ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Zainspiruj się

Kiedy jechać na Sri Lankę? Pogoda i klimat Sri Lanki

Decyzja o tym, kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę zależy w dużej mierze od celu podróży i miejsc na wyspie, które chcesz odwiedzić. Chociaż Sri Lanka jest stosunkowo małą wyspą, to jej klimat jest dość zróżnicowany i pozostaje pod wpływem dwóch różnych monsunów. Oznacza to jednak, że pogoda jest zawsze dobra w którejś części wyspy. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i kiedy pojechać by spędzić niezapomniane wakacje na Sri Lance i cieszyć się wspaniałą pogodą. Co prawda Matka Natura nie zawsze działa zgodnie z naszym kalendarzem, ale pory roku na Sri Lance są dość przewidywalne, dlatego bez problemu można dopasować termin podróży do swoich pogodowych preferencji.

Pogoda, klimat i temperatury na Sri Lance – kiedy warto pojechać?

Na Sri Lance panuje klimat równikowy, oznacza to, że przez większość roku jest w tym kraju bardzo ciepło i wilgotno z częstymi opadami deszczu. Średnia temperatura roczna oscyluje w okolicach 30 stopni Celsjusza, a najgorętsze miesiące to luty, marzec i kwiecień. Z kolei najbardziej deszczowe miesiące to maj i czerwiec.
Monsun południowo-zachodni, czyli „yala”, przynosi opady deszczu na zachodnim i południowo-zachodnim wybrzeżu w okresie od maja do końca września. W tym czasie północna i wschodnia strona wyspy są stosunkowo suche. Z kolei monsun północno-wschodni, czyli „maha”, pojawia się na wschodnim i północnym wybrzeżu w okresie od grudnia do marca. Dla wielu osób najlepszy czas na wizytę na Sri Lance to listopad, kiedy pogoda na najpopularniejszych plażach na południu kraju jest nadal przyjemna, ale nie ma już tłumu turystów.

Szczyt sezonu na Sri Lance zależy od regionu


Dzięki okołorównikowemu położeniu przynajmniej jeden aspekt pogody, a mianowicie temperatura, jest na Sri Lance raczej niezmienny. Jeśli, jak większość turystów planujesz wybrać się na plaże na południu kraju, to najsuchsze miesiące przypadają na okres między grudniem i marcem. Wtedy popularne miejsca takie, jak Galle, Unawatuna, Mirissa, Weligama i Hikkaduwa są dość zatłoczone, ale z pewnością nie w stopniu utrudniającym wypoczynek. Jeśli planujesz urlop między majem a październikiem, wybierz się na północną lub wschodnią stronę wyspy, gdzie znajdziesz słońce i idealne warunki do relaksu. Jaffna i Trincomalee, choć mniej popularne, to także dobre miejsca do odwiedzenia, gdy monsun południowo-zachodni powoduje ulewne deszcze wokół Galle. Kwiecień i listopad to pod względem pogody i opadów miesiące przejściowe, pomiędzy występowaniem obu monsunów. Pogoda na Sri Lance jest wówczas nieco mniej przewidywalna, ale z pewnością możesz liczyć na mnóstwo słonecznych i ciepłych dni, przerywanych ewentualnie krótkimi opadami deszczu.  

Najwyższe temperatury i wilgotność na Sri Lance

Temperatury i duża wilgotność powietrza na Sri Lance zwykle osiągają najwyższy poziom w kwietniu i maju, szczególnie w położonym na zachodzie wyspy Kolombo, gdzie beton i zanieczyszczenia mają tendencję do zatrzymywania ciepła. Jednakże przebywając poza miastem, na jednej z przepięknych plaż z nieustającą morską bryzą praktycznie nie odczujesz nadmiernej wilgotności i będziesz mógł cieszyć się słodkim relaksem. Jedynie spacer w głąb lądu przypomni Ci od czasu do czasu, że znajdujesz się w tropikalnym kraju, porośniętym parną dżunglą. Obszary przybrzeżne i nizinne cieszą się średnimi temperaturami na poziomie około 26-30oC. Temperatury wykazują tendencję spadkową wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, by w położonym w centralnej części mieście Kandy oscylować wokół 18-22oC. W najwyższych częściach wyspy temperatury spadają do – wciąż przyjemnych – 14-17oC, choć warto pamiętać, że noce mogą być dość chłodne, z temperaturami w okolicy zera stopni.

Klimat i pogoda w centralnej części Sri Lanki

Kandy, stolica Prowincji Centralnej, nie bez powodu słynie z bujnej roślinności i malowniczych krajobrazów. Ten region pozostaje pod wpływem obu monsunów, więc opady deszczu są tu nieco częstsze, co powoduje bogatą wegetację. Największe opady zdarzają się w październiku i listopadzie, a miesiące najcieplejsze i najsuchsze to zazwyczaj styczeń, luty i marzec. Chociaż najgorętszym miesiącem w Kandy jest kwiecień, temperatury są na ogół o wiele bardziej łagodne i przyjemniejsze niż tropikalne upały w innych regionach.

Poniżej spróbujemy podsumować wszystkie informacje, w rozbiciu na poszczególne miesiące, by jak najbardziej ułatwić Ci podjęcie decyzji i wybór najlepszego dla Ciebie czasu na wyjazd.

Pogoda i temperatury na Sri Lance w miesiącach styczeń – marzec

Styczeń,luty i marzec to fantastyczny czas na podróż przez cały kraj, cała wyspa wygrzewa się w słońcu i jest stosunkowo sucho. Temperatury na Sri Lance w tym okresie osiągają przyjemnie ciepłe wysokości, ale nie jest upalnie, a Hill Country może nawet przywitać Cię dość chłodno. Natomiast, jeśli wybierasz się na wspaniałe plaże południowego i zachodniego wybrzeża, możesz być pewien, że będzie sucho, gorąco i słonecznie. Idealnie, by uciec przez polską zimą i przedwiośniem.

Pogoda na Sri Lance w kwietniu

Kwiecień to prawdopodobnie najsuchszy i najgorętszy miesiąc w roku na Sri Lance, temperatury w tym czasie – szczególnie w centralnych regionach – rosną powyżej 30oC. W niektórych miejscach osiągają 32 stopnie Celsjusza w dzień, zaś w nocy temperatura spada do 26 kresek. To wspaniały miesiąc na wakacje na plaży, z czystym niebem i długimi, słonecznymi dniami. Pamiętaj, aby podczas zwiedzania Sri Lanki w kwietniu uważać na siebie w najgorętszych godzinach pomiędzy 11 a 15, gdy słońce jest wysoko i może dać Ci się we znaki. Warto postawić na dobrą ochronę przeciwsłoneczną, by żadne dolegliwości nie zakłócały Twojego wypoczynku.

Sri Lanka – pogoda i temperatury w maju i czerwcu

W tych miesiącach pojawia się monsun południowo-zachodni, ale jak sama nazwa wskazuje, dotyczy tylko południowo-zachodniej części kraju, czyli miast, takich jak Kolombo i Galle. Warto podkreślić, że jest to łagodniejszy z dwóch monsunów, których doświadcza Sri Lanka, charakteryzujący się głównie krótkimi i gwałtownymi opadami, które zwykle dość szybko przechodzą i ustępują miejsca słońcu. W maju i czerwcu temperatura powietrza na Sri Lance oscyluje w okolicach 29-31 stopni Celsjusza, zaś noce są bardzo ciepłe i duszne. Niestety maj i czerwiec są także tymi miesiącami, w których intensywne opady na Sri Lance najbardziej dają się odczuć. W tych okresie spada najwięcej deszczu na metr kwadratowy i jednocześnie prognozuje się prawie najmniej dni bez opadów w ciągu całego roku.

Lipiec, sierpień i wrzesień na Sri Lance - pogoda

Okres między lipcem a wrześniem na Sri Lance przypada na tak zwany sezon między monsunami, co oznacza, że za wyjątkiem bardzo rzadkich i niewielkich opadów, pogoda jest świetna w całym kraju. Temperatury utrzymują się na poziomie około 29 stopni, a plaże zachęcają do odpoczynku przy orzeźwiających podmuchach morskiej bryzy. Noce są ciepłe i pogodne z temperaturami w granicach 25 stopni Celsjusza. W sumie trzeba przyznać, że jest to wspaniały okres na podróż. A ponieważ przypada na czas naszych wakacji, więc sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi w wieku szkolnym.

Jakiej pogody na Sri Lance spodziewać się w październiku i listopadzie? 

W tych miesiącach pojawia się monsun północno-wschodni, nieco bardziej dotkliwy niż jego wiosenny kolega. Wbrew nazwie, która mogłaby wskazywać, że dotyka on tylko regionów północno-wschodnich, monsun w rzeczywistości wpływa na cały kraj. Monsun maha potrafi być przy tym dość nieprzewidywalny, raz będzie silniejszy, raz lżejszy niż w poprzednich latach, a czasami może się w danym roku w ogóle nie pojawić. W październiku i listopadzie możemy spodziewać się temperatur dziennych w granicach 30 stopni, z dość dużą dawką opadów oraz ciepłymi nocami (24-25 stopni Celsjusza).

Sri Lanka – pogoda w grudniu

Grudzień, czyli okolice Bożego Narodzenia to zwykle świetny czas na podróż na Sri Lankę. Monsun, jeśli się pojawił, to zdążył już przeminąć, a na całej wyspie wraca stabilna, gorąca i sucha pogoda. W tym okresie na Sri Lance można nacieszyć oczy bujną roślinnością, która po jesiennych deszczach jest w pełnym rozkwicie. Jest to wyjątkowo piękny czas na cieszenie się zwłaszcza wiejskimi regionami Sri Lanki, choć i leniuchowanie na plaży w grudniu należy do przyjemności, których nie należy sobie odmawiać. W grudniu temperatury oscylują w granicach 30 stopni, zaś noce są bardzo ciepłe i przyjemne, z temperaturą do około 24 stopni Celsjusza. Można również cieszyć się stosunkowo dużą liczbą dni słonecznych, bez opadów deszczu. Natomiast gdy pogoda spłata nam figla, nie musimy obawiać się w tym czasie o gwałtowne i dokuczliwe ulewy.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 29.10.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Sri Lanka: Zachodnia Sri Lanka
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  25 ocen
Objazd + wypoczynek • Sri Lanka: Zachodnia Sri Lanka
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  92 oceny
Objazd + wypoczynek • Sri Lanka: Zachodnia Sri Lanka
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  61 ocen
Objazd • Sri Lanka: Zachodnia Sri Lanka

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem?

W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku

Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć

Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku

8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii

Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.