< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Jarmark świąteczny w Wiedniu

Jarmark świąteczny w Wiedniu

Skrócony opis

Przez cały okres adwentu w Wiedniu, pięknie przystrojonym choinkami, nastrojowymi lampkami i szopkami panuje magiczna atmosfera, przepełniona nostalgią i melancholią oraz koncertami muzyki klasycznej. Stolica Austrii słynie ze wspaniałych jarmarków bożonarodzeniowych, które są organizowane także w innych miastach czy krajach, ale tutaj mają wyjątkowych czar i urok. Tradycja wiedeńskich jarmarków świątecznych sięga aż 1298 r., kiedy odbył się pierwszy „targ grudniowy”.

Sekcja 1

Magiczne jarmarki świąteczne w Wiedniu


Każdego roku już jesienią władze miasta i lokalne stowarzyszenia przygotowują się do otworzenia kilkunastu bożonarodzeniowych jarmarków. Najpiękniejsze place w mieście przemieniają się w bajkową przestrzeń, udekorowaną choinkami i jemiołą, pełną straganów serwujących zmarzniętym przechodniom grzane wino i poncz, a także tradycyjne potrawy, takie jak pieczone kasztany. Pojawiają się także stoiska ze sztuką ludową i rzemiosłem, gdzie można kupić wyjątkowe prezenty dla rodziny i przyjaciół. Ponadto, w powietrzu unoszą się dźwięki świątecznej muzyki, w niektórych miejscach można posłuchać chórów gospel, pojeździć na łyżwach lub popatrzeć na występy trup teatralnych. Niezależnie od tego, który z targów odwiedzisz, z pewnością nie będziesz zawiedziony, ponieważ jest to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Przedstawiamy kilka najlepszych i najciekawszych spośród wszystkich jarmarków organizowanych w Wiedniu, abyś mógł sprawdzić, na jakie atrakcje możesz liczyć.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Placu Ratuszowym – Christkindlmarkt

Największy i najbardziej znany targ świąteczny nie tylko w Wiedniu, ale w całej Austrii, to Wiener Christkindlmarkt und Weihnachtstraum organizowany na placu przed neogotyckim ratuszem miejskim. Jarmark w 2015 r. obchodził 30-lecie swojego istnienia. Każdego roku około 3 miliony turystów odwiedza ten jarmark, by na własne oczy zobaczyć olbrzymią oświetloną choinkę i posłuchać wspaniałej muzyki na żywo, wczuwając się w atmosferę nadchodzących świąt. W sąsiedztwie jarmarku bożonarodzeniowego znajduje się specjalny adwentowy park rozrywki (Adventzauber), ze sztucznym lodowiskiem, karuzelami i bogatą ofertą kulturalną. Jarmark rozpoczyna się w połowie listopada i trwa do 26 grudnia, otwarty jest codziennie w godzinach 10:00-22:00. Jedynie w Wigilię targ działa do godziny 18, a w pierwszy i drugi dzień świąt od godziny 11:00 do 21:30.

Jarmark Bożonarodzeniowy na placu Freyung

Jarmark świąteczny organizowany w samym sercu Starego Miasta ma bardzo długą tradycję, ponieważ po raz pierwszy został zorganizowany w tym miejscu już w 1772 r. Przy Placu Freyung znajduje się piękny XII-wieczny budynek opactwa benedyktynów szkockich, a na środku placu stoi ciekawa fontanna Austriabrunnen. Fontanna symbolizuje Wielką Austrię, której posąg spoczywa na kolumnie podtrzymywanej przez cztery postacie symbolizujące rzeki: Dunaj, Łabę, Pad i Wisłę. Dzisiaj można tu kupić przepyszne świąteczne pierniki, grzane wino, pieczone kasztany, ceramikę, szklane dekoracje i ręcznie robione regionalne zabawki drewniane oraz świece z prawdziwego pszczelego wosku. Wieczorem można posłuchać występów chóru w repertuarze tradycyjnych pieśni adwentowych. W tej wyjątkowej atmosferze każdy poczuje magiczny klimat świąt i doceni nasze odwieczne tradycje.Wioska Bożonarodzeniowa przed Belwederem

Mimo, że plac przed Belwederem nie jest ozdobiony ogromną choinką, jak ta przed miejskim ratuszem, to przepięknie oświetlona barokowa fasada pałacu sprawia, że Wioska Bożonarodzeniowa ma swój niezaprzeczalny urok i charakter. Na szczególną uwagę zasługują tu stoiska ze sztuką i rzemiosłem, na których można kupić wspaniałe świąteczne prezenty. Odwiedziny na targu są świetną okazją, by z bliska przyjrzeć się wiedeńskiemu Belwederowi, czyli barokowemu pałacowi księcia Sabaudzkiego. Kompleks pałacowy składa się z dwóch budynków, rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim. Górny Belweder przeznaczony był na bankiety i uroczystości, a Dolny pełnił funkcję letniej rezydencji. Od zakończenia I wojny światowej w budynkach zlokalizowane są muzea z bogatą kolekcją sztuki obejmującą arcydzieła od średniowiecza i baroku po wiek XXI.Jarmark Bożonarodzeniowy przed Pałacem Schönbrunn

Schönbrunner Weihnachtsmarkt jest niezwykle popularny nie tylko wśród turystów, od lat zajmuje także czołowe miejsce w rankingach na ulubiony jarmark bożonarodzeniowym Wiedeńczyków. W porównaniu do innych wiedeńskich jarmarków świątecznych wyróżnia się przede wszystkim wspaniałymi koncertami, które w dni powszednie zaczynają się od godziny 18:00, a w weekendy już od 14:00. Jarmark startuje 28 listopada i trwa aż do 1 stycznia. Poza tym znajdziesz tu ręcznie wykonaną tyrolską szopkę, wyroby rzemieślnicze i wyjątkowe świąteczne prezenty z limitowanej edycji sygnowanej przez Schönbrunn.Warto wybrać się akurat na ten jarmark, ponieważ Pałac Schönbrunn zbudowany w XVII-XVIII w. jest jednym z najwspanialszych zabytków Wiednia. Pałac został wzniesiony na południowy-zachód od miasta w rozległym parku, dziś znajduje się graniach miasta, w jego 13. Dzielnicy. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kompleks pałacowy zachwyca pięknymi freskami i sztukaterią, które wypełniają wnętrza w stylu rokoko. W niegdysiejszej przybudówce znajduje się Muzeum Powozów, a pałac otaczają bajkowe ogrody w stylu francuskim. Na wzgórzu, z którego roztacza się wspaniały widok na pałac i widoczną w oddali panoramę miasta znajduje się barokowa Glorietta, będąca symbolem sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Spittelberg

Jeśli lubisz współczesną sztukę i rzemiosło, a także ciekawe antyki koniecznie odwiedź świąteczny targ w artystycznej dzielnicy Neubau. Znajdziesz tu niesamowite ręcznie robione przedmioty codziennego użytku i nie tylko, wykonane przez ciekawych, czasami awangardowych artystów, które świetnie nadają się na niebanalny prezent. Znajdziesz tam dosłownie wszystko, od filcowych toreb i ekscentrycznych wełnianych kapeluszy po kreatywną biżuterię, ceramikę i szkło. Jarmark zachwyca swoją malowniczą lokalizacją, wśród przepięknych kamienic w charakterystycznym dla Niemiec i Austrii z początków XIX w. stylu Biedermeier. Spittelberg w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność wśród turystów, a ze względu na swój artystyczny i nieco alternatywny charakter jest często porównywany do paryskiego Montmartre.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy