Współistnieje tu wiele różnorodnych ekosystemów, które sprzyjają obfitości fauny i flory, oprócz samego jeziora i jego pięknej linii brzegowej, mamy tu choćby krajobrazy wulkaniczne, źródła geotermalne i góry. Jezioro i pobliskie tereny ukształtowały się około 186 r.n.e., po serii erupcji wulkanicznych, jednych z najgwałtowniejszych, jakie kiedykolwiek widziano na świecie. Olbrzymie ilości lawy, popiołu i kamieni pokryły okolicę na przestrzeni 30000 km2. Gęste lasy porastające Nową Zelandię zostały zdewastowane, a krater utworzony w wyniku erupcji zamienił się w Jezioro Taupo. Co ciekawe, wulkan znajdujący się pod jeziorem jest nadal aktywny. Jezioro położone jest obecnie na wysokości 359 m n.p.m. i ma powierzchnię 616 km2, a głębokość w niektórych miejscach osiąg poziom 159 m.
Maorysi byli pierwszymi ludźmi, którzy zaludnili Wyspę Północną i okolice Jeziora Taupo. Przyjmuje się, że pierwsi osadnicy maoryscy przybyli do Nowej Zelandii podczas Wielkiej Migracji z mitycznej wyspy Hawaiki, skąd mają się wywodzić niektóre ludy polinezyjskie. Ngati Tuwharetoa było pierwszym plemieniem, które władało tym obszarem.
Miasto Taupo zostało założone w 1869 roku i pierwotnie służyło jako posterunek uzbrojonej policji podczas wojen nowozelandzkich, a zaczęło rozkwitać w latach 50. ubiegłego wieku wraz z doprowadzeniem elektryczności i rozwojem rolnictwa. Obecnie, w dobie zwiększonej troski o środowisko naturalne, na wyspie funkcjonują liczne elektrownie geotermalne i systemy hydroelektryczne.
Ten region Wyspy Północnej jest popularnym celem dla turystów przez cały rok, ponieważ ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc i dostarcza niezapomnianych przygód. To tutaj znajduje się jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych – Wodospad Huka i najciekawsze miasta na wyspie, które przyciągają turystów świetną infrastrukturą i bogatą ofertą.
Główne miasta nad Jeziorem Taupo
• Taupo – to miejscowość wypoczynkowa i kulturalno-gospodarcze serce Wyspy Północnej, świetnie skomunikowane z dosłownie każdym jej zakątkiem. Ten ważny ośrodek miejski oferuje szereg miejsc noclegowych na każdą kieszeń, mnóstwo restauracji i galerii sztuki; może też służyć jako świetne miejsce wypadowe do wycieczek po okolicy, gdzie na turystów czeka wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu;
• Turangi – to nieco mniejsze i spokojniejsze miasteczko, uwielbiane przez miłośników wędkarstwa, którzy wpadają tu łowić pstrągi. Trasa wiodąca z Taupo do Turangi jest niezwykle malownicza i pozwala podziwiać piękno wyspy w całej okazałości;
• Mangakino– to ciekawa miejscowość złożona właściwie z kilku sąsiadujących ze sobą wiosek, znajdująca się jakieś 50 km na północ od Taupo; ustronne położenie nad rzeką Waikato, wśród prastarych lasów sprzyja relaksującemu łowieniu pstrągów i spokojnemu odpoczynkowi.
Powody, dla których warto pojechać nad Jezioro Taupo
Jezioro Taupo, oprócz tego, że jest największym w kraju, jest także największym słodkowodnym jeziorem na całej półkuli południowej. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, wystarczy wspomnieć, że powierzchnia jeziora jest większa niż Singapuru. Możliwość uprawiania tu całej gamy różnorodnych sportów wodnych, to tylko jeden z wielu sposobów na spędzanie czasu nad tym atrakcyjnym zbiornikiem wodnym. Poza tym, możesz wybrać się w rejs, spróbować swoich sił w łowieniu pstrągów, wybrać się na spływ kajakowy lub po prostu usiąść na brzegu jeziora, aby obejrzeć zachód słońca.
Jezioro jest niezaprzeczalnie najważniejszą kartą przetargową regionu, ale jest też wiele innych powodów, by się tu wybrać, oto zaledwie kilka z nich:
1. Wodospad Huka – jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nowej Zelandii; miejsce malownicze i kuszące swym urokiem miłośników przygód; niezbyt wysoki, bo 11-metrowy wodospad słynie z tego, że niesie bardzo silny strumień wody, który wynosi ok. 220000 litrów na sekundę (to wystarczy, by napełnić basen o wymiarach olimpijskich w ciągu… 10 sekund). Na turystów czekają tu urokliwe ścieżki spacerowe, które pozwalają rozkoszować się pięknymi krajobrazami i chłonąć bajkowe widoki. Jeśli szukasz adrenaliny, to wskocz na motorówkę, by znaleźć się niezwykle blisko spadającej z olbrzymią siłą wody i poczuć dreszczyk emocji.
2. Rzeka Waikato – szlak rowerowy biegnący wzdłuż najdłuższej rzeki w Nowej Zelandii wiedzie przez niezwykłe, zalesione tereny, wśród których rozrzucone są interesujące formacje skalne. Szlak dzieli się na pięć odcinków, więc możesz wybrać tylko jeden z nich lub zdecydować się na dłuższą wyprawę. Jeśli nie chcesz oddalać się zbytnio od miasta Taupo, to wybierz szlak rowerowy biegnący wzdłuż jeziora, by od strony lądu podziwiać jego niesamowite piękno.
3. Park Narodowy Tongariro – miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które od kilku lat służy za baśniową, naturalną scenografię w wielu filmach, między innymi w trylogii Władca Pierścieni. Na terenie parku znajduje się mnóstwo niesamowitych terenów do górskiego trekkingu. Obwód północny Tongariro jest jednym z Wielkich Szlaków, czyli grupy szlaków turystycznych wyróżniających się wyjątkowymi walorami turystycznymi i ponadprzeciętną bazą turystyczną.
4. Skok na bungee – to jedna z atrakcji, bez których podróż po okolicach Jeziora Taupo nie byłaby kompletna. Oczywiście skoki na bungee są dostępne w wielu miejscach, także w Polsce, ale tutaj czeka na Ciebie przeżycie jedyne w swym rodzaju: skok z zanurzeniem. Platforma do skoków znajduje się na wysokości 47 metrów, tuż nad brzegiem rzeki Waikato, zaledwie 5 minut drogi od Taupo. Dokładnie w tym samym miejscu znajduje się Cliffhanger Swing, czyli coś w rodzaju olbrzymiej huśtawki, która zabiera śmiałków o mocnych nerwach na przejażdżkę nad rzeką, z prędkością 70 km/godz.
5. Zjawiska geotermalne – ich największym skupiskiem na Wyspie Północnej jest położone nieco bardziej na północ miasto Rotorua, ale także Taupo może poszczycić się geotermalnymi skarbami, które można zwiedzać pieszo, rowerem, konno lub podziwiać z lotu ptaka. Do największych atrakcji należą wyjątkowe Kratery Księżyca, gorące źródła Otumuheke i lecznicze wody krzemowe w Wairakei. Geotermalne spa na świeżym powietrzu to idealne miejsce na odpoczynek i relaks, tak bardzo potrzebne po wysiłku fizycznym.