Mitologia i Cyklady

Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.

Na każdym kroku na Cykladach trafiamy na ślady mitologii.


Cyklady otacza Morze Egejskie, które swoją nazwę zaczerpnęło od imienia Egeusza. Jego syn Tezeusz wyruszył na wyprawę na Kretę, by pokonać Minotaura. Tezeusz zawarł z ojcem umowę, że jeżeli będzie wracać zwycięsko wywiesi czerwony żagiel, a jeżeli poniesie śmierć łódź przypłynie z wywieszonym czarnym żaglem. Tezeusz zapomniał o umowie z ojcem i wracając nie zmienił żagla na czerwony – zrozpaczony ojciec rzucił się do morza widząc nadpływający statek zwiastujący śmierć syna. Morze, w którym utonął nazywano od tego czasu Egejskim.

Podróż przez mitologię zaczynamy od wyspy Mykonos – jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia bohatera mitów - króla Mykonosa. Wyspa pojawia się w mitach jako miejsce walki Zeusa z tytanami. Według innego mitu to właśnie tutaj zabił ich Zeus. Do dziś utrzymuje się, że porozrzucane na wyspie skały i kamienie są pozostałością po nich.




Naxos jest największą i centralnie położoną wyspą archipelagu Cyklady.


Znana jest ze swojej historii, architektury, ale również związków z mitami. Według greckiej mitologii, Zeus, władca bogów, dorastał właśnie tutaj, ukrywając się przed gniewem zarówno ojca Kronosa jak i syna Dionizosa, boga wina. Dionizos podziwiał wyspę i postanowił dać jej żyzną ziemię. Tutaj też Tezeusz zaprowadził Ariadnę do labiryntu, w którym trzymano Minotaura. Sama nazwa, Naxos, pochodzi podobno od imienia mitologicznego bohatera Noxosa, syna Polemona, który skolonizował wyspę mieszkańcami Azji mniejszej. Według innej legendy Naxos był synem samego Apollo. Kolejna legenda związana z Naxos dotyczy Ariadny – to właśnie tutaj porzucił ją Tezeusz. Podobno tutaj mieszkał Cedalion, który był uczył sztuki kucia metalu Hefajstosa. To w okolicach tej wyspy Posejdon po raz pierwszy spostrzegł i porwał Amphitritę, jedną z Nereid, boginię morza i swoją późniejszą żonę.




Centralna wyspa Cyklad, Delos


to miejsce ściśle związane z mitami. Idealna wyspa dla kochających historię i sztukę, ponieważ Delos jest jednym z najważniejszych zespołów zabytkowych w Grecji. Według legendy Zeus unieruchomił wyspę (nazywaną wtedy Ortygią lub Asterią), dotychczas dryfującą po morzu, aby Leto (lub Latona), jedna z tyranid i jego kochanka, córka Kojosa i turanidy Fojbe, siostra Asterii ścigana na ziemi i morzu przez zazdrosną Herę znalazła w końcu cichy azyl. Hera wysłała w pogoni za nią węża Pytona. Leto mogła na wyspie w spokoju urodzić swoje bliźnięta: Apollona i Artemidę, które przyszły na świat pod palmą daktylową. W starożytności wyspa uznawana była za świętą: nie wolno było na niej zwykłym śmiertelniczkom rodzić dzieci ani chować na niej zmarłych. To tu odbywały się w odstępie pięciu lat słynne igrzyska delijskie, rywalizujące z olimpijskimi. Do dziś w centrum miasta podziwiać można świątynię Appolina ze słynną Aleją Lwów, zbudowaną według legendy przez samego Apolla z rogów kozic upolowanych przez Artemidę w rejonie góry Cynthus, gdy oboje mieli po 4 lata. Santorini uchodzi za najczęściej odwiedzaną i najpiękniejszą grecką wyspę. Według mitologii powstała jako cud.

Historia łączy się z Wyprawą Argonautów i snem Eufemusa o nimfie, córce Trytona, boga mórz. Podróżując przez Cyklady docieramy na Anafi, wyspę położoną na wschód od Santorini. Jej nazwa również wywodzi się z greckiej mitologii – wyspa podobno wyłoniła się z morskich odmętów, by uratować przed burzą sztormową wyprawę argonautów. Znajdują się na niej ruiny Świątyni Apollona. Kolejna z wysp archipelagu Cyklad, Ios była podobno rodzinną wyspą matki wielkiego greckiego starożytnego twórcy Iliady, Homera. Na Serifos z kolei rozgrywa się fragment mitu o Perseuszu, który odpowiedzialny był za sprowadzenie śmierci na mitycznego władcę, Polidektesa. Na wyspie Milos (lub Melos) znaleziono w 1820 roku słynny posąg Afrodyty, bezcenne dziedzictwo światowej kultury znany powszechnie jako Wenus z Milo. Na każdej wyspie Cyklad stawiamy kroki po ziemi, po której według mitów stąpali greccy herosi i bogowie. Warto więc przed podróżą zapoznać się mitami, aby zwiedzając ten wspaniały archipelag poczuć związek z jego wspaniałą historią.
Data Publikacji: 28.03.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Goryle w Ugandzie – gatunek na krawędzi, który odmienił cały krajGoryle górskie, legendarne olbrzymy zamieszkujące mglisty „Nieprzenikniony Las” w Ugandzie, znajdują się na liście gatunków krytycznie zagrożonych. Na całym świecie żyje ich około tysiąca, a połowę z nich można spotkać właśnie w Ugandzie. Dlaczego akurat to miejsce na świecie stało się synonimem goryli i co sprawia, że ludzie z całego świata przyjeżdżają tu, by choć przez godzinę pobyć w towarzystwie tych fascynujących zwierząt? Ruszmy tropem ugandyjskich goryli górskich i sprawdźmy, jakie sekrety skrywają te niesamowite zwierzęta.
krajobraz kierunku
Idealna podróż poślubna. Gdzie wyjechać na miesiąc miodowy?Przygotowania do ślubu – niezależnie od tego, jak wystawna będzie uroczystość – pochłaniają narzeczonych na wiele tygodni. Pośród emocji i tysiąca decyzji łatwo zapomnieć, że ślub i wesele to dopiero początek wyjątkowej przygody! Podróż poślubna to ten magiczny czas, gdy możecie celebrować swój związek w sposób bardziej intymny, z dala od weselnego zgiełku. Nie warto odkładać pytania o kierunek miesiąca miodowego na ostatnią chwilę. Czy marzy Wam się księżycowy krajobraz, białe plaże, górskie szczyty, egzotyczne kultury czy może ekstremalne wrażenia? Planowanie najlepiej rozpocząć równie wcześnie, jak przygotowania do samej uroczystości. Tylko wtedy będziecie mogli stworzyć podróż, która stanie się czymś więcej niż wakacyjnym wyjazdem – prawdziwą przygodą życia, początkiem Waszej wspólnej drogi.
krajobraz kierunku
Annapurna – poznaj bliżej legendę HimalajówCo sprawia, że jeden z himalajskich szczytów budzi jednocześnie strach i fascynację? Dlaczego śmiałkowie wciąż próbują zdobyć górę, która przez lata zabierała życie co trzeciemu wspinaczowi? Annapurna – góra o dwóch obliczach. Jej południowa ściana stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, podczas gdy otaczający ją masyw gości rocznie ponad 100 tys. trekkingowych zapaleńców. To miejsce, gdzie Maurice Herzog w 1950 roku zapisał pierwszy rozdział współczesnego himalaizmu. W tym artykule odkryjesz, skąd wzięła się nazwa tej wyjątkowej góry i co oznacza w hinduskiej mitologii. Dowiesz się, dlaczego wskaźnik śmiertelności na jej zboczach jest tak wysoki i poznasz historię dramatycznej francuskiej wyprawy. Zajrzysz też do tajemniczego Sanktuarium Annapurny – naturalnego amfiteatru otoczonego koroną himalajskich gigantów. Zapraszam w podróż do regionu „Bogini Obfitości”.
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę z dziećmi za granicę? 5 sprawdzonych kierunkówMajówka z dzieckiem za granicą? Jak najbardziej! Właśnie na przełomie kwietnia i maja w wielu kurortach w zasięgu krótkiego lotu z Polski zaczyna się idealna pogoda dla rodzin – jest już naprawdę ciepło (20-28°C), ale bez męczących upałów. Świeżym powietrzem można się cieszyć przez cały dzień bez obawy o przegrzanie. Hotele po zimowej przerwie oferują odświeżoną infrastrukturę, piaszczyste plaże nie są zatłoczone, a ceny wakacyjnych wyjazdów pozostają przyjemne dla portfela. Trudno o lepszy moment, by pokazać dzieciom kawałek świata poza Polską i złapać pierwszą w roku solidną dawkę słońca!