Kiedy jechać do Chin i co zobaczyć? Najlepszy okres na wyjazd do Państwa Środka

Zawsze chciałam pojechać do Państwa Środka, głównie po to, żeby zobaczyć słynny Mur Chiński, poczuć przez chwilę zawrotne tempo życia w Szanghaju i zwiedzić Zakazane Miasto w Pekinie. Po miesiącach planowania i przygotowań, połączonych z analizą różnych czynników, mój plan wreszcie miał szansę się ziścić. Dziś, bogatsza o garść podróżniczych

Pogoda w północnej części Chin

Chiny, z racji swojego położenia i imponującej wielkości (9,6 mln km2), znajdują się na obszarze trzech stref klimatycznych. Warto to uwzględnić, planując wakacje last minute w Chinach. Północ kraju to temperatury i klimat typowe dla strefy umiarkowanej. Środkowa część leży w strefie podzwrotnikowej, zaś południowa – w zwrotnikowej. Oznacza to spore zróżnicowanie każdego z rejonów pod względem temperatur. Nie można zatem mówić o pogodzie w całych Chinach jako takiej, gdyż dla każdego obszaru różnica może być znacząca. Warunki pogodowe, jakie zastaniecie na miejscu mogą zdecydowanie odbiegać od Waszych oczekiwań, dlatego lepiej być przygotowanym na aurę, która powita was na miejscu. Istotne jest również wyposażenie się w odpowiednią odzież, inną dla wilgotnego i deszczowego lata, a jeszcze inną dla suchej i chłodnej zimy. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które – tak jak ja – chciały zwiedzić kilka regionów z rzędu.



Z uwagi na upały panujące latem, w tym okresie polecam Wam wyjazd w regiony górskie, takie jak Tybet, Tienszan czy Ałtaj. Jak to zwykle w górach, temperatury są tu niższe, a więc i letnie upały bardziej znośne, a pogoda sprzyjająca wędrówkom. Średnie temperatury w okresie lipca i sierpnia wynoszą tu 25°C. Góry Tienszan roztaczają wokół siebie cudownie spokojną i piękną aurę, dzięki malowniczej przyrodzie – kotlinom, jeziorom i skałom. Jeśli chcecie zasmakować podróży w klimacie slow life, ten region na pewno Wam to umożliwi. Najbardziej optymalne warunki do zwiedzania i odczuwania specyfiki północnej części Chin panują od czerwca do września, gdy termometry pokazują od 20 do 30 stopni Celsjusza. Jest to o 10-20 stopni mniej od tego, co synoptycy zwykle zapowiadają w tym okresie dla centralnej części Chin. Wybierając się tu latem, bądźcie jednak przygotowani na deszcze – miejcie przy sobie nieprzemakalną kurtkę i buty, odpowiednie dla górskich klimatów. Zdecydowanie odradzam Wam jechać na północ kraju zimą, gdy mróz sięga niebotycznych -40°C, a silne wiatry jeszcze potęgują wrażenie zimna. To opcja dobra jedynie dla weteranów, zaprawionych w syberyjskiej aurze.

Centralne Chiny

Środkowa część Chin cechuje się klimatem podzwrotnikowym monsunowym. Typowe dla tego obszaru są bardzo upalne lata, trwające tu od maja do października. Średnie temperatury w tych okresach wynoszą 30-35 stopni, a czasami potrafią sięgać nawet rekordowych 40°C. Jeśli tak jak ja, nie przepadacie za rekordowym – jak na nasze warunki – latem, przyjedźcie tu w marcu lub kwietniu. Wiosną również jest bardzo ciepło (termometry wskazują 30°C), jednak aura bardziej sprzyja zwiedzaniu.



Południe Chin

Południe rejony kraju charakteryzuje pogoda typowa dla strefy umiarkowanej. Jeśli szukacie odrobiny wytchnienia od upałów, to – zamiast przyjeżdżać tu latem – wybierzcie okres jesienno-zimowy. O ile od maja do września słupki rtęci szybują wysoko, osiągając często 40°C, o tyle od października do grudnia średnie temperatura powietrza wynosi tu maksymalnie 25°C. Jesienią na południu Chin jest też zdecydowanie mniej opadów niż w centralnej części kraju latem, dlatego łatwiej jest zwiedzać. Jadąc w tym okresie, możecie zabrać ze sobą lżejszy i wygodniejszy w transporcie ekwipunek. Na wszelki wypadek, miejcie przy sobie cienki płaszcz przeciwdeszczowy – w razie gdyby pogoda chciała Wam spłatać figla.

Wschodnia część Chin

Jeśli marzy Wam się zwiedzanie Pekinu, a upał Wam niestraszny, wybierzcie się do stolicy w okresie od maja do czerwca. Warunki pogodowe w postaci wysokich temperatur powietrza (nawet do 35°C) oraz brak deszczu powinny w pełni Was zadowolić. Jadąc w lipcu, bądźcie przygotowani na pojawienie się znacznych opadów – wtedy na tym obszarze zaczyna się pora deszczowa. Ci turyści, którzy szukają wytchnienia od gorąca, powinni celować raczej w okres jesieni (wrzesień, październik). Wtedy średnie temperatury dzienne nie przekraczają 25 stopni. Jeśli lubicie raczej chłodne dni, przyjeździe do Pekinu zimą. Temperatury lekko na minusie (około -5 stopni), pozwolą Wam poznać to miasto w zupełnym poczuciu komfortu termicznego.

Szanghaj – kiedy najlepiej go odwiedzić?

To ważne chińskie miasto, zlokalizowane przy ujściu rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego, możecie odwiedzać praktycznie przez cały rok. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły i – analogicznie jak w Europie – można w nim wyróżnić cztery pory roku. Z zasady tutejsze lata są gorące – średnie temperatury w okresie od czerwca do sierpnia sięgają 37°C, a w niektóre dni potrafią osiągnąć rekordowe 40°C i więcej! Letnie dni cechuje duża wilgotność powietrza. Zwłaszcza w czerwcu i lipcu występują tu spore opady deszczu. Dlatego jeśli nie lubicie upalnego klimatu, zdecydujcie się raczej na podróż w innych miesiącach roku. Argumentem przemawiającym za przyjazdem w innym terminie niż lipiec i sierpień jest tu również szczyt sezonu turystycznego. Liczba odwiedzających jest tak ogromna, że może irytować i zniechęcać.





Zima rozpoczyna się w drugiej połowie grudnia i trwa do lutego. Jest łagodniejsza niż polska, za to cechuje ją spore zachmurzenie. W porównaniu do lata, w okresie zimowym jest tu mniej opadów (najmniej jest ich w grudniu), więc w czasie zwiedzania miasta można uniknąć ulewnych deszczy. Jeśli nie lubicie ujemnych temperatur, to Szanghaj spełni Wasze oczekiwania – nawet w styczniu jest to stosunkowo ciepło jak na zimę (średnia temperatura w tym miesiącu to 4 stopnie Celsjusza). Mróz jest tu zjawiskiem marginalnym. Kolejną zaletą przyjazdu o tej porze roku jest zdecydowanie mniejsza liczba turystów, która sprawia, że łatwiej dostać się do upatrzonych miejsc i w spokoju zrobić zdjęcia w określonych lokalizacjach, bez potrzeby stania w długich kolejkach.
Wiosna i jesień w mieście wydaje się najbardziej optymalnym czasem do pieszych wędrówek i swobodnego chodzenia wśród ulic. W okresie od marca do kwietnia i od września do października jest tu przyjemnie ciepło, choć nie tak upalnie jak w środku lata. Zwiedzanie wiosną lub jesienią ma tę dodatkową zaletę, że umożliwia dobrą obserwację panoramy miasta z uwagi na małą liczbę pochmurnych dni. Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto odwiedzić miasto w okresie wiosny albo jesieni: odbywają tu się wtedy interesujące festiwale. Na przełomie marca i kwietnia możecie wziąć udział w Cherry Blossom Festival w Gucan Park. Natomiast w październiku czeka na Was atrakcja w postaci Shanghai International Arts Festival. Przeciętne temperatury w okresie wiosny i jesieni utrzymują się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza, stwarzając odpowiednie warunki do zwiedzania.

Kiedy najlepiej wybrać się do Pekinu?

Jeżeli nie przeszkadzają Wam niższe temperatury i nie lubicie deszczu, to nienajgorszym wyborem jest wybrać się do Pekinu w styczniu lub lutym. Panuje wtedy około 6°C, a deszcze padają sporadycznie. Niewiele później, bo w marcu, temperatura potrafi sięgać już 14 stopni, bez znaczącego wzrostu opadów. Od kwietnia zaczyna się już wiosna (taka, jaką znamy z Polski). Średnie dzienne temperatury wynoszą wtedy 22°C, a deszcz pojawia się około przez 4 do 5 dni w miesiącu. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się prawdziwe upały, a średnia temperatura dzienna może sięgać nawet 34°C. Powietrze staje się duszne i wilgotne, a mieszkańcy i turyści muszą się liczyć z większą ilością opadów. Podobna pogoda utrzymuje się w lipcu i sierpniu, a ochłodzenie przychodzi wraz z wrześniem. Wtedy też termometry pokazują około 19°C, a deszcze stają się mniej intensywne. Jesienny klimat przechodzi dość łagodnie w zimową aurę, która oscyluje zwykle wokół kilku stopni Celsjusza na plusie.





Polecane wycieczki

Zachodnia część Chin

Północno-zachodnie rejony Chin to tereny pustynne, a więc panują tu warunki typowe dla takich obszarów. Nie brakuje słońca, brak za to deszczu. To tu padają rekordowo wysokie temperatury, a warunki nie sprzyjają dłuższym podróżom. Zdecydowanie ciekawsze zwiedzanie czeka na Was w centralnej części kraju.

Data Publikacji: 21.10.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.