Uwaga! Treść archiwalna. 11 listopada 2019 roku wizy do USA zostały zniesione. Więcej przeczytasz w aktualnym artykule:
https://r.pl/blog/wizy-do-usa-dla-polakow-zniesione-zaplanuj-wycieczke-bez-dodatkowych-formalnosci
Jak poprawnie wypełnić wniosek wizowy przed podróżą do USA?
Po pierwsze czym jest wiza, a czym promesa?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje wiz: imigracyjna i nieimigracyjna. Wiza turystyczna (B1/B2) jest wizą nieimigracyjną, przeznaczoną dla osób planujących wjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych, na ściśle określony czas. Należy pamiętać, że wypełniając wniosek wizowy występujemy o wydanie promesy, która uprawni nas do wjazdu na teren USA. W przypadku wiz turystycznych promesę otrzymuje się maksymalnie na 10 lat. Wizę natomiast otrzymuje się dopiero na miejscu, po rozmowie z urzędnikiem celnym na lotnisku docelowym. Wiza turystyczna może być przyznana na maksymalnie 6 miesięcy jednorazowego (ciągłego) pobytu. W ramach dziesięcioletniej promesy możemy zatem odbyć kilka wycieczek do USA, każdorazowo przechodząc na amerykańskim lotnisku proces weryfikacji i ponownego przyznania wizy na określony czas.
Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku wizowego warto sprawdzić na bieżąco aktualizowane informacje na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych (
http://polish.poland.usembassy.gov/wizy.html). Polscy obywatele mogą ubiegać się o wizę w dwóch miejscach:
• Ambasada USA w Warszawie (ul. Piękna 12);
• Konsulat Generalny USA w Krakowie (ul. Stolarska 9)
Wypełnianie wniosku wizowego – to nie takie straszne, jak myślisz.
Wniosek wizowy wypełniany jest przez Internet, zarezerwuj sobie trochę czasu na to zadanie, ponieważ pytań jest dużo, w tym bardzo szczegółowych. Co dość istotne wniosek jest dostępny wyłącznie w języku angielskim, jeśli więc Twoja znajomość języka jest niewystarczająca poproś kogoś o wsparcie. W celu rozpoczęcia całej procedury musisz wejść na stronę
https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx i wybrać miejsce, w którym ma odbyć się spotkanie. Następnie klikasz przycisk „START AN APPLICATION”, system wygeneruje Twój unikalny kod, który będzie potrzebny, gdybyś na przykład wypełniał wniosek „na raty” przez kilka dni.
W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytania. Bardzo dużo pytań. Zaczyna się dość niewinnie od pytań dotyczących danych osobowych. W rubrykach „Surname” i „Given names” wpisz nazwisko i imiona zgodnie z paszportem, bez polskich znaków. Poniżej znajduje się dodatkowa rubryka, w której należy wpisać imię i nazwisko w języku ojczystym. Jeśli Twoje nazwisko nie zawiera polskich znaków wybierz opcję „does not apply” – nie dotyczy. Następnie pojawiają się pytania o płeć, stan cywilny, datę i miejsce urodzenia. Na kolejnych wirtualnych stronach wniosku będziesz musiał podać między innymi numer PESEL, numer paszportu i datę jego ważności.
We wniosku trzeba także będzie podać datę planowanego wyjazdu do Stanów i długość pobytu. Co ciekawe, Ambasada USA informuje turystów ubiegających się o wizę, żeby wstrzymali się z dokonywaniem rezerwacji, kupowaniem biletów lotniczych lub wycieczki do czasu uzyskania promesy. Tymczasem we wniosku pojawiają się pytania dotyczące adresu pobytu i miejsc, które planujesz odwiedzić.
Emilia Bratkowska, dyrektor marketingu Rainbow, która niedawno sama przechodziła całą procedurę radzi, by mimo wszystko nie zniechęcać się przy wypełnianiu wniosku i nie wpisywać niczego nieprzemyślanego, bo to się później może mścić podczas spotkania z urzędnikiem. Wszystkie dane, jakie podajesz w formularzu DS-160 muszą być dokładne i przede wszystkim prawdziwe. Na każde pytanie odpowiadaj rzetelnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz zadzwonić na infolinię działającą pod numerem (22) 307 13 61 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00.
Do wniosku wizowego należy dołączyć aktualne zdjęcie odpowiedniego formatu w formie elektronicznej. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłaty wizowej. Na wskazane konto należy wpłacić równowartość 160$ wyrażoną w złotówkach według kursu podanego na stronie ambasady (to ważne, nie można dokonać przeliczenia według oficjalnego kursu dnia podawanego przez na przykład NBP). Po zapisaniu wszystkich danych musisz wydrukować całą aplikację i potwierdzenie wypełnienia wniosku.
Spotkanie w ambasadzie.
Kolejnym krokiem po wypełnieniu wniosku jest zarejestrowanie się i utworzenie profilu online na stronie
https://cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=Poland&language=pl
.
Na rozmowę z urzędnikiem należy zabrać:
• Wydrukowane potwierdzenie złożenia formularza wizowego DS-160,
• Potwierdzenie wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego,
• Ważny paszport, z datą ważności przynajmniej sześć miesięcy ponad planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych,
• Potwierdzenie terminu spotkania (to sprawdza ochrona przy wejściu),
O trudnym przebiegu spotkań w ambasadzie, dziwnych i podchwytliwych pytaniach od lat krążą legendy, ale najlepiej nie zaprzątać sobie nimi głowy. Najczęściej rzeczowa rozmowa przebiega w przyjaznej atmosferze i nie trwa długo. Na teren ambasady i konsulatu nie zostaniesz wpuszczony z komputerem. Jeśli z jakichś przyczyn będziesz mieć komputer przy sobie, to zawczasu poszukaj miejsca, gdzie będziesz mógł go przechować. Przy wejściu do ambasady zostaniesz poproszony o oddanie telefonu komórkowego do depozytu (komputera tam jednak nie zostawisz). Następnie zostaniesz zaprowadzony do działu wizowego, gdzie pobiorą Twoje odciski palców. Podczas rozmowy z urzędnikiem zazwyczaj padają pytania o cel podróży, o więzi łączące Cię z Polską (czy studiujesz, czy masz pracę, kredyt), czy masz rodzinę w Stanach. Celem rozmowy jest przede wszystkim wybadanie czy masz wystarczającą motywację, by po okresie objętym wizą (lub wcześniej) wrócić do kraju rodzinnego. Innymi słowy, czy nie będziesz – z uwagi na brak silnych związków z ojczyzną – próbował pozostać w USA na stałe. I to w zasadzie tyle, urzędnik podejmuje decyzję o przyznaniu promesy, a Ty możesz zacząć szykować się do upragnionego wyjazdu.