Wróć

Inne

Wizy do USA dla Polaków zniesione. Zaplanuj wycieczkę bez dodatkowych formalności

Nareszcie! Wizy do USA Polakom nie są już potrzebne. Decyzja rządu USA otwiera przed rodakami nowe możliwości zwiedzania Ameryki. Wyjazdy turystyczne stały się obecnie prostsze, mniej kosztowne, a formalności – ograniczone do minimum. Sprawdź najważniejsze informacje na temat wiz i zobacz nasze propozycje wycieczek do Stanów Zjednoczonych.

Jak było przed 11 listopada 2019?

Do tej pory wyjazd do USA, nawet w celach turystycznych, na krótki okres, był skomplikowanym przedsięwzięciem. Wiązał się z kosztami, w postaci opłaty w wysokości około 160 dolarów, formalnościami prawnymi (złożenie wniosku wizowego) oraz kwestiami organizacyjnymi (umówienie wizyty z konsulem oraz stawienie się na spotkaniu, co było możliwe w zaledwie jednej z dwóch placówek w całej Polsce, w Warszawie lub Krakowie).Co skłoniło amerykańskie władze, po wielu latach starań strony polskiej, do zniesienia ruchu wizowego?

Dzięki niewielkiemu odsetkowi odmów wjazdu na terytorium USA (sięgającemu 3%), a także dużemu zainteresowaniu Polaków licznie wnioskujących o wydanie wiz (jakościowo lepszych wnioskodawców w porównaniu do tych z lat ubiegłych), władze Stanów Zjednoczonych zdecydowały o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla polskich obywateli. Ułatwienie to dotyczy jedynie osób udających się do USA w celach turystycznych lub biznesowych, choć taka zmiana również cieszy i ułatwia podróże tysiącom rodaków. Jeszcze do niedawna, system elektroniczny mógł błędnie odczytywać np. datę ważności wizy i nie przepuszczał takiego turysty w głąb kraju.

Jak jest teraz? Co się zmieniło?

Od 11 listopada 2019 roku, czyli w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, decyzją władz USA, Polacy zostali włączeni do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), istniejącego od 1986 roku.

W tym momencie, Polacy wyjeżdżający do Stanów na okres poniżej 90 dni (w celach turystycznych lub biznesowych) mogą zarejestrować się w specjalnym systemie elektronicznej rejestracji podróży ESTA. W tym celu wypełnia się wniosek online. Opłata to jedynie 14 dolarów. Po 48 godzinach otrzymuje się informację z systemu ESTA o autoryzacji podróży. Warto pamiętać, że osoba udająca się do USA musi mieć biometryczny paszport, ważny przez przynajmniej 90 dni, a także bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z konkretną datą wylotu z USA. Raz uzyskana zgoda ważna jest przez dwa lata, co może być istotne dla Polaków planujących częstsze wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Ostatecznej zgody na wjazd na teren USA udziela amerykański urzędnik służby imigracyjnej.

Warto pamiętać, że ma on prawo do cofnięcia autoryzacji podróży osoby, która wzbudziła jego podejrzenia. Jednak rzadko korzysta z tego przywileju, a jeśli już to zrobi, musi mieć ku temu określone powody. Do najczęstszych przyczyn leżących u podłoża otrzymania odmowy wjazdu do USA należą:

• odrzucenie wniosku o wydanie wizy w przeszłości;

• gdy wcześniej został złamany jakikolwiek aspekt prawa imigracyjnego lub wizowego;

• gdy na podróżnym ciąży zakaz wjazdu do USA lub ma on zakaz opuszczania Polski na podstawie prawomocnego wyroku sądu oraz gdy wcześniej popełnił przestępstwo, które na mocy obowiązujących przepisów dyskwalifikuje go do wjazdu na terytorium USA.

W jakich przypadkach wizy wciąż obowiązują?

Trzeba podkreślić, że autoryzacja podróży na podstawie wniosku złożonego w systemie ESTA nie dotyczy wszystkich Polaków. Znajduje zastosowanie w przypadku, gdy podróżny wybiera się do USA w celach turystycznych lub biznesowych nie dłużej niż na 90 dni. W sytuacji, gdy jego cel wyjazdu jest zgoła inny, na przykład związany z pracą lub studiami, co wiąże się z dłuższym pobytem, ubieganie się o standardową wizę wciąż obowiązuje. Należy mieć też na uwadze, że w czasie pobytu z autoryzacją turystyczną podjęcie pracy zarobkowej jest traktowane jako złamanie prawa wizowego.

To spore ułatwienie w podróżach za ocean stwarza atrakcyjne warunki do tańszego zwiedzania Stanów Zjednoczonych. Poniżej kilka wartych rozważenia destynacji:

New York, New York

Jeśli po raz pierwszy planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych, wybierz się do najbardziej amerykańskiego spośród miast USA. Rzuć okiem na futurystyczne drapacze chmur w kosmopolitycznym Nowym Jorku, przespaceruj się Piątą Aleją na Manhattanie i odpocznij od miejskiego zgiełku w zielonym Central Parku. Tu odnajdziesz polski akcent – majestatyczny posąg króla Jagiełły. Poczuj nowojorski klimat, stając na „rozdrożu świata” – tętniącym życiem i rozświetlonym neonami Times Square. Tyle razy w filmach widziałeś Nowy Jork - daj się więc zachwycić panoramie miasta, rozciągającej się z najwyższych pięter Empire State Building!

A jeśli jesteś żądny jeszcze większych wrażeń, wybierz się w niezapomniany lot śmigłowcem nad Manhattanem. Za kulisy centrum światowej finansjery zajrzysz, przemierzając Wall Street i stając przed gmachem Giełdy Nowojorskiej. To tu wybrańcom losu spełniają się wszystkie sny. Na Manhattanie będzie również spotkanie z żywą historią i miejscem Ground Zero (9/11 Memorial), w którym stały niegdyś bliźniacze wieże World Trade Center. Przejdź się pięknie oświetlonym nocą Mostem Brooklińskim, łączącym Manhattan z Brooklynem. Wybierz się na wyspę Ellis ze Statuą Wolności, aby zobaczyć najbardziej amerykański ze wszystkich symboli. Podziwiając zabudowę Nowego Jorku (o filmowej wręcz urodzie), dotrzesz do dzielnicy Chinatown, znanej z filmu Romana Polańskiego, oraz do Little Italy, a stąd do klimatycznej i modnej SoHo. Przejdź pod historycznym Łukiem Waszyngtona i poczuj klimat tego kosmopolitycznego miasta. Zanurz się w zieloność uroczych przedmieść nad doliną rzeki Hundson i znajdź wytchnienie od nowojorskiego zgiełku. To będzie niezapomniana wyprawa!

USA – California Dreams

Zabaw się w jednym z najlepszych kasyn w Mieście Grzechu, odetchnij nad najpiękniejszym kanionem świata, zwiedź szalone alternatywne światy Universal Studios i poczuj prawdziwą magię kina! To wszystko czeka na Ciebie podczas wycieczki objazdowej „California Dreams”. Swój amerykański sen rozpoczniesz od, bodaj najsłynniejszego napisu świata, na wzgórzu Hollywood. Stąd wybierzesz się do Universal Studios, w którym bez reszty pochłoną Cię atrakcje świata filmu. Zajrzysz też do stolicy światowego hazardu – Las Vegas, które nigdy nie zasypia. Z tętniącego życiem miasta, udasz się nad Wielki Kanion Kolorado. A kto sobie tylko zażyczy, może zobaczyć ten cud natury z lotu ptaka – siedząc na pokładzie helikoptera. W malowniczych okolicznościach przyrody zwiedzisz rezerwat Indian Hualapai. Po przemierzaniu dzikich terenów powrócisz do Vegas, by z najwyższej wieży obserwacyjnej w mieście (hotelu Stratosphera) podziwiać krajobraz usłany kasynami i wiecznie świecącymi neonami.Kolejny dzień będzie pełen wyzwań za sprawą wycieczki do Doliny Śmierci i niesamowitego świata dzikiej natury w tej części Ameryki. Na tym jednak nie koniec! Czeka Cię również wyprawa do San Francisco, w którym zobaczysz niesamowity most Golden Gate, kojarzony z wielu amerykańskich filmów. Stąd udasz się na zwiedzanie słynnego więzienia Alcatraz, aby zobaczyć, w jakich warunkach odbywał karę Al Capone. Kolejnego poranka czeka na Ciebie przejazd przez dolinę krzemową (Silicon Valley), w czasie którego zobaczysz, jak wyglądają siedziby wielkich firm, w tym giganta komputerów, jakim jest Apple. W czasie podróży trasą 17 Mile Drive będziesz podziwiał piękne oceaniczne nabrzeże, a w czasie wolnym zobaczysz z bliska wodne stworzenia – sympatyczne foki i pelikany. Następnego adnia przejdziesz legendarną Autostradą Słońca oraz odwiedzisz Santa Monica ze znakiem kończącym słynną trasę „Route 66”. Daj się oczarować Miastu Aniołów z jego licznymi atrakcjami – luksusową stacją Union Station, halą koncertową Walta Disneya oraz – oczywiście – Hollywood Boulevard, z aleją pięcioramiennych gwiazd poświęconych sławom kina. Podejdź pod Grauman’s Chinese Theatre, żeby przymierzyć dłoń do odcisków największych znakomitości.

Floryda - Żar Tropików

Przenieś się na chwilę w niezwykły klimat jak z najlepszych seriali lat 80! Wybierz się na słoneczną Florydę, gdzie wakacyjna aura trwa przez okrągły rok.Jeśli stęskniłeś się za słońcem i wodą, przejdź się promenadą Bayside, pełną sklepów, hoteli i restauracji. Skryj się w cieniu egzotycznych palm, aby z drinkiem w ręku rozkoszować się wyjątkowym czasem na Florydzie. Wsiądź na pokład Duck Boat, aby poznać z bliska wille najbardziej znanych i lubianych Amerykanów, którzy ulokowali swoje rezydencje na ekskluzywnej South Beach. Opuść na chwilę miasto, aby pobyć trochę w otoczeniu dzikiej przyrody na mokradłach Everglades. Z pokładu łodzi Airboat będziesz miał okazję mknąć po bagiennych terenach – naturalnych miejscach występowania wielu gatunków ptactwa. W morzu trawy dojrzysz też przemykającego aligatora. Możesz też zajrzeć do zabytkowych wnętrz rezydencji dwóch płodnych umysłów epoki, na stałe wpisanych w historię Ameryki – Thomasa Edisona i Henry’ego Forda – do Fortu Myers, gdzie wciąż znajdują się artefakty, towarzyszące pracy wynalazców. W poszukiwaniu sztuki na światowym poziomie dotrzesz do St. Petersburga, słynącego z bogatej kolekcji dzieł Salvadora Dali. Niezwykłe doświadczenia symulacji lotu nad Kalifornią czy na Marsa czekają na Ciebie w parku Walta Disneya – Epcot Center. Pozostając w klimacie odkrywania kosmosu, wybierz się do Cape Canaveral na zwiedzanie Kennedy Space Center, zarządzanego przez NASA. Dotknij prawdziwej historii podbijania kosmosu i weź w dłonie próbkę księżycowego pyłu. Poczuj na własnej skórze start wahadłowca i dowiedz się, jak wyglądają codzienne warunki życia w kosmosie.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 28.01.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.5/6  15 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: Nowy Jork
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  279 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: Nowy Jork - Kalifornia - Nevada
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  118 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: Nowy Jork
zdjęcie-oferty
5.4/6  111 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: San Francisco - Kalifornia - Nevada
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  71 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: Kalifornia - Arizona
Objazd • Kuba i Stany Zjednoczone
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Stany Zjednoczone
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  51 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: Nowy Jork - Kalifornia
zdjęcie-oferty
5.2/6  16 ocen
Objazd • Stany Zjednoczone: Nowy Jork - Floryda - Orlando
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Stany Zjednoczone

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!