Mitologia i Cyklady

Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.

Na każdym kroku na Cykladach trafiamy na ślady mitologii.


Cyklady otacza Morze Egejskie, które swoją nazwę zaczerpnęło od imienia Egeusza. Jego syn Tezeusz wyruszył na wyprawę na Kretę, by pokonać Minotaura. Tezeusz zawarł z ojcem umowę, że jeżeli będzie wracać zwycięsko wywiesi czerwony żagiel, a jeżeli poniesie śmierć łódź przypłynie z wywieszonym czarnym żaglem. Tezeusz zapomniał o umowie z ojcem i wracając nie zmienił żagla na czerwony – zrozpaczony ojciec rzucił się do morza widząc nadpływający statek zwiastujący śmierć syna. Morze, w którym utonął nazywano od tego czasu Egejskim.

Podróż przez mitologię zaczynamy od wyspy Mykonos – jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia bohatera mitów - króla Mykonosa. Wyspa pojawia się w mitach jako miejsce walki Zeusa z tytanami. Według innego mitu to właśnie tutaj zabił ich Zeus. Do dziś utrzymuje się, że porozrzucane na wyspie skały i kamienie są pozostałością po nich.




Naxos jest największą i centralnie położoną wyspą archipelagu Cyklady.


Znana jest ze swojej historii, architektury, ale również związków z mitami. Według greckiej mitologii, Zeus, władca bogów, dorastał właśnie tutaj, ukrywając się przed gniewem zarówno ojca Kronosa jak i syna Dionizosa, boga wina. Dionizos podziwiał wyspę i postanowił dać jej żyzną ziemię. Tutaj też Tezeusz zaprowadził Ariadnę do labiryntu, w którym trzymano Minotaura. Sama nazwa, Naxos, pochodzi podobno od imienia mitologicznego bohatera Noxosa, syna Polemona, który skolonizował wyspę mieszkańcami Azji mniejszej. Według innej legendy Naxos był synem samego Apollo. Kolejna legenda związana z Naxos dotyczy Ariadny – to właśnie tutaj porzucił ją Tezeusz. Podobno tutaj mieszkał Cedalion, który był uczył sztuki kucia metalu Hefajstosa. To w okolicach tej wyspy Posejdon po raz pierwszy spostrzegł i porwał Amphitritę, jedną z Nereid, boginię morza i swoją późniejszą żonę.




Polecane wycieczki

Centralna wyspa Cyklad, Delos


to miejsce ściśle związane z mitami. Idealna wyspa dla kochających historię i sztukę, ponieważ Delos jest jednym z najważniejszych zespołów zabytkowych w Grecji. Według legendy Zeus unieruchomił wyspę (nazywaną wtedy Ortygią lub Asterią), dotychczas dryfującą po morzu, aby Leto (lub Latona), jedna z tyranid i jego kochanka, córka Kojosa i turanidy Fojbe, siostra Asterii ścigana na ziemi i morzu przez zazdrosną Herę znalazła w końcu cichy azyl. Hera wysłała w pogoni za nią węża Pytona. Leto mogła na wyspie w spokoju urodzić swoje bliźnięta: Apollona i Artemidę, które przyszły na świat pod palmą daktylową. W starożytności wyspa uznawana była za świętą: nie wolno było na niej zwykłym śmiertelniczkom rodzić dzieci ani chować na niej zmarłych. To tu odbywały się w odstępie pięciu lat słynne igrzyska delijskie, rywalizujące z olimpijskimi. Do dziś w centrum miasta podziwiać można świątynię Appolina ze słynną Aleją Lwów, zbudowaną według legendy przez samego Apolla z rogów kozic upolowanych przez Artemidę w rejonie góry Cynthus, gdy oboje mieli po 4 lata. Santorini uchodzi za najczęściej odwiedzaną i najpiękniejszą grecką wyspę. Według mitologii powstała jako cud.

Historia łączy się z Wyprawą Argonautów i snem Eufemusa o nimfie, córce Trytona, boga mórz. Podróżując przez Cyklady docieramy na Anafi, wyspę położoną na wschód od Santorini. Jej nazwa również wywodzi się z greckiej mitologii – wyspa podobno wyłoniła się z morskich odmętów, by uratować przed burzą sztormową wyprawę argonautów. Znajdują się na niej ruiny Świątyni Apollona. Kolejna z wysp archipelagu Cyklad, Ios była podobno rodzinną wyspą matki wielkiego greckiego starożytnego twórcy Iliady, Homera. Na Serifos z kolei rozgrywa się fragment mitu o Perseuszu, który odpowiedzialny był za sprowadzenie śmierci na mitycznego władcę, Polidektesa. Na wyspie Milos (lub Melos) znaleziono w 1820 roku słynny posąg Afrodyty, bezcenne dziedzictwo światowej kultury znany powszechnie jako Wenus z Milo. Na każdej wyspie Cyklad stawiamy kroki po ziemi, po której według mitów stąpali greccy herosi i bogowie. Warto więc przed podróżą zapoznać się mitami, aby zwiedzając ten wspaniały archipelag poczuć związek z jego wspaniałą historią.
Data Publikacji: 28.03.2022
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę w 2025 roku? Weekend majowy za granicąKiedy w Polsce rozkładamy grille, zerkając nerwowo w niebo, w wielu miejscach na świecie temperatury pozwalają już w pełni cieszyć się wiosną i pierwszymi promieniami słońca. Po co czekać na polskie lato, które bywa kapryśne? Wszak majówka to nie tylko czas kiełbasy skwierczącej nad rozżarzonym węglem, ale także idealna okazja do ciepłych wypadów za granicę. Długi weekend majowy to doskonały moment, by wyrwać się z codzienności i odetchnąć świeżym powietrzem w jakimś urokliwym miejscu z fantastyczną pogodą. W przeciwieństwie do wakacji w najbardziej wyczekiwanych okresach, w maju turystyka nie osiąga jeszcze szczytowego natężenia, a to oznacza zarówno doskonałą okazję cenową, jak i możliwość zwiedzania bez przeciskania się przez tłumy w wielkim mieście. Przygotowaliśmy przegląd miejsc, które w czasie weekendu majowego pokazują swoje najlepsze oblicze. Od śródziemnomorskich wybrzeży z pięknymi plażami, gdzie już można zażyć pierwszej kąpieli, przez europejskie perełki o idealnej temperaturze, aż po najlepsze oferty egzotycznych zakątków, w których właśnie wtedy panują najlepsze warunki.
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na Wielkanoc? Nasze pomysły na święta wielkanocne poza domemWielkanoc to dla wielu pierwszy moment w roku, gdy kalendarz daje nam kilka dni, by zniknąć. W czasie gdy jedni szykują pisanki, inni pakują walizki. Kilka dni wolnych od pracy może zamienić się w podróż do miejsc, gdzie wiosna już nie jest nieśmiała, a pokazuje pełnię swoich możliwości. W krajach południa kwitną migdałowce, w Sewilli unosi się zapach kadzideł, a na plażach Karaibów rozbrzmiewają rytmy merengue. Te same dni mogą wyglądać tak różnie – wszystko zależy od tego, gdzie zdecydujesz się je spędzić. Jeżeli więc po długiej zimie bardziej niż święta wielkanocne w Polsce kusi Cię poszukiwanie nowych, niezapomnianych wrażeń i ucieczka od codziennych obowiązków gdzieś w świat, to jesteś w dobrym miejscu. Poznaj nasze propozycje, gdzie spędzić Wielkanoc za granicą, w ciepłych krajach!
krajobraz kierunku
Gdzie rosną banany? Fakty i historia, której się nie spodziewasz! Banany to jedne z najczęściej kupowanych owoców – dostępne niemal wszędzie, przez cały rok. Ale czy wiesz, że za ich niepozornym wyglądem kryje się historia pełna niespodzianek? Ich uprawa to skomplikowany proces, a zmiany, jakie przeszły na przestrzeni wieków, mogłyby zaskoczyć niejednego podróżnika. Od tropikalnych plantacji Azji, przez karaibskie wyspy, po afrykańskie wzgórza – banany kryją w sobie znacznie więcej tajemnic, niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy w podróż po najbardziej fascynujących miejscach uprawy tych niezwykłych owoców!
krajobraz kierunku
Kierunki na wakacje dla par. Gdzie jechać we dwoje na urlop?Kiedy ostatnio mieliście czas tylko dla siebie? Takie prawdziwe bycie razem, bez zerkania na zegarek i myślenia o jutrzejszych zadaniach? Życie potrafi tak szybko pędzić, że czasem nawet nie zauważamy, jak mało uwagi poświęcamy najbliższej osobie. Może warto w końcu wyrwać się z tej codziennej karuzeli i spędzić kilka dni tylko we dwoje? Bez dzieci, bez przyjaciół (choć wspólne wyjazdy też są świetne!), po prostu Wy i wspólnie odkrywany świat. Są miejsca, które jakby czekały właśnie na zakochanych. Gdzie wieczorny spacer brzegiem morza albo przytulanie się na klifie to nie romantyczny banał z filmu, tylko wasza własna chwila. Nieważne czy jesteście świeżo po ślubie, czy macie za sobą lata wspólnego życia – czasem trzeba po prostu rzucić wszystko i pojechać gdzieś, gdzie będziecie mogli na nowo poczuć to specjalne „coś” między Wami.