Formularz wizowy do USA – poradnik

Artykuł ma charakter archiwalny. Aktualnie lecąc do USA wystarczy wypełnić formularz ESTA. Sprawdź w jaki sposób to zrobić!

Podróż do Stanów Zjednoczonych jest marzeniem niejednego turysty. Ten olbrzymi i niezwykle zróżnicowany kraj kusi pięknymi krajobrazami, dziką przyrodą i ekscytującymi, nowoczesnymi metropoliami. Jednakże na drodze do wyjazdu polskich turystów czeka trochę formalności, ponieważ oprócz zakupienia biletów lotniczych, zabukowania noclegów lub wykupienia wycieczki w biurze podróży, muszą przede wszystkim złożyć wniosek o przyznanie wizy. Procedura wizowa sama w sobie nie jest skomplikowana, ale zawsze wiąże się z nią jakiś element stresujący. Dlatego poniżej postaramy się przybliżyć Wam formalności związane z wyjazdem do USA, by wypełnienie wniosku wizowego poszło Wam sprawnie i szybko.

Uwaga! Treść archiwalna. 11 listopada 2019 roku wizy do USA zostały zniesione. Więcej przeczytasz w aktualnym artykule: 

https://r.pl/blog/wizy-do-usa-dla-polakow-zniesione-zaplanuj-wycieczke-bez-dodatkowych-formalnosci

Jak poprawnie wypełnić wniosek wizowy przed podróżą do USA?


Po pierwsze czym jest wiza, a czym promesa?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje wiz: imigracyjna i nieimigracyjna. Wiza turystyczna (B1/B2) jest wizą nieimigracyjną, przeznaczoną dla osób planujących wjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych, na ściśle określony czas. Należy pamiętać, że wypełniając wniosek wizowy występujemy o wydanie promesy, która uprawni nas do wjazdu na teren USA. W przypadku wiz turystycznych promesę otrzymuje się maksymalnie na 10 lat. Wizę natomiast otrzymuje się dopiero na miejscu, po rozmowie z urzędnikiem celnym na lotnisku docelowym. Wiza turystyczna może być przyznana na maksymalnie 6 miesięcy jednorazowego (ciągłego) pobytu. W ramach dziesięcioletniej promesy możemy zatem odbyć kilka wycieczek do USA, każdorazowo przechodząc na amerykańskim lotnisku proces weryfikacji i ponownego przyznania wizy na określony czas.

Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku wizowego warto sprawdzić na bieżąco aktualizowane informacje na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych (http://polish.poland.usembassy.gov/wizy.html). Polscy obywatele mogą ubiegać się o wizę w dwóch miejscach:

• Ambasada USA w Warszawie (ul. Piękna 12);
• Konsulat Generalny USA w Krakowie (ul. Stolarska 9)

Wypełnianie wniosku wizowego – to nie takie straszne, jak myślisz.


Wniosek wizowy wypełniany jest przez Internet, zarezerwuj sobie trochę czasu na to zadanie, ponieważ pytań jest dużo, w tym bardzo szczegółowych. Co dość istotne wniosek jest dostępny wyłącznie w języku angielskim, jeśli więc Twoja znajomość języka jest niewystarczająca poproś kogoś o wsparcie. W celu rozpoczęcia całej procedury musisz wejść na stronę https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx i wybrać miejsce, w którym ma odbyć się spotkanie. Następnie klikasz przycisk „START AN APPLICATION”, system wygeneruje Twój unikalny kod, który będzie potrzebny, gdybyś na przykład wypełniał wniosek „na raty” przez kilka dni.

W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytania. Bardzo dużo pytań. Zaczyna się dość niewinnie od pytań dotyczących danych osobowych. W rubrykach „Surname” i „Given names” wpisz nazwisko i imiona zgodnie z paszportem, bez polskich znaków. Poniżej znajduje się dodatkowa rubryka, w której należy wpisać imię i nazwisko w języku ojczystym. Jeśli Twoje nazwisko nie zawiera polskich znaków wybierz opcję „does not apply” – nie dotyczy. Następnie pojawiają się pytania o płeć, stan cywilny, datę i miejsce urodzenia. Na kolejnych wirtualnych stronach wniosku będziesz musiał podać między innymi numer PESEL, numer paszportu i datę jego ważności.

We wniosku trzeba także będzie podać datę planowanego wyjazdu do Stanów i długość pobytu. Co ciekawe, Ambasada USA informuje turystów ubiegających się o wizę, żeby wstrzymali się z dokonywaniem rezerwacji, kupowaniem biletów lotniczych lub wycieczki do czasu uzyskania promesy. Tymczasem we wniosku pojawiają się pytania dotyczące adresu pobytu i miejsc, które planujesz odwiedzić.

Emilia Bratkowska, dyrektor marketingu Rainbow, która niedawno sama przechodziła całą procedurę radzi, by mimo wszystko nie zniechęcać się przy wypełnianiu wniosku i nie wpisywać niczego nieprzemyślanego, bo to się później może mścić podczas spotkania z urzędnikiem. Wszystkie dane, jakie podajesz w formularzu DS-160 muszą być dokładne i przede wszystkim prawdziwe. Na każde pytanie odpowiadaj rzetelnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz zadzwonić na infolinię działającą pod numerem (22) 307 13 61 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00.

Do wniosku wizowego należy dołączyć aktualne zdjęcie odpowiedniego formatu w formie elektronicznej. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłaty wizowej. Na wskazane konto należy wpłacić równowartość 160$ wyrażoną w złotówkach według kursu podanego na stronie ambasady (to ważne, nie można dokonać przeliczenia według oficjalnego kursu dnia podawanego przez na przykład NBP). Po zapisaniu wszystkich danych musisz wydrukować całą aplikację i potwierdzenie wypełnienia wniosku.

Spotkanie w ambasadzie.


Kolejnym krokiem po wypełnieniu wniosku jest zarejestrowanie się i utworzenie profilu online na stronie https://cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=Poland&language=pl
. Na rozmowę z urzędnikiem należy zabrać:

• Wydrukowane potwierdzenie złożenia formularza wizowego DS-160,
• Potwierdzenie wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego,
• Ważny paszport, z datą ważności przynajmniej sześć miesięcy ponad planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych,
• Potwierdzenie terminu spotkania (to sprawdza ochrona przy wejściu),

O trudnym przebiegu spotkań w ambasadzie, dziwnych i podchwytliwych pytaniach od lat krążą legendy, ale najlepiej nie zaprzątać sobie nimi głowy. Najczęściej rzeczowa rozmowa przebiega w przyjaznej atmosferze i nie trwa długo. Na teren ambasady i konsulatu nie zostaniesz wpuszczony z komputerem. Jeśli z jakichś przyczyn będziesz mieć komputer przy sobie, to zawczasu poszukaj miejsca, gdzie będziesz mógł go przechować. Przy wejściu do ambasady zostaniesz poproszony o oddanie telefonu komórkowego do depozytu (komputera tam jednak nie zostawisz). Następnie zostaniesz zaprowadzony do działu wizowego, gdzie pobiorą Twoje odciski palców. Podczas rozmowy z urzędnikiem zazwyczaj padają pytania o cel podróży, o więzi łączące Cię z Polską (czy studiujesz, czy masz pracę, kredyt), czy masz rodzinę w Stanach. Celem rozmowy jest przede wszystkim wybadanie czy masz wystarczającą motywację, by po okresie objętym wizą (lub wcześniej) wrócić do kraju rodzinnego. Innymi słowy, czy nie będziesz – z uwagi na brak silnych związków z ojczyzną – próbował pozostać w USA na stałe. I to w zasadzie tyle, urzędnik podejmuje decyzję o przyznaniu promesy, a Ty możesz zacząć szykować się do upragnionego wyjazdu.
Data Publikacji: 22.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Planowanie wakacji w Gambii – kiedy jechać? Najlepszy czas na wypoczynekPołożona w zachodniej części Afryki Gambia to fascynujący kraj, który przyciąga turystów swoim urokiem, kulturą i przepięknymi krajobrazami. Na miłośników wypoczynku czekają tu złociste plaże, położone nad Oceanem Atlantyckim, unikatowa kultura oraz egzotyczna, pełna ciekawych smaków kuchnia. Dodatkowym atutem tego raju jest piękna, słoneczna pogoda, która występuje tu przez większą część roku! Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Gambii, by w pełni skorzystać z uroków kontynentu, słońca i optymalnych temperatur?
krajobraz kierunku
Odpocznij na Wyspach Kanaryjskich w hotelu sieci Iberostar!Kiedy myślimy o idealnych wakacjach na Fuerteventurze, na myśl przychodzi nam piękno niekończących się plaż i kusząca błękitna woda oceanu. Ale co jeśli dodamy do tego luksus i komfort, które zapewnią niezapomniane doświadczenia dla każdego członka rodziny? Przedstawiamy hotel Iberostar, który zdobywa serca podróżników i gwarantuje nie tylko relaks, ale również przygody, pyszne kulinaria i niezapomniane wspomnienia. Zapraszamy do odkrycia magicznych zakątków Iberostar Selection Fuerteventura Palace.
krajobraz kierunku
Jak zaplanować wakacje z biurem podróży?Planowanie wakacji z biurem podróży to prawdziwa beztroska. To czas, aby całkowicie zrelaksować się i cieszyć każdą chwilą bez zbędnego stresu związanego z organizacją. Biuro podróży zajmuje się większością formalności, pozostawiając nam przestrzeń do bycia luźniejszymi i bardziej zrelaksowanymi. Oto dziesięć porad, które pomogą Ci przygotować się do podróży i maksymalnie wykorzystać ten wakacyjny luz.
krajobraz kierunku
Najlepszy czas na wakacje w Senegalu – pogoda, temperatury i klimatSenegal, leżący na zachodnim wybrzeżu Afryki, to kraj o bogatej tradycji i historii, gdzie mieszają się wpływy kultur afrykańskiej, arabskiej i berberyjskiej. Występuje tu też bardzo duże zróżnicowanie przyrodnicze – można się tu spotkać zarówno z pustyniami i sawannami, jak i z obszarami, na których występują dziewicze dżungle. W poszczególnych regionach mamy też do czynienia z różnym klimatem, a pogoda w każdym z nich może się różnić w zależności od pory roku. Przed wyjazdem do Senegalu dobrze jest się więc zaznajomić z tutejszymi warunkami pogodowymi. Kiedy jechać do Senegalu i jakiej pogody można spodziewać się w poszczególnych okresach roku?