< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Fujairah – orientalny emirat na rodzinne wakacje!

Fujairah – orientalny emirat na rodzinne wakacje!

Skrócony opis

Szukasz słonecznego odpoczynku w miejscu słynącym z bezpieczeństwa, pięknych plaż oraz wspaniałego kontrastu pomiędzy modernizmem a wpływem wschodnich kultur? Sprawdź naszą nową ofertę wakacji w Fujairah (Fudżajra), opartą o bezpośrednie loty czarterowe! Ten piękny Emirat czeka na Ciebie i Twoją rodzinę.

Sekcja 1

Jakie są najważniejsze informacje o Fujairah?

  • • Fujairah to miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  • • Jest stolicą emiratu o tej samej nazwie.
  • • Położone jest na wybrzeżu Zatoki Osmańskiej
  • • Całkowita powierzchnia emiratu to 1450 km2
  • • Populacja (na rok 2019) wynosi ok. 65 tysięcy mieszkańców
  • • Fujairah graniczy z innymi emiratami – Sharjah oraz Rah Al. Khaimah oraz Omanem.
  • • Gospodarka, w odróżnieniu od innych emiratów opiera się na rybołówstwie oraz rolnictwie.
  • • Jest to jeden z najważniejszych portów morskich, ze względu na dostęp do Oceanu Indyjskiego
  • • Obecnym władcą jest Szejk Hamad bin Mohammed Al Sharqi

Gdzie leży Fujairah?

Fujairah znajduje się na wschodnim wybrzeżu Emiratów Arabskich na krańcu Zatoki Omańskiej. Położenie pomiędzy górami Al-Hadżar a Oceanem Indyjskim tworzy tu iście malownicze krajobrazy. Surowe, pustynne ziemie pięknie kontrastują z turkusem oblewających wód.  

Jaka jest pogoda w Fujairah?

Gorący, typowo pustynny klimat Fujairah to nie lada gratka dla wszystkich spragnionych słońca. Średnie, roczne temperatury wynoszą tu aż około 33 stopni (co i tak jest niższą wartością, niż w pozostałych Zjednoczonych Emiratach)! Latem słupek rtęci często opiera się na 50 stopniu. W styczniu, kiedy jest teoretycznie najzimniej, temperatura rzadka spada poniżej 20 stopni. Czy obawiać się deszczu? Jasne, „jeśli masz wyjątkowego pecha to i deszcze na pustyni spotkasz”. 😊 Pada tutaj rzadko, jednak ze względu na wpływ gór, obficiej niż w reszcie emiratów.

Turystyka w Fujairah

Jeśli nie lubisz zgiełku, wielkich kurortów i wszechobecnego, wakacyjnego gwaru to ten Emirat powinien spełnić Twoje wymagania. Charakteryzujący się pięknymi plażami, strzelistymi górami, zielonymi dolinami i wieloma atrakcjami do niedawna nie korzystał jeszcze ze swoich uroków i nie dzielił się nimi z zagranicznymi turystami. Na szczęście odpowiednie zarządzanie sprawiło, że od kilku lat turystyka międzynarodowa prężnie się tu rozwija i umożliwia Wam zarezerwowanie wspaniałej podróży dla całej rodziny w tym ciekawym, nieoczywistym miejscu. Podobno nigdzie nie znajdziecie czystszych plaż i bielszego piasku niż tu! Jeśli jesteście fanami sportów wodnych to jest to kolejny argument aby wybrać to miejsce. Bardzo popularne są tutaj windsurfing, nurkowanie, snurkowanie i inne, wodne aktywności.

Idealna propozycja na rodzinne wakacje w Fujairah? Hotel Radisson Blu Fujairah!

Pięknie położony, 5 gwiazdkowy resort, położony tuż przy pięknej plaży jest gwarancja udanego, rodzinnego wypoczynku na wysokim poziomie. Ceniona sieć Radisson zapewni Wam doskonały serwis, smaczną kuchnię i przestronne pokoje. Tylko w tym momencie możecie kupić ten obiekt, z wyżywieniem allinclusive w super cenach!

 

Jaka jest historia Fujairah?

Długa i burzliwa! Wielowiekowa dominacja plemienia Sharqiyun skończyła się dopiero w 1850 roku, kiedy został zaanektowany przez arabską dynastię Al Qasimi  pochodzącą z Sharjah. Do tego momentu rejon Fujairah należał więc do Omanu. Członkowie, wspomnianego w poprzednim zdaniu, rodu panowali na tych ziemiach przez 51 lat. W 1901 roku plemię Sharqiyun, po licznych próbach powstańczych w końcu dopięli swego celu i odbili opisywane ziemie. Władzę Sharqiyun uznały pozostałe emiraty a także Oman. Nie uznała jej jednak Wielka Brytania, która swoją decyzję zmieniła dopiero w 1952 roku. Jedenaście lat później, w 1971 roku, Fujairah dołączyła do pozostałych sześciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dopiero w 2002 roku emirat otworzył się na zagranicznych archeologów. Od tego czasu znaleziono tu wiele skarbów, jednak wiele z nich pozostaje jeszcze w ukryciu. Może wy je znajdziecie, podczas swoich wakacji w Emiratach?

Czym zaskoczy Cię kultura Fujairah? Jakie atrakcje zobaczyć?

Meczet Al-Bidyah

Ten wymurowany z suszonej cegły budynek jest najstarszym tego typu obiektem, w całych Emiratach Zjednoczonych! Biorąc pod uwagę czas w jakim powstał (ok. 1446 roku), zastosowane tu rozwiązania inżynieryjne są nie lada gratką dla znawców tematu. Możemy podziwiać w nim ozdobioną łukami salę modlitewną oraz mihrab. Pamiętajcie, że obowiązują tu surowe nakazy. Zwiedzajcie ten obiekty tylko w odpowiednim stroju. Znajduje się on około 35 kilometrów od stolicy.

Fort Fujairah

Kolejny budynek, który wygrywa w kategorii „Najstarsze w Emiratach”. Służący najpierw jako budynek obronny oraz dom dla panującej rodziny fort, został poważnie uszkodzony podczas ataku wojsk brytyjskich na początku XX wieku. Ciekawostką jest fakt, że w okolicy przez setki lat nie było innych, kamiennych budynków. Niedawno został odrestaurowany i udostępniony w całości dla turystów.

Plaża Al Aqah

Niecałe 50 kilometrów od miasta Fujairah znajduje się charakterystyczna skała zwaną „Snoopy Island”. Położona jest w sąsiedztwie przepięknych plaż i turkusowej wody. To miejsce, które wiele osób wolałoby pozostawić ukryte dla siebie, zlokalizowane jest około 45 kilometrów od Fujairah. Raj znajdą tutaj przede wszystkim miłośnicy nurkowania. Wspaniała rafa pełna życia morskiego oraz wraków statków zapewni Wam odpowiedni poziom rozrywki.

Fort Bithnah

Nazywany „Strażnikiem Wadi”, strategicznie położony w jednej z przełęczy prowadzącej przez góry Al-Hadżar łączy pustynie z bardziej żyznymi równinami, które zlokalizowane są na wybrzeżach. Został on wzniesiony w 1735 roku i przez kolejne wieki, przy jego murach, rozegrało się wiele historycznych bitew. Jego złociste ściany na tle kontrastujących, masywnych gór to widok który na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Meczet Szejka Zayeda

… ale nie ten, o którym myślicie (tamtem znajduje się w Abu Dhabi). Ta nowoczesna budowla może pomieścić ponad 30 tysięcy metrów i posiada aż 65 kopuł oraz 6 minaretów o wysokości 80-100 metrów! Jego wieże stały się najważniejszym punktem orientacyjnym miasta.

Wadi w Górach Al-Hadżar

Co to w ogóle jest wadi? To wyschnięte koryta rzeczne, które w czasie opadów napełniają się wodą. Czasami tym mianem określa się również pustynne oazy. Trasy utworzone wzdłuż nich to jedna z najciekawszych atrakcji w Fujairah. Niezależnie czy macie ochotę na pieszy trekking wśród górskich krajobrazów czy wynajęcie quada i uczestnictwo w namiastce wyścigu "Paryż-Dakkar" na pewno się nie zawiedziecie! Do najpiękniejszych należą przede wszystkim: Wadi Siji, Wadi Saham i Wadi Maidaq

Na czym opiera swoją gospodarkę Fujairah?

Przede wszystkim na rolnictwie i rybołówstwie. W przeciwieństwie do swoich sąsiadów, nie posiada on swoich złóż roponośnych. Inną ważną gałęzią przemysłu jest port morski, obsługujący połączenia z Oceanem Indyjskim.

Wszystkie propozycje wakacji w tym słonecznym emiracie znajdziecie tutaj

Lubisz nasze treści? Pamiętaj aby polubić nasz profil na Facebooku gdzie dzielimy się najnowszymi informacjami, ciekawostkami ze świata oraz najlepszymi ofertami!

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy