Historia oraz kultura Meksyku

Meksyk jest federacją 31 stanów i jednego Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi stolica – miasto Meksyk. To rozległy kraj mogący pochwalić się niezwykle bogatą i skomplikowaną historią, fascynującą tożsamością kulturową i inspirującymi lokalnymi tradycjami. Jest to trzeci co do wielkości kraj w Ameryce Łacińskiej, którego populacja w 2017 r. wynosiła 124 574 795 mieszkańców. Meksyk ma największą na świecie populację mieszkańców hiszpańskojęzycznych. Pomimo zmian politycznych i społecznych, które miały miejsce na przestrzeni wieków, na każdym kroku można tu spotkać ślady istnienia starożytnych cywilizacji i dowody zawiłej historycznej przeszłości. Wiele obszarów wiejskich jest nadal zamieszkałych przez rdzennych mieszkańców, którzy wiernie kultywują styl życia i tradycje swoich przodków. Ponadto na terenie całego kraju można natknąć się na wiele prekolumbijskich ruin, w tym starożytne miasto Teotihuacán i wspaniałe piramidy Majów w Chichén Itzá oraz Tulum. Z kolei miasta takie jak Taxco i Oaxaca zachwycają postkolonialną architekturą.

Poznaj kulturę oraz historię Meksyku


Historia Meksyku jest niezwykle długa, fascynująca i skomplikowana. Nie sposób streścić choćby części ważnych wydarzeń, które ukształtowały ten kraj w jego dzisiejszej postaci. Możemy jedynie wskazać kilka z najbardziej istotnych miejsc, które niegdyś odegrały ważną rolę w historii Meksyku, a dziś są uwielbianymi przez turystów atrakcjami.

Chichén Itzá


starożytne miasto Majów położone na półwyspie Jukatan. Największy rozwój datowany jest na X-XI wiek. Można tu podziwiać wiele przykładów typowej dla Majów i Tolteków architektury, oryginalne kamienne pałace, świątynie, a nawet największe na terenie Mezoameryki boisko do gry w pelotę (ullamalitzli). Do największych atrakcji zalicza się Świątynię Tysiąca Wojowników, z charakterystycznymi filarami w kształcie Pierzastych Węży i El Castilo, czyli świątynię Kukulkana (stworzyciela świata i krzewiciela cywilizacji), wzniesioną na piramidzie schodkowej złożonej
z dziewięciu tarasów. Stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá zostało w 1988 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.



Teotihuacán


Teotihuacán starożytne miasto prawdopodobnie zbudowane przez Tolteków, znajduje się w stanie Meksyk, na centralnym płaskowyżu na wschód od stolicy. To święte miasto było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Według mitów indiańskich tu powstał świat, nastąpiło oddzielenie światła od ciemności, powstało słońce i księżyc. Obecnie znajduje się tutaj ważne stanowisko archeologiczne. Starożytne centrum kultowe zostało zbudowane wzdłuż szerokiej Alei Zmarłych, a wszystkie budowle na terenie miasta powstały bez użycia metalowych narzędzi. Najstarszymi budowlami kompleksu są dwie piramidy: Piramida Słońca i Piramida Księżyca. Charakterystyczne konstrukcje schodkowych piramid zbudowane są z kilku tarasów, ustawianych kolejno na skarpach. Na najwyższym tarasie zbudowano świątynię, której zachowały się jedynie ruiny.

Ruiny Paquimé




w miejscowości Casas Grandes położonej w stanie Chihuahua, nad rzeką San Miguel zachowały się pozostałości prekolumbijskiego miasta Paquimé, które w 1998 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto, zamieszkałe przez rolniczy lud Indian Paquimé od około 700 r. p.n.e. do 1519 r., w czasach swej największej świetności było ważnym centrum kulturowym i ośrodkiem handlowym regionu. W szczytowym okresie rozwoju, w XIII wieku, populacja miasta sięgała 10 000, a większość mieszkańców mieszkała w dużych, kilkukondygnacyjnych budynkach podobnych do nowoczesnych mieszkań.

Popocatépetl i Iztaccíhuatl


para słynnych wulkanów położonych w paśmie Kordyliery Wulkanicznej, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od miasta Meksyk, które są połączone przełęczą Paso de Cortés. Uśpiony Iztaccíhuatl jest popularnym miejscem do wspinaczki górskiej, natomiast Popocatépetl, którego nazwa wywodzi się z języka Azteku i oznacza „dymiącą górę” jest wulkanem nadal czynnym, którego aktywność jest uważnie monitorowana przez naukowców.



Według azteckiej mitologii Popocatépetl był wojownikiem zakochanym z wzajemnością w księżniczce Iztaccíhuatl, która na wieść o tym, że jej ukochany zginął w walce, popełniła samobójstwo. Gdy ten wrócił z wojny postanowił podzielić jej los, zabrał ciało ukochanej w góry, by spocząć obok niej. Wzruszeni ich losem Bogowie zamienili oboje w góry, uśpioną i spokojną Iztaccíhuatl oraz walecznego, wyrzucającego z siebie chmury ognia i popiołu Popocatépetla.

Pałac Narodowy w mieście Meksyk




okazały XVI-wieczny pałac, siedziba władz Meksyku, znajduje się w samym centrum stolicy, przy Placu Konstytucji (El Zócalo) zajmując całą wschodnią pierzeję. W dokładnie tym miejscu już od czasów imperium Azteków znajdował się pałac władców Meksyku, a wiele z materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy Pałacu Narodowego pochodzi z oryginalnego budynku należącego niegdyś do Montezumy II. Główną atrakcją turystyczną pałacu są wspaniałe murale autorstwa Diego Rivery, ilustrujące barwną historię Meksyku od czasów prekolumbijskich.

Polecane wycieczki

Katedra Metropolitalna




jest największą i najstarszą katedrą w całej Ameryce Łacińskiej i znajduje się po północnej stronie Placu Konstytucji w mieście Meksyk. Budowa budynku, który łączy elementy renesansu, baroku i neoklasycyzmu rozpoczęła się na początku XVI w. i trwała około trzystu lat. W katedrze znajduje się 14 kaplic, pięć ołtarzy, liczne posągi i obrazy. Głównym elementem jest Ołtarz Królewski z 1737 r. Katedra została wzniesiona na grząskim gruncie, dlatego ciągłym problemem jest jej stopniowe osiadanie. W 2000 roku dzięki staraniom władz miasta Meksyk katedra została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata.
Data Publikacji: 09.03.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Japońska ceremonia picia herbaty – historia, filozofia, praktykaCeremonia herbaciana to nie zwykłe spotkanie przy herbatce. To spektakl odbywający się w określonej scenerii, w którym każdy z uczestników jest jego aktorem. Spektakl pobudzający wszystkie zmysły – smaku, wzroku, dotyku i słuchu. To celebrowanie chwili spędzonej z tymi, którzy siedzą obok nas. Chwili wyjątkowej, która nigdy nie powtórzy się ponownie w takiej samej formie. Tę głęboką prawdę wyraża japońskie powiedzenie „Ichigo ichie”, czyli „jedna chwila, jedno spotkanie”, zachęcającym do przeżywania każdego momentu z pełnym zaangażowaniem.
krajobraz kierunku
Tajemnica Azteków. Kim byli, w co wierzyli, co osiągnęli i dlaczego upadliW czasach prekolumbijskich, na terenach dzisiejszego Meksyku rozkwitło potężne imperium Azteków, które wyróżniało się nie tylko imponującą architekturą i zaawansowaną techniką, ale także rozbudowaną administracją i fascynującą kulturą. Chociaż ich cywilizacja upadła zniszczona przez hiszpańskich konkwistadorów, Aztekowie odcisnęli silne piętno na świadomości kulturowej i tożsamości Meksyku, a ich niezwykła historia i tajemnice wciąż rozbudzają wyobraźnię ludzi na całym świecie.
krajobraz kierunku
Muzyka z Jamajki – nie tylko reggae i ska. Poznaj bliżej jamajskie rytmyJamajka, rajska wyspa na Karaibach, słynie z oszałamiających krajobrazów... i wielkiego wkładu w muzykę. Kraj w najszerszym miejscu ze wschodu na zachód liczy sobie jedynie 240 kilometrów, populacja wynosi mniej niż 3 miliony mieszkańców, a jednocześnie to stąd na cały świat wypromowano reggae z czołowym wykonawcą – Bobem Marleyem i jego zespołem The Wailers. Jamajka do dziś jest mekką miłośników tego gatunku, przy czym rozwinęły się tu także inne brzmienia – energiczne ska, dobrze znane w Europie, również w Polsce, czy współczesny dancehall.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Japonii. Fakty, którymi Japonia może Cię zaskoczyć!W epoce postępującej globalizacji, gdy kultury mieszają się i upodabniają do siebie, Japonia pozostaje fascynującą wyspą wyjątkowości. Ten tajemniczy kraj nadal zaskakuje bogactwem unikalnych tradycji, które przetrwały wieki, niepowtarzalną kuchnią łączącą prostotę z wyrafinowaniem oraz genialnym podejściem do codziennych wyzwań. Japonia to prawdziwa skarbnica ciekawostek – każdy jej zakamarek kryje w sobie historie, zwyczaje i rozwiązania, które mogą wprawić w zdumienie nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Od świętego traktowania ryżu, przez niezwykłe sposoby świętowania znanych nam uroczystości, aż po koty pełniące funkcje naczelników stacji. W tym artykule zabiorę Cię w podróż przez najciekawsze aspekty japońskiej kultury, kuchni i codziennego życia. Przygotuj się na zanurzenie w świecie, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a każdy detal ma głębokie znaczenie. Oto kilka faktów, które rozpalą Twój apetyt na jeszcze więcej japońskich tajemnic!