieszkańców Tunezji – i to zarówno w sferze życia codziennego, jak i wierzeń, które przez wieki tu dominowały. Na wystawie można podziwiać kolekcję tradycyjnych tunezyjskich strojów, piękną starą biżuterię i ceramikę.

  1. Jedną z najbardziej interesujących sal w muzeum jest niewątpliwie pokój ślubny, w którym można zobaczyć wiele przedmiotów związanych z tradycyjnymi tunezyjskimi zaślubinami.
  2. Osobna część muzeum jest poświęcona zwyczajom dawnych mieszkańców wyspy, można odwiedzić m.in. sale poświęcone rolnictwu, rybołówstwu, garncarstwu, tkactwu czy złotnictwu.
  3. Na terenie muzeum znajdziesz również mauzoleum sunnickiego teologa Sidi Zitouni.

Miasteczko Guellala, w którym znajduje się muzeum, słynie z produkcji ceramiki, warto więc przy okazji odwiedzić jedną z lokalnych manufaktur.

Przeczytaj też: Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Djerba Explore Park

Djerba Explore Park to fantastyczna atrakcja Djerby dla rodzin z dziećmi. Tym, co głównie przyciąga tu turystów, jest farma krokodyli, na której można zobaczyć ponad 100 okazów tych gadów. Spacer po mostach pomiędzy stawami z wodą pozwala zwiedzającym poznać środowisko i tryb życia krokodyli, a także przyjrzeć się z bliska tym niebezpiecznym zwierzętom. Całość parku porośnięta jest palmami, papirusem i innymi egzotycznymi roślinami, co daje możliwość zapoznania się również z interesującą florą.

Codziennie na terenie parku odbywa się również pokaz, podczas którego prezentowane są inne zwierzęta zamieszkujące park, m.in. węże, żółwie, czy jaszczurki.

To jednak nie koniec wrażeń na Djerbie. Co warto zobaczyć jeszcze? W ramach wejściówki do parku można również odwiedzić skansen – pełną bielonych domów, malowniczych alejek, zadaszonych przejść i klimatycznych kawiarni wioskę. Spacer po skansenie stanowi wspaniałą okazję do zrobienia fantastycznych zdjęć oraz do bliższego zapoznania się z architekturą tunezyjskich miasteczek.

Będąc w parku, warto również zobaczyć tutejsze muzeum Lalla Hadria – miejsce prezentujące całą gamę tunezyjskiej i islamskiej sztuki. Ta niezwykła kolekcja ponad 1000 dzieł, obejmująca kaligrafię, miniatury, ceramikę, stare drzwi, egzemplarze Koranu, czy biżuterię pozwala bliżej przyjrzeć się arabskiej twórczości na przestrzeni ostatnich 13 wieków.

Midoun - Djerba i lokalne zabytki

Midoun to drugie co do wielkości miasto wyspy, znajdujące się w jej wschodniej części. Jego główną atrakcją jest bez wątpienia największy na Djerbie, odbywający się co tydzień w piątek targ.  Można wtedy kupić egzotyczne towary, a także przyjrzeć się z bliska życiu miejscowych.

Midoun słynie również z całej masy drzew oliwnych porastających okolicę (w podziemiach miasta znajdują się zresztą tłocznie oliwy) i 2 pięknych, pobliskich plaż – Playa Sidi Mahrez i Playa Aghir. Można tu przespacerować się również uliczkami starej medyny pełnej krętych uliczek i sklepów oraz zobaczyć przedstawienie Fantazja prezentujące tradycyjne berberyjskie obrzędy ślubne i weselne.

Atrakcje niedaleko Djerby

Wczasy na Djerbie mają również tę zaletę, że w ramach jedno- lub dwudniowej wycieczki można wybrać się na stały ląd i zobaczyć kilka absolutnie fenomenalnych oraz oryginalnych miejsc. Warto na przykład odwiedzić:

  • Matmatę – region słynący z pięknych, księżycowych krajobrazów, gdzie kręcone były sceny do filmu „Gwiezdne Wojny" i jaskiń, w których do dziś mieszkają rdzenne plemiona berberyjskie.
  • Chott Jerid – największe słone jezioro w Afryce, gdzie często możemy zobaczyć zjawisko fatamorgany.
  • Medenine - w okolicy znajdują się malownicze ksary (dawne spichlerze), np. Ksar Ouled Soltane.

Na Djerbie atrakcji nie brakuje, ale tak naprawdę cała Tunezja zasługuje na uwagę turystów spragnionych nowych doznań.

Data Publikacji: 29.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?