Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach

Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.

Kreta – najpopularniejsza grecka wyspa

Kreta to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości na Morzu Śródziemnym – jej powierzchnia wynosi 8.336 km². Ma podłużny kształt – jej długość to 260 km, a szerokość waha się od 11 do 60 km. Największym miastem i jej stolicą administracyjną jest położony na północy Heraklion, zamieszkany przez ok. 140 tys. osób.

Wyspa Kreta uchodzi za kolebkę europejskiej cywilizacji. Jej historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej. Tradycja głosi też, że na Krecie urodził się sam Zeus, a według mitologii w labiryncie pod pałacem króla Minosa w Knossos mieszkał potwór Minotaur. Tu też miały miejsce wydarzenia opisane w micie o Dedalu i Ikarze.

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji:

Jest to więc idealne miejsce i dla miłośników plażowania oraz amatorów aktywnego wypoczynku.

Najciekawsze miejsca, które można zwiedzić podczas wakacji na Krecie to:

 • Knossos – wyjątkowo dobrze zachowane pozostałości minojskiego miasta,
 • Wąwóz Samaria – położony w sercu Parku Narodowego Gór Krety najdłuższy wąwóz Europy (18 km) pełen malowniczych widoków i zapierającej dech w piersiach przyrody,
 • Heraklion – stolica wyspy Kreta ze wspaniałymi weneckimi murami obronnymi, ciekawą katedrą Agios Titos, XVI-wieczną twierdzą Rocca del Mare i kilkoma zabytkowymi fontannami,
 • Chania – drugie co do wielkości miasto wyspy greckiej z przepiękną, pełną kolorowych kamienic dzielnicą portową otoczone pochodzącymi z XVI w. murami obronnymi.

Najdłuższy wąwóz w Europie, zachwycająca laguna Balos, klimatyczne uliczki Chanii i Retimno oraz ruiny minojskiego Knossos już na Ciebie czekają na jednej z najpiękniejszych greckich wysp!

Przeczytaj: Kreta – atrakcje i miejsca, które trzeba zobaczyć

Zakynthos – wyspa grecka, której nie brakuje uroku

Zakynthos (gr. Zante) jest trzecią pod względem wielkości wyspą Archipelagu Jońskiego, leżącą na wysokości Półwyspu Peloponeskiego. Ma około 405 km² powierzchni i zamieszkuje ją przeszło 40 tys. mieszkańców. Na przestrzeni dziejów wyspa miała bardzo duże znaczenie strategiczne – wraz z sąsiednią Kefalonią strzegła bowiem wejścia do Zatoki Korynckiej. Zakynthos to jedna z najpopularniejszych greckich wysp wśród Polaków.

 1. Północne tereny sprzyjają aktywnym turystom, którzy lubią schodzić z utartych szlaków.
 2. Południe i wschód wyspy Zakynthos to z kolei idealne miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych oraz sportów wodnych.

Miłośników przyrody na pewno zainteresuje fakt, że żółwie morskie Kareta-Kareta składają tu jaja. Każdy też z pewnością będzie chciał zrobić sobie zdjęcie przy słynnym wraku statku w jednej z tutejszych zatok. Czy to nie wystarczający dowód, że Zakynthos jest jedną z najpiękniejszych greckich wysp?

Do najciekawszych miejsc na tej wyspie greckiej należą:

 • Zakynthos – stolica wyspy z górującym nad nią zamkiem,
 • Navagio, czyli Zatoka Wraku – najsłynniejsze, a zarazem najczęściej odwiedzane miejsce na najpopularniejszej greckiej wyspie i to pomimo tego, że można się tu dostać jedynie drogą morską,
 • Skopos – ciekawa miejscowość, gdzie oprócz wielu średniowiecznych kościołów znajduje się ciekawe bizantyjskie muzeum,
 • Anafonítriá – miejscowość leżąca w północnej części wyspy, gdzie znajduje się najstarszy bizantyjski klasztor na Zakynthos.

Sprawdź: Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

Co lepiej wybrać: Kretę czy Zakynthos? Każda wyspa grecka ma w sobie wiele uroku i zachwyca pięknymi plażami oraz błękitem wody. Dla miłośników rajskich widoków Zakynthos może okazać się lepszym wyborem. W przypadku fanów historii Kreta będzie miała więcej do zaoferowania.

Najpiękniejsza grecka wyspa? Lesbos!

Wyspa Lesbos jest położona w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, tuż przy tureckim wybrzeżu na wysokości tamtejszego kurortu Ayvalik. Od sąsiedniego kraju oddzielają ją cieśniny Muzelim na północy i Mitilini na wschodzie. Jest jedną z większych wysp Grecji - jej powierzchnia wynosi 1.630 km² i zamieszkuje ją ok. 90 tys. osób. Stolicą Lesbobs jest miejscowość Mitylena, którą zamieszkuje ok. 40 tys. osób.

Najciekawsze miejsca na wyspie Lesbos to:

 • Zamek Mitylena – średniowieczna warownia, górująca nad stolicą najpiękniejszej greckiej wyspy, która powstała w miejscu bizantyjskiej twierdzy z VI w.,
 • Klasztor Ipsilou – najstarszy, założony ok. 800 r., klasztor na Lesbos,
 • Mithymna – malownicza miejscowość położona na północy kraju (jej mieszkańcy używają wcześniejszej, historycznej nazwy Molyvos),
 • Zamek Molyvos – olbrzymia forteca górująca nad Mithymną.

Więcej atrakcji na Lesbos opisaliśmy w innym wpisie na bogu. Warto też wiedzieć, że znajduje się tu unikatowy w skali świata skamieniały las, w którym można zobaczyć zastygłe przed milionami lat drzewa. Ale ta grecka wyspa to też istny raj dla miłośników historii – Lesbos opisywał już Homer, tutaj też urodziła się też Safona, grecka poetka, żyjąca na przełomie VII i VI wieku p.n.e., od której twórczości i miłości do tej samej płci wzięła nazwę miłość lesbijska. Na pewno też nie będzie rozczarowany ten, kto podczas urlopu pragnie wypoczywać na pięknych plażach, usytuowanych przy licznych zatokach, czy delektować się wspaniałą śródziemnomorską kuchnią grecką.

Data Publikacji: 08.09.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.