Wróć

Zainspiruj się

Egipt – co warto wiedzieć przed podróżą?

Egipt to państwo pustynne położone w północnej części Afryki przy Morzu Śródziemnym z niezwykle bogatą historią. Dziś jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków turystycznych. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym państwie czytając blog Rainbow!

EGIPT – informacje ogólne

Egipt to kraj położony w północno-wschodniej Afryce o powierzchni 1 001 450 km2. Fascynujące królestwo Faraonów i  mitycznego Sfinksa. Czarujące piramidy, rozległe pustynie  - to wszystko i więcej znajduje się w kraju wywodzącym się z potężnej cywilizacji Egiptu. Bez wątpienia zwabi każdego poszukiwacza przygód, napełni zdumieniem wobec tajemnic ludzkości. Ale starożytna zagadka nie jest wszystkim, co można spotkać w Egipcie. Zachwyci on także amatorów oryginalnej kuchni. Zwiedzając ten kraj koniecznie należy spróbować słynnej Shawermy, czyli siekanych kawałków mięsa z pitą i warzywami. Stolicą Egiptu jest Kair>, który jest najbardziej zaludnionym obszarem metropolitarnym w Afryce. Miasto to jest ośrodkiem edukacji , kultury i turystyki nie tylko w Egipcie, ale także dla świata arabskiego i afrykańskiego.

Turystyka w Egipcie

Ruch turystyczny w Egipcie

W latach 90. zainteresowanie podróżami do Egiptu powoli, ale sukcesywnie wzrastało. Na wyprawę do kraju piramid decydowało się wówczas średnio od 3 do około 4-4,5 miliona turystów rocznie. Sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać od 2000 roku, kiedy to odnotowano aż 5 milionów osób, które zdecydowały się na wypoczynek w Egipcie. Od tego czasu, popularność tego kierunku niezmiennie rosła – w 2004 roku Egipt odwiedziło ponad 7 milionów turystów, w 2008 – ponad 12 milionów, a największy boom nastąpił w roku 2010, kiedy na urlop i rodzinny wypoczynek w kraju nad Nilem zdecydowało się ponad 14 milionów osób.

Co ciekawe, od tego momentu, zainteresowanie tym kierunkiem zaczęło spadać – w 2013 na wypoczynek w Egipcie zdecydowało się około 9 milionów osób, ale już w najgorszym pod tym względem, 2016 roku było to zaledwie 5 milionów turystów. Od 2017 roku (kiedy do kraju przybyło ponad 8 milionów osób) ponownie odnotowuje się stale rosnące zainteresowanie podróżami do Egiptu, który kusi wspaniałą pogodą, pięknymi widokami, ciepłą wodą oraz piaszczystymi plażami.1

Turystyka w Egipcie po 2018 roku

Jak wynika z raportu „Zagraniczne wakacje Polaków 2018”, opublikowanego przez Polską Izbę Turystyki we wrześniu 2018 – po latach zawirowań, turystyka w Egipcie przeżywa swój renesans, dzięki czemu kraj ten, jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych kierunków podróży. Obecnie to 5. (po Grecji, Turcji, Bułgarii i Hiszpanii) kraj na świecie, który cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. wśród turystów z Polski. 2

Jednym z lepszych okresów dla turystyki w Egipcie był wspomniany już rok 2018, kiedy to przychody z tego sektora wyniosły wówczas 15% PKB3. W 2018 roku kraj ten odwiedziło blisko 11,5 miliona turystów . Co istotne, wszystko wskazuje na to, że coraz większe zainteresowanie podróżami do Egiptu utrzyma się i już wkrótce można będzie mówić o wielkim powrocie mody na niezapomniany wypoczynek w fascynującym kraju nad Nilem.

W rozmowie z PAP latem 2019 roku, Ewa Kubaczyk (rzecznik prasowy Polskiej Izby Turystyki) podkreśla, że w porównaniu z rokiem 2018, obecnie odnotowuje się około 30%4 wzrost zainteresowania Polaków wyjazdami do Egiptu, który uwodzi wspaniałymi krajobrazami oraz atrakcyjnymi cenami. Polacy najchętniej decydują się na wypoczynek w takich miastach, jak Hurghada, Sharm el Sheikh, a także Marsa Alam5. Co interesujące, Egipt stanowi ciekawą (i przede wszystkim ciepłą) alternatywę również dla wypoczynku w ramach ferii zimowych.

Historia Egiptu

Najstarsza cywilizacja na świecie wzrosła nad brzegiem Nilu, około 5000 lat temu, kiedy pierwsza dynastia faraonów doszła do władzy, dowodzona przez legendarnego Narmera. Pierwsza piramida została zbudowana w XXVII wieku p.n.e. Najpotężniejsze czasy przypadały na okres, w którym Cheops, Chefren i Mycerinus zbudowali piramidy w Gizie. Między  51 i 48 r .p.n.e, Egiptem rządził Ptolemeusz XIII i jego siostra Kleopatra VIII. Imperium Rzymskie zaczęło interesować się losami terenów egipskich i rozpoczęło serię walk. Po porażce swoich sił morskich w bitwie pod Akcjum w 31 r. p. n. e.  Antoniusz i Kleopatra popełnili samobójstwo, po którym Egipt stał się częścią Imperium Rzymskiego. Po upadku Imperium, Nubijczycy, mieszkańcy Afryki Północnej oraz Persowie najechali na Egipt, który pozostał relatywnie stabilny do 640 r. n. e. To wtedy na teren kraju przybyli Arabowie, wprowadzając Islam. Egipt poddał się inwazji tureckiej w 1517 roku, by następnie poddać się panowaniu sił Brytyjskich i Francuskich na przestrzeni kolejnych lat. Podczas I wojny światowej Egipt dostosował się do aliantów. W tym okresie powstała narodowa partia polityczna – Wafd. Liga Państw Arabskich powstała po II wojnie światowej na mocy umowy pomiędzy siedmioma państwami, w tym Egiptu. Wojna pozostawiła kraj w ogólnej rozsypce. W 1952 roku pułkownik Gamal Abdel Nasser poprowadził grupę oficerów i zorganizował zamach stanu. Brytyjczycy i Francuzi chcieli zainterweniować, lecz ONZ nie wyraził na to zgody.  Obecnie w Egipcie rządzi bezpartyjny prezydent Abd al-Fattah as-Sisi.

Geografia Egiptu


Egipt to państwo pustynne położone w północnej części Afryki przy Morzu Śródziemnym (częściowo również przy Morzu Czerwonym, od strony Sudanu). Graniczy z Libią, Izraelem i Strefą Gazy. Do terenów egipskich należy również półwysep Synaj. Całkowita powierzchnia kraju wynosi  1 001 450 km2. Linia brzegowa ma długość 2 450 km. Najwyższy szczyt Egiptu znajduje się na półwyspie Synaj – mowa o Górze Świętej Katarzyny (2642 m. n. p. m.)

Fauna i flora w Egipcie.

W Egipcie można napotkać wiele gatunków roślin i zwierząt. Najwięcej z nich gromadzi się w okolicach nadrzecznych – przy Nilu. Mowa o krokodylach, hipopotamach, endemicznych gatunkach żab i ryb. W głębi lądu zamieszkują wielbłądy, dzikie gazele, czaple białe, koty abisyńskie. Różnorodność flory również skupia się w terenach nieopodal Nilu. Najbardziej charakterystyczne gatunki roślin to jałowce, mimozy, palmy, platany, cyprysy, eukaliptus i tamaryszek. Niestety, niegdyś popularne lotos i papirus nie występują już tak często jak kiedyś, głównie przez wyniszczenia w XIX w. Bardzo dużą powierzchnię kraju zajmują plantacje bawełny – to ona jest najważniejszym produktem eksportowym. Oprócz tego Egipcjanie uprawiają m.in. buraki cukrowe, kukurydzę, ryż, fasolę i daktyle. Najpopularniejszymi owocami uprawianymi w Egipcie są cytrusy, figi i mango.

Klimat w Egipcie

W Egipcie panuje klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Występują tam dwie rozróżnialne pory roku – łagodna zima (od listopada do kwietnia) oraz gorące lato (od maja do października). Jedyną różnicą pomiędzy tymi sezonami są wahania temperatury w ciągu dnia oraz zmiana kierunków wiatru. W regionach nadbrzeżnych temperatury oscylują w Okół minimum, jakim jest 14’C w zimie i 30’C w lato. Na terenach pustynnych temperatury wahają się od 7’C w nocy do aż 43’C w środku dnia. Planując podróż do Egiptu najlepiej celować w okres pomiędzy marcem a czerwcem lub wybrać się tam w  październiku – to wtedy tamtejszy klimat jest najbardziej łaskawy dla europejskiego turysty, a ulice niezatłoczone.

Ludność Egiptu

Według badań z grudnia 2016 roku populacja Egiptu wynosi 94 400 190 i charakteryzuje się tendencją wzrostową.  Ze względu na rozległe przestrzenie pustynne 95% mieszkańców kraju zasiedla tereny znajdujące się w zasięgu 20 km od rzeki Nil i jej delt, dlatego też państwo to jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata (średnie zagęszczenie wynosi 78 osób/km2). Dalsze tereny Egiptu pozostają bardzo słabo zaludnione lub niezamieszkałe. Ciekawym faktem jest to, że aż 99,6 % ludności stanowią Egipcjanie. Oficjalnym językiem urzędowym jest egipski, jednak wykształceni ludzie bardzo często posługują się angielskim i francuskim.

Obyczaje w Egipcie

Punktem honoru dla każdego Egipcjanina jest rodzina. Co ciekawe, nepotyzm jest tam odbierany jako bardzo pożądana cecha, ponieważ oznacza przedkładanie dobra  swojej rodziny ponad wszystkie inne wartości. Większość tradycji kultywowanych na terenie Egiptu wywodzi się z kultury muzułmańskiej. Dobrym przykładem jest egipska gościnność, odgórnie nakazana przez religię. Na terenie Egiptu jest bardzo bezpiecznie, ludzie przestrzegają prawa – to również jest ściśle związane z religią, ponieważ strach przed karą boską przewyższa lęk przez konfliktem prawnym. Odwiedzając miejsca rytualne lub meczety należy pamiętać o odpowiednim stroju – nakrycie głowy i zakryte ramiona, bose stopy. Podczas dokonywania jakichkolwiek zakupów na terenie Egiptu należy mieć na uwadze, że każdą cenę można negocjować. Warto też wiedzieć, że do każdej usługi dorzucić wypada tzw. „bakszysz”, czyli napiwek. Próbując kuchni egipskiej koniecznie należy skosztować wyśmienitego dania, jakim jest Kushari, czyli z ryż z soczewicą i karmelizowaną cebulą. Na deser polecany jest szczególnie Muhalebbi, czyli budyń z mąki kukurydzianek z sokiem różanym i wanilią.

Religia Egiptu

Zdecydowana większość, bo aż ok. 95% Egipcjan to wyznawcy Islamu. Muzułmańskie dogmaty wpływają bezpośrednio na krajową politykę, ekonomię i życie społeczne. Egipska prasa każdego dnia zamieszcza wybranych pięć modlitw muzułmańskich. Agencje rządowe i firmy egipskie nauczone są przestrzegać wszystkie islamskie święta, a wszystkie instytucje (z wyjątkiem służb ratowniczych) są nieczynne w piątki (dzień święty Islamu). Egipcjanie nie piją zazwyczaj alkoholu, jednak jego spożywanie nie skutkuje żadnymi nieprzyjemnościami wobec turystów. Poza muzułmanami w Egipcie spotkać można również wyznawców koptyjskiego kościoła ortodoksyjnego. Jest to jednak zdecydowana mniejszość.

Aktywny wypoczynek w Egipcie

Wśród turystów podróżujących po Egipcie, największym powodzeniem cieszą się sporty morskie, przede wszystkim nurkowanie (Morze Czerwone stanowi jedno z bogatszych pod względem różnorodności raf koralowych i podmorskich krajobrazów), kitesurfing w okolicach Dahab oraz rejsy wzdłuż Nilu. Dla zwolenników lądowych atrakcji najlepiej sprawdzą się wycieczki pustynne na wielbłądach oraz zwiedzanie tajemniczych piramid.


(1) https://data.worldbank.org/
(2) http://www.pit.org.pl
(3) https://wwww.dailynewssegypt.com/2019/09/29/egypts-tourism-is-approaching-its-peak-recording-12-of-gdp-al-mashat/
(4) https://www.ceicdata.com/en/indicator/egypt/visitor-arrivals
(5) https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-chetniej-wyjezdzaja-do-Egiptu-7672608.html
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 20.01.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.7/6  72 oceny
Objazd + wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.9/6  46 ocen
Wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  38 ocen
Wypoczynek • Egipt: Marsa Alam
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.1/6  9 ocen
Wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  327 ocen
Objazd + wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  158 ocen
Wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.1/6  15 ocen
Wypoczynek • Egipt: Sharm el Sheikh
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.0/6  9 ocen
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  64 oceny
Wypoczynek • Egipt: Hurghada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.8/6  8 ocen
Wypoczynek • Egipt: Hurghada

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.