[object Object]

Wróć

Bogactwa natury

Mitologia i Cyklady

Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.

Na każdym kroku na Cykladach trafiamy na ślady mitologii.


Otacza je Morze Egejskie, które swoją nazwę zaczerpnęło od imienia Egeusza, którego syn Tezeusz wyruszył na wyprawę na Kretę by pokonać Minotaura, wyposażony przez Ariadnę w kłębek nici, by znaleźć drogę do domu. Jego statek miał dwa żagle, przy powrocie z wyprawy żagiel czarny miał obwieszczać ojcu jego śmierć, a czerwony zwycięstwo. Tezeusz zapomniał o umowie z ojcem i wracając nie zmienił żagla na czerwony – zrozpaczony ojciec rzucił się do morza widząc nadpływający statek zwiastujący śmierć syna. Morze, w którym utonął nazywano od tego czasu Egejskim.

Podróż przez mitologię zacznijmy od wyspy Mykonos – jej nazwa najprawdopodobniej pochodzi od imienia bohatera mitów, króla Mykonosa, syna króla Aniou z Delos, który z kolei był synem boga Apollo i nimfy Rios (Royous), córki Dionizosa. Wyspa również pojawia się w mitach jako miejsce walki Zeusa z tytanami. Według innego mitu to właśnie tutaj zabił ich Zeus. Do dziś utrzymuje się, że porozrzucane na wyspie skały i kamienie są pozostałością po nich.Naxos jest największą i centralnie położoną wyspą archipelagu Cyklady.


Znana jest ze swojej historii, architektury, ale również związków z mitami. Według greckiej mitologii, Zeus, władca bogów, dorastał właśnie tutaj, ukrywając się przed gniewem zarówno ojca Kronosa jak i syna Dionizosa, boga wina. Dionizos podziwiał wyspę i postanowił dać jej żyzną ziemię. Tutaj też Tezeusz zaprowadził Ariadnę do labiryntu, w którym trzymano Minotaura. Sama nazwa, Naxos, pochodzi podobno od imienia mitologicznego bohatera Noxosa, syna Polemona, który skolonizował wyspę mieszkańcami Azji mniejszej. Według innej legendy Naxos był synem samego Apollo. Kolejna legenda związana z Naxos dotyczy Ariadny – to właśnie tutaj porzucił ją Tezeusz. Podobno tutaj mieszkał Cedalion, który był uczył sztuki kucia metalu Hefajstosa. To w okolicach tej wyspy Posejdon po raz pierwszy spostrzegł i porwał Amphitritę, jedną z Nereid, boginię morza i swoją późniejszą żonę.Centralna wyspa Cyklad, Delos


to miejsce ściśle związane z mitami. Idealna wyspa dla kochających historię i sztukę, ponieważ Delos jest jednym z najważniejszych zespołów zabytkowych w Grecji. Według legendy Zeus unieruchomił wyspę (nazywaną wtedy Ortygią lub Asterią), dotychczas dryfującą po morzu, aby Leto (lub Latona), jedna z tyranid i jego kochanka, córka Kojosa i turanidy Fojbe, siostra Asterii ścigana na ziemi i morzu przez zazdrosną Herę znalazła w końcu cichy azyl. Hera wysłała w pogoni za nią węża Pytona. Leto mogła na wyspie w spokoju urodzić swoje bliźnięta: Apollona i Artemidę, które przyszły na świat pod palmą daktylową. W starożytności wyspa uznawana była za świętą: nie wolno było na niej zwykłym śmiertelniczkom rodzić dzieci ani chować na niej zmarłych. To tu odbywały się w odstępie pięciu lat słynne igrzyska delijskie, rywalizujące z olimpijskimi. Do dziś w centrum miasta podziwiać można świątynię Appolina ze słynną Aleją Lwów, zbudowaną według legendy przez samego Apolla z rogów kozic upolowanych przez Artemidę w rejonie góry Cynthus, gdy oboje mieli po 4 lata. Santorini uchodzi za najczęściej odwiedzaną i najpiękniejszą grecką wyspę. Według mitologii powstała jako cud.

Historia łączy się z Wyprawą Argonautów i snem Eufemusa o nimfie, córce Trytona, boga mórz. Podróżując przez Cyklady docieramy na Anafi, wyspę położoną na wschód od Santorini. Jej nazwa również wywodzi się z greckiej mitologii – wyspa podobno wyłoniła się z morskich odmętów, by uratować przed burzą sztormową wyprawę argonautów. Znajdują się na niej ruiny Świątyni Apollona. Kolejna z wysp archipelagu Cyklad, Ios była podobno rodzinną wyspą matki wielkiego greckiego starożytnego twórcy Iliady, Homera. Na Serifos z kolei rozgrywa się fragment mitu o Perseuszu, który odpowiedzialny był za sprowadzenie śmierci na mitycznego władcę, Polidektesa. Na wyspie Milos (lub Melos) znaleziono w 1820 roku słynny posąg Afrodyty, bezcenne dziedzictwo światowej kultury znany powszechnie jako Wenus z Milo. Na każdej wyspie Cyklad stawiamy kroki po ziemi, po której według mitów stąpali greccy herosi i bogowie. Warto więc przed podróżą zapoznać się mitami, aby zwiedzając ten wspaniały archipelag poczuć związek z jego wspaniałą historią.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 28.03.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  127 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  141 ocen
[object Object]
Objazd • Grecja: Santorini - Mykonos - Naxos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  141 ocen
[object Object]
Objazd • Grecja: Santorini - Mykonos - Naxos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Santorini
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  2 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  2 oceny
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.
krajobraz-kierunku
Wyspy Greckie - ile ich jest i które musisz zwiedzić? Wyspy greckie to idealne miejsce na wymarzone wakacje zarówno dla tych, którzy pragną relaksu na plaży, jak i tych, którzy chcą spędzić czas aktywnie. Nie bez powodu Grecja znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez turystów z Polski. W naszym rankingu prezentujemy najpopularniejsze z greckich wysp, które zachwycają krajobrazami, niesamowitymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami do uprawiania sportów wodnych. Zobacz, które z nich szczególnie warto odwiedzić i dlaczego. Spędź wakacje w Grecji i przekonaj się dlaczego turyści tak chętnie do niej wracają.
krajobraz-kierunku
Plaże na Dominikanie - 8 najpiękniejszych plaż, które warto odwiedzić Jeśli myślisz o urlopie na Dominikanie, to prawdopodobnie marzą Ci się „wakacje na plaży”, długie wylegiwanie się w słońcu, sporty wodne i tropikalne owoce. To wszystko, a nawet więcej znajdziesz na wyspie, która ma jedne z najpiękniejszych plaż na Karaibach. Dominikana zachwyci Cię zróżnicowanym krajobrazem, ponieważ poza plażami są tam także majestatyczne góry, bujne lasy, rafy koralowe, a nawet pustynie. W tym uroczym kraju znajdziesz dokładnie taką plażę, jaką lubisz. Wolisz prywatne plaże luksusowych resortów z bogatą infrastrukturą turystyczną? Czy może szukasz rozległych, dzikich plaż, z dala od cywilizacji, na których nie spotkasz nikogo? Oto kilka z najpiękniejszych i najciekawszych plaż na Dominikanie. Którą wybierzesz na wakacyjny wyjazd?
krajobraz-kierunku
Ranking. Plaże Grecji – top 13 najpiękniejszych plaż w Grecji Plaże w Grecji to jedne z najpiękniejszych plaż nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Wyróżniają się także pod względem czystości. Znajdziemy tu zarówno drobny piasek, przywodzący na myśl karaibskie wybrzeże, złote plaże ciągnące się przez wiele kilometrów, plaże usypane z drobnego żwirku, jak i czerwony lub nawet czarny wulkaniczny piasek, z którego słynie chociażby Santorini. Wakacje w Grecji bez choćby jednego dnia spędzonego na plażowaniu, w otoczeniu pięknej scenerii i bliskości rozkosznie ciepłej wody nie wchodzą w grę. Sprawdź, gdzie znajdziesz najpiękniejsze plaże w Grecji, które koniecznie musisz zobaczyć!