Wróć

Zainspiruj się

Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach

Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.

Kreta – najpopularniejsza grecka wyspa

Kreta to największa grecka wyspa i piąta co do wielkości na Morzu Śródziemnym – jej powierzchnia wynosi 8.336 km². Ma podłużny kształt – jej długość to 260 km, a szerokość waha się od 11 do 60 km. Największym miastem i jej stolicą administracyjną jest położony na północy Heraklion, zamieszkany przez ok. 140 tys. osób.

Wyspa Kreta uchodzi za kolebkę europejskiej cywilizacji. Jej historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej. Tradycja głosi też, że na Krecie urodził się sam Zeus, a według mitologii w labiryncie pod pałacem króla Minosa w Knossos mieszkał potwór Minotaur. Tu też miały miejsce wydarzenia opisane w micie o Dedalu i Ikarze.

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji:

Jest to więc idealne miejsce i dla miłośników plażowania oraz amatorów aktywnego wypoczynku.

Najciekawsze miejsca, które można zwiedzić podczas wakacji na Krecie to:

 • Knossos – wyjątkowo dobrze zachowane pozostałości minojskiego miasta,
 • Wąwóz Samaria – położony w sercu Parku Narodowego Gór Krety najdłuższy wąwóz Europy (18 km) pełen malowniczych widoków i zapierającej dech w piersiach przyrody,
 • Heraklion – stolica wyspy Kreta ze wspaniałymi weneckimi murami obronnymi, ciekawą katedrą Agios Titos, XVI-wieczną twierdzą Rocca del Mare i kilkoma zabytkowymi fontannami,
 • Chania – drugie co do wielkości miasto wyspy greckiej z przepiękną, pełną kolorowych kamienic dzielnicą portową otoczone pochodzącymi z XVI w. murami obronnymi.

Najdłuższy wąwóz w Europie, zachwycająca laguna Balos, klimatyczne uliczki Chanii i Retimno oraz ruiny minojskiego Knossos już na Ciebie czekają na jednej z najpiękniejszych greckich wysp!

Przeczytaj: Kreta – atrakcje i miejsca, które trzeba zobaczyć

Zakynthos – wyspa grecka, której nie brakuje uroku

Zakynthos (gr. Zante) jest trzecią pod względem wielkości wyspą Archipelagu Jońskiego, leżącą na wysokości Półwyspu Peloponeskiego. Ma około 405 km² powierzchni i zamieszkuje ją przeszło 40 tys. mieszkańców. Na przestrzeni dziejów wyspa miała bardzo duże znaczenie strategiczne – wraz z sąsiednią Kefalonią strzegła bowiem wejścia do Zatoki Korynckiej. Zakynthos to jedna z najpopularniejszych greckich wysp wśród Polaków.

 1. Północne tereny sprzyjają aktywnym turystom, którzy lubią schodzić z utartych szlaków.
 2. Południe i wschód wyspy Zakynthos to z kolei idealne miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych oraz sportów wodnych.

Miłośników przyrody na pewno zainteresuje fakt, że żółwie morskie Kareta-Kareta składają tu jaja. Każdy też z pewnością będzie chciał zrobić sobie zdjęcie przy słynnym wraku statku w jednej z tutejszych zatok. Czy to nie wystarczający dowód, że Zakynthos jest jedną z najpiękniejszych greckich wysp?

Do najciekawszych miejsc na tej wyspie greckiej należą:

 • Zakynthos – stolica wyspy z górującym nad nią zamkiem,
 • Navagio, czyli Zatoka Wraku – najsłynniejsze, a zarazem najczęściej odwiedzane miejsce na najpopularniejszej greckiej wyspie i to pomimo tego, że można się tu dostać jedynie drogą morską,
 • Skopos – ciekawa miejscowość, gdzie oprócz wielu średniowiecznych kościołów znajduje się ciekawe bizantyjskie muzeum,
 • Anafonítriá – miejscowość leżąca w północnej części wyspy, gdzie znajduje się najstarszy bizantyjski klasztor na Zakynthos.

Sprawdź: Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

Co lepiej wybrać: Kretę czy Zakynthos? Każda wyspa grecka ma w sobie wiele uroku i zachwyca pięknymi plażami oraz błękitem wody. Dla miłośników rajskich widoków Zakynthos może okazać się lepszym wyborem. W przypadku fanów historii Kreta będzie miała więcej do zaoferowania.

Najpiękniejsza grecka wyspa? Lesbos!

Wyspa Lesbos jest położona w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, tuż przy tureckim wybrzeżu na wysokości tamtejszego kurortu Ayvalik. Od sąsiedniego kraju oddzielają ją cieśniny Muzelim na północy i Mitilini na wschodzie. Jest jedną z większych wysp Grecji - jej powierzchnia wynosi 1.630 km² i zamieszkuje ją ok. 90 tys. osób. Stolicą Lesbobs jest miejscowość Mitylena, którą zamieszkuje ok. 40 tys. osób.

Najciekawsze miejsca na wyspie Lesbos to:

 • Zamek Mitylena – średniowieczna warownia, górująca nad stolicą najpiękniejszej greckiej wyspy, która powstała w miejscu bizantyjskiej twierdzy z VI w.,
 • Klasztor Ipsilou – najstarszy, założony ok. 800 r., klasztor na Lesbos,
 • Mithymna – malownicza miejscowość położona na północy kraju (jej mieszkańcy używają wcześniejszej, historycznej nazwy Molyvos),
 • Zamek Molyvos – olbrzymia forteca górująca nad Mithymną.

Więcej atrakcji na Lesbos opisaliśmy w innym wpisie na bogu. Warto też wiedzieć, że znajduje się tu unikatowy w skali świata skamieniały las, w którym można zobaczyć zastygłe przed milionami lat drzewa. Ale ta grecka wyspa to też istny raj dla miłośników historii – Lesbos opisywał już Homer, tutaj też urodziła się też Safona, grecka poetka, żyjąca na przełomie VII i VI wieku p.n.e., od której twórczości i miłości do tej samej płci wzięła nazwę miłość lesbijska. Na pewno też nie będzie rozczarowany ten, kto podczas urlopu pragnie wypoczywać na pięknych plażach, usytuowanych przy licznych zatokach, czy delektować się wspaniałą śródziemnomorską kuchnią grecką.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 08.09.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  19 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.6/6  95 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  136 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  453 oceny
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.6/6  4 oceny
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  2 oceny
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.9/6  47 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kreta - Chania

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Dni wolne od pracy w 2023 roku. Jak najlepiej wykorzystać święta i długie weekendy, aby mieć dodatkowy urlop? W 2023 roku dni ustawowo wolne od pracy wypadają dosyć korzystnie. Przy odrobinie dobrego planowania, biorąc zaledwie 2 lub 3 dni urlopu, można uzyskać całkiem długi okres na dodatkowy wypoczynek bądź ekscytujące podróże po świecie. Oczywiście z biurem Rainbow! Zobacz, jak wypadają święta i ferie w 2023 r., kiedy warto wziąć dodatkowy urlop, by zyskać, jak najdłuższe wolne i w jaki sposób możesz je fantastycznie wykorzystać.
krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.