Nic zatem dziwnego, że tradycyjna bałkańska kuchnia jest niezwykle zróżnicowana i bogata. We wszystkich regionalnych kuchniach Półwyspu Bałkańskiego – w kuchni rumuńskiej, bułgarskiej, czarnogórskiej, macedońskiej, greckiej i nie tylko – obecne są podobne składniki podstawowe, w tym czerwona papryka, pomidor, cebula, biały ser, kajmak i mięso. Jednakże zauważyć można również wiele różnic pomiędzy potrawami serwowanymi w poszczególnych krajach bałkańskich. Znajdziesz tu wpływy kuchni Orientu na wschodzie i wyśmienite środkowoeuropejskie specjały na zachodzie, organiczne warzywa i pyszne, domowe produkty spożywcze na północy oraz świeże owoce morza serwowane w śródziemnomorskim stylu na południu. Jedzenie z regionu Bałkanów jest tak różnorodne, jak tutejsze krajobrazy, które obejmują pokryte śniegiem góry, rozległe doliny, rwące rzeki, przepiękne jeziora i malownicze wybrzeże Adriatyku. Kuchnia każdego z państw bałkańskich ma niewątpliwie dwie cechy wspólne: świeże, lokalnie pozyskiwane produkty oraz zamiłowanie mieszkańców do pysznego jedzenia i do dzielenia się nim. Kuchnia bałkańska, która kształtowała się na przestrzeni wieków jest niezwykle eklektyczna i ciekawa. Oto, co warto wiedzieć o tej niezwykłej kulinarnej mieszance kultur i tradycji.
Kuchnia bałkańska. Potrawy, które musisz spróbować będąc na Bałkanach
Bałkańskie jedzenie jest proste, ale sycące i smaczne, pełne aromatycznych przypraw, trafiające przez żołądek prosto do serca. Podstawowym składnikiem jest na Bałkanach mięso, w każdej postaci, najczęściej jednak grillowane, pieczone lub wędzone. W krajach chrześcijańskich jedzą głównie wieprzowinę, a muzułmanie wybierają wołowinę i jagnięcinę. Istnieje kilka mięsnych przysmaków określanych wspólną nazwą „roštilj” lub „skara”, która wywodzi się od nazwy rodzaju grilla, na którym te potrawy są przygotowywane. Najpopularniejsza z nich nazywa się ćevap, a jej dalekim przodkiem jest tradycyjny turecki kebab. Kilka miast bałkańskich wciąż walczy o tytuł bałkańskiej stolicy ćevap.
Jeśli odwiedzisz serbskie miasto Leskovac, koniecznie zafunduj sobie wyjątkowe kulinarne doświadczenie zwane „Pociągiem z Leskovac”. Jest to posiłek złożony z pięciu różnych mięsnych specjałów, które kelnerzy wnoszą jeden po drugim. W Sarajewie, stolicy Bośni i Hercegowiny, spróbuj lokalnych ćevap serwowanych w bułce, z dużą ilością posiekanej cebuli i solidną porcją kajmaku. Najlepszych kulinarnych wrażeń dostarczy Ci wizyta na Baščaršija, starym tureckim bazarze. Warto tu podkreślić, że kajmak powszechnie stosowany na całych Bałkanach ma niewiele wspólnego z doskonale nam znaną słodką masą ze skondensowanego mleka. Bałkański kajmak to gęsty i słony sos, konsystencją przypominający raczej pastę do smarowania, przygotowywany według tradycyjnej receptury z niepasteryzowanego mleka i śmietany.
Kolejną tradycyjną bałkańską specjalnością jest pieczone mięso. Żadne święto na Bałkanach nie może się obejść bez pieczonej wieprzowiny, jagnięciny lub wołowiny. Tusza przyprawiana jest solą i pieczona w całości na rożnie, a następnie krojona na małe kawałki. W przeciwieństwie do innych kultur, na Bałkanach ten rodzaj mięsa często podawany jest na zimno.
Najbardziej podstawowym wegetariańskim daniem bałkańskim jest pieczona fasola. Danie to ma wiele różnych nazw i wariantów w zależności od kraju, ale esencja jest taka sama: biała fasola gotowana z cebulą, a następnie pieczona w ceramicznym naczyniu z przyprawami i różnymi dodatkami. Tym, co nadaje bałkańskim potrawom niezwykły smak jest uprawiana lokalnie czerwona papryka. Jest ona głównym składnikiem kolejnego bałkańskiego przysmaku, czyli ajvaru, aromatycznego sosu dodawanego do wielu potraw. Poza pieczoną na ogniu papryką, ajvar w zależności od regionu może zawierać bakłażany, pomidory, czosnek i papryczki chili.
Bałkańska kuchnia jest również bogata w wytrwane wypieki, wykonane z cienkiego jak papier ciasta. Warstwy ciasta przekładane są przeróżnymi nadzieniami, najczęściej mielonym mięsem lub serem, a następnie zapiekane. Ciasta, zwane burek, chrupiące na zewnątrz i soczyste wewnątrz, serwowane z jogurtem lub zsiadłym mlekiem, stanowią typowe bałkańskie śniadanie. Inne popularne warianty nadzienia to ziemniaki, szpinak, grzyby, kapusta i dynia. Można też w niektórych regionach spotkać wersje słodkie, nadziewane wiśniami, jabłkami, śliwkami, orzechami włoskimi itp. Prawdopodobnie najbardziej wyrafinowana jest wersja słoweńska, znana jako prekmurska gibanica, która zawiera ricottę, jabłka, orzechy włoskie, rodzynki i mak.