ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Kiedy jechać do Chin i co zobaczyć? Najlepszy okres na wyjazd do Państwa Środka

Zawsze chciałam pojechać do Państwa Środka, głównie po to, żeby zobaczyć słynny Mur Chiński, poczuć przez chwilę zawrotne tempo życia w Szanghaju i zwiedzić Zakazane Miasto w Pekinie. Po miesiącach planowania i przygotowań, połączonych z analizą różnych czynników, mój plan wreszcie miał szansę się ziścić. Dziś, bogatsza o garść podróżniczych

Pogoda w północnej części Chin

Chiny, z racji swojego położenia i imponującej wielkości (9,6 mln km2), znajdują się na obszarze trzech stref klimatycznych. Warto to uwzględnić, planując wakacje last minute w Chinach. Północ kraju to temperatury i klimat typowe dla strefy umiarkowanej. Środkowa część leży w strefie podzwrotnikowej, zaś południowa – w zwrotnikowej. Oznacza to spore zróżnicowanie każdego z rejonów pod względem temperatur. Nie można zatem mówić o pogodzie w całych Chinach jako takiej, gdyż dla każdego obszaru różnica może być znacząca. Warunki pogodowe, jakie zastaniecie na miejscu mogą zdecydowanie odbiegać od Waszych oczekiwań, dlatego lepiej być przygotowanym na aurę, która powita was na miejscu. Istotne jest również wyposażenie się w odpowiednią odzież, inną dla wilgotnego i deszczowego lata, a jeszcze inną dla suchej i chłodnej zimy. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które – tak jak ja – chciały zwiedzić kilka regionów z rzędu.Z uwagi na upały panujące latem, w tym okresie polecam Wam wyjazd w regiony górskie, takie jak Tybet, Tienszan czy Ałtaj. Jak to zwykle w górach, temperatury są tu niższe, a więc i letnie upały bardziej znośne, a pogoda sprzyjająca wędrówkom. Średnie temperatury w okresie lipca i sierpnia wynoszą tu 25°C. Góry Tienszan roztaczają wokół siebie cudownie spokojną i piękną aurę, dzięki malowniczej przyrodzie – kotlinom, jeziorom i skałom. Jeśli chcecie zasmakować podróży w klimacie slow life, ten region na pewno Wam to umożliwi. Najbardziej optymalne warunki do zwiedzania i odczuwania specyfiki północnej części Chin panują od czerwca do września, gdy termometry pokazują od 20 do 30 stopni Celsjusza. Jest to o 10-20 stopni mniej od tego, co synoptycy zwykle zapowiadają w tym okresie dla centralnej części Chin. Wybierając się tu latem, bądźcie jednak przygotowani na deszcze – miejcie przy sobie nieprzemakalną kurtkę i buty, odpowiednie dla górskich klimatów. Zdecydowanie odradzam Wam jechać na północ kraju zimą, gdy mróz sięga niebotycznych -40°C, a silne wiatry jeszcze potęgują wrażenie zimna. To opcja dobra jedynie dla weteranów, zaprawionych w syberyjskiej aurze.

Centralne Chiny

Środkowa część Chin cechuje się klimatem podzwrotnikowym monsunowym. Typowe dla tego obszaru są bardzo upalne lata, trwające tu od maja do października. Średnie temperatury w tych okresach wynoszą 30-35 stopni, a czasami potrafią sięgać nawet rekordowych 40°C. Jeśli tak jak ja, nie przepadacie za rekordowym – jak na nasze warunki – latem, przyjedźcie tu w marcu lub kwietniu. Wiosną również jest bardzo ciepło (termometry wskazują 30°C), jednak aura bardziej sprzyja zwiedzaniu.Południe Chin

Południe rejony kraju charakteryzuje pogoda typowa dla strefy umiarkowanej. Jeśli szukacie odrobiny wytchnienia od upałów, to – zamiast przyjeżdżać tu latem – wybierzcie okres jesienno-zimowy. O ile od maja do września słupki rtęci szybują wysoko, osiągając często 40°C, o tyle od października do grudnia średnie temperatura powietrza wynosi tu maksymalnie 25°C. Jesienią na południu Chin jest też zdecydowanie mniej opadów niż w centralnej części kraju latem, dlatego łatwiej jest zwiedzać. Jadąc w tym okresie, możecie zabrać ze sobą lżejszy i wygodniejszy w transporcie ekwipunek. Na wszelki wypadek, miejcie przy sobie cienki płaszcz przeciwdeszczowy – w razie gdyby pogoda chciała Wam spłatać figla.

Wschodnia część Chin

Jeśli marzy Wam się zwiedzanie Pekinu, a upał Wam niestraszny, wybierzcie się do stolicy w okresie od maja do czerwca. Warunki pogodowe w postaci wysokich temperatur powietrza (nawet do 35°C) oraz brak deszczu powinny w pełni Was zadowolić. Jadąc w lipcu, bądźcie przygotowani na pojawienie się znacznych opadów – wtedy na tym obszarze zaczyna się pora deszczowa. Ci turyści, którzy szukają wytchnienia od gorąca, powinni celować raczej w okres jesieni (wrzesień, październik). Wtedy średnie temperatury dzienne nie przekraczają 25 stopni. Jeśli lubicie raczej chłodne dni, przyjeździe do Pekinu zimą. Temperatury lekko na minusie (około -5 stopni), pozwolą Wam poznać to miasto w zupełnym poczuciu komfortu termicznego.

Szanghaj – kiedy najlepiej go odwiedzić?

To ważne chińskie miasto, zlokalizowane przy ujściu rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego, możecie odwiedzać praktycznie przez cały rok. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły i – analogicznie jak w Europie – można w nim wyróżnić cztery pory roku. Z zasady tutejsze lata są gorące – średnie temperatury w okresie od czerwca do sierpnia sięgają 37°C, a w niektóre dni potrafią osiągnąć rekordowe 40°C i więcej! Letnie dni cechuje duża wilgotność powietrza. Zwłaszcza w czerwcu i lipcu występują tu spore opady deszczu. Dlatego jeśli nie lubicie upalnego klimatu, zdecydujcie się raczej na podróż w innych miesiącach roku. Argumentem przemawiającym za przyjazdem w innym terminie niż lipiec i sierpień jest tu również szczyt sezonu turystycznego. Liczba odwiedzających jest tak ogromna, że może irytować i zniechęcać.

Zima rozpoczyna się w drugiej połowie grudnia i trwa do lutego. Jest łagodniejsza niż polska, za to cechuje ją spore zachmurzenie. W porównaniu do lata, w okresie zimowym jest tu mniej opadów (najmniej jest ich w grudniu), więc w czasie zwiedzania miasta można uniknąć ulewnych deszczy. Jeśli nie lubicie ujemnych temperatur, to Szanghaj spełni Wasze oczekiwania – nawet w styczniu jest to stosunkowo ciepło jak na zimę (średnia temperatura w tym miesiącu to 4 stopnie Celsjusza). Mróz jest tu zjawiskiem marginalnym. Kolejną zaletą przyjazdu o tej porze roku jest zdecydowanie mniejsza liczba turystów, która sprawia, że łatwiej dostać się do upatrzonych miejsc i w spokoju zrobić zdjęcia w określonych lokalizacjach, bez potrzeby stania w długich kolejkach.
Wiosna i jesień w mieście wydaje się najbardziej optymalnym czasem do pieszych wędrówek i swobodnego chodzenia wśród ulic. W okresie od marca do kwietnia i od września do października jest tu przyjemnie ciepło, choć nie tak upalnie jak w środku lata. Zwiedzanie wiosną lub jesienią ma tę dodatkową zaletę, że umożliwia dobrą obserwację panoramy miasta z uwagi na małą liczbę pochmurnych dni. Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto odwiedzić miasto w okresie wiosny albo jesieni: odbywają tu się wtedy interesujące festiwale. Na przełomie marca i kwietnia możecie wziąć udział w Cherry Blossom Festival w Gucan Park. Natomiast w październiku czeka na Was atrakcja w postaci Shanghai International Arts Festival. Przeciętne temperatury w okresie wiosny i jesieni utrzymują się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza, stwarzając odpowiednie warunki do zwiedzania.

Kiedy najlepiej wybrać się do Pekinu?

Jeżeli nie przeszkadzają Wam niższe temperatury i nie lubicie deszczu, to nienajgorszym wyborem jest wybrać się do Pekinu w styczniu lub lutym. Panuje wtedy około 6°C, a deszcze padają sporadycznie. Niewiele później, bo w marcu, temperatura potrafi sięgać już 14 stopni, bez znaczącego wzrostu opadów. Od kwietnia zaczyna się już wiosna (taka, jaką znamy z Polski). Średnie dzienne temperatury wynoszą wtedy 22°C, a deszcz pojawia się około przez 4 do 5 dni w miesiącu. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się prawdziwe upały, a średnia temperatura dzienna może sięgać nawet 34°C. Powietrze staje się duszne i wilgotne, a mieszkańcy i turyści muszą się liczyć z większą ilością opadów. Podobna pogoda utrzymuje się w lipcu i sierpniu, a ochłodzenie przychodzi wraz z wrześniem. Wtedy też termometry pokazują około 19°C, a deszcze stają się mniej intensywne. Jesienny klimat przechodzi dość łagodnie w zimową aurę, która oscyluje zwykle wokół kilku stopni Celsjusza na plusie.

Zachodnia część Chin

Północno-zachodnie rejony Chin to tereny pustynne, a więc panują tu warunki typowe dla takich obszarów. Nie brakuje słońca, brak za to deszczu. To tu padają rekordowo wysokie temperatury, a warunki nie sprzyjają dłuższym podróżom. Zdecydowanie ciekawsze zwiedzanie czeka na Was w centralnej części kraju.

Data Publikacji: 21.10.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.