Kultura Portugalii – tradycje i obyczaje

Portugalia, ze swą kilkusetletnią historią jest jednym z najstarszych współczesnych krajów na świecie. Na przestrzeni wieków rozwijała swe bogate tradycje, zwyczaje i kulturę, definiujące dziś społeczeństwo i kraj na wielu płaszczyznach. Powodów, dla których warto odwiedzać Portugalię jest mnóstwo, od wspaniałej kuchni, po wino z lokalnych winnic, od rękodzieła, po przejmującą muzykę fado. Warto pamiętać, że Portugalia to nie tylko zapierające dech w piersiach krajobrazy i wiekowe zabytki, ale także, a może przede wszystkim, fascynująca kultura i ciekawe tradycje. Sprawdź, co warto wiedzieć o portugalskich świętach i zwyczajach, by rozpalić swą ciekawość tym wyjątkowym krajem na krańcu Europy.

Święta w Portugalii, tradycje i kultura


Portugalia jest w przeważającej mierze krajem katolickim, w którym duży nacisk kładzie się na silne więzi rodzinne. Jej bogata kultura powstała na przestrzeni wieków z mieszanki różnorodnych wpływów, w tym celtyckich, luzytańskich, fenickich i germańskich. Swój ślad na historii i tożsamości kulturowej Portugalii odcisnęli także Wizygoci, Wikingowie, Żydzi sefardyjscy i Maurowie. W ostatnich kilkudziesięciu latach kraj przeżywał prawdziwy renesans w sztuce, a miasta takie, jak Lizbona, Porto i Guimarães, odpowiednio w latach, 1994, 2001 i 2012, były wybierane ostały Europejskimi Stolicami Kultury.

W portugalskich miastach i wioskach wydarzenia kulturalne często obracają się wokół żywności i szeroko pojętych kulinariów. W całym kraju organizowane są między innymi festiwale chleba, oliwy z oliwek, czosnku, sera i wina, którym zawsze towarzyszą występy lokalnych artystów, zabawiających publiczność pokazami tradycyjnych tańców i pieśni. Uroczyście obchodzone są również rocznice najważniejszych wydarzeń politycznych i historycznych oraz święta katolickie.

Karnawał w Portugalii


Jednym z ciekawszych wydarzeń, które zamieniają cały kraj w radosny i kolorowy pochód, jest niewątpliwie Karnawał. Większość turystów marzy o karnawale w Rio der Janeiro czy na Karaibach, nie zdając sobie sprawy, że jego korzenie sięgają właśnie Portugalii, skąd rozprzestrzenił się wraz z kolonizacją Ameryk. Każda lokalna społeczność świętuje na swój sposób, ale najhuczniejsze uroczystości karnawałowe mają miejsce co roku w Parque Nações w Lizbonie. Wspaniałe uliczne parady i spektakle teatralne zachwycają obserwatorów wyszukanymi kostiumami, maskami i wielobarwnymi platformami, na których niesione są różne figury przedstawiające scenki rodzajowe. Z kolei w regionie Algarve podczas Karnawału można podziwiać paradę odświętnie przystrojonych tradycyjnych portugalskich łodzi żaglowych wzdłuż malowniczego wybrzeża Atlantyku.



Wielkanoc w Portugalii


Ciekawie wyglądają też uroczystości Wielkanocne w Portugalii, więc warto pomyśleć, o zaplanowaniu podróży właśnie w tym okresie. Najwspanialsza procesja uświetniająca Wielki Tydzień odbywa się w Bradze, jednym z najstarszych miast w Portugalii, a zarazem jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Podczas Wielkiego Tygodnia ulice Bragi ozdobione są motywami religijnymi, ołtarzami przystrojonymi w świeże kwiaty i światłami zwanymi passos. Procesje, w których udział biorą mieszkańcy niosący na swych ramionach figury świętych i platformy z postaciami przedstawiającymi Mękę Pańską przypominają nieco procesje, jakie znamy z Polski, ale są znacznie bogatsze i bardziej dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Jednakże obchody Wielkiego Tygodnia to nie tylko religijne procesje o podniosłych charakterze, ale także towarzyszące im festyny, na których występują folkowe zespoły, można skosztować lokalnej kuchni i oglądać pokazy fajerwerków.

Polecane wycieczki

Święta religijne w Portugalii


W położonym w centrum kraju mieście Fatima znajduje się sanktuarium fatimskie, które jest jednym z najsłynniejszych na świecie celów katolickich pielgrzymek i ośrodkiem kultu maryjnego. W 1917 roku troje tutejszych pasterzy ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża, która przekazała im trzy tajemnice. Kościół katolicki uznał te objawienia za cud w 1930 r. i od tego czasu Fatima jest drugim po Lourdes najczęstszym celem pielgrzymek w Europie. Pielgrzymi przybywają do fatimskiego sanktuarium niezależnie od pory roku, ale największe uroczystości organizowane są tutaj w rocznice objawień fatimskich i trwają zazwyczaj kilka dni. Od 11 do 13 maja, co wieczór setki tysięcy wiernych uczestniczą w uroczystej mszy, koncelebrowanej w kilkunastu językach, którą poprzedza droga krzyżowa i procesja. Główne obchody mają miejsce 13 maja, gdy posąg Matki Boskiej Fatimskiej jest przenoszony przez centralny plac przed bazyliką.



Z kolei w czerwcu odbywają się uroczystości poświęcone trzem świętym: Antoniemu (12-13 czerwca), Janowi (23-24 czerwca) i Piotrowi (28-29 czerwca). Na ulice miast wychodzą uroczyste procesje oraz odbywają się pokazy ulicznych teatrów i koncerty, a na rozstawionych straganach można kupić lokalne przysmaki, na przykład grillowane sardynki, caldo verde, tradycyjną zupą ziemniaczaną, serwowaną z chouriço, czyli pikantną kiełbasą. Uczestnicy festynów uderzają się nawzajem w głowy plastikowymi młotkami, co ma zapewnić uderzanemu szczęście i powodzenie. Praktycznie każda wioska, miasteczko i miasto w Portugalii ma w ciągu roku kilka festynów lub większych festiwali. Portugalczycy świętują, by uczcić regionalne zbiory i organizują festiwale folklorystyczne, dzięki którym podtrzymują wielowiekowe tradycje i ocalają je od zapomnienia. Niektóre święta mają charakter wyłącznie religijny inne czysto artystyczny, ale wszystkie są niezwykle barwne i pozwalają lepiej poznać ten niesamowity kraj.
Data Publikacji: 07.02.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Nie tylko Hanami. Poznaj najciekawsze japońskie święta i festiwaleJaponia znana jest jako kraj, w którym etyka pracy zajmuje wyjątkowe miejsce w społeczeństwie, a mieszkańcy z oddaniem podchodzą do swoich zawodowych obowiązków. Istotnie, japońska kultura pracy rządzi się swoimi unikalnymi zasadami. Jednak to, co równie fascynujące w japońskiej kulturze, to niezwykła umiejętność celebrowania świąt i uroczystości. Gdy nadchodzi czas świętowania, Japończycy z taką samą pasją, z jaką podchodzą do pracy, oddają się tradycyjnym obrzędom i ceremonii. Każde japońskie święto to bogactwo zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz wyjątkowych przysmaków, które nie tylko cieszą podniebienie, ale również opowiadają historię tego fascynującego kraju i jego dziedzictwa.
krajobraz kierunku
Jedwabny Szlak – od Xi'an do Stambułu. Poznaj najsłynniejszą trasę kupiecką w historii świataKiedyś – sieć niebezpiecznych dróg pełnych trudów, gdzie karawany wielbłądów przemierzały pustynie i wysokie przełęcze, a kupcy ryzykowali życie w poszukiwaniu fortuny. Dzisiaj – fascynująca trasa turystyczna prowadząca przez kraje o bogatej historii i kulturze, dostępna dla podróżników z całego świata. Jedwabny Szlak, który przez niemal dwa tysiące lat łączył wschód z zachodem, był nie tylko arterią wymiany towarów, ale także mostem między cywilizacjami, przez który przepływały idee, religie, technologie i kultury. Od chińskiego Xi'an po śródziemnomorskie porty, od pustynnych oaz Azji Środkowej po wysokogórskie przełęcze Pamiru – każdy odcinek tej trasy ma swoje tajemnice. Poznaj najważniejsze fakty i ciekawostki związane z tym legendarnym szlakiem.
krajobraz kierunku
Yeti i inne mityczne stworzenia świata. Gdzie szukać słynnych kryptyd?Prima aprilis to idealny moment, by wyruszyć w podróż nieco mniej oczywistą – tropem legend i mitów, które od wieków elektryzują podróżników i badaczy. Czy mityczne stworzenia naprawdę istnieją? Czy można je spotkać? Tego nie wiem. Wiem jednak, że miejsca, w których podobno mieszkają, są warte odwiedzenia niezależnie od tego, czy żyją w nich mityczne stwory. Pakuj walizki i aparat z dobrym zoomem – zabieram Cię na wyprawę śladami najsłynniejszych kryptyd świata!
krajobraz kierunku
Hipisi i Ibiza. To dzięki dzieciom kwiatom Ibiza stała się królestwem imprezGdy myślimy o Ibizie, wyobrażamy sobie tętniące życiem kluby nocne i legendarne imprezy. Ta balearska wyspa zasłużenie nosi miano europejskiej stolicy rozrywki. Jednak jej obecny charakter ma zaskakujące korzenie – to właśnie kontestujący establishment hipisi z lat 60. i 70. stworzyli fundamenty pod dzisiejszą kulturę imprezową wyspy. Jak doszło do tej niezwykłej transformacji? Co pozostało z dziedzictwa „dzieci kwiatów” we współczesnej Ibizie?