Atrakcje na świecie

Największe atrakcje Karpacza i okolic. To warto zobaczyć!

Karpacz i jego najbliższa okolica to jedna z najciekawszych i zarazem najładniejszych części Polski. Urokliwe miejscowości, położone u podnóża Karkonoszy, najwyższego pasma górskiego Sudetów, ciągnących się w południowo-zachodniej części kraju, od lat przyciągają turystów, kusząc swym niezapomnianym urokiem i otaczającą je majestatyczną, surową przyrodą. Osoby uwielbiające wypoczynek w górach chętnie i często wybierają wczasy w Karkonoszach decydując się właśnie na Karpacz. Sprawdźmy zatem co przyciąga turystów w te strony i jakie atrakcje, zarówno w samym Karpaczu, jak i jego bliskich okolicach, są szczególnie warte zobaczenia.

Ciekawa historia Karpacza

Historia Karpacza sięga XII wieku, kiedy powstała tu osada poszukiwaczy złota. Z kronik wiadomo, że w późniejszych wiekach wydobywano tu też srebro i ołów. Dawne dzieje Karpacza łączą się z niedalekimi Kowarami, osady słynącej niegdyś z pozyskiwania rudy żelaza oraz licznych hut i kuźni. Do wytapiania rudy żelaza potrzebowano tam dużych ilości węgla drzewnego. Dostarczali go smolarze działający głównie w okolicach dzisiejszego Karpacza.

Po wojnie trzydziestoletniej (XVII w.) osiedlili się tu religijni uchodźcy z Czech, parający się w głównej mierze ziołolecznictwem i wyrobem medycznych specyfików. Dzięki działalności laborantów – jak określano niegdyś zielarzy – osada stała się znana nie tylko na Śląsku, ale i daleko poza nim (kres  działalności tutejszych producentów leków przyniosły dopiero XIX-wieczne zakazy, mające na celu monopolizację farmakologicznej produkcji przez państwo). Równocześnie z ziołolecznictwem na terenie dzisiejszego Karpacza zaczęło się też rozwijać tkactwo i związana z nim hodowla owiec.

Początki turystyki w tym regionie związane są z wybudowaniem na Śnieżce kaplicy św. Wawrzyńca  (1681 r.). Dzięki temu Karpacz znalazł się na szlaku tzw. turystyki pielgrzymkowej, bardzo popularnej w tym okresie w Europie. Piękno i dziewiczość tutejszej przyrody doceniono w połowie XIX w., kiedy zaczęły tu powstawać liczne hotele i pensjonaty przyciągające do Brückenbergu (niemiecka nazwa Karpacza) bogaczy i mieszczan z terenów dzisiejszych Niemiec,

Po II Wojnie Światowej Karpacz włączono do Polski, a pozostałą miejscową ludność wysiedlono do Niemiec. Co ciekawe, miejscowość nazwano początkowo Szterlingowo (dla uczczenia wojskowego dowódcy, który jako pierwszy zdobył szczyt Śnieżki), następnie Krzywa Góra, a na początku 1946 roku – Drogosławice. Ostatecznie jednak, w maju 1946 r. przyjęto obowiązującą do dziś nazwę Karpacz.

 

Zwiedzanie Karpacza – co warto zobaczyć

W centrum Karpacza znajduje się wiele domów, pensjonatów i hoteli pamiętających jeszcze przełom XIX i XX wieku. Przy konstrukcji wielu z nich zastosowano tzw. pruski mur, który był tyleż elementem konstrukcyjnym, co dekoracyjnym. Sama zabudowa Karpacza robi wrażenie na odwiedzających miasto turystach, a wieczorne spacery urokliwymi uliczkami są jedną z atrakcji tego miejsca. Na terenie Karpacza w sumie jest ok. 20 obiektów wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przekonajcie się, które z nich są szczególnie warte zobaczenia i stanowią największą atrakcję turystyczną nie tylko Karpacza, ale i całego regionu.

 

  1. Świątynia Wang – największa atrakcja Karpacza

Bezsprzecznie najciekawszym zabytkiem Karpacza jest ewangelicki Kościół Wang Budowlę wzniesiono w całości z drewna, bez użycia gwoździ, na przełomie XII i XIII stulecia w… norweskim miasteczku Wang. Stąd nazwa kościoła. W połowie XIX w., kiedy świątynia okazała się za mała, miejscowa ludność postanowiła wybudować nową, większą. Wiązało się to jednak ze sporymi wydatkami, stary kościół postanowiono więc sprzedać. Pomógł w tym norweski malarz Jan Krystian Dahl, przebywający w Dreźnie. Skłonił on pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu kościoła Wang dla berlińskiego muzeum. I tak w 1841 r. rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina. Tam jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała władcę, żeby kościół zrekonstruować... na Śląsku.

Dzięki temu ostatecznie trafił on do Brückenbergu (dzisiejszy Karpacz). Po przewiezieniu okazało się, że świątynia była dość mocno uszkodzona i wiele jej elementów trzeba było odtworzyć. Podczas rekonstrukcji, Kościół Wang nieco przebudowano, dodając do niego krużganki oraz okna. Dobudowano też kamienną dzwonnicę, która dodatkowo chroni kościół przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami. Sama świątynia robi naprawdę ciekawe wrażenie i zdecydowanie warto ją zobaczyć podczas pobytu w Karpaczu. Szczególnie polecamy wybrać się z centrum miasta na piechotę i po drodze obejrzeć przepiękną zabudowę, o której już wspominaliśmy.

 

  1. Zapora na Łomnicy

Niemal w samym centrum Karpacza mieści się zapora na rzece Łomnicy. Wzniesiono ją w latach 1910-1915, przede wszystkim ze względu na niszczycielską siłę wody oraz niesionego przez nią skalnego rumoszu, który zagrażał miejskiej zabudowie. Dzięki temu powstał ciekawy zalew i sztuczny wodospad, który można podziwiać, spacerując wzdłuż korony zapory. Otoczenie jest naprawdę piękne więc warto poświęcić kilka chwil na relaksujący spacer i kilka pamiątkowych zdjęć.

  1. Młyn Miłości

Będąc na urlopie w Karpaczu warto zobaczyć także Młyn Miłości, miejsce usytuowane w zachodniej części miasta, gdzie znajduje się miniaturowy młyn, stanowiący pamiątkę po stojącym niegdyś w tym miejscu prawdziwym młynie, którego wody miały magiczne właściwości odwzajemniania miłości (podobno działa to do dziś).

  1. Anomalia grawitacyjna

Karpacz szczyci się też tym, że w mieście znajduje się punkt anomalii grawitacyjnej. Na części ulicy Strażackiej zaobserwować można dziwne zjawisko – puste butelki czy pojazdy zostawione na jałowym biegu toczą się pod górę. Warto się przekonać samemu czy faktycznie jest anomalia grawitacyjna, czy może tylko złudzenie optyczne.

  1. Muzeum Zabawek i Karkonoskie tajemnice – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Najmłodszych na pewno zadowoli wizyta w tutejszym Muzeum Zabawek. Zgromadzono tu lalki i zabawki niemal z całego świata. Kolekcja liczy przeszło 2 tys. sztuk, a jej podstawą są prywatne zbiory Henryka Tomaszewskiego, słynnego mima i założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Ciekawą propozycją są też, położone u podnóży Śnieżki, Karkonoskie Tajemnice. Można się tu zapoznać z historią i legendami związanymi z Karkonoszami. Całość jest podana w dość ciekawy sposób – pełno tu różnego rodzaju pokazów multimedialnych i wizualizacji, które uatrakcyjniają zwiedzanie. Obie propozycje stanowią rewelacyjną atrakcję turystyczną zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – warto tam zajrzeć, szczególnie jeśli spędzamy rodzinne wczasy w Karpaczu z najmłodszymi.

  1. Śnieżka – królowa Karkonoszy

Karpacz jest też doskonałym miejscem startowym dla pieszych wędrówek po Karkonoszach. W kilku punktach miejscowości mają swój początek szlaki, prowadzące w okoliczne góry. Zdecydowana większość turystów kieruje się w stronę Śnieżki (1602 m n.p.m.), najwyższego szczytu Karkonoszy i całego pasma Sudetów. Co ciekawe jest to też najwyższa góra na Śląsku, a także w całych Czechach.

Na szczyt Śnieżki, gdzie znajdują się dwa schroniska – polskie i czeskie, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa oraz wspomniana już wcześniej kaplica św. Wawrzyńca prowadzi kilka szlaków. Jako że jest to góra leżąca na granicy Polski i Czech można się na nią dostać zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Najprościej jest ze strony czeskiej - miejscowości Pec pod Sněžkou do podnóża Śnieżki jeździ kolejka gondolowa (a dalej na szczyt niedługi spacer piechotą). Z Pecu na górę prowadzą też dwa szlaki – żółty i zielony. Obydwa są dość łagodne i po drodze kilka razy się przeplatają, ale w obu przypadkach wejście na górę zajmuje ok. 3,5 godzin.

Wejście na Śnieżkę od strony polskiej

Po stronie polskiej na Śnieżkę prowadzą dwa szlaki – czerwony i czarny. Szlak czerwony zaczyna się na parkingu pod hotelem Orlinek i wiedzie przez Dolinę Łomniczki. Początkowo jest dość łagodny, ale potem zaczynają się trudności – jest stromo i wąsko, a po deszczu może być ślisko (zimą górna część szlaku jest zamknięta ze względu na zagrożenie lawinowe). Długość szlaku wynosi 6,7 km, a wejście zajmuje ok. 3 godziny. Szlak czarny zaczyna się w Karpaczu przy dolnej bazie wyciągu na Małą Kopę. Co ciekawe jest to najkrótsza droga na górę, ale niestety najmniej atrakcyjna – widoczność jest ograniczona, a podejście dość strome i monotonne. 5,9 km szlaku pokonuje się średnio w 2,5 godziny.

Po stronie polskiej turyści mniej wprawieni w górskich wędrówkach mogą sobie nieco ułatwić życie. W tym celu trzeba wjechać koleją linową Zbyszek z Karpacza na szczyt Kopy (1377 m n.p.m), skąd prowadzi około 2,5 km szlak na Śnieżkę (po drodze mija się schronisko PTTK Dom Śląski).

 

Największe atrakcje okolic Karpacza

Goszcząc w Karpaczu, warto się wybrać na zwiedzanie jego najbliższej okolicy. W promieniu zaledwie ok. 20 km znajduje się tu bowiem wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Sprawdźcie co warto zobaczyć w bliskim sąsiedztwie Karpacza.

 

Kowary

Kierując się na wschód od Karpacza, warto odwiedzić Kowary, miasto słynące z górnictwa. W okresie średniowiecza wydobywano tu rudę żelaza, którą przetapiano na miejscu w hutach, a pozyskany dzięki temu metal od razu przekuwano w tutejszych kuźniach. Górnictwo kwitło tu jeszcze w XX wieku, wtedy jednak wydobywano tu rudę… uranu. Górniczą historię miejscowości najlepiej poznać odwiedzając Sztolnie Kowary Kopalni Liczyrzepa. W miejscowości znajduje się także dość ciekawy Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, gdzie można zobaczyć wiele dolnośląskich pałaców w miniaturze, m.in. Zamek Czocha, pałace w Mysłakowicach i Miłkowie, oraz makietę części Karkonoszy ze Śnieżką. W naturalnych wymiarach można za to zobaczyć mieszczący się w Kowarach przy ul. Zamkowej Pałac Radociny.

 

Szwedzkie Skały i Zamek Chojnik

Na zachód od Karpacza, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na wysokości miejscowości Przesieki i Borowiec, znajdują się Szwedzkie Skały. To dość ciekawe formacje skalne o wysokości ok. 30 metrów, ukryte nieco w otaczającym je lesie (dojście jest jednak dość łatwe i oznakowane). Rozciąga się stąd wspaniały widok na Śląski Grzbiet, po którym biegnie polsko-czeska granica oraz pogórze Karkonoszy. Patrząc w stronę północną, można też stąd dostrzec ruiny Zamku Chojnik, usytuowanego nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, które są też jedną z ciekawszych atrakcji w okolicy.

 

Wybierając wczasy w Karpaczu zdecydowanie warto przedłużyć swój wypoczynek i wybrać się także do Czech – korzystając z okazji, że znajdujemy się tak blisko granicy. Wybierając wczasy w Karkonoszach z Rainbow można skorzystać także z oferty ciekawych wycieczek fakultatywnych, między innymi na całodniowe zwiedzanie Pragi lub Skalnego Miasta czy też na wycieczkę śladami czeskich zamków i legend.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.