< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Kiedy jechać na Sri Lankę?

Kiedy jechać na Sri Lankę?

Skrócony opis

Decyzja o tym, kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę zależy w dużej mierze od celu podróży i miejsc na wyspie, które chcesz odwiedzić. Chociaż Sri Lanka jest stosunkowo małą wyspą, to jej klimat jest dość zróżnicowany i pozostaje pod wpływem dwóch różnych monsunów. Oznacza to jednak, że pogoda jest zawsze dobra w którejś części wyspy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i kiedy pojechać. Co prawda Matka Natura nie zawsze działa zgodnie z naszym kalendarzem, ale pory roku na Sri Lance są dość przewidywalne.

Sekcja 1

Podróż na Sri Lankę – kiedy warto pojechać?


Monsun południowo-zachodni, czyli „yala”, przynosi opady deszczu na zachodnim i południowo-zachodnim wybrzeżu w okresie od maja do końca września. W tym czasie północna i wschodnia strona wyspy są stosunkowo suche. Z kolei monsun północno-wschodni, czyli „maha”, pojawia się na wschodnim i północnym wybrzeżu w okresie od grudnia do marca. Dla wielu osób najlepszy czas na wizytę na Sri Lance to listopad, kiedy pogoda na najpopularniejszych plażach na południu kraju jest nadal przyjemna, ale nie ma już tłumu turystów.

Szczyt sezonu na Sri Lance zależy od regionu


Dzięki okołorównikowemu położeniu przynajmniej jeden aspekt pogody, a mianowicie temperatura, jest na Sri Lance raczej niezmienny. Jeśli, jak większość turystów planujesz wybrać się na plaże na południu kraju, to najsuchsze miesiące przypadają na okres między grudniem i marcem. Wtedy popularne miejsca takie, jak Galle, Unawatuna, Mirissa, Weligama i Hikkaduwa są dość zatłoczone, ale z pewnością nie w stopniu utrudniającym wypoczynek. Jeśli planujesz urlop między majem a październikiem, wybierz się na północną lub wschodnią stronę wyspy, gdzie znajdziesz słońce i idealne warunki do relaksu. Jaffna i Trincomalee, choć mniej popularne, to także dobre miejsca do odwiedzenia, gdy monsun południowo-zachodni powoduje ulewne deszcze wokół Galle. Kwiecień i listopad to miesiące przejściowe, pomiędzy występowaniem obu monsunów. Pogoda jest wówczas nieco mniej przewidywalna, ale z pewnością możesz liczyć na mnóstwo słonecznych i ciepłych dni, przerywanych ewentualnie krótkimi opadami deszczu.

Temperatury i duża wilgotność powietrza zwykle osiągają najwyższy poziom w kwietniu i maju, szczególnie w położonym na zachodzie wyspy Kolombo, gdzie beton i zanieczyszczenia mają tendencję do zatrzymywania ciepła. Jednakże przebywając poza miastem, na jednej z przepięknych plaż z nieustającą morską bryzą praktycznie nie odczujesz nadmiernej wilgotności i będziesz mógł cieszyć się słodkim relaksem. Jedynie spacer w głąb lądu przypomni Ci od czasu do czasu, że znajdujesz się w tropikalnym kraju, porośniętym parną dżunglą. Obszary przybrzeżne i nizinne cieszą się średnimi temperaturami na poziomie około 26-30oC. Temperatury wykazują tendencję spadkową wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, by w położonym w centralnej części mieście Kandy oscylować wokół 18-22oC. W najwyższych częściach wyspy temperatury spadają do – wciąż przyjemnych – 14-17oC, choć warto pamiętać, że noce mogą być dość chłodne, z temperaturami w okolicy zera stopni.Kandy, stolica Prowincji Centralnej, nie bez powodu słynie z bujnej roślinności i malowniczych krajobrazów. Ten region pozostaje pod wpływem obu monsunów, więc opady deszczu są tu nieco częstsze, co powoduje bogatą wegetację. Największe opady zdarzają się w październiku i listopadzie, a miesiące najcieplejsze i najsuchsze to zazwyczaj styczeń, luty i marzec. Chociaż najgorętszym miesiącem w Kandy jest kwiecień, temperatury są na ogół o wiele bardziej łagodne i przyjemniejsze niż tropikalne upały w innych regionach.

Poniżej spróbujemy podsumować wszystkie informacje, w rozbiciu na poszczególne miesiące, by jak najbardziej ułatwić Ci podjęcie decyzji i wybór najlepszego dla Ciebie czasu na wyjazd.

Styczeń – marzec

Te miesiące to fantastyczny czas na podróż przez cały kraj, cała wyspa wygrzewa się w słońcu i jest stosunkowo sucho. Temperatury osiągają przyjemnie ciepłe wysokości, ale nie jest upalnie, a Hill Country może nawet przywitać Cię dość chłodno. Natomiast, jeśli wybierasz się na wspaniałe plaże południowego i zachodniego wybrzeża, możesz być pewien, że będzie sucho, gorąco i słonecznie. Idealnie, by uciec przez polską zimą i przedwiośniem.

Kwiecień

Prawdopodobnie najsuchszy i najgorętszy miesiąc w roku, temperatury – szczególnie w centralnych regionach – rosną powyżej 30oC. To wspaniały miesiąc na wakacje na plaży, z czystym niebem i długimi, słonecznymi dniami. Pamiętaj, aby podczas zwiedzania w kwietniu uważać na siebie w najgorętszych godzinach pomiędzy 11 a 15, gdy słońce jest wysoko i może dać Ci się we znaki. Warto postawić na dobrą ochronę przeciwsłoneczną, by żadne dolegliwości nie zakłócały Twojego wypoczynku.Maj – czerwiec

W tych miesiącach pojawia się monsun południowo-zachodni, ale jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylko południowo-zachodniej części kraju, czyli miast, takich jak Kolombo i Galle. Warto podkreślić, że jest to łagodniejszy z dwóch monsunów, których doświadcza Sri Lanka, charakteryzujący się głównie krótkimi i gwałtownymi opadami, które zwykle dość szybko przechodzą i ustępują miejsca słońcu.

Lipiec – wrzesień Jest to tak zwany sezon między monsunami, co oznacza, że za wyjątkiem bardzo rzadkich i niewielkich opadów, pogoda jest świetna w całym kraju. Temperatury utrzymują się na poziomie około 29oC, a plaże zachęcają do odpoczynku przy orzeźwiających podmuchach morskiej bryzy. W sumie trzeba przyznać, że jest to wspaniały okres na podróż. A ponieważ przypada na czas naszych wakacji, więc sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi w wieku szkolnym.

Październik – listopad W tych miesiącach pojawia się monsun północno-wschodni, nieco bardziej dotkliwy niż jego wiosenny kolega. Wbrew nazwie, która mogłaby wskazywać, że dotyka on tylko regionów północno-wschodnich, monsun w rzeczywistości wpływa na cały kraj. Monsun maha potrafi być przy tym dość nieprzewidywalny, raz będzie silniejszy, raz lżejszy niż w poprzednich latach, a czasami może się w danym roku w ogóle nie pojawić.Grudzień

Okolice Bożego Narodzenia to zwykle świetny czas na podróż. Monsun, jeśli się pojawił, to zdążył już przeminąć, a na całej wyspie wraca stabilna, gorąca i sucha pogoda. W tym okresie na Sri Lance można nacieszyć oczy bujną roślinnością, która po jesiennych deszczach jest w pełnym rozkwicie. Jest to wyjątkowo piękny czas na cieszenie się zwłaszcza wiejskimi regionami Sri Lanki, choć i leniuchowanie na plaży w grudniu należy do przyjemności, których nie należy sobie odmawiać.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Sri Lanka