Zainspiruj się

Historia oraz kultura Meksyku

Meksyk jest federacją 31 stanów i jednego Dystryktu Federalnego, w którego skład wchodzi stolica – miasto Meksyk. To rozległy kraj mogący pochwalić się niezwykle bogatą i skomplikowaną historią, fascynującą tożsamością kulturową i inspirującymi lokalnymi tradycjami. Jest to trzeci co do wielkości kraj w Ameryce Łacińskiej, którego populacja w 2017 r. wynosiła 124 574 795 mieszkańców. Meksyk ma największą na świecie populację mieszkańców hiszpańskojęzycznych. Pomimo zmian politycznych i społecznych, które miały miejsce na przestrzeni wieków, na każdym kroku można tu spotkać ślady istnienia starożytnych cywilizacji i dowody zawiłej historycznej przeszłości. Wiele obszarów wiejskich jest nadal zamieszkałych przez rdzennych mieszkańców, którzy wiernie kultywują styl życia i tradycje swoich przodków. Ponadto na terenie całego kraju można natknąć się na wiele prekolumbijskich ruin, w tym starożytne miasto Teotihuacán i wspaniałe piramidy Majów w Chichén Itzá oraz Tulum. Z kolei miasta takie jak Taxco i Oaxaca zachwycają postkolonialną architekturą.

Poznaj kulturę oraz historię Meksyku


Historia Meksyku jest niezwykle długa, fascynująca i skomplikowana. Nie sposób streścić choćby części ważnych wydarzeń, które ukształtowały ten kraj w jego dzisiejszej postaci. Możemy jedynie wskazać kilka z najbardziej istotnych miejsc, które niegdyś odegrały ważną rolę w historii Meksyku, a dziś są uwielbianymi przez turystów atrakcjami.

Chichén Itzá


starożytne miasto Majów położone na półwyspie Jukatan. Największy rozwój datowany jest na X-XI wiek. Można tu podziwiać wiele przykładów typowej dla Majów i Tolteków architektury, oryginalne kamienne pałace, świątynie, a nawet największe na terenie Mezoameryki boisko do gry w pelotę (ullamalitzli). Do największych atrakcji zalicza się Świątynię Tysiąca Wojowników, z charakterystycznymi filarami w kształcie Pierzastych Węży i El Castilo, czyli świątynię Kukulkana (stworzyciela świata i krzewiciela cywilizacji), wzniesioną na piramidzie schodkowej złożonej
z dziewięciu tarasów. Stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá zostało w 1988 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 roku obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.Teotihuacán


Teotihuacán starożytne miasto prawdopodobnie zbudowane przez Tolteków, znajduje się w stanie Meksyk, na centralnym płaskowyżu na wschód od stolicy. To święte miasto było celem pielgrzymek wielu plemion żyjących w Mezoameryce. Według mitów indiańskich tu powstał świat, nastąpiło oddzielenie światła od ciemności, powstało słońce i księżyc. Obecnie znajduje się tutaj ważne stanowisko archeologiczne. Starożytne centrum kultowe zostało zbudowane wzdłuż szerokiej Alei Zmarłych, a wszystkie budowle na terenie miasta powstały bez użycia metalowych narzędzi. Najstarszymi budowlami kompleksu są dwie piramidy: Piramida Słońca i Piramida Księżyca. Charakterystyczne konstrukcje schodkowych piramid zbudowane są z kilku tarasów, ustawianych kolejno na skarpach. Na najwyższym tarasie zbudowano świątynię, której zachowały się jedynie ruiny.

Ruiny Paquimé
w miejscowości Casas Grandes położonej w stanie Chihuahua, nad rzeką San Miguel zachowały się pozostałości prekolumbijskiego miasta Paquimé, które w 1998 r. zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto, zamieszkałe przez rolniczy lud Indian Paquimé od około 700 r. p.n.e. do 1519 r., w czasach swej największej świetności było ważnym centrum kulturowym i ośrodkiem handlowym regionu. W szczytowym okresie rozwoju, w XIII wieku, populacja miasta sięgała 10 000, a większość mieszkańców mieszkała w dużych, kilkukondygnacyjnych budynkach podobnych do nowoczesnych mieszkań.

Popocatépetl i Iztaccíhuatl


para słynnych wulkanów położonych w paśmie Kordyliery Wulkanicznej, kilkadziesiąt kilometrów na południowy wschód od miasta Meksyk, które są połączone przełęczą Paso de Cortés. Uśpiony Iztaccíhuatl jest popularnym miejscem do wspinaczki górskiej, natomiast Popocatépetl, którego nazwa wywodzi się z języka Azteku i oznacza „dymiącą górę” jest wulkanem nadal czynnym, którego aktywność jest uważnie monitorowana przez naukowców.Według azteckiej mitologii Popocatépetl był wojownikiem zakochanym z wzajemnością w księżniczce Iztaccíhuatl, która na wieść o tym, że jej ukochany zginął w walce, popełniła samobójstwo. Gdy ten wrócił z wojny postanowił podzielić jej los, zabrał ciało ukochanej w góry, by spocząć obok niej. Wzruszeni ich losem Bogowie zamienili oboje w góry, uśpioną i spokojną Iztaccíhuatl oraz walecznego, wyrzucającego z siebie chmury ognia i popiołu Popocatépetla.

Pałac Narodowy w mieście Meksyk
okazały XVI-wieczny pałac, siedziba władz Meksyku, znajduje się w samym centrum stolicy, przy Placu Konstytucji (El Zócalo) zajmując całą wschodnią pierzeję. W dokładnie tym miejscu już od czasów imperium Azteków znajdował się pałac władców Meksyku, a wiele z materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy Pałacu Narodowego pochodzi z oryginalnego budynku należącego niegdyś do Montezumy II. Główną atrakcją turystyczną pałacu są wspaniałe murale autorstwa Diego Rivery, ilustrujące barwną historię Meksyku od czasów prekolumbijskich.

Katedra Metropolitalna
jest największą i najstarszą katedrą w całej Ameryce Łacińskiej i znajduje się po północnej stronie Placu Konstytucji w mieście Meksyk. Budowa budynku, który łączy elementy renesansu, baroku i neoklasycyzmu rozpoczęła się na początku XVI w. i trwała około trzystu lat. W katedrze znajduje się 14 kaplic, pięć ołtarzy, liczne posągi i obrazy. Głównym elementem jest Ołtarz Królewski z 1737 r. Katedra została wzniesiona na grząskim gruncie, dlatego ciągłym problemem jest jej stopniowe osiadanie. W 2000 roku dzięki staraniom władz miasta Meksyk katedra została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 09.03.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.4/6  9 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  15 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
zdjęcie-oferty
4.9/6  85 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
5.4/6  32 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.6/6  80 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.4/6  271 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Meksyk: Jukatan
zdjęcie-oferty
5.0/6  20 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.1/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.