Zainspiruj się

Kiedy jechać do Chin i co zobaczyć? Najlepszy okres na wyjazd do Państwa Środka

Zawsze chciałam pojechać do Państwa Środka, głównie po to, żeby zobaczyć słynny Mur Chiński, poczuć przez chwilę zawrotne tempo życia w Szanghaju i zwiedzić Zakazane Miasto w Pekinie. Po miesiącach planowania i przygotowań, połączonych z analizą różnych czynników, mój plan wreszcie miał szansę się ziścić. Dziś, bogatsza o garść podróżniczych

Pogoda w północnej części Chin

Chiny, z racji swojego położenia i imponującej wielkości (9,6 mln km2), znajdują się na obszarze trzech stref klimatycznych. Warto to uwzględnić, planując wakacje last minute w Chinach. Północ kraju to temperatury i klimat typowe dla strefy umiarkowanej. Środkowa część leży w strefie podzwrotnikowej, zaś południowa – w zwrotnikowej. Oznacza to spore zróżnicowanie każdego z rejonów pod względem temperatur. Nie można zatem mówić o pogodzie w całych Chinach jako takiej, gdyż dla każdego obszaru różnica może być znacząca. Warunki pogodowe, jakie zastaniecie na miejscu mogą zdecydowanie odbiegać od Waszych oczekiwań, dlatego lepiej być przygotowanym na aurę, która powita was na miejscu. Istotne jest również wyposażenie się w odpowiednią odzież, inną dla wilgotnego i deszczowego lata, a jeszcze inną dla suchej i chłodnej zimy. Jest to szczególnie ważne w przypadku tych osób, które – tak jak ja – chciały zwiedzić kilka regionów z rzędu.Z uwagi na upały panujące latem, w tym okresie polecam Wam wyjazd w regiony górskie, takie jak Tybet, Tienszan czy Ałtaj. Jak to zwykle w górach, temperatury są tu niższe, a więc i letnie upały bardziej znośne, a pogoda sprzyjająca wędrówkom. Średnie temperatury w okresie lipca i sierpnia wynoszą tu 25°C. Góry Tienszan roztaczają wokół siebie cudownie spokojną i piękną aurę, dzięki malowniczej przyrodzie – kotlinom, jeziorom i skałom. Jeśli chcecie zasmakować podróży w klimacie slow life, ten region na pewno Wam to umożliwi. Najbardziej optymalne warunki do zwiedzania i odczuwania specyfiki północnej części Chin panują od czerwca do września, gdy termometry pokazują od 20 do 30 stopni Celsjusza. Jest to o 10-20 stopni mniej od tego, co synoptycy zwykle zapowiadają w tym okresie dla centralnej części Chin. Wybierając się tu latem, bądźcie jednak przygotowani na deszcze – miejcie przy sobie nieprzemakalną kurtkę i buty, odpowiednie dla górskich klimatów. Zdecydowanie odradzam Wam jechać na północ kraju zimą, gdy mróz sięga niebotycznych -40°C, a silne wiatry jeszcze potęgują wrażenie zimna. To opcja dobra jedynie dla weteranów, zaprawionych w syberyjskiej aurze.

Centralne Chiny

Środkowa część Chin cechuje się klimatem podzwrotnikowym monsunowym. Typowe dla tego obszaru są bardzo upalne lata, trwające tu od maja do października. Średnie temperatury w tych okresach wynoszą 30-35 stopni, a czasami potrafią sięgać nawet rekordowych 40°C. Jeśli tak jak ja, nie przepadacie za rekordowym – jak na nasze warunki – latem, przyjedźcie tu w marcu lub kwietniu. Wiosną również jest bardzo ciepło (termometry wskazują 30°C), jednak aura bardziej sprzyja zwiedzaniu.Południe Chin

Południe rejony kraju charakteryzuje pogoda typowa dla strefy umiarkowanej. Jeśli szukacie odrobiny wytchnienia od upałów, to – zamiast przyjeżdżać tu latem – wybierzcie okres jesienno-zimowy. O ile od maja do września słupki rtęci szybują wysoko, osiągając często 40°C, o tyle od października do grudnia średnie temperatura powietrza wynosi tu maksymalnie 25°C. Jesienią na południu Chin jest też zdecydowanie mniej opadów niż w centralnej części kraju latem, dlatego łatwiej jest zwiedzać. Jadąc w tym okresie, możecie zabrać ze sobą lżejszy i wygodniejszy w transporcie ekwipunek. Na wszelki wypadek, miejcie przy sobie cienki płaszcz przeciwdeszczowy – w razie gdyby pogoda chciała Wam spłatać figla.

Wschodnia część Chin

Jeśli marzy Wam się zwiedzanie Pekinu, a upał Wam niestraszny, wybierzcie się do stolicy w okresie od maja do czerwca. Warunki pogodowe w postaci wysokich temperatur powietrza (nawet do 35°C) oraz brak deszczu powinny w pełni Was zadowolić. Jadąc w lipcu, bądźcie przygotowani na pojawienie się znacznych opadów – wtedy na tym obszarze zaczyna się pora deszczowa. Ci turyści, którzy szukają wytchnienia od gorąca, powinni celować raczej w okres jesieni (wrzesień, październik). Wtedy średnie temperatury dzienne nie przekraczają 25 stopni. Jeśli lubicie raczej chłodne dni, przyjeździe do Pekinu zimą. Temperatury lekko na minusie (około -5 stopni), pozwolą Wam poznać to miasto w zupełnym poczuciu komfortu termicznego.

Szanghaj – kiedy najlepiej go odwiedzić?

To ważne chińskie miasto, zlokalizowane przy ujściu rzeki Jangcy do Morza Wschodniochińskiego, możecie odwiedzać praktycznie przez cały rok. Panuje tu klimat umiarkowany ciepły i – analogicznie jak w Europie – można w nim wyróżnić cztery pory roku. Z zasady tutejsze lata są gorące – średnie temperatury w okresie od czerwca do sierpnia sięgają 37°C, a w niektóre dni potrafią osiągnąć rekordowe 40°C i więcej! Letnie dni cechuje duża wilgotność powietrza. Zwłaszcza w czerwcu i lipcu występują tu spore opady deszczu. Dlatego jeśli nie lubicie upalnego klimatu, zdecydujcie się raczej na podróż w innych miesiącach roku. Argumentem przemawiającym za przyjazdem w innym terminie niż lipiec i sierpień jest tu również szczyt sezonu turystycznego. Liczba odwiedzających jest tak ogromna, że może irytować i zniechęcać.

Zima rozpoczyna się w drugiej połowie grudnia i trwa do lutego. Jest łagodniejsza niż polska, za to cechuje ją spore zachmurzenie. W porównaniu do lata, w okresie zimowym jest tu mniej opadów (najmniej jest ich w grudniu), więc w czasie zwiedzania miasta można uniknąć ulewnych deszczy. Jeśli nie lubicie ujemnych temperatur, to Szanghaj spełni Wasze oczekiwania – nawet w styczniu jest to stosunkowo ciepło jak na zimę (średnia temperatura w tym miesiącu to 4 stopnie Celsjusza). Mróz jest tu zjawiskiem marginalnym. Kolejną zaletą przyjazdu o tej porze roku jest zdecydowanie mniejsza liczba turystów, która sprawia, że łatwiej dostać się do upatrzonych miejsc i w spokoju zrobić zdjęcia w określonych lokalizacjach, bez potrzeby stania w długich kolejkach.
Wiosna i jesień w mieście wydaje się najbardziej optymalnym czasem do pieszych wędrówek i swobodnego chodzenia wśród ulic. W okresie od marca do kwietnia i od września do października jest tu przyjemnie ciepło, choć nie tak upalnie jak w środku lata. Zwiedzanie wiosną lub jesienią ma tę dodatkową zaletę, że umożliwia dobrą obserwację panoramy miasta z uwagi na małą liczbę pochmurnych dni. Istnieje jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto odwiedzić miasto w okresie wiosny albo jesieni: odbywają tu się wtedy interesujące festiwale. Na przełomie marca i kwietnia możecie wziąć udział w Cherry Blossom Festival w Gucan Park. Natomiast w październiku czeka na Was atrakcja w postaci Shanghai International Arts Festival. Przeciętne temperatury w okresie wiosny i jesieni utrzymują się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza, stwarzając odpowiednie warunki do zwiedzania.

Kiedy najlepiej wybrać się do Pekinu?

Jeżeli nie przeszkadzają Wam niższe temperatury i nie lubicie deszczu, to nienajgorszym wyborem jest wybrać się do Pekinu w styczniu lub lutym. Panuje wtedy około 6°C, a deszcze padają sporadycznie. Niewiele później, bo w marcu, temperatura potrafi sięgać już 14 stopni, bez znaczącego wzrostu opadów. Od kwietnia zaczyna się już wiosna (taka, jaką znamy z Polski). Średnie dzienne temperatury wynoszą wtedy 22°C, a deszcz pojawia się około przez 4 do 5 dni w miesiącu. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się prawdziwe upały, a średnia temperatura dzienna może sięgać nawet 34°C. Powietrze staje się duszne i wilgotne, a mieszkańcy i turyści muszą się liczyć z większą ilością opadów. Podobna pogoda utrzymuje się w lipcu i sierpniu, a ochłodzenie przychodzi wraz z wrześniem. Wtedy też termometry pokazują około 19°C, a deszcze stają się mniej intensywne. Jesienny klimat przechodzi dość łagodnie w zimową aurę, która oscyluje zwykle wokół kilku stopni Celsjusza na plusie.

Zachodnia część Chin

Północno-zachodnie rejony Chin to tereny pustynne, a więc panują tu warunki typowe dla takich obszarów. Nie brakuje słońca, brak za to deszczu. To tu padają rekordowo wysokie temperatury, a warunki nie sprzyjają dłuższym podróżom. Zdecydowanie ciekawsze zwiedzanie czeka na Was w centralnej części kraju.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 21.10.2019

Polecane wycieczki

[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.
krajobraz-kierunku
Pogoda i temperatury w Bułgarii. Kiedy najlepiej jechać na wczasy? Bułgaria przez lata kojarzyła się przede wszystkim z popularnym kierunkiem zagranicznych wakacji w czasach PRL i stąd po upadku komunizmu nie była zbyt chętnie wybieranym przez Polaków miejscem na spędzenie urlopu. Od dłuższego czasu zaczyna się to jednak zmieniać. Nie bez powodu, kraj ma bowiem wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku – ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, malownicze góry, zróżnicowane krajobrazy, wspaniałą kuchnię, barwny folklor i ciekawe zabytki. Do tego dochodzą w miarę niskie ceny, gościnni mieszkańcy i zazwyczaj fantastyczna pogoda. Zobacz, w jakich miesiącach najlepiej wybrać się na wakacje do Bułgarii i jakiej pogody możesz się tam spodziewać.