Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?

Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.

Do USA bez wizy! Stany Zjednoczone a polscy turyści od listopada 2019

W zależności od posiadanego paszportu, wyjeżdżający do Stanów Zjednoczonych mają obowiązek posiadania wizy lub mogą skorzystać z Programu Wjazdu Bezwizowego. VWP czyli Visa Waiver Program został opracowany przez Kongres w 1986 roku i pozwala turystom oraz odwiedzającym USA w celach służbowych na 90-dniowy pobyt bez konieczności uzyskania wizy. Uczestnictwo w programie wymaga od państw spełnienia szeregu kryteriów, a odpowiednie Departamenty dokonują oceny stabilności politycznej i gospodarczej krajów, chcących przystąpić do VWP. Polska długo starała się o możliwość korzystania z podróży bezwizowych dla swoich obywateli, jednym z najtrudniejszych do spełnienia warunków był uzyskanie odsetka odmów wizowych na poziomie 3%.

Polska została włączona do Programu Ruchu Bezwizowego w listopadzie 2019 roku. Od tego momentu turyści nie muszą wypełniać wniosków, czekać na wolny termin spotkania w Konsulacie i odbywać stresującej rozmowy z Konsulem. Znacznie obniżyły się również koszty i czas oczekiwania potrzebny, by dopełnić formalności związanych z podróżą. Aby wyjechać do USA należy uzyskać zezwolenie za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży czyli ESTA.

Czy istnieją sytuacje, gdy do Stanów Zjednoczonych wciąż potrzebna jest wiza?

System wizowy służy przede wszystkim do ochrony granic USA. Nawet w przypadku krajów włączonych do programu ruchu bezwizowego, nie zrezygnowano z niego całkowicie. Uzyskanie wizy wciąż będzie wymagane w następujących sytuacjach:

  • planujesz pobyt w Stanach Zjednoczonych dłuższy niż 90 dni;
  • wyjazd wiąże się z podjęciem pracy (również tymczasowej) lub studiów;
  • podróż do USA będzie odbywać się za pośrednictwem linii lotniczej, która nie jest sygnatariuszem programu bezwizowego;
  • złożony wcześniej wniosek ESTA został odrzucony.

Czym jest wniosek ESTA?

ESTA czyli Electronic System for Travel Authorization to komputerowy system umożliwiający uzyskanie zezwolenia na podróżowanie bez wizy do Stanów Zjednoczonych. Przeznaczony jest dla obywateli krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego, którzy planują wyjazd trwający do 90 dni w celach biznesowych lub turystycznych. Wniosek składany jest za pośrednictwem oficjalnej strony ESTA i wiąże się z wniesieniem odpowiedniej opłaty. Osoby korzystające z zezwolenia, uzyskują je na okres dwóch lat, muszą jednak posiadać ważny paszport biometryczny.

Co jest potrzebne do wypełnienia wniosku ESTA?

Prosta forma aplikowania o zezwolenie ESTA sprawia, że formalności można dopełnić nie wychodząc z domu. Wypełnienie formularza nie powinno zająć więcej niż 45 minut, wcześniej warto jednak przygotować dokumenty, które pozwolą odpowiedzieć na pytania zawarte we wniosku.

W formularzu pojawiają się przede wszystkim pytania dotyczące naszych danych osobowych i kontaktowych, ale także paszportu, stanu zdrowia, pracodawcy w kraju i planu podróżowania. W przypadku chęci odwiedzenia wielu miejsc, należy podać adres pierwszego zakwaterowania. Dla wielu osób zaskoczeniem może być pytanie o konta w mediach społecznościowych, jednak jest ono opcjonalne.

Aby ubiegać się o zezwolenie ESTA niezbędne jest także posiadanie adresu e-mail, który w trakcie składania wniosku będzie podlegał weryfikacji. Aby dokonać niezbędnej opłaty potrzebna będzie także karta kredytowa lub debetowa.

Ile kosztuje złożenie wniosku ESTA?

Opłata za zezwolenie ESTA składa się z dwóch części:

  • opłata za rozpatrzenie wniosku w wysokości 4$ – obowiązuje wszystkich rejestrujących się w systemie. Pobierana jest nawet, gdy wniosek zostanie odrzucony;
  • opłata za zezwolenie w wysokości 17$ – dotyczy osób, które pozytywnie przeszły weryfikację.

Należy pamiętać, że odrębne zezwolenie ESTA muszą uzyskać również dzieci podróżujące z rodzicami. Dlatego ich opiekunowie muszą wypełnić formularz i wnieść opłatę, której wysokość jest taka sama jak w przypadku dorosłych.

Jak sprawdzić status wniosku ESTA?

Rozpatrzenie wniosku ESTA trwa maksymalnie trzy dni, a informacja o jego wyniku dostępna jest za pośrednictwem strony, na której został złożony. Należy odnaleźć zakładkę „Sprawdź istniejący wniosek”, a następnie przejść do sekcji „Sprawdź status osoby”. Konieczne będzie uzupełnienie pól takich jak: numer paszportu, data urodzenia i numer wniosku.

W systemie mogą pojawić się trzy rodzaje komunikatów:

  • zatwierdzone zezwolenie;
  • brak zezwolenia na podróż – w tym przypadku zachodzi konieczność wystąpienia o wydanie wizy;
  • trwa oczekiwanie na autoryzację – nie oznacza odpowiedzi odmownej, zwykle decyzja zostanie wydana do 72 godzin.

Jak wygląda potwierdzenie ESTA?

Informacje na temat statusu ESTA są zapisywane w systemie i dostępne dla urzędników służby granicznej w USA. Podczas kontroli, korzystają oni z oprogramowania, które po zeskanowaniu paszportu informuje także o statusie ESTA. W związku z tym nie ma obowiązku posiadania papierowej wersji zezwolenia ani jej samodzielnego drukowania.

Wiele osób mimo to chce posiadać dokument, w którym potwierdzono status ESTA. Jest to możliwe za pośrednictwem strony, na której wniosek został złożony – wystarczy pobrać zezwolenie ESTA i je wydrukować. Znajdują się w nim informacje o wnioskodawcy, a także data ważności, co będzie ważną informacją dla planujących częstsze podróże.

ESTA po polsku. Czy istnieje przetłumaczony wniosek?

Bariera językowa nie musi być przeszkodą do poprawnego wypełnienia wniosku i uzyskania zezwolenia ESTA. Aby korzystać z formularza w języku polskim wystarczy na stronie rejestracji znaleźć w prawym górnym roku opcję zmiany języka. Należy jednak pamiętać, że podczas wprowadzania danych nie należy używać polskich znaków, nawet jeśli występują one w nazwisku lub adresie.

Inne ważne informacje dotyczące zezwolenia ESTA

Procedura pozwalająca uzyskać zezwolenie ESTA jest z pewnością prostsza niż formalności związane z uzyskaniem wizy. Mimo to osoby rzadko podróżujące do Stanów Zjednoczonych, mają wiele wątpliwości związanych z dopełnieniem formalności. Dlatego warto poznać jeszcze kilka faktów:

  • uzyskanie zezwolenia ESTA nie oznacza automatycznie pozwolenia na przekroczenie granicy. Ostateczną decyzję podejmuje inspektor w punkcie granicznym, ale po dopełnieniu wszystkich formalności, odmowy zdarzają się rzadko;
  • zezwolenie ESTA muszą posiadać również osoby, które do USA podróżują tylko w ramach tranzytu i przebywają wyłącznie na lotnisku. W ich przypadku nie trzeba jednak podawać adresu w Stanach Zjednoczonych i osoby kontaktowej;
  • osoby posiadające podwójne obywatelstwo rejestrują w systemie ESTA tylko jeden z paszportów. Ważne, by kraj, który go wydał był członkiem programu bezwizowego;
  • planując kolejną podróż, warto zaktualizować dane, podawane w procesie aplikacji. Możliwość edycji dotyczy adresu e-mail oraz adresu pobytu w USA;
  • potwierdzenie ESTA jest ważne dwa lata ale istnieją sytuacje, w których trzeba będzie przygotować nowy wniosek, są to m.in. zmiana nazwiska, otrzymanie nowego paszportu, zmiana obywatelstwa;
  • posiadacze ważnej wizy mogą wjechać do Stanów Zjednoczonych nie rejestrując się w ESTA.

Podróż do USA z dzieckiem a ESTA

W przypadku rodzinnych podróży do Stanów Zjednoczonych należy pamiętać, że wniosek ESTA należy złożyć także dla dzieci, muszą one posiadać także własny paszport biometryczny. W imieniu osób niepełnoletnich zobowiązani do jego wypełnienia są rodzice lub opiekunowie, w tym celu powinni oni skorzystać z opcji „aplikacji grupowej”.

Najwięcej wątpliwości podczas wypełniania wniosku dla dziecka wiąże się z pytaniem o pracodawcę. Wystarczy jednak wpisać w odpowiednim polu „UKNOWN” lub „N/A”.

Leć z Rainbow do Stanów Zjednoczonych i odkryj wygodę ESTA!

Podróż do USA to gwarancja niezapomnianych przeżyć, bez względu na to, czy chcesz zanurzyć się w nocnym życiu Las Vegas, czy podziwiać monumentalne piękno Wielkiego Kanionu. Wprowadzone w listopadzie 2019 roku zmiany i włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego sprawiło, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych jest obarczony mniejszą ilością formalności oraz wiąże się z niższymi kosztami. To kolejny argument, by skorzystać z naszej oferty podróży objazdowych, które pozwolą Ci dotknąć różnorodności Ameryki!

Organizacja lotów, zakwaterowania i opracowanie trasy podróży, w sytuacji gdy znajdujemy się na innym kontynencie, dla wielu osób okazuje się poważnym wyzwaniem. Nie są to jednak powody, by rezygnować z podróży do Stanów Zjednoczonych. Wygoda jaką daje ESTA i opieka polskiego pilota sprawią, że wyprawa z biurem podróży Rainbow zostawi po sobie tylko dobre wspomnienia.

Data Publikacji: 28.01.2020
Data Aktualizacji: 17.10.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!
krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.