< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Formularz wizowy do USA – poradnik

Formularz wizowy do USA – poradnik

Skrócony opis

Podróż do Stanów Zjednoczonych jest marzeniem niejednego turysty. Ten olbrzymi i niezwykle zróżnicowany kraj kusi pięknymi krajobrazami, dziką przyrodą i ekscytującymi, nowoczesnymi metropoliami. Jednakże na drodze do wyjazdu polskich turystów czeka trochę formalności, ponieważ oprócz zakupienia biletów lotniczych, zabukowania noclegów lub wykupienia wycieczki w biurze podróży, muszą przede wszystkim złożyć wniosek o przyznanie wizy. Procedura wizowa sama w sobie nie jest skomplikowana, ale zawsze wiąże się z nią jakiś element stresujący. Dlatego poniżej postaramy się przybliżyć Wam formalności związane z wyjazdem do USA, by wypełnienie wniosku wizowego poszło Wam sprawnie i szybko.

Sekcja 1

Jak poprawnie wypełnić wniosek wizowy przed podróżą do USA?


Po pierwsze czym jest wiza, a czym promesa?
Istnieją dwa podstawowe rodzaje wiz: imigracyjna i nieimigracyjna. Wiza turystyczna (B1/B2) jest wizą nieimigracyjną, przeznaczoną dla osób planujących wjechać do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych, na ściśle określony czas. Należy pamiętać, że wypełniając wniosek wizowy występujemy o wydanie promesy, która uprawni nas do wjazdu na teren USA. W przypadku wiz turystycznych promesę otrzymuje się maksymalnie na 10 lat. Wizę natomiast otrzymuje się dopiero na miejscu, po rozmowie z urzędnikiem celnym na lotnisku docelowym. Wiza turystyczna może być przyznana na maksymalnie 6 miesięcy jednorazowego (ciągłego) pobytu. W ramach dziesięcioletniej promesy możemy zatem odbyć kilka wycieczek do USA, każdorazowo przechodząc na amerykańskim lotnisku proces weryfikacji i ponownego przyznania wizy na określony czas.

Przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku wizowego warto sprawdzić na bieżąco aktualizowane informacje na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych (http://polish.poland.usembassy.gov/wizy.html). Polscy obywatele mogą ubiegać się o wizę w dwóch miejscach:

• Ambasada USA w Warszawie (ul. Piękna 12);
• Konsulat Generalny USA w Krakowie (ul. Stolarska 9)

Wypełnianie wniosku wizowego – to nie takie straszne, jak myślisz.


Wniosek wizowy wypełniany jest przez Internet, zarezerwuj sobie trochę czasu na to zadanie, ponieważ pytań jest dużo, w tym bardzo szczegółowych. Co dość istotne wniosek jest dostępny wyłącznie w języku angielskim, jeśli więc Twoja znajomość języka jest niewystarczająca poproś kogoś o wsparcie. W celu rozpoczęcia całej procedury musisz wejść na stronę https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx i wybrać miejsce, w którym ma odbyć się spotkanie. Następnie klikasz przycisk „START AN APPLICATION”, system wygeneruje Twój unikalny kod, który będzie potrzebny, gdybyś na przykład wypełniał wniosek „na raty” przez kilka dni.

W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytania. Bardzo dużo pytań. Zaczyna się dość niewinnie od pytań dotyczących danych osobowych. W rubrykach „Surname” i „Given names” wpisz nazwisko i imiona zgodnie z paszportem, bez polskich znaków. Poniżej znajduje się dodatkowa rubryka, w której należy wpisać imię i nazwisko w języku ojczystym. Jeśli Twoje nazwisko nie zawiera polskich znaków wybierz opcję „does not apply” – nie dotyczy. Następnie pojawiają się pytania o płeć, stan cywilny, datę i miejsce urodzenia. Na kolejnych wirtualnych stronach wniosku będziesz musiał podać między innymi numer PESEL, numer paszportu i datę jego ważności.

We wniosku trzeba także będzie podać datę planowanego wyjazdu do Stanów i długość pobytu. Co ciekawe, Ambasada USA informuje turystów ubiegających się o wizę, żeby wstrzymali się z dokonywaniem rezerwacji, kupowaniem biletów lotniczych lub wycieczki do czasu uzyskania promesy. Tymczasem we wniosku pojawiają się pytania dotyczące adresu pobytu i miejsc, które planujesz odwiedzić.

Emilia Bratkowska, dyrektor marketingu Rainbow, która niedawno sama przechodziła całą procedurę radzi, by mimo wszystko nie zniechęcać się przy wypełnianiu wniosku i nie wpisywać niczego nieprzemyślanego, bo to się później może mścić podczas spotkania z urzędnikiem. Wszystkie dane, jakie podajesz w formularzu DS-160 muszą być dokładne i przede wszystkim prawdziwe. Na każde pytanie odpowiadaj rzetelnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz zadzwonić na infolinię działającą pod numerem (22) 307 13 61 od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-20:00.

Do wniosku wizowego należy dołączyć aktualne zdjęcie odpowiedniego formatu w formie elektronicznej. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłaty wizowej. Na wskazane konto należy wpłacić równowartość 160$ wyrażoną w złotówkach według kursu podanego na stronie ambasady (to ważne, nie można dokonać przeliczenia według oficjalnego kursu dnia podawanego przez na przykład NBP). Po zapisaniu wszystkich danych musisz wydrukować całą aplikację i potwierdzenie wypełnienia wniosku.

Spotkanie w ambasadzie.


Kolejnym krokiem po wypełnieniu wniosku jest zarejestrowanie się i utworzenie profilu online na stronie https://cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=Poland&language=pl
. Na rozmowę z urzędnikiem należy zabrać:

• Wydrukowane potwierdzenie złożenia formularza wizowego DS-160,
• Potwierdzenie wniesienia opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego,
• Ważny paszport, z datą ważności przynajmniej sześć miesięcy ponad planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych,
• Potwierdzenie terminu spotkania (to sprawdza ochrona przy wejściu),

O trudnym przebiegu spotkań w ambasadzie, dziwnych i podchwytliwych pytaniach od lat krążą legendy, ale najlepiej nie zaprzątać sobie nimi głowy. Najczęściej rzeczowa rozmowa przebiega w przyjaznej atmosferze i nie trwa długo. Na teren ambasady i konsulatu nie zostaniesz wpuszczony z komputerem. Jeśli z jakichś przyczyn będziesz mieć komputer przy sobie, to zawczasu poszukaj miejsca, gdzie będziesz mógł go przechować. Przy wejściu do ambasady zostaniesz poproszony o oddanie telefonu komórkowego do depozytu (komputera tam jednak nie zostawisz). Następnie zostaniesz zaprowadzony do działu wizowego, gdzie pobiorą Twoje odciski palców. Podczas rozmowy z urzędnikiem zazwyczaj padają pytania o cel podróży, o więzi łączące Cię z Polską (czy studiujesz, czy masz pracę, kredyt), czy masz rodzinę w Stanach. Celem rozmowy jest przede wszystkim wybadanie czy masz wystarczającą motywację, by po okresie objętym wizą (lub wcześniej) wrócić do kraju rodzinnego. Innymi słowy, czy nie będziesz – z uwagi na brak silnych związków z ojczyzną – próbował pozostać w USA na stałe. I to w zasadzie tyle, urzędnik podejmuje decyzję o przyznaniu promesy, a Ty możesz zacząć szykować się do upragnionego wyjazdu.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Kiedy najlepiej pojechać na urlop do Tajlandii?

Futurystyczne miasta i maleńkie wioski, których próżno szukać na mapie, starożytne świątynie oraz ruiny ukryte pośród tropikalnej dżungli i uliczne targi, które ożywają wraz z pierwszymi promieniami słońca i na których można zjeść jeden z najlepszych posiłków w swoim życiu. Tajlandia - jeden z najbardziej popularnych krajów Azji Południowo-Wschodniej – to kraj kontrastów, które można odkrywać przez cały rok. Kraina uśmiechów to jedno z miejsc, w którym nigdy nie będziesz się nudzić. Kiedy warto pojechać do Tajlandii?

Jak przygotować się do długiego lotu samolotem?

Dalekie, międzykontynentalne podróże to dla wielu z nas spełnienie marzeń i źródło ogromnej satysfakcji. Zanim jednak znajdziemy się kilka czy kilkanaście tysięcy kilometrów od domu, trzeba się tam jakoś dostać. Najczęściej oznacza to długi lot samolotem – jego widmo niejednemu spędza sen z powiek. Wystarczy jednak dobrze się przygotować, by zminimalizować trudy podróży i przyjemnie spędzić czas na pokładzie samolotu. Co spakować i jak przygotować się do długiego lotu? Podpowiadamy.

8 sprawdzonych hoteli na wygodne wakacje w Europie

Zwykle to najpierw wybieramy kierunek w jakim zamierzamy udać się na wakacje, a dopiero później rozglądamy się za noclegiem. Komfortowy, cieszący się dobrą opinią wśród dotychczasowych gości hotel także może stać się jednak inspiracją do podróży, zwłaszcza jeśli marzą nam się leniwe, relaksujące wakacje i to w hotelu, planujemy spędzać większość czasu. W poniższym rankingu zebraliśmy 8 takich miejsc. Są wśród nich zarówno propozycje dla imprezowiczów, jak i hotele dla osób, które planują wypoczynek z dziećmi i zależy im na tym, by maluchy miały zapewnione odpowiednie warunki i ciekawe atrakcje.

Na co zwrócić uwagę, planując wakacje z dziećmi w Hiszpanii?

Niezależnie od tego, jaki rejon Hiszpanii mamy zamiar odwiedzić, znalezienie hotelu przystosowanego do potrzeb całej rodziny nie powinno stanowić najmniejszego problemu. W dzisiejszych czasach popularne, turystyczne rejony – w tym Hiszpania – są doskonale przygotowane na odwiedziny najmłodszych gości. Mimo to przed podróżą warto rozważyć kilka logistycznych kwestii, dzięki którym nasze rodzinne wakacje w Hiszpanii będą spokojniejsze i lepiej zorganizowane.